Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εννοειται Δημητρα. Θελει προσαρμογη το θεμα κι η προσαρμογη θελει χρονο. Μεχρι τοτε ειναι αναμενομενα τα σκαμπανεβασματα κι οι ατασθαλιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον γιατρό τον σκέφτηκα, απλά δεν το θεώρησα αναγκαίο ή και βαρέθηκα λίγο να πάω. 

Από ότι κατάλαβα ο πόνος του δρομέα εμφανίζεται στην μπροστινή πλευρά του γονάτου, εμένα ο πόνος εμφανίζεται πλάγια και πίσω. 

 

Από την αγυμνασιά σίγουρα δεν είναι μπορεί από το αντίθετο, καθώς γυμνάζομαι εντατικά.

Το πρόβλημα το αισθάνθηκα πρώτη φορά μετά από βαριά εργασία  και - λόγω συνθηκών-  κακή στάση του ποδιού,

συν το ότι τρέχω σε σκληρό έδαφος (παλιό γήπεδο). 

Πάντως την τελευταία φορά που έτρεξα μου φάνηκε ότι προσπαθώντας να διορθώσω λίγο την στάση μου στο τρέξιμο, σαν να μου πέρναγε "μπορεί και να ήταν η ιδέα μου". 

Να μην βαριέσαι να πας στο γιατρό. Το placebo effect του "μπορεί να ήταν η ιδέα μου" δεν λύνει το πρόβλημα.

Wizzy  το τερματισες ρε φιλε.

Αν ησουν μονος σπιτι ηταν υπερβολη αυτο που εκανες, αν λιποθυμουσες και χτυπαγες κανα κεφαλι/γυρναγε καμμια γλωσσα ποιος θα σε μαζευε ?

Και εγω των ακρων ειμαι και της υπερεντατικης προπονησης αλλα νομιζω πως οταν δεν αισθανομαστε καλα θα πρεπει να σταματαμε .

Για να μπορουμε να συνεχισουμε καλυτερα και πιο δυνατα μια αλλη μερα .

Έχεις δίκιο σε όσα λες και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τα σκέφτηκα όλα αυτά, εκ των υστέρων βέβαια και για αυτό στη δεύτερη προπόνηση ήμουν πολύ καλύτερα προετοιμασμένος. Στην πρώτη, είπαμε, λειτούργησα ως άμυαλος, πρωτάρης νεανίας - δεν θα επαναληφθεί! Έκανα την τρίτη προπόνηση το Σάββατο, θα σας γράψω αργότερα πως πήγε.

 

80% ειμαι να φυγω 20% οχι. Δεν βλεπω μελλον στην ζωη μου για μεταπειτα εδω. Οχι να κανω λουσα και μεγαλα εξοδα. Ειμαι σε μια ηλικια που αν τωρα δεν κσνω κατι και λέω ειμαι καλα τωρα σε δυο τεσσερα χρονια θα τα βρω μπροστα μου. Θελω να κανω οικογενεια, παιδια. Αν υποθεσω οτι γινεται αυτο με 300 και 500€ για τεσσερις μηνες δεν νομιζω να μπορω να τα βγαλω περα. Δεν θελω/γουσταρω να με βοηθανε οι γονεις μου απο πεισμα. Θα εκανα και δυο δουλειες απο τωρα κιολας αλλα στην πρωτη δουλευω 7:00-14:00 17:00-20:30+ το καλοκαιρι μπορει να φυγω και 22:00 η ωρα, δεν χωραει δευτερη δουλεια. Ο υπνος μου το καλακαιρι ειναι μονο 6 ωρες και καμια ωρα το μεσιμερι το πολυ.

 

Θελω να με ανετα στην ζωη μου, να δουλευω να προσφέρω και να το εκτιμανε. Να υπαρχει μια ελαχιστη ανταποδοτικότητα να δινω εγω αυτο που πρεπει αλλα ο απεναντι να μην μου λεει ετσι εχουν τα δεδομενα. Αυτα μπορω να σου δωσω. Θυμαμαι την συμβαση που υπεργαψα αναφερει εξαημερη εργασια απο της 7:30 ως 14:40 με μιση ωρα διαλλειμα, βαλε ποσες ωρες υπερωρια κανω και μου το θεωρουν και υποχρεωση.

 

Ο αδερφος μου ειναι αγγλια, εδω μια παλευε για τα ενσημα γιατι σαν πλακατζης το αφεντικο τα κολλουσε στην γυναικα του, εχανε δωρα επιδοματα, δουλευε μια με δυο φορες την εβδομαδα και αν. Πηγε αγγλια, δικο του αμαξι, δικα του εργαλεια, δικια του δουλεια αφεντικο πλεον βγαζει και ζει αξιοπρεπως. Βλεπωντας αυτο εβγαλα το συμπερασμα οτι δεν ηταν μονο οτι δεν υπηρχαν δουλειες αλλα και η κατι μας νοοτροπια σαν αφεντικα σαν δουλειες. Εννοειτε ότι εκει δουλευει παλι 9 ωρες αλλα ειναι δικια του δουλεια, νιωθει χρησιμος, οποτε παιρνει υπαλληλο του δινει 60 λιρες την μερα. Γι αυτο μου προτεινε να παω πρωτα να δουλεψω σε αυτον, να με φιλοξενησει και μετα να ψαχτω για κατι στον κλαδο μου σαν μηχανολογος. Καλα εδω στην ελλαδα ξεχασα οτι σπουδασα μηχανολογος. Τωρα ειμαι αποθηκαριος, πηγα και σε δουλεια που θελανε μηχανολογο αλλα με δηλωνανε σαν εργατη με ευθυνες μηχανικου και ειπα οχι . Το γιατι; εγω σεβομαι καποιον που μοχθησε να χτισει ενα εργοστάσιο, αυτος ομως δεν εκτιμησε τα δικα μου προσόντα, θα πηγαινε κάποιος που θα χε οικογένεια κλπ που δεν θα μπορουσε να κανει αλλιως.

 

Σορρυ για το οφφ τοπικ

 

Φίλε, εάν έχεις την ευκαιρία και τη δυνατότητα, φύγε για εξωτερικό. Αμέσως.

 

Προσωπικά, έκλεισα σχεδόν 10 χρόνια στην Κύπρο - έφυγα από την Αθήνα το 2006, πριν καν ακουστούν οι λέξεις "κρίσης" και "μνημόνιο" - και, παρόλο που κι εδώ περάσαμε και συνεχίζουμε να περνάμε δύσκολα (ως κοινωνία, γενικότερα), δεν το έχω μετανιώσει ούτε λεπτό. Στην περίπτωσή μου ήταν πολύ εύκολη απόφαση, καθώς πέραν των γονιών μου διότι δεν είχα κάτι το οποίο να με "κρατάει" στην Αθήνα (π.χ. δεν είχα σχέση, με τους φίλους από το γυμνάσιο και λύκειο είχα χαθεί λόγω σπουδών κτλ). Την περίπτωσή σου και τυχόν ιδιαίτερες παραμέτρους δεν την γνωρίζω, αλλά εάν μπορεί π.χ. ο αδερφός σου να σου δώσει δουλειά για κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να "βρεις τα πόδια" σου, έχει λύσει εξ αρχής ένα πολύ βασικό πρόβλημα της μετανάστευσης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ονομασία Σετ βαράκια, 10,3 kg
Χειρολαβή Επιχρωμιωμένος χάλυβας, μήκος 35
cm, 1,8 kg, διάμετρος 30 mm
Βάρη 6 δίσκοι ανύψωσης,
κατασκευασμένοι από λακαρισμένο
χυτοσίδηρο, με εσωτερική διάμετρο
30 mm: 2 x 2 kg (διάμετρος 155 mm,
πάχος 20 mm) και 4 x 1 kg
(διάμετρος 120 mm, πάχος 18 mm)
Συνδέσεις 2 βιδωτές συνδέσεις για την
σταθεροποίηση των δίσκων
(περίπου 0,25 kg/ανά τεμάχιο)
Φορτίο Όχι άνω των 10 kg

 

βρηκα αυτα για το σετ αλτηρων του lidl αλλα τη δισκους μπορω να του βαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ RECOOOMP! 

 

Χαχα, για να μελετάω τα μαθήματά μου, είδατε τι γίνεται... 52 κιλά σταθερά από τον Φεβρουάριο που μετρήθηκα και τα νούμερα στη μεζούρα όλα κάτω. Δεν περίμενα ότι με την (περιστασιακή) έλλειψη πειθαρχίας στη διατροφή θα τα κατάφερνα να έχω τέτοιες διαφορές.

 

Και όλα αυτά με λάστιχα - αλτηράκια σε ομαδικά και kettlebells - TRX και λίγα βάρη (squats κυρίως) σε μικρά groups. Αν δεν έχεις κουνηθεί ποτέ στη ζωή σου, όλα κάνουν δουλειά. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές, Σάββατο, 01/04, έκανα την τρίτη προπόνηση (τελευταία για την 1η εβδομάδα προπονήσεων). Σε σχέση με τις προηγούμενες δύο ήταν πιο χαλαρή, θα έλεγα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν κοπιαστική.


 


Θα χαρακτήριζα αυτή την προπόνηση περισσότερο "εγκεφαλική". Αποτελείτο από μικρής διάρκειας (2-3 λεπτά) ασκήσεις οι οποίες εστίασαν σε μια ποικιλία θεμάτων όπως η ενίσχυση της αερόβιας ικανότητας, ο σωστός τρόπος ποδηλασίας (kick & pull ή με απλά λόγια, η προσπάθεια να χρησιμοποιούμε τα πόδια μας και για να πιέζουμε αλλά και για να τραβάμε τα πετάλια) κι άλλα. Καθόλη τη διάρκεια της προπόνησης, δεν υπήρξε απαίτηση απότομης αύξησης των παραγόμενων watts, αλλά, αντίθετα, υπήρξε απαίτηση αύξησης του cadence (ο ρυθμός με τον οποίο ποδηλατούμε, στροφές πεταλιού/λεπτό) και σε ταυτόχρονη μικρή αύξηση των watts, θέλοντας με τον τρόπο αυτό να εισάγει τον ποδηλάτη στον τρόπο σκέψης που υπαγορεύει "οικονομία" δυνάμεων προς ολοκλήρωση της προπόνησης ή/και της προβλεπόμενης διαδρομής. Κοινώς, (σχετικά) υψηλό cadence με "ελαφρύ" πάτημα στο πετάλι, σημαίνει μικρότερη παραγωγή watts, άρα μικρότερη παραγόμενη δύναμη, άρα διατήρηση αντοχής και δύναμης για την ολοκλήρωση της διαδρομής έχοντας στη σκέψη ότι "μπροστά" υπάρχουν άλλα ΧΨΖ χιλιόμετρα διαφόρων βαθμώς δυσκολίας μέχρι το τέλος.


 


Να μην τα λέω ξανά, εννοείται ότι κι αυτή τη φορά η μπλούζα "κολύμπησε" στον ιδρώτα. Αυτή τη φορά ήμουν ένα "σκαλί" πιο προετοιμασμένος από ότι την προηγούμενη φορά, καθώς είχα φροντίσει να έχω κοντά μου energy jell για να καλύψει πιθανές ενεργειακές ανάγκες κατά τη διάρκεια της προπόνησης - ο φόβος του άγνωστου! Δεν φάνηκε να ήταν τόσο απαραίτητο μεν, αλλά ήταν καλό που υπήρχε δε. Το ευτυχές τέλος της προπόνησης συνοδεύτηκε από το σύνηθες μεταπροπονητικό γεύμα, που ήταν το ίδιο με τις άλλες φορές, μπανάκι και χαλάρωση μπροστά από το χαζοκούτι.


 


Σήμερα ξεκινάω τις προπονήσεις της 2ης εβδομάδας. Ανυπομονώ!


 


Υ.Γ.: Πειράζει που δεν έχω καθόλου DOMS μετά από τόσους μήνες απραξίας; Να ανησυχώ;


  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@wizzy, το kick & pull βγαίνει γμτ στο spin bike, ενώ στο στατικό στο σπίτι ούτε λόγος. και αυτό οφείλεται στην διαφορετική κατασκευή τους. στο στατικό αυτόματα όταν το ένα ανεβαίνει το άλλο (πετάλι) κατεβαίνει, ενώ στο spin bike το εντελώς αντίθετο 
έτσι στο spin bike έχω καλύτερο κάψιμο στις 4κεφαλές και στον μηριαίο, ενώ στο στατικό ούτε καν ...

"αύξησης του cadence (ο ρυθμός με τον οποίο ποδηλατούμε, στροφές πεταλιού/λεπτό)", εννοείς τα rpm?!?! 

τώρα για τα doms σου νομίζω φταίει αυτό "
άρα μικρότερη παραγόμενη δύναμη"
δεν νομίζω να σε απασχολεί στην παρούσα φάση το muscle soreness και γενικά να μην σε απασχολεί 
μόνο να κάνεις την απαραίτητη αποθεραπεία και λίγο foam roller 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω την ομάδα.

 

Φίλος μου θα παραγγείλει αυτές τις πρωτεϊνικές μπάρες. Επειδή γενικά δεν προλαβαίνω να φάω όσο θέλω και καταλήγω έτσι κι αλλιώς σε μπάρες δημητριακών και πρωτεΐνης (Nature Valley κατά κύριο λόγο). Πχ το ΣΚ ήμουν διήμερο σε αναρριχητικό πεδίο σε σκηνή. Δύσκολο να φορτώσεις μόνο από φαγητό, έλεγα να πάρω κι εγώ να δοκιμάσω από αυτές.

Αυτές που δοκίμασα το ΣΚ είναι αυτές. Κοιτώντας μόνο τα στοιχεία τους οι Quest φαίνονται αρκετά tempting.

 

Ακούω γνώμες. Τις έχετε δοκιμάσει; Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο;

Προφανώς και το κόστος είναι πιο μεγάλο σε σχέση με σκόνη, αλλά δε με ενδιαφέρει αυτό. Τις θέλω για τέτοιες εξορμήσεις κυρίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατι ψηλο ασχετο τα κοριτσια της ηλικιας μου (20+-) που βλεπω στο γυμναστηριο κανουν ολες μα ολες τις ιδιες ασκησεις.Διαδρομο-->μηχανημα προσαγωγων απαγωγων-->εκτασεις τετρακεφαλων-->leg curl--> πρεσσα και κανα κοιλιακο.Βλεπουν κανα αποτελεσμα με αυτες τις ακσησεις;;Στις δεκα που βλεπω η μια να κανει σκουωτ ας πουμε η εστω ελευθερα βαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...