Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μικρή ενημέρωση κι από εμένα.

 

Μετά από 4 και πλέον μήνες ολικής αποχής από οποιαδήποτε μορφή άσκησης, ξεκίνησα χτες ένα πρόγραμμα προπονήσεων με το ποδήλατο, στο σπίτι, με τη χρήση roller και του προπονητικού software TrainerRoad. Το πρόγραμμα χωρίζεται σε 3 φάσεις, με την πρώτη να είναι η Base phase και για την ολοκλήρωση της οποίας απαιτούνται 3 προπονήσεις ανά εβδομάδα για διάστημα 6 εβδομάδων.

 

Η πρώτη προπόνηση είχε διάρκεια μία (1) ώρα, είχε σκοπό να βρεθεί το FTP (Functional Threshold Power) μου, έτσι ώστε το software να μπορέσει να προσαρμόσει τις μελλοντικές προπονήσεις κι ήταν ενδεικτική της μηδενικής φυσικής μου κατάστασης. Το νούμερο του FTP ήταν εξόχως χαμηλό κι απόδειξη ότι, όπως σε οτιδήποτε έχει να κάνει με άσκηση, "όταν το παρατήσεις, σε παρατάει". Θέλω να σκέφτομαι θετικά και να πείσω τον εαυτό μου ότι σε 6 εβδομάδες που θα τελειώσει η πρώτη φάση του προγράμματος και θα πρέπει να κάνω την προπόνηση/test, θα έχω πετύχει έστω και μια μικρή αύξηση του FTP.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μικρή ενημέρωση κι από εμένα.

 

Μετά από 4 και πλέον μήνες ολικής αποχής από οποιαδήποτε μορφή άσκησης

Γιατι ησουν 4 μηνες off? 

Εχω χασει επεισοδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ησουν 4 μηνες off? 

Εχω χασει επεισοδια?

 

Όχι φίλε, δεν έχασες επεισόδια. Δεν είχα κάποιον τραυματισμό ή κάτι τέτοιο, απλά οι λόγοι που έμεινα εκτός είναι προσωπικοί και δεν θα ήθελα να επεκταθώ (χωρίς παρεξήγηση, ε?). Ας μείνουμε στο... I'm back bitches!  :-D  :-D  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε, δεν έχασες επεισόδια. Δεν είχα κάποιον τραυματισμό ή κάτι τέτοιο, απλά οι λόγοι που έμεινα εκτός είναι προσωπικοί και δεν θα ήθελα να επεκταθώ (χωρίς παρεξήγηση, ε?). Ας μείνουμε στο... I'm back bitches!  :-D  :-D  :-D

Απολυτα σεβαστο .

welcome back  λοιπον !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gon θα κανεις του Κενταυρου ?Κρανος να φορας παντα ειναι βασικοτατο πολλοι στην αναρριχηση δεν φορανε ειδικα παλιοι και  ειναι σοβαρο λαθος .

 

Του Κενταύρου. Θα δείξει και μέχρι τότε. Χαμένο δεν πάει το τρέξιμο.

Μεγάλη αλήθεια για το κράνος. Πολλές φορές δεν έχω πάει σε συγκεκριμένα πεδία που έχουν σαθρά γιατί ξυπνούσα με κακή διαίσθηση το πρωί γι'αυτό το λόγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρή ενημέρωση κι από εμένα.

 

Μετά από 4 και πλέον μήνες ολικής αποχής από οποιαδήποτε μορφή άσκησης, ξεκίνησα χτες ένα πρόγραμμα προπονήσεων με το ποδήλατο, στο σπίτι, με τη χρήση roller και του προπονητικού software TrainerRoad. Το πρόγραμμα χωρίζεται σε 3 φάσεις, με την πρώτη να είναι η Base phase και για την ολοκλήρωση της οποίας απαιτούνται 3 προπονήσεις ανά εβδομάδα για διάστημα 6 εβδομάδων.

 

Η πρώτη προπόνηση είχε διάρκεια μία (1) ώρα, είχε σκοπό να βρεθεί το FTP (Functional Threshold Power) μου, έτσι ώστε το software να μπορέσει να προσαρμόσει τις μελλοντικές προπονήσεις κι ήταν ενδεικτική της μηδενικής φυσικής μου κατάστασης. Το νούμερο του FTP ήταν εξόχως χαμηλό κι απόδειξη ότι, όπως σε οτιδήποτε έχει να κάνει με άσκηση, "όταν το παρατήσεις, σε παρατάει". Θέλω να σκέφτομαι θετικά και να πείσω τον εαυτό μου ότι σε 6 εβδομάδες που θα τελειώσει η πρώτη φάση του προγράμματος και θα πρέπει να κάνω την προπόνηση/test, θα έχω πετύχει έστω και μια μικρή αύξηση του FTP.

Χαίρομαι που διαβάζω το come back σου !! 

έχω εδώ και 3 βδομάδες που έχω επιστρέψει στο spinning πρόγραμμα του gym μου 

πλέον αναβαθμισμένο αφού μας δείχνουν βίντεο με πορείες ποδηλατο-δρομέων και σε σκέφτομαι, άραγε τι να κάνει αυτή η ποδηλατική ψυχή!!! 

Να είσαι υγιής και να κάνεις αυτό που αγαπάς !! 

welcome back wizzy !!!  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααααααααα, η παρακολούθηση video με διαδρομές είναι κάτι που σε κάποια φάση θα ήθελα να υλοποιήσω στο σπίτι μου, virtual rides κι έτσι! Μια χαρά! Ελπίζω το spinning class πλέον να έγινε πιο ενδιαφέρον για σένα!

 

Thanks για το καλωσόρισμα dear!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααααααααααααα, η παρακολούθηση video με διαδρομές είναι κάτι που σε κάποια φάση θα ήθελα να υλοποιήσω στο σπίτι μου, virtual rides κι έτσι! Μια χαρά! Ελπίζω το spinning class πλέον να έγινε πιο ενδιαφέρον για σένα!

 

Thanks για το καλωσόρισμα dear!

θα προτιμούσα αναβαθμισμένα ποδήλατα spin που θα είχαν και κλήση (αριστερά - δεξιά) ώστε να βιώναμε κάπως το real ride του video. 

τώρα απλά είναι ένα διακοσμητικό στοιχείο...χαίρομαι που γύρισα στα high-medium interval training και ξανά καβάλησα spin bike

αν μου πέσει το λαχείο θα πάρω σίγουρα ένα spin bike για το σπίτι, με το λίγο που κοίταξα βρίσκεις 350ε κάτι σχετικά ικανοποιητικό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και το τελευταίο πράγμα που έλειπε από τον εξοπλισμό μου: κράνος.

.

το παρακατω video ειναι απο ενα σεμιναριο που εγινε στα πλαισια του canyoning/σπηλαιολογιας απο σελας https://youtu.be/j05Nl8codGY

ο ενας απο αυτους που τον ασφαλιζε ημουν εγω(δυο ασφαλιζαν για αλλους λογους που μην μπουμε σε λεπτομεριες ).σιγουρα αμα φας ολη αυτην την πετρα δεν θα σε σωσει το κρανος αλλα γλυτωνεις απο τα μικροτερα μια που η πετρα εσπασε σε μικροτερες.κανεις δεν επαθε τιποτα περα απο αυτον που εριξε την πετρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρακατω video ειναι απο ενα σεμιναριο που εγινε στα πλαισια του canyoning/σπηλαιολογιας απο σελας https://youtu.be/j05Nl8codGY

ο ενας απο αυτους που τον ασφαλιζε ημουν εγω(δυο ασφαλιζαν για αλλους λογους που μην μπουμε σε λεπτομεριες ).σιγουρα αμα φας ολη αυτην την πετρα δεν θα σε σωσει το κρανος αλλα γλυτωνεις απο τα μικροτερα μια που η πετρα εσπασε σε μικροτερες.κανεις δεν επαθε τιποτα περα απο αυτον που εριξε την πετρα

Σωστός. Για τα μικρά κυρίως. Ειδικά διαδρομές που μπορεί να έχει και λίγο θετικό στην αρχή και σου έρχονται κατευθείαν στα μάτια θέλει προσοχή.

 

Το έβλεπα και το ξανάβλεπα το βίντεο. Δεν πίστευα το μέγεθος που έφυγε, φαντάζομαι από μία περπατημένη διαδρομή(;).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρωσα 4 προπονησεις (ΣΚ κλειστο) με μια μυικη ομαδα ανα ημερα 30' max. (ζεσταμα,βαρη μια ασκηση κοιλιακων)

 

 

Θετικά

 

Ειμαι πιο συγκεντρωμενος, τα διαλλειματα ειναι αυστηρα 60 δευτερα η και λιγοτερο.

Ειδικα στις μυικες ομαδες που εκανα στο τελος του κανονικου προγραμματος (πχ Ωμους σε προγραμμα Στηθους-Ωμων), βγαζω αρκετα περισσοτερα κιλα.

 

Αρνητικά

 

Δεν νοιωθω την κουραση και το πρηξιμο του κανονικου προγραμματος μιας ωρας (λογικο)

δεν υπαρχει χρονος για αεροβια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Για τα μικρά κυρίως. Ειδικά διαδρομές που μπορεί να έχει και λίγο θετικό στην αρχή και σου έρχονται κατευθείαν στα μάτια θέλει προσοχή.

Το έβλεπα και το ξανάβλεπα το βίντεο. Δεν πίστευα το μέγεθος που έφυγε, φαντάζομαι από μία περπατημένη διαδρομή(;).

φιλοπαππου ηταν.λιγο σαθρα μερικα σημεια συν και λιγο εκτος πιστας για τις αναγκες του σεμιναριου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...