Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν 4 μέρες ειπες οτι έχασες 5μιση κιλά σε 1 μήνα

Σήμερα λες οτι έχασες 8 κιλα σε 3 βδομάδες !!

 

Σε 4 μέρες προβλέπω οτι θα έχεις εξαερωθεί ..

 

-------

[/url]

Ναι τα είπα λίγο χοντρικά γτ ψιλοχεστηκα είναι η αλήθεια. Επισκέφθηκα τον γιατρό ομως ο οποίος μ έδωσε βιταμίνες και μου είπε να κόψω καμμιά βδομάδα την γυμναστική. Νομίζω το παραεκανα, μιας και 5/7 έκανα και γυμναστήριο και τρέξιμο και ποδήλατο και δουλειά ( επιπλοποιος γαρ -ολη μέρα όρθιος και βάρη) ενώ δεν έκανα τίποτε από αυτά τα τελευταία 5 χρόνια :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αυτά τα σατανικά milk shakes (δεν έχω πιει ποτέ στη ζωή μου) που κάνετε με γάλα, μπανάνα, βρώμη, πρωτεΐνη και ό,τι άλλο βρεθεί μπροστά σας μέσα στην κόλαση που λέγεται blender δεν ξέρω πώς τα πίνετε! Μπορεί να χάνω κάτι καλό, δεν λέω, προτιμώ δροσερά smoothies από φρέσκα φρούτα πάντως κι εκεί θα μείνω. .

να το παω αναποδα.εχεις δοκιμασει;γιατι ειναι απλα κορυφη easy to drink αν και λιγο πηχτο και φτιαχνεται σε χρονο μηδεν.πχ γαλα πρωτεινη λιγο βρωμη λιγο κανελα μπανανα αν και μπαινουν και αλλα φρουτα.ακομα και ασπραδι απο αυγο να βαλεις δεν θα το καταλαβεις καν.θα υπερισχυσει η γευση μπανανα αρκετα.αν δεν εχεις δοκιμασει απλα χανεις
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, καμάρι μου, δεν το έχω δοκιμάσει. Ένα πρωί έφτιαξα pancake με αυγό, βρώμη και λιωμένη μπανάνα και το έφαγα με απίστευτα πολύ ζόρι σε καμιά ώρα γιατί κάθε δεύτερη μπουκιά η γεύση της μπανάνας με έκανε να θέλω να ακολουθήσει η τροφή ανάστροφη πορεία. Εδώ το μούσλι να ανακατέψω στο γιαούρτι δεν μου αρέσει πώς γίνεται, σκέψου να το πιω σε shake.

 

Οκ, θα δοκιμάσω να μου φύγει η ιδέα γιατί είναι challenge αυτό με τις γεύσεις, πάντα μου αρέσει να δοκιμάζω πριν απορρίψω, αλλά πιστεύω ότι δεν θα ταιριάζει με τις γεύσεις και υφές που προτιμώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις μια ωριμη μπανάνα (καλυτερα καθαρισμενη)και δυο φραουλες κατάψυξη.

 

Τα κοβεις και τα ριχνεις στο μπλεντερ, βαζεις γαλα οχι πολυ, αν εχεις σκονη πρωτεινης και χτυπας στο μεγιστο για δυο λεπτα. Μπορει να σου βγει λιγο πηχτο αλλα θα ειναι πολυ ωραιο. Αλλιως το ξαναβαζεις ψυγειο και το τρως σαν παγωτο. Ειδικα αν θρυμματισεις φυστικια και τα ριξεις οταν ετοιμασεις το μιγμα.

 

Για τα pancake τα τρως σκετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι της λέτε και της ξαναλέτε για μπανάνες, βρε; Αφού δεν πάνε στον ουρανίσκο της. :P

 

Απορώ, βέβαια. Για μένα, η μπανάνα είναι απ' τα τελειότερα φρούτα. Σε άλλη ζωή παίζει να ήμουν και μαϊμού, δηλαδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις μια ωριμη μπανάνα (καλυτερα καθαρισμενη)και δυο φραουλες κατάψυξη.

 

Τα κοβεις και τα ριχνεις στο μπλεντερ, βαζεις γαλα οχι πολυ, αν εχεις σκονη πρωτεινης και χτυπας στο μεγιστο για δυο λεπτα. Μπορει να σου βγει λιγο πηχτο αλλα θα ειναι πολυ ωραιο. Αλλιως το ξαναβαζεις ψυγειο και το τρως σαν παγωτο. Ειδικα αν θρυμματισεις φυστικια και τα ριξεις οταν ετοιμασεις το μιγμα.

 

Για τα pancake τα τρως σκετα;

 

Με έπιασε λιγούρα και έκανα κάτι παρόμοιο...έβαλα στο μπλέντερ

- μια μπανάνα (99γρ, μικρούτσικη)

- γάλα 100γρ

- μια κουταλιά του γλυκού κακάο (αυτό με τους λίγους υδατάνθρακες)

 

και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό...με 40" χτύπημα (600W το μηχανάκι, σε "turbo" ρύθμιση) έγινε ήδη αρκετά πηχτό το μίγμα, δεν θα το ήθελα παραπάνω.

 

...το κακάο πιστεύω ταίριαξε πολύ καλά με τη μπανάνα και κάλυψε αυτή την επίγευση που κάποιοι θα έβρισκαν ενοχλητική...

 

...θα το κάνω κι αύριο το πρωί, θα δοκιμάσω και λίγο μήλο Golden, να δω τί θα βγει...

 

...γενικά και τα μήλα λόγω της σάρκας τους ταιριάζουν πολύ, νομίζω, σε χτυπημένα ροφήματα...και είναι γενικά πολύ καλή εναλλακτική έναντι της ζάχαρης σε πολλά γλυκά...

 

...πχ πριν κάτι μήνες είχα φτιάξει μια αρκετά πετυχημένη κολοκυθόπιτα, χωρίς καμία προσθήκη ζάχαρης...αν το ξανάκανα δεν θα έβαζα λιναρόσπορο και δεν θα χρησιμοποιούσα τη μακρόστενη (butternut) κολοκύθα, αλλά τη στρογγυλή

 

...ακολουθεί η συνταγή...

 

 

 

 

Kολοκυθόπιτα χωρίς φύλλο (για να περιοριστούν οι άχρηστοι υδατάνθακες) και χωρίς ζάχαρη, χρησιμοποιώντας αντ' αυτού φρέσκο πολτό 3 μήλων

 

Υλικά

1.8 κιλά κολοκύθα - μετά τη μετατροπή σε πουρέ (από 2.3 κιλά κολοκύθας butternut)

3 μήλα Golden πολτοποιημένα

150γρ ξανθές σταφίδες (αφήστε κανά 10λεπτο σε νερό να μαλακώσουν)

100γρ καρύδια σε κομμάτια

80γρ καβουρδισμένο και ελαφρώς χτυπημένο σουσάμι (για να βγάλει περισσότερες μυρωδιές και γεύση)

100γρ αλευροποιημένος λιναρόσπορος ως "συνδετικό"

Σουσάμι για κάλυψη του πάνω μέρους (δεν το ζύγισα)

50 λεπτά στους 180 βαθμούς

 

 

Ιδού το αποτέλεσμα..

 

IMG_20161112_092323.jpg

 

.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζεις μια ωριμη μπανάνα (καλυτερα καθαρισμενη)και δυο φραουλες κατάψυξη.

 

Τα κοβεις και τα ριχνεις στο μπλεντερ, βαζεις γαλα οχι πολυ, αν εχεις σκονη πρωτεινης και χτυπας στο μεγιστο για δυο λεπτα. Μπορει να σου βγει λιγο πηχτο αλλα θα ειναι πολυ ωραιο. Αλλιως το ξαναβαζεις ψυγειο και το τρως σαν παγωτο. Ειδικα αν θρυμματισεις φυστικια και τα ριξεις οταν ετοιμασεις το μιγμα.

 

Για τα pancake τα τρως σκετα;

Thanks Live, θα το δοκιμάσω να δω μήπως μου ταιριάξει. Ποτέ δεν ξέρεις. Έχω βρει άφθονες ωραίες συνταγές, όμως όλες έχουν μέσα μπανάνα, θα βοηθάει στην υφή φαντάζομαι. 

 

Το pancake σκέτο το είχα δοκιμάσει, με κανέλα μόνο για άρωμα και λίγη γλύκα. 

 

Και για να ξεφύγουμε λίγο από τα διατροφικά, προσπαθώ να μάθω να ελέγχω σωστά το σώμα μου για να κάνω κωλοτούμπα στους κρίκους και έχω πεισμώσει γιατί δειλιάζω όταν πάω να πάρω τη στροφή! Βλέπω τα 10χρονα να το κάνουν με άνεση και πεισμώνω ακόμη περισσότερο... Θα βγει, πού θα πάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και για να ξεφύγουμε λίγο από τα διατροφικά, προσπαθώ να μάθω να ελέγχω σωστά το σώμα μου για να κάνω κωλοτούμπα στους κρίκους και έχω πεισμώσει γιατί δειλιάζω όταν πάω να πάρω τη στροφή! Βλέπω τα 10χρονα να το κάνουν με άνεση και πεισμώνω ακόμη περισσότερο... Θα βγει, πού θα πάει.

Εγω κωλοτουμπα μονο υποβρυχιως μπορω να κανω  ,αν προσπαθησω σε κρικους μαλλον θα παρω τον ωμο στα χερια .

Γενικα μην κανετε τετοια σατανικα πραγματα δεν υπαρχει λογος εκτος αν ειστε αθλητες της ενοργανης η' Γιαννης (χαχα στο χρωσταγα) να εχετε απειρο ελευθερο χρονο .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου λειψα ε;

 

Οι κρίκοι ειναι στο προγραμμα αλλα για αργότερα. Προς το παρών γουστάρω να δοκιμάζω λίγο πιο προχω τεχνικές στις καμψεις. Έβγαλα 3*10 diamond push ups με τα χέρια σε μπάλα και πολύ το χάρηκα (οταν είχα πρώτο δοκιμάσει να το κάνω πριν κανα δίμηνο κόντεψα να σπάσω τα μούτρα μου...). Το κλειδί για καλισθενικη ειναι να δυναμωσεις τους μικρούς μυς που σχετίζονται με την ισορροπία.

 

Απο διατροφή, κάνω ταυτόχρονα low carb και intermittent fasting. Θοδωρη, καντο μια βδομάδα, σαν challenge δεστο, και θα με θυμηθείς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ακολουθεί η συνταγή...

 

 

 

 

Kολοκυθόπιτα χωρίς φύλλο (για να περιοριστούν οι άχρηστοι υδατάνθακες) και χωρίς ζάχαρη, χρησιμοποιώντας αντ' αυτού φρέσκο πολτό 3 μήλων

 

Υλικά

1.8 κιλά κολοκύθα - μετά τη μετατροπή σε πουρέ (από 2.3 κιλά κολοκύθας butternut)

3 μήλα Golden πολτοποιημένα

150γρ ξανθές σταφίδες (αφήστε κανά 10λεπτο σε νερό να μαλακώσουν)

100γρ καρύδια σε κομμάτια

80γρ καβουρδισμένο και ελαφρώς χτυπημένο σουσάμι (για να βγάλει περισσότερες μυρωδιές και γεύση)

100γρ αλευροποιημένος λιναρόσπορος ως "συνδετικό"

Σουσάμι για κάλυψη του πάνω μέρους (δεν το ζύγισα)

50 λεπτά στους 180 βαθμούς

 

 

Ιδού το αποτέλεσμα..

 

IMG_20161112_092323.jpg

 

.

Καλή φαίνεται θα την δοκιμάσω

Βλέπω τα 10χρονα να το κάνουν με άνεση και πεισμώνω ακόμη περισσότερο... Θα βγει, πού θα πάει.

Χαχα!μοιάζουμε

Σου λειψα ε;

Οι κρίκοι ειναι στο προγραμμα αλλα για αργότερα. Προς το παρών γουστάρω να δοκιμάζω λίγο πιο προχω τεχνικές στις καμψεις. Έβγαλα 3*10 diamond push ups με τα χέρια σε μπάλα και πολύ το χάρηκα (οταν είχα πρώτο δοκιμάσει να το κάνω πριν κανα δίμηνο κόντεψα να σπάσω τα μούτρα μου...). Το κλειδί για καλισθενικη ειναι να δυναμωσεις τους μικρούς μυς που σχετίζονται με την ισορροπία.

Απο διατροφή, κάνω ταυτόχρονα low carb και intermittent fasting. Θοδωρη, καντο μια βδομάδα, σαν challenge δεστο, και θα με θυμηθείς.

Πολύ επιστημονικές είναι αυτές οι δίαιτες ρε Γιάννο. Όταν κόβω λίγο τον υδατάνθρακα το ένα κιλό την εβδομάδα το χάνω. Η ουσία είναι ότι που και που ξεφεύγω. Δεν τρελαίνομαι βέβαια ,μια χαρά αισθάνομαι με τα κιλά μου. Απλά μου αρέσουν οι προκλήσεις.

Και μια που μιλάμε για αυτές το advance trx το νίκησα. Μέσα σε 2 μήνες το βγάζω αέρα πια. Μέρα παρά μέρα trx και καπάκι την μιά φορά 45 λεπτά βάρη και την άλλη 20 λεπτά σάκο.

Στον σάκο βέβαια 2η προπόνηση και οι τένοντες του πήχη μαζί με τους ώμους κλαίνε!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω! Θα είμαι όσο πιο περιεκτικός μπορώ.

Όλο το χειμώνα το έριξα στις υπερβολές, χωρίς καθόλου γυμναστική, ενώ γυμναζόμουν συστηματικά για περίπου 1,5 χρόνο και είχα φτάσει σε ένα καλό επίπεδο.
Απότέλεσμα των "χειμερινών αμαρτιών" μου να φτάσω 91,4 κιλά με 180cm ύψος. Το λίπος δε πάνω μου, πολύ, ειδικά κοιλιά-σωσίβια-μπούτια.
Την περασμένη εβδομάδα ξεκίνησα γυμναστήριο. Έχω ήδη χάσει τα πρώτα 2 κιλά με 6 επισκέψεις μέχρι στιγμής, κάνοντας αρκετές επαναλήψεις στις ασκήσεις μου, με λίγα σχετικά κιλά, και 30 λεπτά αερόβιο συνολικά. Προσέχω τι τρώω, χωρίς να πεινάω.

Και αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα.
Επειδή "βιάζομαι" να τα κάψω, δηλαδή μέχρι τον Ιούλιο να έχει γίνει κάποια σημαντική πρόοδος, αν πάρω κάποια ζώνη εφίδρωσης θα βοηθήσει στο κάψιμο των σωσιβίων? Μιλάω μόνο κατά τη διάρκεια της γυμναστικής και όσο κάνω το αερόβιο. Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποια? Στο σκρουτζ έχει πάρα πολλές επιλογές και δεν γνωρίζω ποια θα κάνει τη δουλειά που θέλω.

Οποιεσδήποτε παραπάνω συμβουλές στο θέμα μου ευπρόσδεκτες.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλησπερίζω! Θα είμαι όσο πιο περιεκτικός μπορώ.

 

Όλο το χειμώνα το έριξα στις υπερβολές, χωρίς καθόλου γυμναστική, ενώ γυμναζόμουν συστηματικά για περίπου 1,5 χρόνο και είχα φτάσει σε ένα καλό επίπεδο.

Απότέλεσμα των "χειμερινών αμαρτιών" μου να φτάσω 91,4 κιλά με 180cm ύψος. Το λίπος δε πάνω μου, πολύ, ειδικά κοιλιά-σωσίβια-μπούτια.

Την περασμένη εβδομάδα ξεκίνησα γυμναστήριο. Έχω ήδη χάσει τα πρώτα 2 κιλά με 6 επισκέψεις μέχρι στιγμής, κάνοντας αρκετές επαναλήψεις στις ασκήσεις μου, με λίγα σχετικά κιλά, και 30 λεπτά αερόβιο συνολικά. Προσέχω τι τρώω, χωρίς να πεινάω.

 

Και αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα.

Επειδή "βιάζομαι" να τα κάψω, δηλαδή μέχρι τον Ιούλιο να έχει γίνει κάποια σημαντική πρόοδος, αν πάρω κάποια ζώνη εφίδρωσης θα βοηθήσει στο κάψιμο των σωσιβίων? Μιλάω μόνο κατά τη διάρκεια της γυμναστικής και όσο κάνω το αερόβιο. Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάποια? Στο σκρουτζ έχει πάρα πολλές επιλογές και δεν γνωρίζω ποια θα κάνει τη δουλειά που θέλω.

 

Οποιεσδήποτε παραπάνω συμβουλές στο θέμα μου ευπρόσδεκτες.

 

Ευχαριστώ!

οχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...