Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκοπεύω να τρέξω το 10άρι το "μαραθώνιο"

 

πιστεύεται το έχω; δεν έχω καμια σχέση με το τρέξιμο; παρολαυτα είμαι σε καλή φυσική κατάσταση. μονο σε διάδρομο έχω τρέξει και δεν έχω σκοπό να το πάω γρήγορα.

 

παίζει θέμα για κάνα τραυματισμό; (με ενδιαφέρει πολύ για να μην χάσω προπονήσεις μετά)

λέω να κάνω καμια 2-3 runs να δω πως θα μου βγει, αλλά πιστεύω και το τρέξιμο θέλει τη τεχνική του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

σκοπεύω να τρέξω το 10άρι το "μαραθώνιο"

 

πιστεύεται το έχω; δεν έχω καμια σχέση με το τρέξιμο; παρολαυτα είμαι σε καλή φυσική κατάσταση. μονο σε διάδρομο έχω τρέξει και δεν έχω σκοπό να το πάω γρήγορα.

 

παίζει θέμα για κάνα τραυματισμό; (με ενδιαφέρει πολύ για να μην χάσω προπονήσεις μετά)

λέω να κάνω καμια 2-3 runs να δω πως θα μου βγει, αλλά πιστεύω και το τρέξιμο θέλει τη τεχνική του..

Να βγαλεις προβλημα απο μια φορα το θεωρω απιθανο αλλα οπως ειπες τρεξε μερικες φορες πριν πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι "γλυτωσες"?Και γω δεν μπορω το γιαουρτι χωρις μελι, εχω μειωσει απο μια (γενναια) κουταλια της σουπας σε μια του γλυκου αλλα το μελι ειναι απο τις καλυτερες τροφες και ας μην κανει bb.

 

YΓ:Moλις εφαγα ψητες σαρδελες.DDevil come back!

Δεν το έκοψα, μου αρέσει πολύ το μέλι, αλλά επειδή μέσα στην εβδομάδα υπάρχουν ημέρες με πολύ μικρή δραστηριότητα, το μέλι το αποφεύγω για να μην φορτώνομαι σάκχαρα. Προτιμώ να τα πάρω από φρούτα. Είναι κι οι θερμίδες μου γενικά λίγες, οπότε σε κάτι τέτοιες ημέρες το μέλι περισσεύει.

 

Ε σιγά αφού υπήρχε διάθεση καθίσαμε και το ψάξαμε λίγο χαχαχα

Άλλες φορές δεν του απαντάει κανένας...

 

Οντοπικ. Επειδή παραπάνω λέγατε για γιαούρτι και μέλι.

Ποιά ποσότητα θεωρείται καλή ώστε να μην ξεφεύγουμε; τόσο σε γιαούρτι όσο και σε μέλι..

Γιατί εγώ για παράδειγμα παίρνω τους κουβαδες( 1 κιλό) και σε 2-3 μέρες τους τελειώνω..

Και σε κάθε μερίδα γιαουρτιού βάζω και ένα κουτάλι της σούπας μελι( μπορεί και λίγο παραπανω)

Εμένα ο κουβάς μου κρατάει μια εβδομάδα σχεδόν. Αλλά οι ανάγκες μου σε τροφή δεν έχουν καμία σχέση με κάποιου από εδώ θαρρώ.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκοπεύω να τρέξω το 10άρι το "μαραθώνιο"

 

πιστεύεται το έχω; δεν έχω καμια σχέση με το τρέξιμο; παρολαυτα είμαι σε καλή φυσική κατάσταση. μονο σε διάδρομο έχω τρέξει και δεν έχω σκοπό να το πάω γρήγορα.

 

παίζει θέμα για κάνα τραυματισμό; (με ενδιαφέρει πολύ για να μην χάσω προπονήσεις μετά)

λέω να κάνω καμια 2-3 runs να δω πως θα μου βγει, αλλά πιστεύω και το τρέξιμο θέλει τη τεχνική του..

 

Οπωσδήποτε θα έλεγα θέλει 2-3 φορές "πρόβα" για να βρεις το ρυθμό και την αναπνοή σου για την απόσταση, να δεις τις χρονικές στιγμες που συσσωρεύεις κούραση κτλ

 

...έτρεχα μόνος μου 15άρια πριν από 2-3 χρόνια, πάντα έβρισκα ότι ερχόταν μια στιγμή που έλεγα θα σταματήσω τώρα να τρέχω, αλλά αν επέμενα 2-3 λεπτά (που έμοιαζαν σαν 20) περνούσε το "κύμα"...

 

...δύσκολο να παίξει τραυματισμός από μια φορά, αν είσαι γενικά σε καλή φόρμα, αλλά φόρεσε βολικά παππούτσια, μην τα δέσεις σφιχτά, απόφυγε να μένεις στο ίδιο σημείο του δρόμου αν έχει έντονη κλίση (θα επιβαρύνεις τη μια πλευρά σου περισσότερο)...τέτοιες μικρο-προσαρμογές θα τις βρεις πιστευω στις 2-3 φορές που θα το δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκουγκλαρισε το Δήμητρα, εχει εκτενείς συζητήσεις και άρθρα.

 

Λοιπόν, απ τη μια μετράω πλέον σχολαστικά μακροσυστατικα απ την άλλη παρακολουθώ αυτα τα μαθήματα περι διατροφής και νιώθω σαν να εχω κανει εγχείρηση καταρράκτη και να καθαρίζει σταδιακά η θολούρα που είχα.

 

Δεν μπορώ να πάω σε μεγάλο bulking (πάνω απο 2-3 κιλα) Αλεξ γιατί αρπάζει αμέσως η κοιλιά και δείχνει πολύ αντιαισθητικό, κυρίως σε μένα (για να γουστάρω εγω τον εαυτό μου γυμνάζομαι). Όποτε κάνω μικρά αλλα σταθερά βήματα. Χτες έκανα, δεν το περίμενα, το dragon fly άρα απο κοιλιακους παμε καλα. Τώρα πρεπει να πέσουμε σε λίπος για να φανούν κιόλας :)

 

Μετά τον αλλο τον Γιάννη, θα έχετε ακόμη έναν ο Χριστός ξανά γυμναζεται (Νίκο έγραψες, φοβερή ατάκα :))

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τύπος κάνει σοβαρή δουλειά. Ένα άρθρο για συμπληρώματα.

 

http://www.powerliftingtowin.com/best-powerlifting-supplements/

 

Τα πράγματα είναι απλά. 

 

Παίρνεις whey , όση χρειάζεται για να συμπληρώσεις το protein/bw ratio που έχεις επιλέξει. 

5g κρεατίνης τη μέρα για πάντα. 

 

BCAA με αρκετό νερό για μέσα στην προπόνηση . Καφείνη αν θες (duh) 

 

Σε βλέπει ο ήλιος ή παίρνεις D3

 

και το ισχυρότερο νόμιμο αναβολικό που είναι ο ύπνος. 

 

Άντε κανένα ψαρόλαδο (εγώ πίνω από το μπουκάλι γιατί είμαι σκληρός καριόλης) και μια πολυβιταμίνη  χαλαρά μέσα στη βδομάδα (δε χρειάζεται και κάθε μέρα)

 

Αν δε θέλει κανείς τίποτα από αυτά, ο ύπνος, η πρωτείνη από το φαγητό (με τη περιστασιακή σαρδέλα ή τόνο κονσέρβα ή φρέσκο ψάρι), ο ήλιος , ο καφές και άφθονο νερό, είναι αρκετά για όλους μας. Τα άλλα οι περισσότεροι τα παίρνουμε από βίτσιο. Άντε και τα 5g creatine για όσους κάνουν βάρη

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ελεγα να κανω χρηση κρεατινης τν Μαιο, αλλα εχω ενδυασμους για την κατακρατηση στην αρχη της θερινης σεζον. Υποτιθεται οτι τοτε "κοβεις"

Ενω ακρως δελεαστικο ειναι το μπουστ που σου προσφερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά έχει δοκιμάσει κανένας rolled oats? ή όλοι τρώτε μόνο νιφάδες ? τα άλλα φαίνονται καλύτερα για συνταγές όπως μπισκότα βρώμης κλπ 
για πείτε γνώμες 
 


Εγω ελεγα να κανω χρηση κρεατινης τν Μαιο, αλλα εχω ενδυασμους για την κατακρατηση στην αρχη της θερινης σεζον. Υποτιθεται οτι τοτε "κοβεις"
Ενω ακρως δελεαστικο ειναι το μπουστ που σου προσφερει

αν δεν τρως ψωμιά και σαβούρες , παραπάνω υδατάνθρακα κ αλάτια απότι χρειάζεσαι και γενικά αν δεν κάνεις κάτι λάθος η μόνη κατακράτηση που κάνει ειναι στους μυς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ρε παιδιά έχει δοκιμάσει κανένας rolled oats? ή όλοι τρώτε μόνο νιφάδες ? τα άλλα φαίνονται καλύτερα για συνταγές όπως μπισκότα βρώμης κλπ 

για πείτε γνώμες 

 

ειναι πιο σκληρες και δεν παπαριαζουν το ιδιο ευκολα με τις νιφαδες. Σκεψου το σαν να τρως ρυζι αλλα οχι καλα βρασμενο στην υφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά έχει δοκιμάσει κανένας rolled oats? ή όλοι τρώτε μόνο νιφάδες ? τα άλλα φαίνονται καλύτερα για συνταγές όπως μπισκότα βρώμης κλπ

για πείτε γνώμες

 

 

αν δεν τρως ψωμιά και σαβούρες , παραπάνω υδατάνθρακα κ αλάτια απότι χρειάζεσαι και γενικά αν δεν κάνεις κάτι λάθος η μόνη κατακράτηση που κάνει ειναι στους μυς

Ναι αλλα δν ειμαι σε χαμηλο bf ωστε να αναδειξεθ καλυτερα τους μυες. Θα παρει μπαλα κ το λιπος,ε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δν ειμαι σε χαμηλο bf ωστε να αναδειξεθ καλυτερα τους μυες. Θα παρει μπαλα κ το λιπος,ε?

Γιατί δε το πας δοκιμαστικά ενα διάστημα; ακόμα και να κρατήσεις νερά Ε νερά ειναι θα φύγουν γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε φάση αδυνατίσματος. θα κρατούσα την κρεατίνη  για να βοηθήσω την απόδοση στο γυμναστήριο. Τα νερά στο μυ άστα τελευταία (λολ λες και θα κατέβεις σε αγώνες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε το πας δοκιμαστικά ενα διάστημα; ακόμα και να κρατήσεις νερά Ε νερά ειναι θα φύγουν γρήγορα

Καλά για ένα μήνα θα έπαιρνα. 1 εβδομάδα φόρτωμα και τις άλλες 3 συντήρηση... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κρεατινη και συνεχεια να την παίρνεις δεν παιζει ρολο. Αλλα αντι να παρεις 5γρ, παρε 3γρ. Εφοσον ξερεις οτι η πρωτεινη που τρως καθε μερα δεν εχει κρεατινη μεσα.

 

Παρα πολυ νερο και εισαι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...