Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μπδγ μπορειτε απλα να κανετε edit στο 1ο ποστ.

αν γινει edit στο πρωτο Post θα φαινεται οτι τα εγραψε ο topik starter

 

Εγω δεν συμφωνω να κλεισει το θεμα και να ανοιχτει καινουριο δεν μου αρεσει σαν ιδεα ειναι σαν να ακυρωνεται τοσος ογκος δεδομενων.

Καντε μια σελιδα εδω με αυτα που λετε  και να γινεται παραπομπη καθε φορα σε αυτη  ως σημειο αναφορας ,αν και επαναλαμβανω το βλεπω δυσκολο   και δυσχρηστο ολο αυτο διοτι το θεμα ειναι ανεξαντλητο και δεν μπορει να εχει ενα "μπουσουλα"  καθως καθε περιπτωση ειναι  διαφορετικη .

δεν ακυρωνεις κατι.στην αρχη του θεματος βαζεις Link με το παλιο das fitness.εναλλακτικα αν θελετε μπορει να φτιαχτει ενα θεμα το οποιο θα γραφει ολα αυτα που θελετε και θα γινεται locked οποτε να μην μπορει να γραφει κανεις αλλος μεσα παρα μονο οταν θελουμε να προστεθει κατι και μπορει να γινει παραπομπη αυτου του νεου θεματος εδω.

φωτη το καταλαβαινω αυτο που λες οτι δεν υπαρχει μπουσουλας.σκεψου το σαν canyoning.οτι κανεις το σχολειο μυησης δεν σημαινει οτι θα κατεβεις οτιδηποτε.απλα λες στον αλλον τα βασικα.απο εκει και περα θα τυχει και το ρελε που θα ειναι λαθος τοποθετημενο θα τυχει και ενα κατεβασμα που θα εχει την παραξενια του.σε ολα θα υπαρχουν οι εξαρεισεις αλλα πχ το τι ειναι αεροβια και τι αναεροβια ή τι ασκησεις μπορει να γινουν για καθε ομαδα ειναι  πιο σταθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω είμαι υπερ στο να ανοίξει ένα νέο νήμα και ως πρώτο ποστ να αναγράφεται το παρόν νήμα. 
για tutorials, tips, info κτλ ο καθένας μπορεί να γράφει link στην παραπομπή του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η ιδέα του pollinos αλλά για να πραγματοποιηθεί χρειάζεται πολύ δουλειά και αρκετούς εθελοντές που να μην είναι άκυροι.

Άρα και ένας mod που θα αναλάβει τον συντονισμό των λεπτομερειών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω άσκηση για τρικέφαλο που να μου τους καίει φουλ. 
με γαλλικές και εκτάσεις πίσω από το κεφάλι δεν νιώθω τίποτα. άσε πους στις γαλλικές ακούω σαν να πάλλεται κάποιο νεύρο; από τον αγκώνα. 
μόνο με το rope tricep exte νιώθω και #@$ το κάψιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω είμαι υπερ στο να ανοίξει ένα νέο νήμα και ως πρώτο ποστ να αναγράφεται το παρόν νήμα. 

για tutorials, tips, info κτλ ο καθένας μπορεί να γράφει link στην παραπομπή του

:)

 

Ωραία η ιδέα του pollinos αλλά για να πραγματοποιηθεί χρειάζεται πολύ δουλειά και αρκετούς εθελοντές που να μην είναι άκυροι.

Άρα και ένας mod που θα αναλάβει τον συντονισμό των λεπτομερειών .

ναι δεν ειναι κατι ευκολο για αυτο ειπα οτι απλα το ανεφερα σαν ιδεα.θελει ο καθενας να εχει το κομματι του αν το αποφασισουν να γινει απο αρκετα ατομα.δεν εχω θεμα να βοηθησω στον να το φτιαξουμε το θεμα και μαλλον πιστευω αν συμφωνειτε οτι η καλυτερη λυση ειναι νεο θεμα με πρωτο ποστς ολες τις παραπομπες ειτε σε ενα ποστς ειτε σε διαφορα ποστς.μετα θα γινεται παραπομπη εδω και το καινουριο θεμα θα γινεται locked για να μην ρωτανε εκει και θα ξεκλειδωνει μονο για να μπουν νεες παραπομπες.το θεμα μπορει να γινει sticky επισης εφοσον θα ειναι μια ωραια δουλεια.

θέλω άσκηση για τρικέφαλο που να μου τους καίει φουλ. 

με γαλλικές και εκτάσεις πίσω από το κεφάλι δεν νιώθω τίποτα. άσε πους στις γαλλικές ακούω σαν να πάλλεται κάποιο νεύρο; από τον αγκώνα. 

μόνο με το rope tricep exte νιώθω και #@$ το κάψιμο 

αυτο που με πιανει αλλα δεν ξερω κατα ποσο τσακιζουν ειναι βυθισεις αλλα χωρις να σκυψω μπροστα για να μην πιασει στηθος

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5b/Dips.png/300px-Dips.png

και η δευτερη ασκηση δεν ξερω πως λεγεται. ειναι βυθισεις με βαρος

http://www.exercisegoals.com/images/weighted-bench-dips.jpg

 

τωρα ας πει καποιος που ξερει αν ειναι καλες ή οχι.εμενα με πιανουν παντως για τα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

 

 

ναι δεν ειναι κατι ευκολο για αυτο ειπα οτι απλα το ανεφερα σαν ιδεα.θελει ο καθενας να εχει το κομματι του αν το αποφασισουν να γινει απο αρκετα ατομα.δεν εχω θεμα να βοηθησω στον να το φτιαξουμε το θεμα και μαλλον πιστευω αν συμφωνειτε οτι η καλυτερη λυση ειναι νεο θεμα με πρωτο ποστς ολες τις παραπομπες ειτε σε ενα ποστς ειτε σε διαφορα ποστς.μετα θα γινεται παραπομπη εδω και το καινουριο θεμα θα γινεται locked για να μην ρωτανε εκει και θα ξεκλειδωνει μονο για να μπουν νεες παραπομπες.το θεμα μπορει να γινει sticky επισης εφοσον θα ειναι μια ωραια δουλεια.

Υπολόγισε ότι το fitness thread έχει από όλα . Καλό θα ήταν να βρίσκουμε με μια ματιά τι μας ενδιαφέρει π.χ ποδήλατο,calisthenics,power lifting,bodybuilding,γυμναστική για αποκατάσταση διαφόρων τραυματισμών ,εξοπλισμός-παπούτσια κ.λ.π,ομαδικά σαν το Trx,crossfit και άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκοπος ειναι να μπουν ολα μαζι καπου και να φτιαχτει ενα νεο θεμα das fitness στο οποιο το πρωτο Post θα ειναι ολα αυτα και θα μπορουν να προσθεθουν πραγματα εκει.

poulinos, κατάλαβα τι θες και σου έδωσα τρία posts με τα οποία θα μπορούσε να ξεκινήσει το νέο Fitness Thread, στο οποίο θα μπορούσαν να ανεβαίνουν μόνο posts με προγράμματα προπονήσεων ή/και μεμονωμένες ασκήσεις (σαν αυτή που ψάχνει η Δήμητρα πιο πάνω) και ο σχολιασμός/απορίες κτλ να γίνεται στο παρόν thread.

 

Το νέο thread θα μπορούσε να ονομαστεί π.χ. "Das Fitness Thread - προπονήσεις κι ασκήσεις" και να είναι sticky. Απευθύνομαι σε σένα επειδή εγώ (όπως και το κάθε απλό μέλος) δεν μπορούμε να κάνουμε edit σε περίπτωση που θέλουμε να βελτιώσουμε ή/και να συμπληρώσουμε κάτι σε post μας μετά από το πέρας κάποιου χρονικού διαστήματος. Επομένως, εάν θέλω να αλλάξω κάτι στο post με την προπόνηση με ποδήλατο θα πρέπει να απευθύνομαι σε κάποιον από εσάς (smods/mods).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω άσκηση για τρικέφαλο που να μου τους καίει φουλ. 

με γαλλικές και εκτάσεις πίσω από το κεφάλι δεν νιώθω τίποτα. άσε πους στις γαλλικές ακούω σαν να πάλλεται κάποιο νεύρο; από τον αγκώνα. 

μόνο με το rope tricep exte νιώθω και #@$ το κάψιμο

 

Είχε προτείνει ο Μαους κάποτε κάποια που για μένα είναι κορυφή .

Απλά σε κάθε επανάληψη κρατάς στην έκταση λίγα δεύτερα το χέρι τεντωμένο

Καλό κάψιμο :)

post-68421-0-90366600-1492675871_thumb.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω άσκηση για τρικέφαλο που να μου τους καίει φουλ. 

με γαλλικές και εκτάσεις πίσω από το κεφάλι δεν νιώθω τίποτα. άσε πους στις γαλλικές ακούω σαν να πάλλεται κάποιο νεύρο; από τον αγκώνα. 

μόνο με το rope tricep exte νιώθω και #@$ το κάψιμο 

 

 

Νομίζω σου έχω τη λύση. Εμένα προσωπικά είναι η αγαπημένη μου άσκηση για tris. 

Την ιδέα την είδα από Ben Pakulski.

Ουσιαστικά πας στην τροχαλία, με όποια λαβή προτιμάς και αισθάνεσαι καλύτερα τη σύσπαση και ξεκινάς το σετ από μακριά. Δηλαδή κάνεις 5 βήματα πίσω κρατώντας τη λαβή. Κάνεις όσες επαναλήψεις μπορείς, και μετά πας μπροστα 1-2 βήματα και συνεχίζεις. Κάνεις πάλι όσα μπορείς και μετά πάλι 1-2 βήματα μπροστά συνεχίζεις.

 

Ουσιαστικά με αυτό, πετυχαίνεις το να δουλέψεις τον τρικέφαλο σε όλο το strength curve. Όταν είσαι πίσω πίσω, στην αρχή του σετ, το δυσκολότερο κομμάτι της κίνησης είναι στο τέλος, όταν κάνεις 1-2 βήματα μπροστά μεταφέρεται στο μισό της κίνησης, και όταν πας κοντά στην τροχαλία, μεταφέρεται στην αρχή. Σαν να κάνεις drop set αλλά πιο αποδοτικά κατ'εμέ. 

 

 

 

Και το σχετικό βίντεο:

 

https://www.youtube.com/watch?v=u3AbFlyLYOA  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν είμαι υπέρ στο ν ανοιχτει νεο θεμα.

 

Μην συγκρίνουμε το θεμα πχ της revolut, με την γυμναστικη.

 

Υπαρχουν διαφορετικα ειδη, για κάθε ειδος διαφορετικη προσεγγιση για καθε ατομο, διαφορετικες διατροφες.

 

Κανενας δεν μπορει να γραψει οτι αν κανεις πιεσεις παγκου με μπαρα θα κανεις τεραστιο στηθος. Αλλοι ειναι προικισμενοι στο στηθος, αλλοι ποδια, πλατη.

 

Υπάρχουν εδω προγραμματα πολυ καλα, οπως του ντακον, πολλες μεταμορφωσεις. Κριμα ειναι να χαθουν για ενα νεο θεμα.

 

Και οι μονοι που θα μπορουσαν να γραψουν εναν τετοιο θεμα ειναι ο μαους, ντακον, μποσει, φωτης. Ολοι οι αλλοι μαθαμε απο αυτους. Δεν μπορει ο φωτης πχ να χει τετοιο σωμα καθε τεσσερης μηνες να τρωει εφημεριδες και να ερχεται καποιος να του την λεει.

 

Οταν μπαινεις σε ενα τετοιο θεμα, πρωτον διαβαζεις λιγο την πορεια του και μετα δειλα ρωτα, παρουσιαζεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν είμαι υπέρ στο ν ανοιχτει νεο θεμα.

 

Μην συγκρίνουμε το θεμα πχ της revolut, με την γυμναστικη.

 

Υπαρχουν διαφορετικα ειδη, για κάθε ειδος διαφορετικη προσεγγιση για καθε ατομο, διαφορετικες διατροφες.

 

Κανενας δεν μπορει να γραψει οτι αν κανεις πιεσεις παγκου με μπαρα θα κανεις τεραστιο στηθος. Αλλοι ειναι προικισμενοι στο στηθος, αλλοι ποδια, πλατη.

 

Υπάρχουν εδω προγραμματα πολυ καλα, οπως του ντακον, πολλες μεταμορφωσεις. Κριμα ειναι να χαθουν για ενα νεο θεμα.

 

Και οι μονοι που θα μπορουσαν να γραψουν εναν τετοιο θεμα ειναι ο μαους, ντακον, μποσει, φωτης. Ολοι οι αλλοι μαθαμε απο αυτους. Δεν μπορει ο φωτης πχ να χει τετοιο σωμα καθε τεσσερης μηνες να τρωει εφημεριδες και να ερχεται καποιος να του την λεει.

 

Οταν μπαινεις σε ενα τετοιο θεμα, πρωτον διαβαζεις λιγο την πορεια του και μετα δειλα ρωτα, παρουσιαζεσαι

Ρε ας πουν οτι θελουν ,ακυρα να μην λενε και να μπορουν να τα υποστηριξουν  με την  σωματοδομη τους η ' την προσπαθεια τους  αυτο ειναι το βασικο .

Και αλλα παιδια εχουν τις γνωσεις η' τις αποκτησαν στην πορεια και συνεισφερουν παρα πολλα στο θεμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...