Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Κατέβασα να διαβάσω το PDF αλλά από μία ματιά που του έριξα φαίνεται να συμφωνεί με το consensus ότι δεν επηρεάζει άμεσα το performance.

 

Εδώ και ένα podcast με τον Andrew Vigotsky όπου έχει και αυτός μία published έρευνα για το foam rolling

 

 

Δεν ξέρω για την απόδοση, πάντως όσον αφορά στην αποκατάσταση των μυών των ποδιών μετά από πολύωρη άσκηση, το foam rolling με βοηθούσε πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δεν ξέρω για την απόδοση, πάντως όσον αφορά στην αποκατάσταση των μυών των ποδιών μετά από πολύωρη άσκηση, το foam rolling με βοηθούσε πολύ

Μήπως εννοείς soreness και όχι αποκατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς soreness και όχι αποκατάσταση ?

Δεν γνωρίζω την ακριβή διαφορά. 

 

Από την εμπειρία μου μπορώ να αναφέρω ότι (χοντρικά και για επί παραδείγματι) στην προ foam rolling εποχή, μετά από 4 ώρες ποδηλασία, ερχόμουν σπίτι και για τις επόμενες 3 ώρες δεν μπορούσα να κουνηθώ (υπερβολήψ χάρην έμφασης) από τους πόνους στα πόδια (= soreness; μάλλον). Στη μετά foam rolling εποχή το διάστημα αυτό μειώθηκε αισθητά σε περίπου 1 ώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές καλές συμβουλές μαζεμένες

 

Να ξέρεις Vgiozo ο συγκεκριμένος "Phd", υπάρχουν αναφορές ότι έχει κάνει manipulation data σε διάφορες έρευνες για να δείξει positive effect. Χαρακτηριστικότερο αν θυμάμαι καλά είναι ότι είχε δείξει ότι το HMB δίνει καλύτερα gains από steroids. Γενικά τον έχουν κάνει call out πολλές φορές χωρίς να απαντήσει. 

 

Επίσης ακούγεται ότι τον διώξανε και από το πανεπηστήμιο της Tampa που ήταν professor λόγω manipulation.

Γι αυτό δεν είδα καν το βίντεο (που μπορεί να τα λέει και καλά, δεν ξέρω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man. 4 κιλά έλεγαν υποτίθεται τον πρώτο καιρό που είσαι αρχάριος και μετά βάζεις μύες με μικρότερο ρυθμό. 

Για κρεατίνη σκέφτομαι, αλλά φοβαμαι μην κάνω καμιά ζημιά στο συκώτι

Δικαίως τα παιδια μιλάνε για βελτίωση της διατροφής. Εγω πάντως θα εστιαζα στο εύρος επαναλήψεων. Αφού έχεις κολλήσει στα κιλα, κατέβασε και πανε για 3*20 σετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις Vgiozo ο συγκεκριμένος "Phd", υπάρχουν αναφορές ότι έχει κάνει manipulation data σε διάφορες έρευνες για να δείξει positive effect. Χαρακτηριστικότερο αν θυμάμαι καλά είναι ότι είχε δείξει ότι το HMB δίνει καλύτερα gains από steroids. Γενικά τον έχουν κάνει call out πολλές φορές χωρίς να απαντήσει. 

 

Επίσης ακούγεται ότι τον διώξανε και από το πανεπηστήμιο της Tampa που ήταν professor λόγω manipulation.

Γι αυτό δεν είδα καν το βίντεο (που μπορεί να τα λέει και καλά, δεν ξέρω).

 

Αφενός,

δεν λέει πράγματα που δεν έχουν ειπωθεί επανειλημμένα κι εδώ σε άλλα άρθρα κι αναφορές, δίνει κάποιες γενικές συμβουλές συγκεντρωμένες, δεν παρουσιάζει δεδομένα εξειδεικευμένων μελετών, σε πεδίο δηλαδή που το "πείραγμα' των αποτελεσμάτων θα έκανε καμιά διαφορά ή θα τον εμφάνιζε να εισαγάγει μια νέα θεωρία ή οτιδήποτε τέτοιο.

 

Αφετέρου

"ϋπάρχουν αναφορές" από ποιούς και πού;

μπορείς να δώσεις κάποιο σύνδεσμο; Υποθέτω κάπου συγκεκριμένα θα το διάβασες ή θα το άκουσες σε αόριστη κουβέντα κάποιων τρίτων (εσύ έλεγες ότι παρακολουθείς podcasts; ) 

Είναι οι αναφορές αυτές πιο αξιόπιστες από το ερευνητικό Ινστιτούτο που δουλεύει;

 

Σε κάθε περίπτωσηγώ τον βλέπω ακόμη να αναφέρεται ως συνιδρυτής και μέλος της ερευνητικής ομάδας στο ινστιτούτο τουTampa 

http://theaspi.com/about/our-team/

 

Όπως και κάθε τί άλλο που ακούγεται στον χώρο, καλό είναι να κάνουμε προσπάθεια να επαληθεύουμε, αλλιώς οι προκαταλήψεις που εσωτερικεύουμε φιλτράρουν αρνητικά μελλοντικες πληροφορίες και καταλήγουμε να μην ξέρουμε γιατι υποστηρίζουμε ό,τι υποστηρίζουμε

 

Από παραφιλολογίες ο χώρος του bodybuilding και της διατροφής άλλο τίποτα, πάντως, γι αυτό και εντός μηνός απ' όταν άρχισα να το παίρνω πιο σοβάρα το 95% της ανάγνωσης που κάνω επί του θέματος προέρχεται από επιστημονικά περιοδικά (κι όχι ανααφορές τρίτων σ' αυτά) και μόνο ως γενικές εισαγωγές σε κάτι καινούριο θα κοιτάξω παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφετέρου

"ϋπάρχουν αναφορές" από ποιούς και πού;

μπορείς να δώσεις κάποιο σύνδεσμο; Υποθέτω κάπου συγκεκριμένα θα το διάβασες ή θα το άκουσες σε αόριστη κουβέντα κάποιων τρίτων (εσύ έλεγες ότι παρακολουθείς podcasts; )

Είναι οι αναφορές αυτές πιο αξιόπιστες από το ερευνητικό Ινστιτούτο που δουλεύει;

 

Σε κάθε περίπτωσηγώ τον βλέπω ακόμη να αναφέρεται ως συνιδρυτής και μέλος της ερευνητικής ομάδας στο ινστιτούτο τουTampa

http://theaspi.com/about/our-team/

 

Όπως και κάθε τί άλλο που ακούγεται στον χώρο, καλό είναι να κάνουμε προσπάθεια να επαληθεύουμε, αλλιώς οι προκαταλήψεις που εσωτερικεύουμε φιλτράρουν αρνητικά μελλοντικες πληροφορίες και καταλήγουμε να μην ξέρουμε γιατι υποστηρίζουμε ό,τι υποστηρίζουμε

 

Από παραφιλολογίες ο χώρος του bodybuilding και της διατροφής άλλο τίποτα, πάντως, γι αυτό και εντός μηνός απ' όταν άρχισα να το παίρνω πιο σοβάρα το 95% της ανάγνωσης που κάνω επί του θέματος προέρχεται από επιστημονικά περιοδικά (κι όχι ανααφορές τρίτων σ' αυτά) και μόνο ως γενικές εισαγωγές σε κάτι καινούριο θα κοιτάξω παραπέρα.

Σύνδεσμο δεν έχω...Από συζήτηση στο Facebook διάβασα ότι τον διώξανε. Θέμα τις συζητήσης ήταν ένα infographic που είχε φτιάξει βάση κάποιας έρευνας αλλά είχε παραποιήσει ένα chart για να δείξει favor υπέρ ενός intervention.

 

Για το HMB πάλι από το Twitter το είχα δει πριν κάνα 2 χρόνο.

 

Και σε αυτές αλλά και σε άλλες περιπτώσεις δεν απάντησε πουθενά.

 

Επίσης στο Facebook του έχει αναρτήσει ότι έχει φύγει από το πανεπιστήμιο της Tampa.

 

Καλά κάνεις και διαβάζεις από την έρευνα κατευθείαν. Κι εγώ το κάνω όπου μπορώ. Δηλαδή σε fields για biomechanics, exercise science και τίποτα βασικά περί διατροφής. Σε πιο περίπλοκα fields που μπλέκεται βιοχημεία δεν το έχω ακόμα οπότε αρκούμαι σε reviews από πηγές που θεωρώ unbiased (ή αν θες με πολύ λιγότερο conflict of interest από πολλού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man. 4 κιλά έλεγαν υποτίθεται τον πρώτο καιρό που είσαι αρχάριος και μετά βάζεις μύες με μικρότερο ρυθμό. 

Για κρεατίνη σκέφτομαι, αλλά φοβαμαι μην κάνω καμιά ζημιά στο συκώτι

  Πρωτον για ενα χρονο γυμναστηριο ειναι πολυ καλα τα αποτελεσματα σου.Αυτο που κανεις τον πρωτο χρονο στο γυμναστηριο ειναι να σουλουπωσεψις το σωμα σου να παρει σχημα.Εχεις παρει,και χερακια βλεπω και πας καλα.Αν γραμωσεις θα φανει οτι εχεις κανει[δεν εισαι γραμμωμενος τωρα],αλλα για εμενα μην το σκεφτεσαι.Δωσε 1 χρονο ακομα φουλ δυνατα με φαγακι και μετα που θα γινεις κτηνακι γραμμωσε οσο θες

Σιγα μην παθεις και αναπνευστικο με 5g κρεατινη τυην ημερα.Αυτα τα προβληματα με την κρεατινη την παθαινουν καποιοι που παιρνουν 15 γ την ημερα και πανω.

 Εγω την εχω κοψει καιρο βεβαια ,αλλα επαιρνα καθε μερα απο τα 19 μου[ειμαι 24].Αν δεις τις εξετασεις μου ,ειναι σαν 15χρονου.Αλλα 5 γραμμαρια

 Περισσοτερο φοβαμαι τους καφεδες που πινω παρα την κρεατινη

Εννοεις τα beginer gains. Αυτα δε θυμαμαι για ποσο καιρο ισχυουν.

Παντως αν δεν ανεβαινεις ουτε μυϊκα ουτε σε δυναμη λογικα ευθυνεται η διατροφη σου. Ειτε πρεπει να ανεβασεις κιαλλο θερμιδες ή δεν εχεις καλη προσληψη σε πρωτεϊνη ωστε να χτισεις μυς. Αν ολα αυτα ειναι σωστα τοτε αλλαξε το προγραμμα σου στο γυμναστηριο.

 

Αμα το παιδι δεν παει χρονια γυμναστηριο και δεν εχει καποιον και παει μονος,μπορει να κανει και λαθος ολες τις ασκησεις.Το εκανα και εγω .ΤΟ να σηκωνω βαρυ απλα για να πω οτι τα σηκωσα δεν λεει κατι.Πρεπει να συγκεντρωθεις στον μυ και καθε επαναληψη να μετραει[TO οποιο ειναι απιστευτα κουραστικο ],αλλιως απλα εισαι σαν καποιες κοπελες που κατεβαζουν μια τροχαλια και βαριουντε ,απλα για να πουν οτι εκαναν γυμναστικη και να φανε το πιτογυρο μετα..Δυστηχως το γυμναστηριο εκτος απο κοπο,θελει και τροπο και πρεπει να σου αρεσει 100%Αν το κανεις σαν αγγαρεια ,δεν θα κανεις ποτε σωμα..Για αυτο για εμενα, να ξαναδει μια μια τις ασκησεις του σε διαφορα βιντεο να δει τι γινεται.ΦΥσικα παιζει ρολο και η διατροφη[τον μεγαλυτερο],αλλα αν κανεις λαθος τις ασκησεις ...

  Και επισης μην παραμυθιαζομαστε με τα κιλα σε εναν χρονο.Ναι αλλοι μπορει να βαλουν 4 αλλοι 8 αλλοι 40[λεμε τωρα].Ειδικα στο bodybuilding παιζει ταιραστιο ρολο τα γονιδια [genetics],του καθενα.Αμα πας σε εμπειρο ματι αγυμναστος τελειως ,απλα θα σε κοιταξει και θα σου πει εχεις πολυ καλο σωμα για να κανεις κατι στο bodybuilding.Αλλος δεν εχει,ειναι πολυ μακρυς ,τα 2κεφαλα του πολυ μακρυα οποτε για να φανει μπαλαρισμα θελει περισσοτερου μυς ,πιο δυσκολα τα Vshape,βαζει ευκολα λιπος κτλ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks man. 4 κιλά έλεγαν υποτίθεται τον πρώτο καιρό που είσαι αρχάριος και μετά βάζεις μύες με μικρότερο ρυθμό. 

Για κρεατίνη σκέφτομαι, αλλά φοβαμαι μην κάνω καμιά ζημιά στο συκώτι

 

Ειπες 4 κιλα ανα μηνα  οχι συνολικα ...

Σιγα μην παθεις εγκεφαλικο  απο μια κρεατινη .

Στην παρουσα φαση που εισαι επειδη θα σε" πρηξει "λογω της κατακρατησης, θα σου δωσει ενα ψυχολογικο boost  που φαινεται πως το εχεις αναγκη  και παραπανω ενεργεια-δυναμη ,επι της ουσιας ομως δεν θα σου προσφερει κατι αλλο .

Αν αυτο σε κανει να ασχοληθεις παραπανω και να συνεχισεις  τα βαρη και την γυμναστικη τοτε παρε .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks όλους για τις απαντήσεις. Σκέφτομαι να πάρω και whey gold 100% για να πίνω μια το πρωι που ξυπνάω, μια πριν και μια μετά την προπόνηση. Γενικά δεν ειμαι και πολυ του φαγητού(ποτέ δεν ήμουν) και το στομαχι μου γενικά γεμίζει ευκολα, γι'αυτο λεω να παω σε πρωτεινη σε υγρή μορφή και κρεατινη.

 

Τώρα όσον αφορά τις ασκήσεις πιστεύω οτι τις κάνω σωστά. Εχω δει βιντεάκια στο youtube. Για παραδειγμα κάνω ζέσταμα με 5κιλο και μετά παω στο 20κιλο και μετά κατεβαίνω με 15κιλο, 10 κιλο και 5κιλο για όσες επαναλήψεις μπορώ. Δηλαδή ο δικέφαλος ''φλέγεται''. Τα ίδια και στους τρικεφαλους, στο military press και σε οτι άσκηση κάνω. Δηλαδή δεν κανω μόνο με πολλά κιλά ,αλλά και πολλές επαναλήψεις μετά με λιγότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks όλους για τις απαντήσεις. Σκέφτομαι να πάρω και whey gold 100% για να πίνω μια το πρωι που ξυπνάω, μια πριν και μια μετά την προπόνηση. Γενικά δεν ειμαι και πολυ του φαγητού(ποτέ δεν ήμουν) και το στομαχι μου γενικά γεμίζει ευκολα, γι'αυτο λεω να παω σε πρωτεινη σε υγρή μορφή και κρεατινη.

 

Τώρα όσον αφορά τις ασκήσεις πιστεύω οτι τις κάνω σωστά. Εχω δει βιντεάκια στο youtube. Για παραδειγμα κάνω ζέσταμα με 5κιλο και μετά παω στο 20κιλο και μετά κατεβαίνω με 15κιλο, 10 κιλο και 5κιλο για όσες επαναλήψεις μπορώ. Δηλαδή ο δικέφαλος ''φλέγεται''. Τα ίδια και στους τρικεφαλους, στο military press και σε οτι άσκηση κάνω. Δηλαδή δεν κανω μόνο με πολλά κιλά ,αλλά και πολλές επαναλήψεις μετά με λιγότερα

Αν πίνεις από την whey της ON 3 φορές την ημέρα υπολόγιζε ότι θα φεύγει ένα καλό amount λεφτών από το πορτοφόλι σου κάθε μήνα.

 

Πέρα από το οικονομικό (με την συγκεκριμένη πρωτείνη), δεν είναι καλή λύση αυτό που θες γιατί η whey δεν μένει και πολύ ώρα στο στομάχι. Ανάλογα βέβαια με τι θα τη συνδυάσεις παίζει αυτό αλλά γενικά δεν θα έχεις το ίδιο satiety σε σχέση με το αν έτρωγες μακαρόνια με κοτόπουλο ξέρω γω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα κιλα εισαι.Αν εισαι τωρα 70 κιλα 3 σκουπ ειναι πολλα,δεν χρειαζεσαι τοσο πολυ πρωτεινη.Μια το πρωι και μια μετα το γυμναστηριο ειναι μια χαρα.

  Εσυ κανεις drop set,μια χαρα ειναι αλλα οχι για συνεχεια,δεν χρειαζεται παντα να βλεπεις το δικεφαλο να καταστρεφεται και να πονας την αλλη μερα για να χτησεις μυες.Χωρις βαρακι αμα σφιξω το δικεφαλο και αρχισω τα πανω κατω ,στις 20 επαναληψεις θα πεθανω στον πονο.Χτιζω μυες ετσι?Oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...