Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...με τους σχετικά χαμηλούς υδατάνθρακες που κατανάλωνα από το Μάϊο και μέχρι τέλη Οκτώβρη (όχι χαμηλότερα από 30% σε εβδομαδιαία βάση, που έφταναν μια χαρά για 2ωρη προπόνηση 4-5 φορές τη βδομάδα + μέτρια πνευματική εργασία) όταν άρχισε το μεγάλο ζόρι το ένιωθα ότι δεν έφταναν...συγκέντρωση, μνήμη, αφομοίωση κτλ έπαιρναν τη κατιούσα...

 

Για συγκέντρωση, μνήμη, αφομοίωση θα ενοχοποιούσα πολύ περισσότερο τις λίγες ώρες ύπνου πάντως (4-5;). Το παρατηρώ και γω όταν τυχαίνει να μην κοιμάμαι καλά και μάλιστα ούτε καν σε καθημερινή βάση...

 

Μπορεί ο ύπνος να είναι σημαντικός για το σώμα, αλλά για πνευματική εργασία είναι δυστυχώς πολύ πιο σημαντικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για συγκέντρωση, μνήμη, αφομοίωση θα ενοχοποιούσα πολύ περισσότερο τις λίγες ώρες ύπνου πάντως (4-5;). Το παρατηρώ και γω όταν τυχαίνει να μην κοιμάμαι καλά και μάλιστα ούτε καν σε καθημερινή βάση...

 

Μπορεί ο ύπνος να είναι σημαντικός για το σώμα, αλλά για πνευματική εργασία είναι δυστυχώς πολύ πιο σημαντικός.

 

Αφενός αυτά ξεκίνησαν πριν αρχίσουν οι μαραθώνιοι νυχτερινής μελέτης, αφετέρου δεν έχω θέμα με το λίγο ύπνο από αυτή την άποψη, μόνο μετά από 3-4 μήνες συνεχούς έλλειψης ύπνου αρχίζουν τα σχετικά συμπτώματα της παρατεταμενης κόπωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιλιακοι welcome back

 Ωρα για κρεατινουλα να παρουμε τα πανω μας

κ εγώ θα πάω να πάρω σήμερα , το θυμήθηκα χθες που ζυγίστηκα κ είδα τι νερά έχω κατουρήσει 

απίστευτο το τι νερά κρατάω με 500κάτι γρ carbs , δεν γράφω καν τη διαφορά σωματικού σε 3 μέρες , δεν θα με πιστέψει κανείς  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω χρόνο να σου εξηγήσω πάνω στο θέμα(ψάξτο λίγο) αλλα η keto βοηθάει στην πνευματική εργασία , θα σου δώσει την πνευματική διαύγεια που χρειάζεσαι , δεν κάνει όμως για μυική υπερτροφία . 

 

Για να στο πω απλά ο εγκέφαλος σου μετά τις 4-5 μέρες θα αρχίσει να δουλεύει με κετόνες και η κύρια πηγή σου θα είναι το λίπος που θα μετατρέπεται σε κετόνες. Η προυπόθεση βέβαια ειναι πως θα είσαι 100% σωστός σε αυτή. Δεν μιλάμε για low carb , αν δεν την κάνεις σωστά και σε πετάξει έξω απο την κέτοση το αποτέλεσμα θα ειναι να δίνεις στο σώμα σου λίπος το οποίο δεν θα ειναι πλέον η κύρια πηγή ενέργειας , δηλαδή θα έχεις επιστρέψει στην παλιά του κατάσταση , θα ψάχνει για γλυκόση , αλλα δεν θα βρίσκει όση χρειάζεται. Ο εγκέφαλος χρειάζεται περίπου 100γρ υδατάνθρακα τη μέρα για να λειτουργεί σωστά,οπότε αν τρως 60-70 δεν θα φτάνει ούτε για να λειτουργεί σωστά ο εγκέφαλος ούτε για να είσαι σε κέτοση και να λειτουργεί με αυτό που θα του δίνεις.

 

Γιαυτό στις περισσότερες περιπτώσεις δεν φταίει η διατροφή , φταίει οτι δεν την κάνουμε σωστά. Τρόποι υπάρχουν για να κάνουμε τα πάντα, όρεξη να υπάρχει και θέληση. Φυσικά το ποιο εύκολο κ ευχάριστο για όλους ειναι να κάνουν ένα break και να τρώνε τροφές "ευχαρίστησης" κάθε μέρα, σε ποιον δεν αρέσει? αλλα πιστεύεις πως άξιζε να πάρεις 10κιλά λίπος αν είχες μια εναλλακτική, έστω κ όχι τόσο διασκεδαστική ?

 

Δεν στην λέω ούτε είναι υποχρεωτικό να κάνεις κάτι τέτοιο , προσωπικά ΓΟΥΣΤΑΡΩ :-D  :-D το junk , το λέω ξεκάθαρα , ειναι απόλαυση και μάλιστα έκανα ότι έκανες κ εσύ τώρα στην εξεταστική μου ! είχα φτάσει σε πολύ καλό σημείο στη γράμμωση μου και αναγκάστηκα να το γυρίσω σε high carb , όμως εμένα με έπαιρνε να ανεβάσω υδατάνθρακα στα 500+ γρ τη μέρα και δεν με έπαιρνε να το γυρίσω σε keto 

 

Ιδέες δίνω , ίσως να μην ειναι οι κατάλληλες λύσεις για την δική σου περίπτωση αλλα ίσως τις δει κάποιος άλλος ! φυσικά και η δουλειές/σχολές μας έρχονται σε πρώτη μοίρα  B)

 

την έχεις εφαρμόσει αυτή τη διατροφή ποτέ; 

Σε τί περιόδους δραστηριότητας και με τί αποτελέσματα;

 

Όσο την είχα ψάξει εγώ παλιότερα, σε κάποια αναλυτικά άρθρα για διατροφή αθλητών, οι διατροφολόγοι που συνέτασσαν το πρόγραμμα υπογράμμιζαν ότι θέλει συνεχή εποπτεία γιατρού για ορμονική ισορροπία (δεν είναι δλδ για τον καθένα που θα αρχίζει να αυτοσχεδιάζει)...

...δεν έχω δει ποτέ, ωστόσο, να προτείνεται για διατροφή κατά περιόδους έντονης και παρατεταμένης νοητικής εργασίας...

 

Τέλος, από τα αναγνώσματά μου, οι "ποσοτικοποιήσεις" των ενεργειακών απαιτήσεων του εγκεφάλου στηρίζονται σε βραχυχρόνιες, 15λ-60λεπτών μελέτης εγκεφαλικής δραστηριότητας κατά την εκτέλεση συγκεκρι΄μενων εργασιών/ασκήσεων.

 

...αυτό ούτε στο ελάχιστο δεν μπορεί να "μεταφράσει" σε αξιόπιστες μετρήσεις συνθήκες 10ωρης+ σύνθετης διανοητικής εργασίας, ημερησίως για μεγάλο διάστημα, μάλιστα υπογραμμιζόταν κι αυτό ως περιορισμός του  πειράματος.

 

Δεν την έχω ψάξει πολύ τη keto διατροφή, σαφώς, όσο το έχω ψάξει ωστόσο, σε συνδυασμό με την εμπειρία μου, δεν με ενθαρρύνει να το δοκιμάσω.

...έπειτα, όταν θέλει τόση προσπάθεια κι επιμονή να συντάξεις μόνο τη καθημερινή σου διατροφή, αυτό κάθε άλλο παρά βοηθά στην εστίαση στις απαιτήσεις της καθημερινής εργασίας και δεν έχω κάποιο διατροφολόγο να μου ετοιμάζει γεύματα.

 

Όταν λέμε διατροφή, εννοούμε καθημερινό πρόγραμμα, αν δεν την ακολουθείς πιστά, δεν κάνεις διατροφή απλώς, ό,τι διατροφή κι αν είναι αυτή...

...ωστόσο βιώσιμη μακροπρόθεσμα διατροφή είναι αυτή που μπορείς να εντάξεις αποτελεσματι΄κα στο καθημερινό σου πρόγραμμα κι από άποψη προετοιμασίας και γεύσης και ανταπόκρισης στις δριαστηριότητές σου...

 

Για μένα δεν ήταν θέμα "ευχαρίστησης", ήταν θέμα ότι πχ μπορεί να ήταν 2πμ και να πρέπει να παραδώσω γραπτό μέχρι την επομένη το πρωί, οπότε καθόμουν και ξενυχτούσα μέχρι τις 5 και κοιμόμουν μέχρι τις 9πμ....και μετά έπρεπε να σηκωθώ και να συνεχίσω το διάβασμα...

...για να βγάλω αυτό το πρόγραμμα, οι πρωτεΐνες δεν βοήθησαν, το δοκίμασα...θέλει σάκχαρο για το απαραίτητο "boost", πώς να το κάνουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχεις εφαρμόσει αυτή τη διατροφή ποτέ; 

Σε τί περιόδους δραστηριότητας και με τί αποτελέσματα;

 

όταν είχα να χάσω πολύ λίπος και έδινα κ εξετάσεις τότε. Τρελό mind focus αλλα εγώ στο θέμα διατροφή κ προπόνηση ειμαι στρατιώτης , όταν ειναι να κάνω κάτι το κάνω ακριβώς, δεν έχω θέμα να σταματήσω να τρώω μαχαίρι πράγματα π μ αρέσουν ούτε να ξεφύγω κ να φάω , ούτε 200 θερμίδες παραπάνω.

Η διατροφή σου θα πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες σου την δεδομένη στιγμή και περίοδο , δεν υπάρχει κάτι που θα το κάνεις μια ζωή , θα αλλάξει καταρχάς ο οργανισμός σου μεγαλώνοντας.

 

Αυτή ειναι η καλύτερη διατροφή για το σύνολο των γυναικών και των αντρών που έχουν πολύ λίπος και δεν τους ενδιαφέρουν τόσο οι μυς και η υπερτροφία και παράλληλο αυξάνει την τεστοστερόνη και δίνει ένα πολύ καλό boost . Δηλαδή για ένα επίπεδο fitness ειναι μια χαρά . Για το σύνολο , όχι για όλους , αυτό το καταλαβαίνεις αφού το δεις στην πράξη επάνω σου. 

 

δεν σου λέω ρε παιδί μου οτι θα σου ταιριάξει εσένα συγκεκριμένα , απλά θα μπορούσες να κάνεις μια δοκιμή για να ξέρεις . πάντα ανάμεσα στους πχ χίλιους οργανισμούς που ανταποκρίνονται καλά σε μια διατροφή , σε ένα είδος προπόνησης θα υπάρχουν και 1-2-3 εξαιρέσεις

Βέβαια μιλάμε για άτομα με αυτοσυγκράτηση που ξέρουν τι θέλουν. Δεν υπάρχουν περιθώρια για λιγούρες και πείνασα , όποιος ειναι σε τέτοια φάση θα πρέπει να αποδεχθεί πως μια ζωή θα ειναι μπρος πίσω , yo-yo που λέμε , κάτι πολύ κακό για τον οργανισμό και την υγεία μας γενικότερα 

 

Σχετικά με τις έρευνες , καλές είναι και χρήσιμες αλλα μην δίνεις απόλυτη βάση , δώσε λίγο βάση στο πρακτικό κομμάτι του πράγματος , όπως σου είπα μπορεί να είσαι η εξαίρεση στον κανόνα και να χάνεις το χρόνο σου , αυτό δεν μπορείς να το μάθεις διαβάζοντας αλλα μονο στην πράξη. 

 

παρεμπιπτόντως έχω δοκιμάσει σχεδόν κάθε είδους διατροφή και προπόνηση για να αλλάξω το σώμα μου απο αυτό αριστερά (1,70 @ 80kg - 2012-3) σε αυτό δεξιά (85kg πριν λίγες μέρες)  και σίγουρα οι έρευνες βοηθούσαν λίγο αρχικά αλλα δεν συμβάδιζαν πάντα με το αποτέλεσμα πάνω μου. Γιαυτό κ δεν ασχολούμαι καν με έρευνες , χρόνια τώρα. 

 

 

post-353959-0-88442600-1488446590_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυμας με λιγοτερο λιπος μπορεις να παρεις αν πεις στον χασαπη να σου βαλει χοιρινο κρεας αφου πρωτα σου εχει αφαίρεσει οσο περισσότερο λιπος μπορει. Στον βοδινο αυτο ειναι λιγο πιο δυσκολο γιατι εχει και μεσα. Νομιζω το λιντλ πουλαει απαχο κιμα

 

Σωκρατη τζαμπα φοβοσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννης, μου ήρθε το λάστιχο. Μόλις τελειώσω προπονήσεις για αναρρίχηση θα συνεχίσω κανονικά με bw training και θα σου πω.

 

Λίγο που το δοκίμασα, πιστεύω θα μου προσφέρει ένα καλό boost για το βήμα παραπέρα σε αρκετές ασκήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για budget διατροφή. 

 

1 κιλό κιμά λάπα (βόειος) 7 ευρώ

 

1 κιλό κιμά ελιά 9 ευρώ. 

 

Προφανώς αγοράζεις ότι αντέχει το πορτοφόλι σου ΑΛΛΑ , πόση διαφορά να έχουν τα κομμάτια σε ποσοστό λίπους?

Δεν ξερω ακριβως το ποσοστο λιπους που εχουν  αλλα η διαφορα ειναι πολυ μικρη στην τιμη,  δλδ για 2 ευρω θα παρεις αυτο που εχει περισσοτερο λιπος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλτηρας με το μανταλακι και με την βιδα τη διάφορες έχουν?

Σα να λες τι διαφορα εχει το κλειδι τριαινα με ενα νορμαλ κλειδι..την ιδια δουλεια κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...