Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή φάση το 2Ο γκιφακι... Ενα τέτοιο βαρακι να βρω και θα την δοκιμάσω την άσκηση :)

 

Καταρχάς, το όργανο είναι αυτό που λέει η Δήμητρα:

ρόδα κοιλιακών λέγεται 

 

Εάν πάρεις ρόδα κοιλιακών, δες αρκετά videos στο YouTube για τη σωστή εκτέλεση της άσκησης, αλλιώς κινδυνεύεις από τραυματισμούς στη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τις προβολές και τις κάμψεις τις βρήκα αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

 

Αυτά τα burpees και τα climbers όμως, όλο στα αγγλικά τα συναντώ. Τα press ups, είναι όπως τα push ups ή έχουν άλλη τεχνική; Εμένα ίδια μου φαίνονται, αλλά δεν ασχολούμαι με τη γυμναστική για να πω σίγουρα...

Burpees=αεροποριες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι τις περισσοτερες αγγλικες ορολογιες δεν τις ξερω  γιατι τις εμαθα αρχικα στα Ελληνικα ,

Ενα καλο app Snoob  για να βλεπεις με gif/γραφημα  αντιστοιχια  ονομασια ασκησης και εκτελεση της ειναι το  JETFIT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω παλι τις περισσοτερες αγγλικες ορολογιες δεν τις ξερω  γιατι τις εμαθα αρχικα στα Ελληνικα ,

Ενα καλο app Snoob  για να βλεπεις με gif/γραφημα  αντιστοιχια  ονομασια ασκησης και εκτελεση της ειναι το  JETFIT.

Εγω δεν ξερω καν τα ονομα αλλα ξερω τις ασκησεις :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διάφορες ασκήσεις που βλέπω σε προγράμματα (burpees, mountain climbers, bicep curls, lunges κτλ.) λέγονται κάπως στα ελληνικά ή όχι;

 

Βρίσκω sites ελληνικά με ασκήσεις αλλά τα γράφουν όλα αυτά στα αγγλικά (όχι την περιγραφή, προφανώς).

Αυτό είναι καλό

http://www.shapefit.com/exercise-guides/exercise-guides.html

Τα εξηγεί με gifάκια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τωρα ειmαι 6 μερες την βδομαδα gym   εκ των οποιων οι 3 ειναι με διπλες προπονησεις και επεσα αισιως στα 83 κιλα  και εδω θα κολησω για  κανα διμηνο  οπως το υπολογιζω.

Ιδανικα θελω να ειμαι αρχες ιουνιου στα 81 .

Το προγραμμα για σουκου εχει Παρνηθα σκαλακια   με 10-12 κιλα και απογευμα gym.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιότερο μήνυμα είχες γράψει ότι οι 2πλες προπονήσεις δεν έχουν νόημα -εκτός κι αν κατεβαίνεις σε αγώνες. Λογικό συμπέρασμα να σε δούμε στον Mr Olympia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε παλιότερο μήνυμα είχες γράψει ότι οι 2πλες προπονήσεις δεν έχουν νόημα -εκτός κι αν κατεβαίνεις σε αγώνες. Λογικό συμπέρασμα να σε δούμε στον Mr Olympia;

Ειχα γραψει αγωνες η' γινονται για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα γιατι εχεις καποιο στοχο μεγαλο .

Δλδ   π.χ θελει  να κατεβει ο wizzy σε ποδηλατικους αγωνες και να διεκδικησει  καλη θεση .Η προετοιμασια του τοτε θα  πρεπει να ειναι εντατικη και ισως να περιλαμβανει και διπλες προπονησεις .

 

Σε καθε περιπτωση εγω δεν ειμαι ο μεσος ορος επισης εχω στοχο :)

 

Το θεμα το διαβαζουν και ατομα που ειναι καινουρια στο τοπικ και επισκεπτες που δεν μπορουν να γνωριζουν  το background  του καθενος οποτε βλεπει ο αλλος "διπλες προπονησεις" σου λεει θα  κανω και εγω .

Για αυτο καλο ειναι παντα να  τα διευκρινιζουμε αυτα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε τωρα ειmαι 6 μερες την βδομαδα gym   εκ των οποιων οι 3 ειναι με διπλες προπονησεις και επεσα αισιως στα 83 κιλα  και εδω θα κολησω για  κανα διμηνο  οπως το υπολογιζω.

Ιδανικα θελω να ειμαι αρχες ιουνιου στα 81 .

Το προγραμμα για σουκου εχει Παρνηθα σκαλακια   με 10-12 κιλα και απογευμα gym.

 

Πιο είναι το νόημα τον διπλών προπονήσεων όταν είσαι στο cut? Το κάνεις λόγω θερμίδων (γιατί έξτρα μυική μάζα δεν πρόκειται να χτίσεις). 

 

Επίσης για τι προπονήσεις μιλάμε? Γενικότερα όταν λέμε "όσοι κατεβαίνουν σε αγώνες" μιλάμε για διπλές προπονήσεις στα βάρη όχι συνδυασμό βάρη με κάτι άλλο..Αν πχ το Σάββατο πας το πρωί σκαλάκια και το βράδυ upper body είναι βαριά προπόνηση αλλά όχι φοβερή υπερβολή. Αν πας σκαλάκια και μετά κάνεις πόδια, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι φαινεται ο κοσμος που χει απειρο ελευθερο χρονο, δυο φορες τη μερα τζιμ, τα σκ στα βουνα... Φωτη εχεις εργοστασιο, θα με παρεις υπαλληλο???

 

Εγω για δυο βδομαδες θα συνεχισω με το full bodyπου κανω, καθοτι τον τελευταιο μηνα λογω εξεταστικης εχω παει ελαχιστες φορες. Και μετα φουλ το ανω κατω κορμο, 4 φορες τη βδομαδα.

Σημερα με τσιμπησε λιγο το γονατο και προοληπτικα δεν εκανα ποδηλατο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιο είναι το νόημα τον διπλών προπονήσεων όταν είσαι στο cut? Το κάνεις λόγω θερμίδων (γιατί έξτρα μυική μάζα δεν πρόκειται να χτίσεις). 

 

Επίσης για τι προπονήσεις μιλάμε? Γενικότερα όταν λέμε "όσοι κατεβαίνουν σε αγώνες" μιλάμε για διπλές προπονήσεις στα βάρη όχι συνδυασμό βάρη με κάτι άλλο..Αν πχ το Σάββατο πας το πρωί σκαλάκια και το βράδυ upper body είναι βαριά προπόνηση αλλά όχι φοβερή υπερβολή. Αν πας σκαλάκια και μετά κάνεις πόδια, δεν είμαι σίγουρος ότι είναι σωστό.

Δεν αναφερομαι σε διπλες προπονησεις με βαρη .

Επισης δεν  παω σκαλακια και μετα ποδια αλλα διαφορετικα  σημεια εκτος απο ποδια .Πρωι ειναι η προπονηση σκαλακια  12.30 εχω κατεβει και 16¨00 ειμαι gym .

Στοχο εχει να αυξησω την φυσικη μου κατασταση  και την ικανοτητα να κουβαλαω βαρος  σε αποστασεις με μεγαλη υψομετρικη διαφορα  παραλληλα με την διατηρηση η' οριακη αυξηση της μυικης μαζας και ταυτοχρονη μειωση του ποσοστου λιπους .Απο αυτα   το πιο σημαντικο που πρεπει να  επιτυχω και εκει που πεφτει το μεγαλυτερο βαρος ειναι  το χτισιμο της φυσικης καταστασης .

Επισης ο συνδυασμος σκαλακια  με βαρος   2-3 φορες ,με gym αμεσως μετα το 3ωρο ναι ειναι υπερβολη και δεν μπορει να το κανεις ο οποιοσδηποτε  και σιγουρα δεν μπορει να το κανει καποιος που δεν εχει προπονηθει  για βουνο .

ετσι φαινεται ο κοσμος που χει απειρο ελευθερο χρονο, δυο φορες τη μερα τζιμ, τα σκ στα βουνα... Φωτη εχεις εργοστασιο, θα με παρεις υπαλληλο???

 

 

1 φορα  την μερα παω gym  ρε σατανα .

Θα δουλευουμε ομως η' ολο ταξιδια  και εξω θα ειμαστε?

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εσυ ως αφεντικο θα κανεις ο,τι θες, εγω θα μαι καλη υπαλληλος να βγαινει η δουλεια σωστα, αλλα δε θα μ εχεις να βαραω 12ωρα...να φευγω νορμαλ ωρες να προλαβαινω προπονησεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξετάσεις τέλος
το είχα γυρίσει σε όγκο λόγο εξετάσεων γιατι δεν μπορούσα ούτε να σκεφτώ και ευτυχώς μου έκοψε και το έκανα αυτό κ έγραψα καλά . Η πρώτη ιδέα βέβαια μου μπήκε όταν με τα δυνατά κρύα μετά απο βραδινό τρέξιμο είχα αρρωστήσει κ βάρεσα κάτι 40-41 πυρετό για 2-3 μέρες 

Απο αύριο θα αρχίσω να μειώνω πάλι θερμίδες , εδώ κ κανα μήνα τις είχα κρατήσει στις 3000-3200 

Γενικά φωτογραφίες δεν έβγαζα ιδιαιτέρως ούτε ξυριζόμουν καν χαχαχ
ενδεικτικό απο προχθές που ξυρίστηκα για κοιλιά , δεν έχω και κανένα τραγικό bf , μέσα Φλεβάρη είναι , μια χαρά 
ειμαι κανα 85ρι κιλά 

post-353959-0-04592700-1487350602_thumb.jpg

βέβαια απο αύριο περιμένω σε 2-3 μέρες να χάσω κανα 2-3 κιλά νερά γιατι και ψωμιά έτρωγα κ ο υδατάνθρακας ήταν κοντά στα 500γρ 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...