Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ο τύπος κάνει σοβαρή δουλειά. Ένα άρθρο για συμπληρώματα.

 

http://www.powerliftingtowin.com/best-powerlifting-supplements/

 

Τα πράγματα είναι απλά. 

 

Παίρνεις whey , όση χρειάζεται για να συμπληρώσεις το protein/bw ratio που έχεις επιλέξει. 

5g κρεατίνης τη μέρα για πάντα. 

 

BCAA με αρκετό νερό για μέσα στην προπόνηση . Καφείνη αν θες (duh) 

 

Σε βλέπει ο ήλιος ή παίρνεις D3

 

και το ισχυρότερο νόμιμο αναβολικό που είναι ο ύπνος. 

 

Άντε κανένα ψαρόλαδο (εγώ πίνω από το μπουκάλι γιατί είμαι σκληρός καριόλης) και μια πολυβιταμίνη  χαλαρά μέσα στη βδομάδα (δε χρειάζεται και κάθε μέρα)

 

Αν δε θέλει κανείς τίποτα από αυτά, ο ύπνος, η πρωτείνη από το φαγητό (με τη περιστασιακή σαρδέλα ή τόνο κονσέρβα ή φρέσκο ψάρι), ο ήλιος , ο καφές και άφθονο νερό, είναι αρκετά για όλους μας. Τα άλλα οι περισσότεροι τα παίρνουμε από βίτσιο. Άντε και τα 5g creatine για όσους κάνουν βάρη

 

ξέχασες τη φάβα, :) τα φασόλια και τις φακές ως καλές πηγές πρωτεΐνης, ινών και υδατανθράκων...

 

...σοβαρά τώρα, έχω κόψει το ρύζι και προτιμώ τη φάβα ως πηγή υδατάνθρακα...αφού έχει πάνω από το διπλάσιο ποσοστό πρωτεΐνης (25γρ), και μπόλικες ίνες και είναι χαμηλότερου γλυκαιμικού δείκτη από το ρύζι, ενώ ταιριάζει πολύ γευστικά με το κοτόπουλο και με βραστά λαχανικά, ιδιαίτερα με κουνουπίδι κι μπρόκολο...

...στις θερμίδες είναι το ίδιο με το ρύζι...

 

Τη κρεατίνη πραγματικά την έχω ψάξει ελάχιστα (σχεδόν καθόλου), αλλά κάπου διάβασα - όχι σε επιστημονικό άρθρο, οπότε δεν το παρουσιάζω ως "εύρημα" - ότι στους περισσότερους έχει ελάχιστη επίδραση στις επιδόσεις, ενώ έχω ακούσει (από τον τύπο στο κανάλι Athlean-X στο youtube) πως καλύτερο είναι να αποφεύγεται η creatine monohydrate...

 

https://www.youtube.com/watch?v=3YWm4LyW32c

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πιο σκληρες και δεν παπαριαζουν το ιδιο ευκολα με τις νιφαδες. Σκεψου το σαν να τρως ρυζι αλλα οχι καλα βρασμενο στην υφη.

θα τις δοκιμάσω, γενικά γουστάρω την αίσθηση να μασάω , απλά για καμια μπάρα νομίζω ειναι καλύτερες απο τις νιφάδες , θα βγαίνει ποιο στιβαρή 

 

Ναι αλλα δν ειμαι σε χαμηλο bf ωστε να αναδειξεθ καλυτερα τους μυες. Θα παρει μπαλα κ το λιπος,ε?

δεν έχει καμία σημασία το ένα με το άλλο στην κατακράτηση , αυτό ειναι θέμα διατροφής

αν είχες χαμηλό bf θα την έπαιρνες για να αναδείξεις τους μυς? αν έχεις χαμηλό bf δεν χρειάζονται να τους αναδείξεις , φαίνονται έτσι κ αλλιώς . Με λίγο carb manipulation κρατώντας τις ίδιες θερμίδες γεμίζεις νερά στους μυς και αναδεικνύονται  κρατώντας τους γεμάτους (στη συντήρηση του low bf ) 

Την κρεατίνη την παίρνουμε για να μας βοηθήσει στις προπονήσεις και στην ανάρρωση, κρατάει νερά μέσα στους μυς  

 

Εγώ πάντως σε φάση αδυνατίσματος. θα κρατούσα την κρεατίνη  για να βοηθήσω την απόδοση στο γυμναστήριο. Τα νερά στο μυ άστα τελευταία (λολ λες και θα κατέβεις σε αγώνες)

σωστότατος , ίσα ίσα που στο χάσιμο την χρειαζόμαστε , ιδικά όταν ρίχνεις υδατάνθρακα για να μη φλατάρεις αλλα και για να σου δώσει το boost που χρειάζεσαι για τις προπονήσεις σου , βέβαια στην Ελλάδα ακόμα δεν έχουν καταλάβει τι κάνει κ πως λειτουργεί , ακόμα ακούω κόσμο να λέει "θα πάρω κρεατίνη να βάλω κιλά να τουμπανιάσω" λολ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει κανείς γλουταμίνη; Θέλω να την δοκιμάσω αλλά διάβασα ότι τσιτώνει τα νεύρα. Ισχύει αυτό;

Δε το έχω διαβάσει, να ξερεις ομως οτι έχει αρκετά πικρή γεύση, εγώ με νερό δε τη πάλευα καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το έχω διαβάσει, να ξερεις ομως οτι έχει αρκετά πικρή γεύση, εγώ με νερό δε τη πάλευα καθόλου

Στις κριτικές του iherb το διάβασα (ότι να'ναι γράφει ο καθένας συνήθως) αλλά και σε ένα site που δεν το θυμάμαι. Έλεγε όταν παίρνεις μεμονωμένα αμινοξέα υπάρχει ένα θέμα με τον εγκέφαλο.

Σε σκόνη την πήρες; Σκέφτομαι κάψουλες πρώτα για δοκιμή και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.myprotein.gr/sports-nutrition/creatine-monohydrate/10530050.html

 

πχ εδώ παιδιά αν κατάλαβα καλά:

 

φορτώνεσαι:

πρώτες 5 μέρες: 4χ5gr

 

μετά 1-2χ5gr για 8 βδομάδες και διάλειμμα μιας εβδομάδας.

 

σωστά; κάποια παρατήρηση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...