Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκίνησα γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα (στις 6 το πρωί) + γιόγκα όποτε λάχει + 3x τρέξιμο.

 

Ο γυμναστής θέλει να μείνω στα ίδια κιλά (θέλω να χάσω 2-3 ) και να βάλω όγκο στον κορμό.

 

Σημείωση, δεν κάνω βάρη 1. επειδή έχω πρόβλημα στη μέση και 2. Δε θέλω να έχω όγκο. Υποπτεύομαι πως ούτε θα χάσω κιλά αλλά ούτε θα πάρω κι όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ξεκίνησα γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα + γιόγκα + τρέξιμο.

 

Ο γυμναστής θέλει να μείνω στα ίδια κιλά (θέλω να χάσω 2-3 ) και να βάλω όγκο στον κορμό.

 

Σημείωση, δεν κάνω βάρη 1. επειδή έχω πρόβλημα στη μέση και 2. Δε θέλω να έχω όγκο. Υποπτεύομαι πως ούτε θα χάσω κιλά αλλά ούτε θα πάρω κι όγκο.

Και να θες δεν μπορεις να παρεις "ογκο".

Ειναι το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να σε απασχολει  στην φαση που εισαι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξεκίνησα γυμναστήριο 2 φορές την εβδομάδα (στις 6 το πρωί) + γιόγκα όποτε λάχει + 3x τρέξιμο.

 

Ο γυμναστής θέλει να μείνω στα ίδια κιλά (θέλω να χάσω 2-3 ) και να βάλω όγκο στον κορμό.

 

Σημείωση, δεν κάνω βάρη 1. επειδή έχω πρόβλημα στη μέση και 2. Δε θέλω να έχω όγκο. Υποπτεύομαι πως ούτε θα χάσω κιλά αλλά ούτε θα πάρω κι όγκο.

Σχετικα με το 1 ελπιζω τουλαχιστον να κανεις καποιες ασκησεις για να δυναμωσεις κορμο/μεση (θα σου πει γιατρος τι να κανεις). Για το 2 οπως ειπε ο φωτης δεν παιρνεις ογκο οσο και αν θες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση, δεν κάνω βάρη 1. επειδή έχω πρόβλημα στη μέση και 2. Δε θέλω να έχω όγκο. Υποπτεύομαι πως ούτε θα χάσω κιλά αλλά ούτε θα πάρω κι όγκο.

Εγώ κάνω βάρη γιατί έχω πρόβλημα σοβαρό με την μέση 1. επειδή μόνο με αυτή την γυμναστική στοχευμένα και ελεγχόμενα μπορώ να δυναμώσω τις μυϊκές ομάδες που υποστηρίζουν την σπονδυλική 2. Θέλω να έχω όγκο αλλά δεν αρκεί να σηκώνεις τα σίδερα πάνω-κάτω. Θέλει πολυυυύ χρόνο και στοχευμένη ειδική διατροφή και υπομονή και αν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μα ναι! Όταν τα έλεγε, χαμογέλαγα σκεπτόμενος πως 4 δεκαετιές έχτιζα το κορμί μου μικροκαμωμενο. Δεν υπάρχει περίπτωση να «ανοίξω» ή να βάλω όγκο στα γεράματα.

 

Τις ασκήσεις για τη μέση τις κάνω ξεχωριστά, ξέχασα να τις αναφέρω. Ειναι κυρίως πιλάτες και ασκήσεις με μπάλα (πρέπει να βάλω μονόζυγο).

 

Και για να ευθυμίσετε, για κάποιες ασκήσεις μου πρότεινε 16άρια (σε πάουντς) βαράκια, πήρα τα 12αρια και κατέληξα με 10αρια μετά τις πρώτες επαναλήψεις, ο Χουλκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τώρα στην αρχή πρόσεξε ποιον θα εμπιστευτείς για το ασκησιολόγιο σου. 40 χρόνων μια χαρά ηλικία είναι ακόμη για να δυναμώσεις. Βασικά δεν υπάρχει αποτρεπτική ηλικία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατέ ΟΛΕ γύρισα με πόνο στη μέση μετά απο παρα πολυ καιρό. Και το κουλό ειναι οτι δεν εκανα κατι καινούριο ή καμία ταρζανιά. Ελπίζω να περασει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατέ ΟΛΕ γύρισα με πόνο στη μέση μετά απο παρα πολυ καιρό. Και το κουλό ειναι οτι δεν εκανα κατι καινούριο ή καμία ταρζανιά. Ελπίζω να περασει σύντομα.

μπορείς να βάλεις κάτι, έμπλαστρο ή αλοιφή για να καλυτερεύσει ... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πηγαίνω στο γυμναστήριο με πόνο στη μέση από το πολύ καθισιό και φεύγοντας νιώθω πολύ καλύτερα...

 

...άνοιξα σήμερα πρώτη φορά το 5κιλο της Whey Concentrate της myprotein...θέλει αρκετά περισσότερο χτύπημα κι από την Isolate κι από την Caseine...

 

..την πήρα unflavored και παρόλο που πίνεται κι έτσι, με μια μικρή κουταλιά κακάο Παυλίδης (2-3γρ βγαίνει, μόλις 7 θερμίδες επιβάρυνση) βελτιώνεται αρκετά...

...η μυρωδιά μου άρεσε πολύ και την περίμενα να είναι σαν την Καζεΐνη που ήταν πραγματικά πεντανόστιμη, αλλά δεν...

 

 

Πρακτικά, 2 βδομάδες σε καλύτερη διατροφή -  η τελευταία πολύ προσεγμένη - κι έχουν ήδη φύγει 2,5κιλά, ελπίζω να φύγει άλλο 1 μέχρι τις γιορτές του Πάσχα, να έχω λίγο "buffer" γιατί μαζεύεται η οικογένεια και λες και είμαστε όλη τη μέρα γύρω από ένα τραπέζι.


Ένα νέο βίντεο επί του θέματος που συζητούσαμε

 

 

συνοπτικά,

- έμφαση στην ορθή τεχνική (που πρακτικά έχει συνέπειες για το ρυθμό των επαναλήψεων),

- στην απομόνωση των μυών

- και τη μέγιστη συστολή,

- και χρήση σετ διαφορετικού αριθμού επαναλήψεων, από 8 έως 20.

 

Σχολιάζει αρκετά και το "παραδοσιακό" Time Under Tension και τη λογική πίσω απ' αυτό σε συνδυασμό με τους τύπους μυών, αλλά και τον τρόπο παραγωγής ενέργειας σε διαφορετικά διαστήματα άσκησης.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκατέ ΟΛΕ γύρισα με πόνο στη μέση μετά απο παρα πολυ καιρό. Και το κουλό ειναι οτι δεν εκανα κατι καινούριο ή καμία ταρζανιά. Ελπίζω να περασει σύντομα.

μηπως να ασχοληθεις με κανα αλλο hobby:p και το γυμναστηριο να μεινει στα βασικα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...