Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα σαν αποκατασταση θα παω δλδ τα φαραγγια που θα κανω εκει και που ειναι απο τα  πιο ωραια στην Ελλαδα   και ταυτοχρονα για χαλαρωση απο το μεγαλο βουνο που θα εχω κανει πριν  ,ετσι χαλαρωνω εγω χαχα.Αλλα κανονισα και αλλου για πιο "πραγματικες" διακοπες .

Ωραια αφου το εκλεισες  εισαι κομπλε .

Το πιο σημαντικο κομματι του εξοπλισμου σου για αυτο το τεραστιο trekking  ειναι τα παπουτσια αν δεν εχεις ηδη προτεινω ανεπιφυλακτα τα salomon 4D GTX δοκισμενα  απο μενα και αυτα και το προηγουμενο μοντελο το 2D  με  παρα πολλα χλμ και σε διαφορετικα τεραιν μεχρι και τα 5400μ.

αν ειναι ηρεμα φαραγγια και εχεις μια ομαδα που κατεβαινει με νορμαλ ρυθμο τοτε πιο πολυ παιχνιδι ειναι ειδικα αν εχει και τιποτα jumps παρα οτι πας για να ξεσκιστεις.σε παπουτσια πηρα τα discovery gtx αν και ειδα και ενα αλλο δεν θυμαμαι μοντελο το οποιο επισης μου εκατσε παρα πολυ καλα αλλα ειχε τα κλασικα κορδονια απο Kevlar που με νευριαζουν.η αληθεια ειναι οτι ειχα και τα boreal αλλα ειναι αρκετα πιο βαρια(τα ειχα στο χειμερινο σχολειο) με δετα κραμπον αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. επισης επειδη γενικοτερα εχω μια απεχθεια στα μποτακια(για αυτο κυκλοφορω με five fingers) ελεγα ειτε να παρω τελειως χαμηλο που κανεις δεν το προτεινει μην σου γυρισει ποδι ή να παρω mid αντι για high.το discovery  στην ουσια ειναι high και ακομα ειμαι σε σκεψεις να το γυρισω πισω για mid

http://www.salomon.com/us/product/discovery-gtx.html

goretex ειναι κλασσικα με contagrip σολα και Ortholite πατο.

σε σακιδιο 65 αρι ειχε osprey και gregorys. τιμες ελαχιστες διαφορες.δεν πηγα στην κορυφαια σειρα baltoro αλλα ενα κλικ πιο κατω στην stout.

 

@πουλινος: επειδή δεν πολυμπαινω στο μπλα μπλα, οταν ανοίξεις το αλλο θέμα ενημέρωσε για να περάσω εκεί τον οδηγό.

 

λογικα ειτε αυριο ειτε στην χειροτερη σαββατο πρωι θα το ανοιξω.

Μια άλλη λύση είναι να ανοίγει ο καθένας ένα θέμα με την πληροφορία που θέλει, να μπορεί να το βρει ο άλλος και να το κλειδώνει έναςadmin αμέσως αφού ζητηθεί. Βάλτε και ένα tag σε αγκύλες [Fitness]

θα μας κραξουν.θα μας πουν ολα σε ενα θεμα.αν γινει αυτο οχι μονο με αυτο το θεμα αλλα γενικα τοτε ο καθενας θα ανοιγει απο ενα θεμα και στο τελος αντι να εχουμε ενα θεμα με 30000 ποστος θα εχουμε 15000 θεματα με 2 Posts.εκτος αν δεν καταλαβα κατι εγω καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ρε συ γκον, χτες το βραδυ έβλεπα τα βίντεο αυτού του τύπου! Φάση εχει. Καλα τα λέει αλλα πρεπει να ειναι περίεργος σαν άνθρωπος. Και ποιος δεν ειναι θα μου πεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειλικρινά συγχαρητήρια για το όσα έχετε γράψει και γράφετε. Βοηθάτε πολύ εμάς τους άσχετους με γυμναστική να μάθουμε τα περί αυτής. Προσωπικά όντας πολλά χρόνια μέλος και μπαίνοντας καθημερινά στο ινσομνια, ποτέ δεν είχα ανοίξει το παρών θρεντ.μέχρι σήμερα που διάβασα πάρα πολλές σελίδες . Να πω πως μπερδεύτηκα γιατί Όπως είπα είμαι ολίγον άσχετος με την γυμναστική.τις τελευταίες βδομάδες επίσης Έχω μιλήσει με πολλά άτομα που γυμνάζονται συστηματικά για να πάρω μια βοήθεια.

 

Γενικά στην ζωή μου ασκομουν αρκετά( 10 χρόνια κολυμβητήριο, 4 ποδόσφαιρο)όλα αυτά μέχρι τα 20 μου. Στα επόμενα 8 χρόνια Έχω πάρει 15 κιλά λόγω καθησιου και καλοφαγιας μέχρι σκασμού συστηματικά. Μια μέρα ξύπνησα και είδα την ζυγαριά στον Θεό και αποφάσισα πως δεν πάει άλλο. Να παραθέσω πως είμαι 1.83 , 89 κιλά. Έχω κόψει το "κακό" φαγητό και τρώω σαλάτες,φρούτα, λαχανικά και πολύ στήθος κοτόπουλο που ποτέ δεν το έκανα έως τώρα . Ακόμα δεν έχω πάει σε διατροφολόγο και δεν ξέρω αν πρέπει. Έχω γραφτεί σε γυμναστήριο σε πρόγραμμα για αργό και όχι γρηγορο αδυνάτισμα εδώ και δύο βδομάδες και πηγαίνω 4 φορές την βδομάδα . Απλά θα ήθελα να σας ρωτήσω οταν μαζέψω όλες μου τις απορίες μιας και είμαι ακόμα άπειρος. Γιατί με τόσες γνώμες που ακούω αριστερά και δεξιά πραγματικά εχω μπερδευτεί και θα ήθελα να βάλω μια τάξη και ένα πρόγραμμα...

 

Αυτά, και ελπίζω να μην σας κούρασα... Και πάλι μπράβο και ευχαριστώ για όλα τα όσα έχετε γράψει σε όλες τις σελίδες και μετράει πολύ για έναν άπειρο να διαβάζει προσωπικές εμπειρίες πάρα ένα ξερό ποστ στο ίντερνετ.. τις τελευταίες μέρες σας διαβάζω , Όπως και απο εδώ και περα , καθημερινά !!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκέφτομαι να πάρω μια ρόδα κοιλιακών για γυμναστική στο σπίτι αξίζει πιστεύεται ή να μείνω στα κλασσικά;

 

Η ρόδα κοιλιακών θα βοηθήσει πολύ στην εκγύμναση των κοιλιακών σε όλη τους την έκταση, οπότε ναι, αξίζει. Θα πρέπει να προσέξεις πολύ (ειδικά στην αρχή μόλις ξεκινήσεις χρονικά να τη χρησιμοποιείς) την εκτέλεση της άσκησης επειδή υπάρχει πιθανότητα να τραυματίσεις τη μέση σου με λανθασμένη εκτέλεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ετοιμάσω κι ένα κείμενο περί διατροφής (μακροσυστατικά/μικροσυστατικά/θερμιδικό ισοζύγιο) για να γνωρίζουμε τα βασικά. Κάποιος πιο ειδικός ας γράψει για bb διατροφή.

 

Καλό χειμώνα είπαμε; Σκατόκρυο.

 

@lazlow: να μείνεις στα κλασσικά. Η ρόδα θα σου τσακίσει τους ραχιαίους αν δεν την κάνεις σωστά. Είναι δύσκολη κι εξειδικευμένη άσκηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ειναι ηρεμα φαραγγια και εχεις μια ομαδα που κατεβαινει με νορμαλ ρυθμο τοτε πιο πολυ παιχνιδι ειναι ειδικα αν εχει και τιποτα jumps παρα οτι πας για να ξεσκιστεις.σε παπουτσια πηρα τα discovery gtx αν και ειδα και ενα αλλο δεν θυμαμαι μοντελο το οποιο επισης μου εκατσε παρα πολυ καλα αλλα ειχε τα κλασικα κορδονια απο Kevlar που με νευριαζουν.η αληθεια ειναι οτι ειχα και τα boreal αλλα ειναι αρκετα πιο βαρια(τα ειχα στο χειμερινο σχολειο) με δετα κραμπον αλλα δεν ειναι οτι καλυτερο. επισης επειδη γενικοτερα εχω μια απεχθεια στα μποτακια(για αυτο κυκλοφορω με five fingers) ελεγα ειτε να παρω τελειως χαμηλο που κανεις δεν το προτεινει μην σου γυρισει ποδι ή να παρω mid αντι για high.το discovery  στην ουσια ειναι high και ακομα ειμαι σε σκεψεις να το γυρισω πισω για mid

http://www.salomon.com/us/product/discovery-gtx.html

goretex ειναι κλασσικα με contagrip σολα και Ortholite πατο.

σε σακιδιο 65 αρι ειχε osprey και gregorys. τιμες ελαχιστες διαφορες.δεν πηγα στην κορυφαια σειρα baltoro αλλα ενα κλικ πιο κατω στην stout.

 

 

Ηρεμα δεν ειναι καθολου ειναι πολυ μεγαλα με δυσκολια προσβασης το ευκολοτερο εχει 1 ωρα αναβαση με μεγαλη κλιση  βαλε τι κουβαλαμε  σχοινια κλτπ και νταλα ηλιος και συνηθως ειναι προσεγγισιμα τα περισσοτερα στις 2-2.5 ωρες ,μεγαλα  φαραγγια 4 ωρες το μικροτερο  θα κανουμε ενα που ειναι 9 ωρες και μεγαλοι καταρρακτες .

Χαμηλο επ'ουδενι μην παρεις εστω ημιμποτακι βασικο ειναι να ειναι ελαφρυ και απο ποιοτικα υλικα καλυπτεσαι με αυτο που εβαλες .

Osprey  περιμενω το aether 85 να ερθει top einai θα το εχω μαζι μου εξω ,τα gregorys να ειμαι ειλικρινης δεν τα ηξερα  αλλα μπηκα στο site kai einai poiotika   οποια μαρκα και να διαλεξεις  εισαι ενταξει .

Ελπιζω να εχεις αρκετο φωτογραφικο υλικο  μολις γυρισεις να μας δειξεις ,να το ζησεις στο επακρο αυτα ειναι εμπειριες ζωης και να βγαλεις κανα γκομενακι απο εκει καθως θα ειστε πολλες μερες on the way   χαχα.

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό έχω να γράψω. Τσέκαρα μόνο τις τελευταίες 2-3 σελίδες ενώ συμφωνώ με τον Πουλίνο θεωρώ ότι για το συγκεκριμένο τοπικ δεν είναι η λύση τα μακροσκελή ποστ αλλά να αναφέρουμαι διάφορα χρήσιμα resources. π.χ. θα ρωτήσει κάποιος παιδιά τι είναι οι θερμίδες, πως μετράω, τι είναι οι υδατάνθρακες ? Αντί να γράψει ο Γιάννης κανά σεντόνι που θα του πάρει κανά μισάωρο θα πεταχτώ εγώ και θα του πω τσέκαρε αυτό: https://goo.gl/SnVcWZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ Τζον. Το γράψιμο απο μόνο του βοηθά να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου. Επιπλεον δίνει άλλη αξία στο λόγο σου σε σχέση με τον παραπέμψεις άλλου.

 

Ούτως ´η άλλως σκόπευα να τα γράψω. Το 1ο μέρος το ετοίμασα, έρχονται και τα υπόλοιπα. Μόλις το ετοιμάσει ο πουλινος αρχίζει το φόρτωμα.

 

Αν κατάλαβα καλα εκείνο το θρεντ θα ειναι σαν πίνακας ανακοινώσεων ενώ εδώ θα γίνονται τυχόν συζητήσεις; Δηλαδή δε θα μπορεί κάποιος να απαντήσει εκεί αλλα θα πρεπει να έρχεται εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρεμα δεν ειναι καθολου ειναι πολυ μεγαλα με δυσκολια προσβασης το ευκολοτερο εχει 1 ωρα αναβαση με μεγαλη κλιση  βαλε τι κουβαλαμε  σχοινια κλτπ και νταλα ηλιος και συνηθως ειναι προσεγγισιμα τα περισσοτερα στις 2-2.5 ωρες ,μεγαλα  φαραγγια 4 ωρες το μικροτερο  θα κανουμε ενα που ειναι 9 ωρες και μεγαλοι καταρρακτες .

Χαμηλο επ'ουδενι μην παρεις εστω ημιμποτακι βασικο ειναι να ειναι ελαφρυ και απο ποιοτικα υλικα καλυπτεσαι με αυτο που εβαλες .

Osprey  περιμενω το aether 85 να ερθει top einai θα το εχω μαζι μου εξω ,τα gregorys να ειμαι ειλικρινης δεν τα ηξερα  αλλα μπηκα στο site kai einai poiotika   οποια μαρκα και να διαλεξεις  εισαι ενταξει .

Ελπιζω να εχεις αρκετο φωτογραφικο υλικο  μολις γυρισεις να μας δειξεις ,να το ζησεις στο επακρο αυτα ειναι εμπειριες ζωης και να βγαλεις κανα γκομενακι απο εκει καθως θα ειστε πολλες μερες on the way   χαχα.

ναι με το κουβαλημα το ξερω.και συνηθως κουβαλαω και πραγματα αλλων :P.το θεμα ειναι ο νταλια ηλιος που με νευριαζει
παρα το περπατημα.δεν την παλευω με την ζεστη.τοτε μονο ξεκουραση δεν θα ειναι αλλα σιγουρα πιο ηρεμα απο τα βουνα
που θα πας.ναι το ξερω οτι δεν κανει το χαμηλο δυστυχως γιατι θα ειναι εξω ο αστραγαλος τελειως.μετα ημουν αναμεσα
σε Mid και High.αυτο που πηρα ηταν μια νορμαλ επιλογη και σε νορμαλ χρηματα.osprey ειχε το 65 το aether και μετα ειχε 
και την πιο απλη σειρα.γενικως λενε οτι τα gregory's παιζουν πολυ κοντα στα osprey.μετα ενταξει ειναι και τι σε βολευει
εσενα προσωπικα.το 85 μπαινεις μεσα να το κανεις υπνοσακο:P.χαχα. ναι το περιμενω πως και πως να γινει ωστε να παρει σειρα
και η annapurna Μετα.θα προσπαθησω στο αλλο θεμα να ανεβαζω φωτογραφιες on the trekking οσο γινεται

Δε συμφωνώ Τζον. Το γράψιμο απο μόνο του βοηθά να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου. Επιπλεον δίνει άλλη αξία στο λόγο σου σε σχέση με τον παραπέμψεις άλλου.

 

Ούτως ´η άλλως σκόπευα να τα γράψω. Το 1ο μέρος το ετοίμασα, έρχονται και τα υπόλοιπα. Μόλις το ετοιμάσει ο πουλινος αρχίζει το φόρτωμα.

 

Αν κατάλαβα καλα εκείνο το θρεντ θα ειναι σαν πίνακας ανακοινώσεων ενώ εδώ θα γίνονται τυχόν συζητήσεις; Δηλαδή δε θα μπορεί κάποιος να απαντήσει εκεί αλλα θα πρεπει να έρχεται εδώ;

σωστα καταλαβες.σαν περιεχομενα και δεν θα μπορει να γραψει καποιος.αν τωρα καποιος γραψει επειδη καποιες στιγμες θα ειναι ανοιχτο για να μπουν κειμενα απλα θα φαει delete.

Καιρό έχω να γράψω. Τσέκαρα μόνο τις τελευταίες 2-3 σελίδες ενώ συμφωνώ με τον Πουλίνο θεωρώ ότι για το συγκεκριμένο τοπικ δεν είναι η λύση τα μακροσκελή ποστ αλλά να αναφέρουμαι διάφορα χρήσιμα resources. π.χ. θα ρωτήσει κάποιος παιδιά τι είναι οι θερμίδες, πως μετράω, τι είναι οι υδατάνθρακες ? Αντί να γράψει ο Γιάννης κανά σεντόνι που θα του πάρει κανά μισάωρο θα πεταχτώ εγώ και θα του πω τσέκαρε αυτό: https://goo.gl/SnVcWZ

σκοπος ειναι να αποφυγουμε τα Links διοτι μετα απο χ διαστημα μπορει καποιος να το κατεβασει και να καταληξουμε με dead links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε συμφωνώ Τζον. Το γράψιμο απο μόνο του βοηθά να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου. Επιπλεον δίνει άλλη αξία στο λόγο σου σε σχέση με τον παραπέμψεις άλλου.

 

Ούτως ´η άλλως σκόπευα να τα γράψω. Το 1ο μέρος το ετοίμασα, έρχονται και τα υπόλοιπα. Μόλις το ετοιμάσει ο πουλινος αρχίζει το φόρτωμα.

Σύμφωνοι ότι μπορείς να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου με το γράψιμο αλλά απ' ό,τι κατάλαβα σκοπός είναι να βοηθηθούν κάποιοι που δεν ξέρουν. H προσωπική βελτίωση είναι side effect :)

 

Όσο για την αξία του λόγου εξαρτάται τι παραπομπή κάνεις. 

σκοπος ειναι να αποφυγουμε τα Links διοτι μετα απο χ διαστημα μπορει καποιος να το κατεβασει και να καταληξουμε με dead links.

Δίκιο έχεις σε αυτό. 

 

Όπως και να έχει μαζί σας απλά πιό πολύ από άποψη πρακτικότητας έθεσα το θέμα των resources. Εννοείται όποιος θέλει γράφει ό,τι θέλει...μόνο καλό θα κάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/642623-das-fitness-thread-guides-for-fitness-%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%BF-guides-%CF%8C%CF%87%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82/

 

Εδω είμαστε. Πριν ανοιξει για να μπουν τα πρωτα guides πειτε μου αν θελετε να αλλαξουμε κατι ή να προσθεσουμε κατι


Σύμφωνοι ότι μπορείς να ξεκαθαρίσεις τις σκέψεις σου με το γράψιμο αλλά απ' ό,τι κατάλαβα σκοπός είναι να βοηθηθούν κάποιοι που δεν ξέρουν. H προσωπική βελτίωση είναι side effect :)

 

Όσο για την αξία του λόγου εξαρτάται τι παραπομπή κάνεις. 

Δίκιο έχεις σε αυτό. 

 

Όπως και να έχει μαζί σας απλά πιό πολύ από άποψη πρακτικότητας έθεσα το θέμα των resources. Εννοείται όποιος θέλει γράφει ό,τι θέλει...μόνο καλό θα κάνει. 

Μπορει καποιος να κανει Copy paste το κειμενο και να βαλει οτι ειναι Resource απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...