Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Έμενα ο συνδυασμός γαλα+πρωτεΐνη μου ειναι αρκετα βαρύς στο στομάχι ,μονο με νερο ,αν την πάρω το πρωί με βρόμη ,το βράδυ σκέτη.

Και μενα με παει αιμα. Η λυση για μενα ειναι να τρωω μπανανες πριν την γυμναστικη και στο τελος της, να ρουφαω την πρωτεινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα έπρεπε να ρωτάω στη μαγειρική, είστε πιο κατάλληλοι εσείς εδώ. Θέλω να προσπαθήσω να φτιάξω μπάρες πρωτεΐνης που να είναι νόστιμες. Έχετε κάτι δοκιμασμένο; Ή σε cake-muffin; Θα κλέψω λίγη whey γεύση cookies από ένα φίλο για να κάνω πειράματα και δεν έχω μεγάλα περιθώρια δοκιμών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και θα έπρεπε να ρωτάω στη μαγειρική, είστε πιο κατάλληλοι εσείς εδώ. Θέλω να προσπαθήσω να φτιάξω μπάρες πρωτεΐνης που να είναι νόστιμες. Έχετε κάτι δοκιμασμένο; Ή σε cake-muffin; Θα κλέψω λίγη whey γεύση cookies από ένα φίλο για να κάνω πειράματα και δεν έχω μεγάλα περιθώρια δοκιμών. 

 

Το δηλώνω ότι δεν το έχω φτιάξει ακόμη, για να σου πω σίγουρα δοκιμασμένο, αλλά από τις συνταγές που έχω δει μια από τις πιο θελκτικές και εύκολες είναι η ακόλουθη

 

https://www.youtube.com/watch?v=Dv-LcIC5gtc

 

 

Υπάρχει κι ένα διασκεδαστικό κανάλι στο youtube με "πρωτεϊνικές" ας πούμε συνταγές κι εκεί έχει πολλά δείγματα για μπάρες δημητριακών κι όχι μόνο...να ξερογλύφεσαι...

https://www.youtube.com/user/dhftns/search?query=protein+bars

 

...δεν προτείνεται για όσους είναι σε φάση "cutting", όχι γιατί είναι εξορισμού ασύμβατες οι συνταγές, αλλά επειδή βρίσκει τρόπους να εισάγει "αμαρτωλές" λιχουδιές στις συνταγές και σε πιάνει λιγούρα, πχ

 

https://www.youtube.com/watch?v=Y8HbgUqDBfg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση προς τούς Κερκυραίους του φόρουμ. Επειδή θα δουλέψω σεζόν στην Κέρκυρα θα ήθελα να μου προτείνετε ένα γυμναστήριο με rack. Επειδή δεν έχω μεταφορικό μέσο θα χρησιμοποιώ την συγκοινωνία, για αυτό θα ήθελα να είναι όσο πιο κοντά στο Green buses γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ερώτηση προς τούς Κερκυραίους του φόρουμ. Επειδή θα δουλέψω σεζόν στην Κέρκυρα θα ήθελα να μου προτείνετε ένα γυμναστήριο με rack. Επειδή δεν έχω μεταφορικό μέσο θα χρησιμοποιώ την συγκοινωνία, για αυτό θα ήθελα να είναι όσο πιο κοντά στο Green buses γίνεται.

Σε ποια περιοχή είσαι; στείλε πμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια που νομιζω πρεπει να την μοιραστω μαζι σας και να το δοκιμασω κιολας.

 

Το προγραμμα γυμναστικης ειναι το παρακατω:

 

Δευτερα Στήθος

Τριτη Ποδια

Τετάρτη ρεπο

Πέμπτη πλατη δικεφαλλα

Παρασκευή ωμοι τρικεφαλλο

 

Επειδη καθε μερα παω στην δουλεια με το ποδηλατο, βασικα πηγαινοερχομαι δυο φορες κιολας κάνοντας 7*4=28χλμ ημερήσιος μετα την προπονηση των ποδιων αρχιζουν τα πιασιματα που τελειωνουν στην καλυτερη πεμπτη, με Παρασκευή. Ελεγα να κανω μια αλλαγη τριτης με πέμπτης ή τριτης με Παρασκευή. Ωστε να μην εχω την καταπόνηση σε ολο το σωμα και σκ που δεν παω τζιμ να τα ξεκουραζω οσο πιο πολυ μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιο ελαφρυ σιγουρα και επισης πιο ακριβο, ειδικα Ελλαδα οι τιμες ειναι λιγο στα υψη. Γενικα πρωτεινη με νερο ειναι τελευταια λυση! Μονο αν τα χτυπησεις με κανενα φρουτο κλπ το σωζεις καπως

και πολλες συνταγες πρωτεινης βλεπω να μην εχουν αγελαδινο γαλα επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι δεν γράφω πολύ δεν σημαίνει ότι το έχω παρατήσει :)

 

 

 

vmAtMI2.png?1

 

 

 

Το να μην τρώμε υδατάνθρακα 6 ώρες πριν τον βραδινό ύπνο κάνει μεγάλη διαφορά στην σωματοδομή. 

Μπραβο Αλεξ πολυ καλος , εγω αυτο με το υδατανθρακα το  πετυχαινω σπανια ,ασε μουσαρα δεν σου παει ξυρισμενος .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Αλεξ πολυ καλος , εγω αυτο με το υδατανθρακα το  πετυχαινω σπανια ,ασε μουσαρα δεν σου παει ξυρισμενος .

 

 

Το άργησα με τα μούσια και έχουν ασπρίσει λίγο από κάτω, επίσης δυσκολεύομαι τον πρώτο καιρό που φαγουρίζουν.

 

(επίσης δεν είμαι τεντυμπους :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανα λαδακι που βαζουν μερικοι μπας και μαλακωσει.επισης αντι για ξυρισμα με ξυραφακι τα κοβεις με μηχανη απλα κοντα και γλυτωνεις την πολυ φαγουρα.


Το άργησα με τα μούσια και έχουν ασπρίσει λίγο από κάτω, επίσης δυσκολεύομαι τον πρώτο καιρό που φαγουρίζουν.

 

(επίσης δεν είμαι τεντυμπους :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόγραμμα δύναμης μπορεί κάποιος να το αφήσει μόνιμα?

ξερεις καποιος να μου απαντησει?

με το προγραμμα δυναμης θα δω αυξησει μυικης μαζας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update.

 

Το Σάββατο 06/05 σηματοδότησε το τέλος του πρώτου κύκλου προπονήσεων, διάρκειας 6 εβδομάδων. Δεν σας έγραφα αναλυτικά την κάθε προπόνηση (όπως ξεκίνησα να κάνω) διότι από ένα σημείο και μετά, οι προπονήσεις επικεντρώθηκαν στην αύξηση της αεροβικης αντοχής, στην αύξηση της αντοχής λίγο πριν ή λίγο μετά το "κατώφλι του πόνου" και σε κάποια τεχνικά θέματα της ποδηλασίας τα οποία δεν ενδιαφέρουν κάποιον εδώ.

 

Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι ζυγίστηκα σήμερα το πρωί κι ήμουν 1.5 κιλό ελαφρύτερος σε σύγκριση με 6 εβδομάδες πριν και με όχι-και-τόσο-προσεκτική διατροφή. Από την προηγούμενη εβδομάδα αποφάσισα να αυστηροποιήσω τη διατροφή και με το τέλος του επόμενου κύκλου, περιμένω ανάλογη, αν όχι μεγαλύτερη, μείωση σωματικού βάρους.

 

Σήμερα θα κάνω την επανάληψη του FTP test, για το οποίο, έχοντας και την εμπειρία του προηγούμενου, είμαι - ήδη - καλύτερα ψυχολογικά προετοιμασμένος, πιο συνειδητοποιημένος για το τι με περιμένει, ενώ έχω προγραμματίσει και τα τρόφιμα/υγρά που θα καταναλώσω μέχρι την έναρξη του test καθώς κι αυτά κατά τη διάρκειά του. Για τα αποτελέσματα θα σας ενημερώσω αύριο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...