Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω η whey επηρεαζει καθολου την ορεξη;; Απο τοτε που την ξανα αρχισα δεν εχω τοση ορεξη για φαι αν και δεν με χαλαει μιας και θελω να χασω κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγώ πάλι έχω μείνει στάσιμος στις πιέσεις πάγκου εδώ και αρκετό καιρό (2.5 - 3 μήνες) και δεν μπορώ να ανεβάσω ούτε κιλό και έχω ψιλοαπαγοητευτεί γιατί δεν με πιάνει η άσκηση όπως στις αρχές και λογικά δεν υπάρχει ανάπτυξη.

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

1) Να χρησιμοποιήσω την creapure (κρεατίνη) που έχω ακόμα σφραγισμένη μπας και ξεκολλήσω (έστω 2-5 κιλά παραπάνω);

2) Να κάνω την άσκηση στο μηχάνημα με ότι αυτό συνεπάγεται;

3) Να κάνω υπομονή;

 

Να πω πως η διατροφή μου είναι πολύ προσεγμένη, ξεκουράζομαι αρκετά & έχω αλλάξει και πρόγραμμα προπόνησης αλλά τα αποτελέσματα ίδια. Στις άλλες ασκήσεις (χεριών, ποδιών, πλάτης) δεν έχω παρόμοιο θέμα πάντως.

Από συμπληρώματα whey & bcaa παίρνω, τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ναι

3) ναι

 

4) δοκιμασε να ανεβασεις κιλα και να κανεις 1-2 με καποιον να σε προσεχει παντα (οχι ολα τα σετ ετσι, καντο σαν πυραμιδα)

Θα το δοκιμάσω, θα πηγαίνω σε ώρες αιχμής να βρω κάποιον γιατί τις ώρες που πάω είμαι μόνος μου δυστυχώς .

Όσο για το 1 & 2  χρειάζεται φόρτωμα ή 5g/day μετά την προπόνηση είναι αρκετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις φορτωμα για να δεις πιο αμεσα κ αντιληπτα αποτελεσματα, μακροπροθεσμα (πχ σε 1 χρονο) δε θα παιζει κανενα ρολο αν ξεκινησες με φορτωμα ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις κιλά και να αυξήσεις επαναλήψεις. Αυτό το "κόλπο" είχε πιάσει σε μένα όταν είχα κολλήσει στις στρατιωτικές πιέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι δινεις τοση σημασια στα κιλα? Το θεμα ειναι να σε πιανει αυτο που κανεις, μπορεις να βαλεις και 200 κιλα (λεμε τωρα) και να τα κανεις 1-2 επαναληψεις αλλα να μη νιωσεις τιποτα στο στηθος.

Εγω στη θεση σου αν δε με επιανε η ασκηση οπως ειπες θα αλλαζα εντελως το στυλ προπονησης.Καθε ποσο αλλαζεις προγραμμα? Δοκιμασε να το γυρισεις σε intensity και να κανεις πολλα super sets-drop sets και επισης δοκιμασε να βαλεις καμψεις, εμενα με ειχαν βοηθησει οταν ειχα stagnation.

Επισης, επικλινη κανεις ή αναφερεσαι μονο στον ισιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα για να ανεβεις κιλα στις ασκησεις θα πρεπει να ανεβεις και σε σωματικα κιλα (με την προυποθεση οτι εχεις φτασει στο μεγιστο σου για τα σωματικα κιλα που εισαι τωρα)

 

Παρε την κρεατινη να σου δωσει ενα boost, συνεχισε για κανα μηνα το ιδιο προγραμμα ( θα ανεβεις λιγο ) και μετα αν θες να ανεβεις κι αλλο θα πρεπει να "παχυνεις", να ξεκινησεις να τρως παραπανω ( οχι σαβουρα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω μείνει στάσιμος στις πιέσεις πάγκου εδώ και αρκετό καιρό (2.5 - 3 μήνες) και δεν μπορώ να ανεβάσω ούτε κιλό και έχω ψιλοαπαγοητευτεί γιατί δεν με πιάνει η άσκηση όπως στις αρχές και λογικά δεν υπάρχει ανάπτυξη.

 

Τι μπορώ να κάνω;

 

1) Να χρησιμοποιήσω την creapure (κρεατίνη) που έχω ακόμα σφραγισμένη μπας και ξεκολλήσω (έστω 2-5 κιλά παραπάνω);

2) Να κάνω την άσκηση στο μηχάνημα με ότι αυτό συνεπάγεται;

3) Να κάνω υπομονή;

 

Να πω πως η διατροφή μου είναι πολύ προσεγμένη, ξεκουράζομαι αρκετά & έχω αλλάξει και πρόγραμμα προπόνησης αλλά τα αποτελέσματα ίδια. Στις άλλες ασκήσεις (χεριών, ποδιών, πλάτης) δεν έχω παρόμοιο θέμα πάντως.

Από συμπληρώματα whey & bcaa παίρνω, τίποτα άλλο.

 

 

1)Ναι

2) όχι

3) do you know the definition of insanity?

 

Στις πόσες επαναλήψεις δεν ανεβάζεις κιλά? Στη μία? Στις 3? Στις 5 ? Ή στις 8?

 

Αν κάνεις πάγκο για ''να σε πιάσει'', μπορείς πολύ εύκολα να ''πιαστείς'' σε οποιοδήποτε μηχάνημα κάνει οριζόντια προσαγωγή χεριών. 

 

Το ανέβασμα κιλών όμως στον πάγκο , δεν έχει να κάνει με το ''πιάσιμο''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεακι του βυζιου, δεν λεει ποση ωρα διαλειμα θελει ανα σετ για να γινει ρεσετ σε atp. Ξερει κα εις ποση ωρα θελει;

 

η συνέχεια του πρώτου βίντεο από τον ίδιο

 

Πρακτικά, λέει, εξαρτάται από τον στόχο σου, δύναμη ή υπερτροφία (κι ακολούθως από τις ασκήσεις που κάνεις, πχ άλλο deadlift, άλλο shoulder press)

...για υπερτροφία 60-90", για δύναμη 3-5 λεπτά

 

https://www.youtube.com/watch?v=RFiZIJRGfPA

 

Προσωπικά για μένα εξαρτάται από τη δυσκολία της άσκησης και τα κιλά, αν βγήκε πιο εύκολα το σετ κάνω μικρότερο διάλειμμα από 60", αν βγήκε πολύ δύσκολα το πολύ να πιάσω το 2λεπτο...

 

...superset έκανα πολύ το καλοκαίρι, επειδή είχα full body πρόγραμμα με 3 έως 4 ασκήσεις τουλάχιστον για κάθε μυϊκή ομάδα και αν έκανα κανονικά διαλείμματα έβγαινε 2ωράκι στο gym μαζί με τον διάδρομο και τους κοιλιακούς-ραχιαίους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να κατεβάσεις κιλά και να αυξήσεις επαναλήψεις. Αυτό το "κόλπο" είχε πιάσει σε μένα όταν είχα κολλήσει στις στρατιωτικές πιέσεις.

Θα το δοκιμάσω και αυτό!

 

Και γιατι δινεις τοση σημασια στα κιλα? Το θεμα ειναι να σε πιανει αυτο που κανεις, μπορεις να βαλεις και 200 κιλα (λεμε τωρα) και να τα κανεις 1-2 επαναληψεις αλλα να μη νιωσεις τιποτα στο στηθος.

Εγω στη θεση σου αν δε με επιανε η ασκηση οπως ειπες θα αλλαζα εντελως το στυλ προπονησης.Καθε ποσο αλλαζεις προγραμμα? Δοκιμασε να το γυρισεις σε intensity και να κανεις πολλα super sets-drop sets και επισης δοκιμασε να βαλεις καμψεις, εμενα με ειχαν βοηθησει οταν ειχα stagnation.

Επισης, επικλινη κανεις ή αναφερεσαι μονο στον ισιο?

Γιατί ήμουν της άποψης πως αν δεν προσπαθήσεις να ανεβάσεις κιλά δεν έχει νόημα . Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Ακόμα όμως και με τα κιλά πουν μπορώ δεν καταλαβαίνω πιάσιμο όπως πριν 2-3 μήνες πχ.  Αλλάζω πρόγραμμα κάθε 2-3 μήνες. Επικλινή κάνω και πρόσφατα ανέβηκα και εκεί!

 

Βασικα για να ανεβεις κιλα στις ασκησεις θα πρεπει να ανεβεις και σε σωματικα κιλα (με την προυποθεση οτι εχεις φτασει στο μεγιστο σου για τα σωματικα κιλα που εισαι τωρα)

 

Παρε την κρεατινη να σου δωσει ενα boost, συνεχισε για κανα μηνα το ιδιο προγραμμα ( θα ανεβεις λιγο ) και μετα αν θες να ανεβεις κι αλλο θα πρεπει να "παχυνεις", να ξεκινησεις να τρως παραπανω ( οχι σαβουρα )

Τρώω αρκετά και όσο ποιο καθαρά γίνεται. Από το πολύ φαγητό η κοιλιά μου είναι πρησμένη όλη μέρα φαντάσου.

 

1)Ναι

2) όχι

3) do you know the definition of insanity?

 

Στις πόσες επαναλήψεις δεν ανεβάζεις κιλά? Στη μία? Στις 3? Στις 5 ? Ή στις 8?

 

Αν κάνεις πάγκο για ''να σε πιάσει'', μπορείς πολύ εύκολα να ''πιαστείς'' σε οποιοδήποτε μηχάνημα κάνει οριζόντια προσαγωγή χεριών. 

 

Το ανέβασμα κιλών όμως στον πάγκο , δεν έχει να κάνει με το ''πιάσιμο''

Στις 5 με 8. Όταν λέω να με πιάσει εννοώ την αίσθηση που νιώθεις το στήθος έτοιμο να εκραγεί μετά από την άσκηση. Πλέον αυτή η αίσθηση έχει εξαφανιστεί και ενώ στα άλλα σημεία έχω μυικά κέρδη με τον καιρό, το στήθος είναι στάσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στις 5 με 8. Όταν λέω να με πιάσει εννοώ την αίσθηση που νιώθεις το στήθος έτοιμο να εκραγεί μετά από την άσκηση. Πλέον αυτή η αίσθηση έχει εξαφανιστεί και ενώ στα άλλα σημεία έχω μυικά κέρδη με τον καιρό, το στήθος είναι στάσιμο.

αυτό σημαίνει πως το στήθος προπονείται λάθος , το είχα κάνει κ εγώ παλιά τον πρώτο καιρό στο bench press ,  μέχρι που κατάλαβα οτι δεν κλείδωνα σωστή θέση και δούλευαν οι ώμοι 

όταν λες kg γράψε μια ύψος , σωματικό βάρος και πόσο πάγκο έχεις στις 5 με 8 , για να βοηθήσει να καταλάβουμε τι  συμβαίνει

 θα μπορούσες να βάζεις παραπάνω kg απότι έχεις και να μην επικεντρώνεται η άσκηση στο στήθος πχ και τόσα άλλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω και αυτό!

 

Γιατί ήμουν της άποψης πως αν δεν προσπαθήσεις να ανεβάσεις κιλά δεν έχει νόημα . Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Ακόμα όμως και με τα κιλά πουν μπορώ δεν καταλαβαίνω πιάσιμο όπως πριν 2-3 μήνες πχ. Αλλάζω πρόγραμμα κάθε 2-3 μήνες. Επικλινή κάνω και πρόσφατα ανέβηκα και εκεί!

 

Τρώω αρκετά και όσο ποιο καθαρά γίνεται. Από το πολύ φαγητό η κοιλιά μου είναι πρησμένη όλη μέρα φαντάσου.

 

Στις 5 με 8. Όταν λέω να με πιάσει εννοώ την αίσθηση που νιώθεις το στήθος έτοιμο να εκραγεί μετά από την άσκηση. Πλέον αυτή η αίσθηση έχει εξαφανιστεί και ενώ στα άλλα σημεία έχω μυικά κέρδη με τον καιρό, το στήθος είναι στάσιμο.

Το πιάσιμο δεν έρχεται αν έχεις συνηθίσει την άσκηση. Οποτε η μένεις στα ίδια κιλά και αυξάνεις επαναλήψεις, ή ρίχνεις επαναλήψεις και αυξάνεις κιλά ούτως ώστε να ξεκολλήσεις από το σημείο που βρίσκεσαι.

 

Το πιάσιμο μπορείς να το επιφέρεις με άλλη άσκηση που στοχεύει τους θωρακικούς, όπως το πεκ ντεκ

 

Το να αλλάζεις συνεχώς ασκήσεις για να νιώσεις πιάσιμο, δουλεύει, αλλά δε σήμαινει πως το πιάσιμο είναι πρόοδος. Είναι απλά πιάσιμο γιατί το σώμα σου προσαρμόζεται στη νέα άσκηση που δεν είχε συνηθίσει

 

Με άλλα λόγια, βρες μερικές βασικές ασκήσεις οι οποίοι θα αποτελούν τη βάση του προγράμματος σου, πάγκος, κωπηλατική, πρεσσα ποδιών, και κράτα τες σταθερές , αλλάζοντας τα κιλά, τις επαναλήψεις και το διάλειμμα. Άσε το πιάσιμο για τις δευτερεύουσες ασκήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...