Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Exω την εντύπωση οτι μετα απο καποιο διάστημα οι πιέσεις στον πάγκο σταματούν να εχουν ιδιαίτερο αποτέλεσμα στο στηθος ιδικά οταν ανέβεις αρκετα σε κιλα  γιατι πρεπει να "δουλεψουν" πολυ και οι ώμοι για να υποστηρίξουν το βάρος.

Δοκίμασε κάποιες  άλλες από τις γνωστές ασκήσεις για το στηθος , μου αρέσει με τροχαλία όπως φαίνεται πχ στο βίντεο μετα τα 2,5 λεπτα. 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=iMwJcmkD1i0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω παλι εχω την εντυπωση πως οι γαμπες μου δεν ειναι  ιδιες ,η αριστερη ειναι ελαχιστα μεγαλυτερη απο την δεξια παρολο που  ειμαι δεξιοποδος/χειρας .Το εχουμε ολοι αυτο η' να χτυπαω περισσοτερο την δεξια να ισορροπησει ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να γραφτώ σε ένα που βρήκα που έχει climbing walls και τέτοια, αξίζει τι λέτε; (για έξτρα στο πάνω κορμό)

έχει δοκιμάσει κανεις; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να γραφτώ σε ένα που βρήκα που έχει climbing walls και τέτοια, αξίζει τι λέτε; (για έξτρα στο πάνω κορμό)

έχει δοκιμάσει κανεις; 

Ειναι πολυ καλη ασκηση το indoor climbing σε απολυτα ελεγχομενο περιβαλλον   αρα και ασφαλες .θα χρειαστεις ομως  τα ειδικα παπουτσια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ καλη ασκηση το indoor climbing σε απολυτα ελεγχομενο περιβαλλον   αρα και ασφαλες .θα χρειαστεις ομως  τα ειδικα παπουτσια .

 

 

νομίζω σου δίνουν εκεί.

 

αν και 35€ το μηνα μου φένονται αρκετά.. θα δω μήπως βγάλει καμια προσφορά (θα ρωτήσω και ολας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να γραφτώ σε ένα που βρήκα που έχει climbing walls και τέτοια, αξίζει τι λέτε; (για έξτρα στο πάνω κορμό)

έχει δοκιμάσει κανεις; 

 

ένα καινούριο επί της Εγνατίας, μεταξύ Μαρτίου και Συνδίκα;

 

σε κάθε περίπτωση άνοιξε κι ένα τέτοιο εκεί, αλλά πέρα από την ασχετίλα μου με το άθλημα φοβάμαι πως θα είναι πολύ "πιασέ"...

...αν χρειάζεται να νοικιάζεις εξοπλισμό κτλ, επιπλέον της όποιας μηνιαίας συνδρομής, δεν νομίζω ότι αξίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ καλη ασκηση το climbing wall. Το οικονομικό ειναι αλλο ζήτημα φυσικά.

 

Στα δικά μας, επιτέλους καμψεις με 1 χέρι. Δεν κατεβαίνω μέχρι εντελώς κάτω ακόμα ομως. Ενα βήμα τη φορά. Πρόοδος να υπάρχει κι ολα τ αλλα έρχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή άσκηση είναι, αλλά απ΄ότι ξέρω στην αναρρίχηση χρησιμοποιείς κυρίως τα πόδια για στήριγμα, δεν είναι πως τραβάς με τα χέρια, δεν θα ήταν "βιώσιμο" που λένε...

 

θέλω να πω, ως άθλημα είναι ωραίο, αλλά για τους σκοπούς της υπερτροφίας που συζητούμε κυρίως εδώ καλύτερο είναι το γυμναστήριο...

έπειτα, όταν πληρώνουμε 49€ το έτος στα γιάβα, δυσκολο να δώσουμε 35 έουρα στο climbing wall...

 

Κι ένα ωραίο βίντεο με την Catherine Destivelle σε ελεύθερη αναρρίχηση...θα το έκανα κι εγώ αλλά δεν έχω λεφτά να πάω μέχρι το Μάλι, άσε που βαριέμαι...

 

https://www.youtube.com/watch?v=N70DLM8Az_8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λέω να γραφτώ σε ένα που βρήκα που έχει climbing walls και τέτοια, αξίζει τι λέτε; (για έξτρα στο πάνω κορμό)

έχει δοκιμάσει κανεις; 

δεν νομιζω να καταφερεις να δωσεις πολυ boost .αξιζει σαν ενασχοληση αλλα οχι για να αντικαταστησεις το gym ή να προσθεσεις ογκο/γραμμωση

 

Ειναι πολυ καλη ασκηση το indoor climbing σε απολυτα ελεγχομενο περιβαλλον   αρα και ασφαλες .θα χρειαστεις ομως  τα ειδικα παπουτσια .

παπουτσια και σε βραχο να κανει παλι θελει.

 

νομίζω σου δίνουν εκεί.

 

αν και 35€ το μηνα μου φένονται αρκετά.. θα δω μήπως βγάλει καμια προσφορά (θα ρωτήσω και ολας.)

συνηθως αν δινει η πιστα παπουτσια παιζει να ειναι ψιλο λιωμενα.μια φορα που ειχα παει οακα τα παπουτσια ηταν τελειως λιωμενα.το λαστιχο απο κατω ειχε μεινει και οχι πατος.οποτε σχετικο αν θα ειναι σε καλη κατασταση και ποσο καθαρα ειναι.

ισως να εχουν καλυτερη τιμη σε τριμηνο /εξαμηνο

ένα καινούριο επί της Εγνατίας, μεταξύ Μαρτίου και Συνδίκα;

 

σε κάθε περίπτωση άνοιξε κι ένα τέτοιο εκεί, αλλά πέρα από την ασχετίλα μου με το άθλημα φοβάμαι πως θα είναι πολύ "πιασέ"...

...αν χρειάζεται να νοικιάζεις εξοπλισμό κτλ, επιπλέον της όποιας μηνιαίας συνδρομής, δεν νομίζω ότι αξίζει...

επισης και τον εξοπλισμο δεν αξιζει να τον νοικιαζεις αμα πηγαινεις πολλες φορες.παλι στο οακα οτι σου δανειζαν ηταν + 5 ευρω.

gri gri 5 ευρω παπουτσια 5 ευρω μποτριε 5 ευρω συν την πιστα,

 

Καλή άσκηση είναι, αλλά απ΄ότι ξέρω στην αναρρίχηση χρησιμοποιείς κυρίως τα πόδια για στήριγμα, δεν είναι πως τραβάς με τα χέρια, δεν θα ήταν "βιώσιμο" που λένε...

 

θέλω να πω, ως άθλημα είναι ωραίο, αλλά για τους σκοπούς της υπερτροφίας που συζητούμε κυρίως εδώ καλύτερο είναι το γυμναστήριο...

έπειτα, όταν πληρώνουμε 49€ το έτος στα γιάβα, δυσκολο να δώσουμε 35 έουρα στο climbing wall...

 

σωστα.τα χερια ειναι για στηριγμα και μικρες κινησεις.η δυναμη μπαινει στα ποδια γιατι τα χερια θα καουν.το χερι υποτιθεται οτι πρεπει να το εχεις τεντωμενο για να μην δουλευει ο μυς αλλιως σε 5 -10 secs θα τον καψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι εχω την εντυπωση πως οι γαμπες μου δεν ειναι  ιδιες ,η αριστερη ειναι ελαχιστα μεγαλυτερη απο την δεξια παρολο που  ειμαι δεξιοποδος/χειρας .Το εχουμε ολοι αυτο η' να χτυπαω περισσοτερο την δεξια να ισορροπησει ?

Εγω αυτο πρεπει να το κανω με τους δικεφαλους μου φαινεται :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες στο γυμ ένας ντούκι σήκωσε 200 κιλά πάγκο σε μονή επανάληψη. Όλη η μέση-πλάτη του έκανε καμάρα. Τον φοβήθηκε το μάτι μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες στο γυμ ένας ντούκι σήκωσε 200 κιλά πάγκο σε μονή επανάληψη. Όλη η μέση-πλάτη του έκανε καμάρα. Τον φοβήθηκε το μάτι μου!

Μια επαναληψη ειναι κλαιν ,ποσα κιλα ηταν  ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις προάλλες στο γυμ ένας ντούκι σήκωσε 200 κιλά πάγκο σε μονή επανάληψη. Όλη η μέση-πλάτη του έκανε καμάρα. Τον φοβήθηκε το μάτι μου!

Αυτο ειναι το powerlifting style νομιζω. Και λενε οτι αν ο κωλος ειναι στον παγκο εισαι κομπλε (??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα θα κάνω τη δεύτερη προπόνηση!

 

Σκέφτομαι να σας περιγράφω τα "κατορθώματά" μου, εάν δεν βαριέστε να με διαβάζετε δηλαδή. :-)

 

Λοιπόν...

 

Τη Δευτέρα 27/03 έκανα την πρώτη προπόνηση, την οποία περιέγραψα συνοπτικά εδώ:

 

 

Μικρή ενημέρωση κι από εμένα.

 

Μετά από 4 και πλέον μήνες ολικής αποχής από οποιαδήποτε μορφή άσκησης, ξεκίνησα χτες ένα πρόγραμμα προπονήσεων με το ποδήλατο, στο σπίτι, με τη χρήση roller και του προπονητικού software TrainerRoad. Το πρόγραμμα χωρίζεται σε 3 φάσεις, με την πρώτη να είναι η Base phase και για την ολοκλήρωση της οποίας απαιτούνται 3 προπονήσεις ανά εβδομάδα για διάστημα 6 εβδομάδων.

 

Η πρώτη προπόνηση είχε διάρκεια μία (1) ώρα, είχε σκοπό να βρεθεί το FTP (Functional Threshold Power) μου, έτσι ώστε το software να μπορέσει να προσαρμόσει τις μελλοντικές προπονήσεις κι ήταν ενδεικτική της μηδενικής φυσικής μου κατάστασης. Το νούμερο του FTP ήταν εξόχως χαμηλό κι απόδειξη ότι, όπως σε οτιδήποτε έχει να κάνει με άσκηση, "όταν το παρατήσεις, σε παρατάει". Θέλω να σκέφτομαι θετικά και να πείσω τον εαυτό μου ότι σε 6 εβδομάδες που θα τελειώσει η πρώτη φάση του προγράμματος και θα πρέπει να κάνω την προπόνηση/test, θα έχω πετύχει έστω και μια μικρή αύξηση του FTP.

 

Αυτό που δεν σας είπα είναι ότι αντιμετώπισα την πρώτη προπόνηση σαν να ήμουν εντελώς αρχάριος στο ποδήλατο. Τι θα πει αυτό; Θα σας πω.

 

Καταρχάς, παρόλο που είχα βάλει στο ποδήλατο ένα παγούρι του μισού λίτρου με ηλεκτρολύτες, κατά τη διάρκεια της προπόνησης, δεν κατάφερα να πιω ούτε σταγόνα (fuck me!!!)! Εννοώ, προσπαθείστε να φανταστείτε τους εαυτούς σας να κάνετε έντονη αερόβια άσκηση, με μέσο όρο 142 παλμούς/ώρα, επί μία ώρα συνέχεια, σε θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμών Κελσίου (ναι, δεν είχα το air condition σε λειτουργία, ο ΒΛΑΚΑΣ!!!) και θα καταλάβετε το μέγεθος της εξάντλησης! Εάν διερωτάστε "γιατί;" η απάντηση είναι απλή: Διότι στην προπόνηση χρησιμοποιώ bike roller το οποίο, στην πιο απλή μορφή του, μοιάζει με αυτό:post-62403-0-85851400-1490950364_thumb.jpg το οποίο, σε αντίθεση με το bike trainer που μοιάζει με αυτό:post-62403-0-39084000-1490950400_thumb.jpg έχει ένα βασικό μειονέκτημα - το οποίο είναι ταυτόχρονα και η μεγαλύτερη πρόκληση του να προπονούμαι σε roller: Η ισορροπία του ποδηλάτη εξαρτάται αποκλειστικά από αυτόν! Κοινώς, εάν ο ποδηλάτης κάνει μια λάθος κίνηση, (σχεδόν) αυτομάτως θα βρεθεί στο έδαφος, πιθανότατα τραυματισμένος. Συνεπώς, ο ποδηλάτης πρέπει να είναι απόλυτα συγκεντρωμένος σε αυτό που κανει μέχρι να "γράψει" τόσα χιλιόμετρα στο roller όσα είναι αρκετά έτσι ώστε να αισθάνεται μια σχετική άνεση κι η διατήρηση της ισορροπίας να πάψει να είναι πρόκληση αλλά να είναι αυτονόητη*. Οπότε, κατέληξα στο να έχω συγκεντρωμένο το μυαλό μου αφενός στο να παρακαλουθώ τις οδηγίες του software κι αφετέρου να προσπαθώ να μην χάσω την ισορροπία μου!!! Ούτε λόγος για να απομακρύνω το ένα χέρι από τιμόνι και να σκύψω για να πιάσω το παγούρι με τους ηλεκτρολύτες!

 

Αμ, το άλλο; Ξεκίνησα την προπόνηση γύρω στις 21:45 και το τελευταίο φαγώσιμο που είχα βάλει στο στομάχι μου ήταν μία φέτα ψωμί με βούτηρο και μαρμελάδα, πριν από...4 ώρες!!! Τι να πω, μάλλον από τον ενθουσιασμό που ξεκινούσα επιτέλους προπονήσεις, δεν σκεφτόμουν καθαρά - τι καθαρά, μάλλον δεν σκεφτόμουν καθόλου... Αποτέλεσμα; Μεταξύ 56ου και 57ου λεπτού, έκδηλα εξουθενωμένος και με τους παλμούς στα ύψη (παρόλο που ήταν το διάστημα χαλάρωσης πριν το τέλος της προπόνησης, τρομάρα μου...) άρχισα να ζαλίζομαι και να ανακατεύεται το στομάχι μου. "Ωραία" λέω "τα πιάσαμε τα λεφτά μας"... Ευτυχώς, μέσα τη θολούρα μου, μου "έκοψε" και θυμήθηκα αυτό που αναγράφεται σε κάθε όργανο (αεροβικής) γυμναστικής "Εάν αισθανθείτε άσχημα κατά τη διάρκεια της άσκησης, διακόψτε την αμέσως" κτλ κτλ, οπότε άφησα το ποδήλατο να σταματήσει μόνο του (ποτέ δεν πατάμε φρένο σε roller!) κατέβηκα σιγά σιγά και προχώρησα σέρνοντας τα πόδια μου προς το μπάνιο... ΟΚ, δεν είχα τι να βγάλω, οπότε εμετό δεν έκανα, αλλά ένα πεντάλεπτο το χρειάστηκα για να έρθω στα σύγκαλά μου και να επιστρέψω στο ποδήλατο για να τελειώσω την προπόνηση. Ποδηλάτησα τα υπόλοιπα τρία λεπτά, κατέβηκα κι σύρθηκα μέχρι την κουζίνα για να ετοιμάσω το μεταπροπονητικό γεύμα (ένα scoop πρωτεΐνη, 200γρ γιαούρτι, 10-12 αμύγδαλα).

 

Επιλέγω να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι σε μία αλλαγή ταχύτητας, μου βγήκε η αλυσίδα (κάτι το οποίο δεν μου είχε συμβεί ΠΟΤΕ στο παρελθόν), οπότε αναγκαστικά, διέκοψα προσωπινά την προπόνηση για να την βάλω στη θέση της. Το καλύτερο; Από τη βιασύνη μου να συνεχίσω, δεν πρόσεξα ότι στην επαναφορά, δεν είχα "κλειδώσει" το δεξί μου παπούτσι στο πετάλι, οπότε σε ένα sprint διαπιστώνω ότι ποδηλατώ μόνο με το αριστερό πόδι! Ωραία! Παρατάω το sprint μέχρι να καταφέρω να "κλειδώσω" το παπούτσι και συνεχίζω από εκεί που έμεινα. Ευτυχώς, το software είναι cadence initiated (δηλαδή, όταν αντιλαμβάνεται κίνηση τα πετάλια "γράφει" χρόνο κι επιδόσεις, όταν δεν υπάρχει κίνηση στα πετάλια, σταματάει) και δεν "έχασα" κι από εκεί. Πού να ήξερα τι με περίμενε μέχρι το τέλος της προπόνησης...

 

Συμπέρασμα/οδηγίες προς ναυτιλλομένους: Όσοι επιθυμείτε να μπείτε στο "παιχνίδι" του indoor training, αγοράστε trainer όχι roller! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  Κατά τα άλλα, ήταν μια πολύ διδακτική εμπειρία, τα μαθήματα της οποίας χρησιμοποίησα στην επόμενη προπόνηση.

 

Για πάμε παρακάτω...

 

Προχθές, Τετάρτη 29/03, έκανα τη δεύτερη προπόνηση, για την οποία ήμουν σαφώς πιο προετοιμασμένος! Όσον αφορά στη διατροφή, άλοιψα δυο φέτες ψωμί για tost με φυστικοβούτηρο, έφαγα τη μία φέτα περίπου 1,5 ώρα πριν την προπόνηση και τη δεύτερη μισή ώρα πριν την προπόνηση. Επίσης, έβαλα το παγούρι με τους ηλεκτρολύτες σε ένα ψηλό τραπεζάκι, κοντά στο roller, οπότε αφού κατάφερα να μειώσω το εύρος της κίνησης που θα έπρεπε να κάνω για να πιω, μπόρεσα και ήπια αρκετή ποσότητα για να μην έχω τα της πρώτης προπόνησης. Η δεύτερη προπόνηση βγήκε χωρίς παρατράγουδα (λαδωμένη αλυσίδα for the win, λέμε!). Εννοείται ότι, όπως και στην πρώτη προπόνηση, "έλιωσα" στον ιδρώτα (σε φάση που η μπλούζα μου ήταν τόσο βρεγμένη σαν την είχα μουλιάσει σε κουβά με νερό), αλλά τελείωνοντας ήμουν σε πολύ, πολύ καλύτερη κατάσταση από αυτήν της πρώτης προπόνησης. Τελείωσα, ήπια όσους ηλεκτρολύτες είχαν απομείνει στο παγούρι, ετοίμασα το το μεταπροπονητικό γεύμα (ίδιο με την πρώτη φορά, μάλλον θα το καθιερώσω), μπάνιο κι ύπνος! Αχ, τι γλυκός που ήταν ο ύπνος...!!!

 

Συμπέρασμα/οδηγίες προς ναυτιλλομένους: Βάλτε σε λειτουργία το καταραμένο το air condition (ναι, πάλι το ξέχασα...)!!! Επίσης, βάλτε το tablet/κινητό/laptop/οτιδήποτε χρησιμοποείτε για να βλέπετε τις οδηγίες του software απέναντί σας στην ευθεία των ματιών σας κι όχι κάπου παραδίπλα. Η τοποθέτηση απένταντι από τα μάτια μας, βοηθάει πολύ στην διατήρηση της ισορροπίας κατά τη διάρκεια της άσκησης.

 

Στο σημείο αυτό, τελειώνοντας το σημερινό "σεντόνι" (ελπίζω να μην βαρεθήκατε), θα ήθελα να υπερθεματίσω κάτι: Ψυχολογία, κυρίες και κύριοι, ψυχολογία. Από τη στιγμή που τελειώσα την πρώτη προπόνηση μέχρι και λίγο πριν να ξεκινήσω τη δεύτερη, σχεδόν κάθε φορά που σκεφτόμουν τι με περιμένει, η "αντανακλαστική" αντίδραση/σκέψη ήταν "Παράτα τις μ@λ@κίες και κάτσε στα αυγά σου, δεν χρειάζεται να 'λιώσεις' κι απόψε". Είναι απίστευτο το πόσο πολύ ο οργανισμός μας "πολεμάει" κάθε κατάσταση η οποία τον αναγκάζει να "βγει" από την "ζώνη άνεσης" (comfort zone) και να πιεστεί λίγο (ή πολύ, στην περίπτωσή μου) παραπάνω. Ακόμα και τώρα που γράφω, θυμάμαι πόσο έντονο ήταν το συναίσθημα που με "έσπρωχνε" να μην ξεκινήσω καν τη δεύτερη προπόνηση, πόσο πολύ έπρεπε να επιμείνω στο να αγνοώ αυτό το συναίσθημα και πόσο γρήγορα εξαφανίστηκε μόλις άρχισαν τα πόδια μου να ποδηλατούν. Ψυχολογία, κυρίες και κύριοι, ψυχολογία

 

Θα τα πούμε εντός των ημερών, με τα γεγονότα της τρίτης προπόνησης, την οποία θα κάνω απόψε.

 

 

 

 

*Όταν είδα το παρακάτω video, ήθελα να βάλω τα κλάματα:

https://www.youtube.com/watch?v=ybFvomdhW2Y

 

Κοπελιά, με παντρεύεσαι; :D  :D  :D  :D

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...