Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια ερωτηση αν ξερει καποιος.

 

Στην εταιρια που δουλεύω εβγαλε ενα προιον ολικης με λιναροσπορο, επειδη ο ιδιοκτήτης διαβασε πως ο λιναρόσπορος εχε ωμεγα 3. Εγραφε πανω στην ετικέτα πλουσιο σε ωμεγα 3.

 

Πηγε για διατροφικη και χημικη αναλυση και του ειπανε οτι δεν πληρεί τα κριτηρια ωστε να γραφει πως εχει ωμεγα 3, πρεπει να εχει περιεκτικότητα μερικα γρ/100γρ προιοντος.

 

Ο τεχνολόγος τροφιμων της εταιριας αντι να του προτεινει πως να αυξησει αυτα τα γραμμάρια, του ειπε οτι ολα τα προιοντα που κυκλοφορουν και λενε οτι ειναι πλουσια σε ωμεγα 3 παραπλανουν τον καταναλωτη και του εδωσε ενα τρανταχτό παραδειγμα για το μουρουνελαιο της νορβηγικης εταιριας. Πως κοροιδευει τους καταναλωτες .

 

Ακουγοντας αυτη την συζητηση, εμεινα λιγο βλακας ακουγοντας εναν τεχνολογο τροφιμων να απανταει ετσι. Πως δεν υπαρχει προϊόν που κυκλοφορει στην αγορα πλουσιο σε Ω3.

 

Τωρα δυο συμπερασματα βγαζω ή οτι εχουμε στην εταιρια παπαρα τεχνολογο ή οτι ξερει κατι που κρυβουν πολυ καλα ολες οι εταιριες.

 

Ποια η γνωμη σας. Επειδη λογω διατροφης που θελω να κανω μου αρεσε που έβγαλε ενα τετοιο προιον αλλα με λαθος κατεύθυνση απο τον τεχνολογο τροφιμων γιατι ειναι ολικης αλλα εχει υδατάνθρακες 60γρ στα 100 που τα 32 ειναι σάκχαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

εδώ είναι ένα καλό παράδειγμα γι αυτούς π έχουν πόδια καλαμάκια κ φορτώνουν κιλά που ΔΕΝ έχουν στην πρέσα

 τι μπορούν να πάθουν 

απο περιέργεια μπορεί κάποιος να μετρήσει πόσα ειναι περίπου ? πρέπει να ειναι 10kg 7 σε κάθε πλευρά κ άλλα 6-7 απο πάνω? άρα κανα 350ρι ? και βάζω εγώ κανα 280-300ρι max που τα πόδια μου ειναι σαν μπουκάλες ... 
μου θύμισε ένα τύπο που φόρτωνε πάνω όλα τα 25ρια για να τα κουνάει ένα εκατοστό και μετά έψαχνε μαλάκα να τον βοηθήσει να τα ξεφορτώσει    :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λιναρόσπορος περιέχει ALA που μετατρέπεται από το σώμα σε ω3 λιπαρά. Η διαφορά είναι ότι στο λιναρόσπορο ένα μικρό μέρος από το ALA γίνεται ω3 στο σώμα ενώ από τα ψάρια τα ω3 είναι έτοιμα για να τα χρησιμοποιήσει ο οργανισμός και σε μεγαλύτερη ποσότητα.

Για το μουρουνέλαιο απ' όσο γνωρίζω περιέχει πολύ λιγότερα ω3 από το σκέτο ιχθυέλαιο λόγω της επεξεργασίας που δέχεται για να εξαχθεί το λάδι από το συκώτι της μουρούνας.

Οπότε αυτά που είπε ο τεχνολογος τροφίμων είναι σωστά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες την αληθεια στα πε ο αλλος να τα γραψεις

Φωτη εμφανισου ρε

 

Πουλινε ο φιλος σου μου προτεινε στολη 5mm (ναι δε παιζει να πεσω τωρα στη θαλασσα ετσι :P )

Kαλα λεει ο πουλινος 3mm  ειναι καλυτερα για sup  ρωτησα  και τον φιλο μου που κανει χειμωνα και ειναι φλιδα   σωματικα κανει  με 3αρα μακρυμανικη εγω ελεγα  5αρα κοντομανικη αλλα για Ελλαδα ειναι overkill . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χριστός ξαναγυμνάζεται που λέγαμε

 

 

 

Ωραίος Γιάννο !! Πολύ καλή διαφορά από την τελευταία που είχες βάλει. Έπεσε πολύ δουλειά από τότε κατά πως φαίνεται .

Σε παίρνει να φας ότι γουστάρεις ,χωρίς ενοχές να ξέρεις!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος Γιάννο !! Πολύ καλή διαφορά από την τελευταία που είχες βάλει. Έπεσε πολύ δουλειά από τότε κατά πως φαίνεται .

Σε παίρνει να φας ότι γουστάρεις ,χωρίς ενοχές να ξέρεις!!!

Δεν τον παίρνει καλέ, δεν είναι νιάτο στην τέστο και στον μεταβολικό ρυθμό (άλλο που είναι νιάτο στη ψυχή) 

ό,τι κάνει, πάντως, το κάνει καλά και αποδίδει !

να είσαι γερός Γιάννη να συνεχίζεις αυτό που αγαπάς.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει η Δήμητρα. Άμα ξεφύγω λίγο, αμεσως τσιμπάει η κοιλιτσα.

 

Πλέον μετρώντας θερμίδες/μακρο εχω τον σχετικό έλεγχο της κατάστασης και νομίζω οτι θα εχω καλυτερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμπακ στα ποδια! Ευχαριστηθηκα προπονηση σημερα, εφτιαξα και το butt wink και ηταν λες και ανεβηκε αυτοματως η δυναμη.

Κοπηκε και η ντιζα στα leg extensions καθως ημουν στο 3ο σετ :ph34r:

 

Ευτυχως ηταν αδεια η αιθουσα και πηγα εκανα σακο κανα μισαωρο και εφυγαν και τα νευρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δ Απλα εχω χαλαρες αρθρωσεις, ενα σωμα που για καιρο αδρανουσε και συναντω δυσκολιες.

αμα σταματας το γυμναστηριο και δεν κανεις ουτε καν ενα hobby τοτε ψιλο μια τρυπα στο νερο.αν δεν κανεις γημναστηριο για χ διαστημα αλλα το χ διαστημα κανεις καποιο hobby σωζεται καπως η κατασταση.hobby κατι που χρησιμοποιεις το σωμα οχι κανα σκακι.

Kαλα λεει ο πουλινος 3mm ειναι καλυτερα για sup ρωτησα και τον φιλο μου που κανει χειμωνα και ειναι φλιδα σωματικα κανει με 3αρα μακρυμανικη εγω ελεγα 5αρα κοντομανικη αλλα για Ελλαδα ειναι overkill .

ειναι και τι προτιμας .μερικοι σου λενε απο το σωμα κρυωνω οποτε βαλε εκει 5αρα και ας ειναι shortie κοινως who cares about legs and hands.αλλοι σου λενε ολο το σωμα covered .προσωπικα προτιμω πιο λεπτη μεν αλλα μακρυμανικη δε.συν οτι η 5αρα ενοχλει λιγο σε κινησεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγη ενημέρωση. Οι παρθενική μου συμμετοχή στους αγώνες αναρρίχησης ήταν όπως κάθε τί παρθενικό. :D Πολλή φάση, το κατευχαριστήθηκα προφανώς, χωρίς όμως κάποια καλή απόδοση. Πολύ yolo και έτσι έπρεπε.

 

Διακοπούλες μετά προς Εύβοια με αναρρίχηση εννοείται και έκανα για πρώτη φορά ραπέλ που έστησα ο ίδιος. Προφανώς δοκιμασμένο μέσα στο σπίτι, μετά από άπειρο διάβασμα κλπ κλπ. Μου ήρθε και το τελευταίο πράγμα που έλειπε από τον εξοπλισμό μου: κράνος.

 

Μέσα στο τελευταίο 2μηνο έχω κάνει τρομερή πρόοδο βέβαια σε δυσκολίες διαδρομών στα βράχια (και λιγότερο πίστα). Τόσο σε αντοχή όσο κυρίως σε τεχνική και πνευματική διαύγεια. Έμαθα και κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες για τα grips και πώς να τα δουλεύω σε διάφορα ενδεχόμενα ώστε είτε να χρησιμοποιώ λιγότερο τένοντες και περισσότερο πήχεις ή το ανάποδο. Μπορώ να πω πως έτσι αυξήθηκε η αντοχή μου κατά πολύ τη μέρα που το έμαθα. :P

 

Εντωμεταξύ, προπονούμαι σε τρέξιμο για ένα ημιμαραθώνιο που θα γίνει στα βουνά. Η καρδιά αντέχει, οι γάμπες και τα πέλματα με παρατάνε.

 

Από βδομάδα ξεκινάω και το πρόγραμμα που ακολουθούσα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χριστός ξαναγυμνάζεται που λέγαμε

 

 

 

 

Γιαννη εχεις δραματικη διαφορα να ξερεις απο  τις αρχες εχει αλλαξει ο σωματοτυπος σου που ειναι πολυ δυσκολο να συμβει .

Λίγη ενημέρωση. Οι παρθενική μου συμμετοχή στους αγώνες αναρρίχησης ήταν όπως κάθε τί παρθενικό. :D Πολλή φάση, το κατευχαριστήθηκα προφανώς, χωρίς όμως κάποια καλή απόδοση. Πολύ yolo και έτσι έπρεπε.

 

Διακοπούλες μετά προς Εύβοια με αναρρίχηση εννοείται και έκανα για πρώτη φορά ραπέλ που έστησα ο ίδιος. Προφανώς δοκιμασμένο μέσα στο σπίτι, μετά από άπειρο διάβασμα κλπ κλπ. Μου ήρθε και το τελευταίο πράγμα που έλειπε από τον εξοπλισμό μου: κράνος.

 

Μέσα στο τελευταίο 2μηνο έχω κάνει τρομερή πρόοδο βέβαια σε δυσκολίες διαδρομών στα βράχια (και λιγότερο πίστα). Τόσο σε αντοχή όσο κυρίως σε τεχνική και πνευματική διαύγεια. Έμαθα και κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες για τα grips και πώς να τα δουλεύω σε διάφορα ενδεχόμενα ώστε είτε να χρησιμοποιώ λιγότερο τένοντες και περισσότερο πήχεις ή το ανάποδο. Μπορώ να πω πως έτσι αυξήθηκε η αντοχή μου κατά πολύ τη μέρα που το έμαθα. :P

 

Εντωμεταξύ, προπονούμαι σε τρέξιμο για ένα ημιμαραθώνιο που θα γίνει στα βουνά. Η καρδιά αντέχει, οι γάμπες και τα πέλματα με παρατάνε.

 

Από βδομάδα ξεκινάω και το πρόγραμμα που ακολουθούσα.

Gon θα κανεις του Κενταυρου ?Κρανος να φορας παντα ειναι βασικοτατο πολλοι στην αναρριχηση δεν φορανε ειδικα παλιοι και  ειναι σοβαρο λαθος .

 

 

 

Εγω ακολουθω  το συστημα που ειχα συζητησει και με μαου  δλδ χτυπαω γαμπες  μερα -παραμερα σχεδον και εχουν αρπαξει φαινεται πως δουλευει αυτο .Εχω αλλους 2 μηνες για τον στοχο μου θα δουμε που θα καταληξει .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...