Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι τους ποδηλάτες,

 

έχω ένα πόνο πίσω και κάτω από το αριστερό γόνατο όταν τρέχω, κάπου στην γάμπα πάνω πάνω, στους τένοντες του δικεφάλου.

Και σκέφτηκα την εναλλακτική, για αερόβια να κάνω ποδήλατο.

 

Επειδή δεν υπάρχουν οι τρανταγμοί όπως στο τρέξιμο, σκέφτομαι ότι στο ποδήλατο δεν θα νιώθω ενοχλήσεις, έχει κάποιος σχετική εμπειρία;

Ως ποδηλάτης, θα σου πρότεινα να αναζητήσεις την πραγματική αιτία του πόνου που έχεις και μετά εάν στο συστήσει ο γιατρός αλλάζεις μέθοδο αεροβικής άσκησης.

 

Από την περιγραφή σου, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ο πόνος οφείλεται στους κραδασμούς από το τρέξιμο. Συνεπώς, το να αλλάξεις την αεροβική άσκηση μπορεί απλώς να καλύψει το πρόβλημα, δεν θα το λύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ο πόνος στην εξωτερική πλευρά του γόνατου ειναι γνωστός και ως πόνος του δρομέα. Τις περισσότερες φορές ευθύνονται:

 

1. Η χρόνια αγυμνασιά

2. Το κακό πάτημα

3. Τα ακατάλληλα παπούτσια

4. Τα κατεστραμμένα παπούτσια

5. Συνδυασμός την παραπάνω.

 

Να ρωτήσεις τον γιατρό σου σε κάθε περίπτωση και να αγοράσεις ελαστική band με σκριτς σκρατς για το γόνατο.

 

Η αεροβική άσκηση με τις λιγότερες επιπτώσεις ειναι το ελλειπτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάντησα ένα φιλικό μου πρόσωπο σήμερα και θυμήθηκα μια κουβέντα που μου είχαν πει πριν καιρό εδώ κάποιοι. Ότι για να κρίνεις τα αποτελέσματα από τον καθρέπτη σου, θέλει να έχεις εκπαιδεύσει τα μάτια σου. 

 

Με την εν λόγω κυρία είχα να ιδωθώ από τον Σεπτέμβρη, την χαιρέτησα και μου είπε με πολλή έμφαση μα αδυνάτισες πολύ εσύ, τι έκανες; Η αλήθεια είναι πως από όταν με είδε, ζυγίζω 4 κιλά λιγότερο, οκ, δεν είναι και λίγα για μένα, νομίζω βέβαια πως τη μεγαλύτερη διαφορά την έκανε το γεγονός ότι άρχισα να ασκούμαι, ωστόσο εκεί που θέλω να σταθώ είναι ότι πέρα από το πόσο καλύτερα αισθάνομαι και πόσο έχουν αυξηθεί οι αντοχές μου στους ρυθμούς της καθημερινότητας, δεν βλέπω κάποια αλλαγή, δεν την καταλαβαίνω προφανώς. 

 

Μου κάνει εντύπωση αυτή η έλλειψη επίγνωσης του πώς ήμουν και πώς είμαι. Κάπως έτσι πρέπει να καταλήγουμε ανορεκτικοί ή παχύσαρκοι, είμαστε τυφλοί στις αλλαγές επειδή έρχονται σιγά σιγά και συνηθίζουμε. 

 

In other news, έγινα 4ων μηνών ασκούμενη για να βγάλω ένα tabata σωστά!  :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως επανηλθα σχεδον ,με ιδια διατροφη και χωρις να εχω λιπωσει σχεδον καθολου +3 στην ζυγαρια και πριζομαι.Δεν το περιμνα το muscle memory να δουλευει.Αλλα μιλαμε για 2ωρες προπονησεις και πολυ υδατανθρακα ,εχω χεστει πανω μου


Kαμια άσκηση για να είναι στρογγυλός ο ώμος; Όπως βλέπετε σαν να φουσκώνει ο μισός. Τι διάολο κάνω λάθος;

 

2942fzd.png

Κανε ασκησεις για το πισω μερος,πχ στο μηχανημα πιεσεις ομως αναποδα,σκυφτος lateral raises κτλ.Αλλα αν περιμενεις να γινει ολοστρογγυλος ενω το χερι σου ειναι κατω,τσαμπα περιμενεις εκτος και αν θες να παρεις φαρμακο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάντησα ένα φιλικό μου πρόσωπο σήμερα και θυμήθηκα μια κουβέντα που μου είχαν πει πριν καιρό εδώ κάποιοι. Ότι για να κρίνεις τα αποτελέσματα από τον καθρέπτη σου, θέλει να έχεις εκπαιδεύσει τα μάτια σου.

 

Με την εν λόγω κυρία είχα να ιδωθώ από τον Σεπτέμβρη, την χαιρέτησα και μου είπε με πολλή έμφαση μα αδυνάτισες πολύ εσύ, τι έκανες; Η αλήθεια είναι πως από όταν με είδε, ζυγίζω 4 κιλά λιγότερο, οκ, δεν είναι και λίγα για μένα, νομίζω βέβαια πως τη μεγαλύτερη διαφορά την έκανε το γεγονός ότι άρχισα να ασκούμαι, ωστόσο εκεί που θέλω να σταθώ είναι ότι πέρα από το πόσο καλύτερα αισθάνομαι και πόσο έχουν αυξηθεί οι αντοχές μου στους ρυθμούς της καθημερινότητας, δεν βλέπω κάποια αλλαγή, δεν την καταλαβαίνω προφανώς.

 

Μου κάνει εντύπωση αυτή η έλλειψη επίγνωσης του πώς ήμουν και πώς είμαι. Κάπως έτσι πρέπει να καταλήγουμε ανορεκτικοί ή παχύσαρκοι, είμαστε τυφλοί στις αλλαγές επειδή έρχονται σιγά σιγά και συνηθίζουμε.

 

In other news, έγινα 4ων μηνών ασκούμενη για να βγάλω ένα tabata σωστά! :P

μην ξεχνας οτι βλεπεις τον ευατο σου καθε μερα οποτε κα εις adopt στις αλλαγες ενω ενα αλλο προσωπο μπορει να εχει να σε δει δυο τρεις μηνες οποτε το πριν με το μετα να αλλαζει αρκετα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτεσαι να φύγεις Λιβε;

80% ειμαι να φυγω 20% οχι. Δεν βλεπω μελλον στην ζωη μου για μεταπειτα εδω. Οχι να κανω λουσα και μεγαλα εξοδα. Ειμαι σε μια ηλικια που αν τωρα δεν κσνω κατι και λέω ειμαι καλα τωρα σε δυο τεσσερα χρονια θα τα βρω μπροστα μου. Θελω να κανω οικογενεια, παιδια. Αν υποθεσω οτι γινεται αυτο με 300 και 500€ για τεσσερις μηνες δεν νομιζω να μπορω να τα βγαλω περα. Δεν θελω/γουσταρω να με βοηθανε οι γονεις μου απο πεισμα. Θα εκανα και δυο δουλειες απο τωρα κιολας αλλα στην πρωτη δουλευω 7:00-14:00 17:00-20:30+ το καλοκαιρι μπορει να φυγω και 22:00 η ωρα, δεν χωραει δευτερη δουλεια. Ο υπνος μου το καλακαιρι ειναι μονο 6 ωρες και καμια ωρα το μεσιμερι το πολυ.

 

Θελω να με ανετα στην ζωη μου, να δουλευω να προσφέρω και να το εκτιμανε. Να υπαρχει μια ελαχιστη ανταποδοτικότητα να δινω εγω αυτο που πρεπει αλλα ο απεναντι να μην μου λεει ετσι εχουν τα δεδομενα. Αυτα μπορω να σου δωσω. Θυμαμαι την συμβαση που υπεργαψα αναφερει εξαημερη εργασια απο της 7:30 ως 14:40 με μιση ωρα διαλλειμα, βαλε ποσες ωρες υπερωρια κανω και μου το θεωρουν και υποχρεωση.

 

Ο αδερφος μου ειναι αγγλια, εδω μια παλευε για τα ενσημα γιατι σαν πλακατζης το αφεντικο τα κολλουσε στην γυναικα του, εχανε δωρα επιδοματα, δουλευε μια με δυο φορες την εβδομαδα και αν. Πηγε αγγλια, δικο του αμαξι, δικα του εργαλεια, δικια του δουλεια αφεντικο πλεον βγαζει και ζει αξιοπρεπως. Βλεπωντας αυτο εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν ηταν μονο οτι δεν υπηρχαν δουλειες αλλα και η κατι μας νοοτροπια σαν αφεντικα σαν δουλειες. Εννοειτε ότι εκει δουλευει παλι 9 ωρες αλλα ειναι δικια του δουλεια, νιωθει χρησιμος, οποτε παιρνει υπαλληλο του δινει 60 λιρες την μερα. Γι αυτο μου προτεινε να παω πρωτα να δουλεψω σε αυτον, να με φιλοξενησει και μετα να ψαχτω για κατι στον κλαδο μου σαν μηχανολογος. Καλα εδω στην ελλαδα ξεχασα οτι σπουδασα μηχανολογος. Τωρα ειμαι αποθηκαριος, πηγα και σε δουλεια που θελανε μηχανολογο αλλα με δηλωνανε σαν εργατη με ευθυνες μηχανικου και ειπα οχι . Το γιατι; εγω σεβομαι καποιον που μοχθησε να χτισει ενα εργοστάσιο, αυτος ομως δεν εκτιμησε τα δικα μου προσόντα, θα πηγαινε κάποιος που θα χε οικογένεια κλπ που δεν θα μπορουσε να κανει αλλιως.

 

Σορρυ για το οφφ τοπικ

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρωςα 2η βδομάδα υποθερμιδικα ελαφρώς με στόχο να φανούν, αν υπάρχουν που μάλλον υπαρχουν, γυμναςμενοι κοιλιακοί. Παρολο που είμαι αδύνατος εχω να δω την κοιλιά μου φλατ πάνω απο εικοςι χρονια κι είπα να το δοκιμαςω, να δω που θα με παει.

 

Με δεδομένο οτι τρώω πολύ πρωτεινη και φυτική ίνα, το αίσθημα του κορεσμού υπάρχει. Δεν μπορώ να πω οτι πεινάω αλλα ούτε νιώθω πως εχω σκάσει στα φαΐ.

 

Έπειτα, ειναι και το γεγονός οτι μετράω ποσότητες και πρεπει να φάω αυτές και μόνο αυτές. Παρόλο που ειναι προςωπικη επιλογή αυτό, και μόνο η αίσθηση του περιορισμού ειναι εκνευριστική.

 

Το ένιωθα να με ενοχλεί και χτες που βγήκαμε σε ταβέρνα δεν έφαγα απλώς σα γουρούνι, πρεπει να δαγκασα και το τραπεζομάντηλο. Ξεδωσα ομως, αυτό ήταν. Μπορώ να συνεχίσω πια χωρίς να με τρώει μεσα μου αυτή η αίσθηση του περιορισμού.

 

Καλη τύχη Λιβε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ποδηλάτης, θα σου πρότεινα να αναζητήσεις την πραγματική αιτία του πόνου που έχεις και μετά εάν στο συστήσει ο γιατρός αλλάζεις μέθοδο αεροβικής άσκησης.

 

 

Ο πόνος στην εξωτερική πλευρά του γόνατου ειναι γνωστός και ως πόνος του δρομέα. Τις περισσότερες φορές ευθύνονται:

 

1. Η χρόνια αγυμνασιά

2. Το κακό πάτημα

3. Τα ακατάλληλα παπούτσια

4. Τα κατεστραμμένα παπούτσια

5. Συνδυασμός την παραπάνω.

 

Να ρωτήσεις τον γιατρό σου σε κάθε περίπτωση και να αγοράσεις ελαστική band με σκριτς σκρατς για το γόνατο.

 

Η αεροβική άσκηση με τις λιγότερες επιπτώσεις ειναι το ελλειπτικό.

 

Τον γιατρό τον σκέφτηκα, απλά δεν το θεώρησα αναγκαίο ή και βαρέθηκα λίγο να πάω. 

Από ότι κατάλαβα ο πόνος του δρομέα εμφανίζεται στην μπροστινή πλευρά του γονάτου, εμένα ο πόνος εμφανίζεται πλάγια και πίσω. 

 

Από την αγυμνασιά σίγουρα δεν είναι μπορεί από το αντίθετο, καθώς γυμνάζομαι εντατικά.

Το πρόβλημα το αισθάνθηκα πρώτη φορά μετά από βαριά εργασία  και - λόγω συνθηκών-  κακή στάση του ποδιού,

συν το ότι τρέχω σε σκληρό έδαφος (παλιό γήπεδο). 

Πάντως την τελευταία φορά που έτρεξα μου φάνηκε ότι προσπαθώντας να διορθώσω λίγο την στάση μου στο τρέξιμο, σαν να μου πέρναγε "μπορεί και να ήταν η ιδέα μου". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βελτιωσω τους χρονους μου στο τρεξιμο (πχ στο χιλιομετρο ή στο μιλι). Δηλαδη θελω να μπορω να αυξησω το χρονο για τον οποιο μπορω να τρεχω στο 70-80% μου σταδιακα εννοειται. Ποια ειναι η καλυτερη τακτικη-προπονηση για να το καταφερω αυτο; (ειμαι ασχετος με το τρεξιμο). Πχ να τρεχω στο 80% για οσο μπορω, μετα 5 λεπτα περπατημα, μετα παλι στο 80% για οσο αντεξω και repeat ; Παραδειγμα ηταν αυτο τωρα, δε ξερω, ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοκληρωςα 2η βδομάδα υποθερμιδικα ελαφρώς με στόχο να φανούν, αν υπάρχουν που μάλλον υπαρχουν, γυμναςμενοι κοιλιακοί. Παρολο που είμαι αδύνατος εχω να δω την κοιλιά μου φλατ πάνω απο εικοςι χρονια κι είπα να το δοκιμαςω, να δω που θα με παει.

 

Με δεδομένο οτι τρώω πολύ πρωτεινη και φυτική ίνα, το αίσθημα του κορεσμού υπάρχει. Δεν μπορώ να πω οτι πεινάω αλλα ούτε νιώθω πως εχω σκάσει στα φαΐ.

 

Έπειτα, ειναι και το γεγονός οτι μετράω ποσότητες και πρεπει να φάω αυτές και μόνο αυτές. Παρόλο που ειναι προςωπικη επιλογή αυτό, και μόνο η αίσθηση του περιορισμού ειναι εκνευριστική.

 

Το ένιωθα να με ενοχλεί και χτες που βγήκαμε σε ταβέρνα δεν έφαγα απλώς σα γουρούνι, πρεπει να δαγκασα και το τραπεζομάντηλο. Ξεδωσα ομως, αυτό ήταν. Μπορώ να συνεχίσω πια χωρίς να με τρώει μεσα μου αυτή η αίσθηση του περιορισμού.

 

Καλη τύχη Λιβε!

Γιάννη, αυτά τα διατροφικά ξεσπάσματα δεν είναι στα πλαίσια μιας υγιούς αντιμετώπισης... 

 

Από μένα, κράτα αυτό 

1535542_688794091177686_412811277_n.jpg?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιβε φυγε Χτες .Οικογενεια με 500 δεν κανεις γιατι δεν τα ρωτησες τα παιδια που θα φερεις αν θελουν ...

 

Σαββατο  επαιξε πολυ δυνατη προπονηση στην Παρνηθα  με 20 κιλα βαρος πανω απο 4 ωρες ,κατεβηκα και απλα ηθελα να πεθανω χααχχα εφαγα 2 μεριδες μπιφτεκια για να συνελθω .

Κυριακη ηταν  προπονητικα η πληρης απραξια με cheat meal  παγωτο ,καηκαν απο αλλου θερμιδες ομως οποτε οκ μια φορα δεν πειραζει.

Σημερα μεσημερι κλασικα ποδια .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωτη καλημερα, τι δουλεια κανεις αν επιτρεπεται?

Δεν φερνω παιδια στον κοσμο με 500  για αρχη ,αλλα για για απαντησω και στην ερωτηση σου δεν επιτρεπεται .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...