Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με προπερσινο κρανος ειμαστε Πουλινεεε εκει μας καταντησαν οι αλητες .Αν και ψηνομαι  για το καινουριο της petzl  μου αρεσει πολυ το λευκο πορτοκαλι .

Τον πατερα μου τον γεμιζει να παει να ανεβει τον Μυτικα ειναι 70 χρονων  χωρις ιδιαιτερη φυσικη κατασταση να τον αφησω λες  αφου τον γεμιζει ?

Τεσπα ας κανει ο καθενας οτι θελει αλλα οταν γραφει  καποιος πως ειναι  υπερβαρος 40 κιλα πανω απο το κανονικο σωματικο του βαρος  δλδ ειναι φαλαινα με λιγα λογια οχι  χοντρος ,εχει περιορισμους για θεματα  ασφαλειας και υγειας  δεν μπορει να κανει ολα τα αθληματα ,δεν μπορει να τα κανει σωστα και δεν μπορει να τα κανει με ενταση .

Η διαδρομη ειναι ηπιας εντασης ασκηση  χανει σταδιακα κιλα  με διατροφη και μετα φορτσαρει .

Το τι τον γεμιζει ειναι παντελως αδιαφορο με το θεμα .

αντεχει ακομα.:P.αλλιως αντε παρε και ενα κρανος.Petzl ενταξει απλα Respect σε ολα τα πραγματα τις και απο τις λιγες εταιρειες που εχει και serial number στα προιοντα της για να ξερεις οτι ειναι αυθεντικα.

τωρα για τον πατερα σου που λες.

διαβασε αυτο.

http://hmga.gr/association/cv/michailidis.htm

ο ανθρωπος καθε χρονια ανεβαινε ολυμπο μεχρι πολυ μεγαλη ηλικια οτι θα δεις.σιγουρα ειχε μια χ φυσικη κατασταση.απλα και η ηλικια ειναι σχετικη και το ποσα χρονια κανεις καποιος κατι.ειναι ποσο το αγαπας ποσο καλα ειναι η υγεια σου.βλεπεις ατομα που ειναι 60 χρονων και παιζουν καλυτερα απο ατομα που ειναι 20 και ειναι στα προθυρα για 10 εγκεφαλικα και 5 ανακοπες με τσιγαρα,παραπανω κιλα και δεν ξερω τι αλλο.το βασικο ειναι να εχει αυτογνωσια αυτος που κανει ενα αθλημα οτι ναι ειμαι 40 κιλα παραπανω δεν ειμαι ακομα Fit Οποτε το παιρνω πιο χαλαρα.οσο μενεις μεσα στο safe zone εισαι μια χαρα.αν βγεις εκτος ακομα και Fit να εισαι μπορεις να παθεις κατι απλα ο υπερβαρος θελει παραπανω προσοχη.σιγουρα υπαρχουν περιορισμοι απλα το βασικο ειναι να τους ξερεις και να μην λες οτι οκ θα τα μαμησω ολα και ειμαι ο θεος ο ιδιος μετα απο χ μηνες ενος Hobby. ναι αν εχει παραπανω κιλα ή αλλο θεμα υγειας πραγματι δεν μπορει να το κανει με ενταση ή εχει παραπανω κινδυνους.αυτο δεν σημαινει οτι τα παραταμε.απλα με μετρο και ηρεμα μεχρι να βελτιωθουμε.

Pouline αυτά που λένε ο maus,ο Φώτης και ο γροσερισοπ,τα λέει λιγάκι πιο κομψά και ο παρακάτω. Η ουσία είναι όμως η ίδια. Το crossfit είναι μόδα και επικίνδυνη αρπαχτή.

http://www.askisi.eu/sumvoules/686-crossfit-nea-moda-i-hara-tou-fisiotherapeuti

τα περισσοτερα Hobby μπορουν να σε σακατεψουν /σκοτωσουν/τραυματισουν αν δεν δειξεις την απαιτουμενη προσοχη.σιγουρα θα υπαρχουν και οι καλοι δασκαλοι σιγουρα και οι ασχετοι και παει λεγοντας.το ιδιο και με την γυμναστικη.ακομα και σε ατομα εμπειρα ποδια σπασμενα και δεν ξερω τι αλλο.αυτο δεν θα σταματησει ποτε.σιγουρα στο crossfit μπορει να υπαρχουν παραπανω ατομα αλλα αυτο δεν το καθιστα οτι ειναι το μοναδικο που θα παθεις κατι.οσο υπαρχει η νοοτροπια οτι σε 10 μερες εχω γινει γαματος ειτε λεγεται γυμναστηριο ειτε καταδυση ειτε δεν ξερω τι τοσο τα ατυχηματα θα συνεχιζονται.οποιος δεν εχει μυαλο εχει ποδια.και αν στο Crossfit πανε στον φυσικοθεραπευτη σε αλλα πανε απευθειας κατω απο το χωμα.

και το πιο βασικο και πιστευω θα συμφωνησετε ειναι οτι απειρα ατομα  πανε και κανουν πραγματα τα οποια δεν θα πρεπε καν να τα κανουν.δεν ειναι κακο να αφησεις ενα Hobby επειδη δεν την παλευεις απο το να φυγεις στα τεσσερα.ο κοσμος δεν εχει μαθει να τα παραταει και να λεει οχι. λογω αρκετων hobby που εχω κανει εχω δει ατομο σε παραπεντε να φευγει με το ασθενοφορο και ο λογος ηταν απο τους πιο χαζους. ποιος δεν εχει δει μεσα στο gym ατομα να γεμιζουν κιλα και να ουρλιαζουν λες και ειναι μονοι τους στο γυμναστηριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ανακεφαλαίωση για να μην κοροϊδευόμαστε..

 

Το κροσφιτ είναι συνδυαστική γυμναστική ή οποία ΑΠΑΙΤΕΙ σωστή σωματοδομη! Ένα συν ένα ίσον δυο, τέλος!

Το να λες το αυτονόητο και να παίρνεις απαντήσεις του στιλ 'πάλι καλά που δεν είμαι παιδάκι να τσιμπαω σε πικρόχολα σχόλια ή γιατί, ένας παχύσαρκος δεν μπορεί να παίξει τένις?' μόνο στο ίντερνετ γίνεται!

Ναι, ένας με 40 κιλά λίπος πάνω του μπορεί να κρατήσει μια ρακέτα στα χέρια του και να περιφέρεται, να κάνει όμως συγκεκριμένες ασκήσεις σε συγκεκριμένο χρόνο δεν μπορεί, θα κάνει κάτι που θα νομίζει ότι είναι κροσφιτ αλλά δεν θα είναι, όπως ξεκάθαρα λέω στο πρώτο μου μήνυμα και ο άλλος θίχτηκε και είπε ότι τον προσέβαλα!

~~~

Πουλινο εννοείται ότι ο καθένας κάνει αυτό που του ταιριάζει, τίποτα δεν είναι μονόδρομος, το λες σε μένα που ισχυρίζομαι ότι ακόμη και το περπάτημα μπορεί για κάποιον να είναι η τέλεια γυμναστική!

~~~

Άλεξ το κροσφιτ δεν είναι αρπαχτή στην Αμερική ή οπουδήποτε αλλού γίνεται σωστά, στην Αθήνα όπου 9 στους 10 που ασχολούνται με την τάση, ανοίγουν ένα τσίρκο πετάνε μέσα κρίκους, σκοινιά αναρρίχησης, κάνα δυο μπάρες και έχουν γκομενιτσες να χοροπηδάνε στο ρυθμό άσχετων 'γυμναστών' αυτό εγώ το ονομάζω αρπαχτή όχι κροσφιτ!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά έχω πάει. Πολλοί φίλοι μου και ο αδερφός μου κάναν crossifit για χρόνια. Φυσικά έχω την ικανότητα να βάλω τον εαυτό μου στην θέση ενός αρχαρίου κανείς δεν ξεκινάει προχωρημένος.

 

Δεν νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ότι το crossift "δεν δίνει προτεραιότητα στην σωστή τεχνική της άσκησης", από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα? Εξαρτάται από τους προπονητές ως συνήθως, άλλoς θα ασχολείται συνεχώς να δείχνει και να προπονεί τους πάντες, άλλος θα ασχολείται με τα γκομενάκια και το φραπέ του και δεν θα δείξει τίποτα. 

 

Δέχομαι ότι οι προπονητές στο crossfit μπορεί να είναι άσχετοι που πήραν ένα χαρτί από κάποιου είδους σεμινάριο - προπονητικό πρόγραμμα και αυτό προσθέτει στην επικινδυνότητα αλλά αυτό ισχύει και στα γυμναστήρια. Στο μέρος που είχα πάει εγώ δίναν πολύ βάση στην τεχνική πάντως. Η τεχνική φυσικά θα πάρει περίπατο όταν βάλουμε χρονόμετρο μέσα, αλλά το πρόβλημα είναι το χρόνομετρο πιστεύω όχι η έλλειψη διδασκαλίας της τεχνικής. 

 

Έτσι και αλλιώς θεωρώ ότι είναι υποχρέωση του κάθε ασκούμενου με βάρη να ψαχτεί για τεχνική μόνος του ότι και να κάνει, είτε λέγεται βάρη, είτε functional, είτε crossfit. Οι μόνοι που δέχομαι ότι δεν έχουν αυτή την υποχρέωση είναι όσοι κάνουν personal, αφού για αυτό το λόγο πληρώνουν.

 

Τα 60-80 ευρώ το μήνα είναι για πολλούς λόγους (προσφορά και ζήτηση, μικρότερος αριθμός ασκουμένων που χωράει ένα crossfit gym, άλλο business model - τα παραδοσιακά γυμναστήρια βγάζουν τα λεφτά τους από αυτούς που δεν πάνε αντίθετα με το crossift που ο κόσμος εκεί είναι πιο πορωμένος). Δεν είναι σωστό να λέμε όσους θέλουν να κάνουν crossift "κορόιδα", έχει άτομα που σέβομαι πολύ που κάνουν crossfit, το προτιμούν από τα βάρη και χτυπάνε και κάτι 200 κιλά squat. Το ότι δεν θα το έκανα εγώ δεν σημαίνει ότι όποιος το κάνει είναι κοροίδιο. Επίσης σε κάποιον που έχει την επιλογή να δώσει 60 και να γίνει τούμπανο ή να δίνει 40 για να μην αλλάξει τίποτα - μη σου πω να μην πηγαίνει καν - γιατί τα 60 σε αυτή την περίπτωση είναι αρπαχτή?

 

extra note - θέλω να προσέξετε τετρακέφαλους σε όσες γυναίκες κάνουν crossfit και να μου πείτε αν είδατε ποτέ τέτοιους τετρακέφαλους σε γυναίκες που γυρνάν στα γυμναστήρια (εξαιρουμένων των pro / semi pro bodybuilders). Εγώ και κοπέλα στο δρόμο να δω όταν έχει τούμπανα πόδια ξέρω ότι 99% κάνει crossift

 

και εγώ την γνώμη μου λεω, απαγορεύεται η διαφωνία? Συνέχισε το όσο θέλεις :)

Τωρα αποψη μου μπορει να μην συμφωνεις οκ δικαιωμα σου.Κυκλικα ειδη προπονησεων υπηρχαν για πολλα χρονια αλλα δεν υπηρχε ποτε κανενα hype το crossfit δεν διαφερει απλα για να διαφοροποιηθει πηρε ενα ονομα crossfit (εννοωντας οτι και αυτο στην ουσια ειδος κυκλικης ειναι).Επεσε πολυ διαφημηση εγιναν παρα πολλα event απο reebok και ξαφνικα ολοι μιλανε για crossfit και επειδη πουλαει επεσαν ολοι να παρουν ενα βρωμοχαρτο για να πραγματοποιουν προπονησεις το αποτελεσμα ...κακο.(το προηγουμενο κομματι ειναι λιγο πολυ ο ορισμος της μοδας,αλλα θα επιβεβαιωθει αν σε κανενα χρονο-διχρονο μειωθει το ενδιαφερον)

Το θεμα με το crossfit ειναι οτι εχεις τις περισσοτερες πιθανοτητες να παθεις τραυματισμο τον οποιο αν δεν προσεξεις θα σε αφησει εκτος για καιρο,και το ποσο καταπωνειται το σωμα σου δεν το ξερεις θα το μαθεις/μαθουμε σε καμια 5-10 χρονια.

 

extra note - θέλω να προσέξετε τετρακέφαλους σε όσες γυναίκες κάνουν crossfit και να μου πείτε αν είδατε ποτέ τέτοιους τετρακέφαλους σε γυναίκες που γυρνάν στα γυμναστήρια (εξαιρουμένων των pro / semi pro bodybuilders). Εγώ και κοπέλα στο δρόμο να δω όταν έχει τούμπανα πόδια ξέρω ότι 99% κάνει crossift

ε βρε και εσυ υπερβολικε 99% βγαλε κατι

~~~

Άλεξ το κροσφιτ δεν είναι αρπαχτή στην Αμερική ή οπουδήποτε αλλού γίνεται σωστά, στην Αθήνα όπου 9 στους 10 που ασχολούνται με την τάση, ανοίγουν ένα τσίρκο πετάνε μέσα κρίκους, σκοινιά αναρρίχησης, κάνα δυο μπάρες και έχουν γκομενιτσες να χοροπηδάνε στο ρυθμό άσχετων 'γυμναστών' αυτό εγώ το ονομάζω αρπαχτή όχι κροσφιτ!

αυτο ειναι το θεμα οτι το crossfit στην ελλαδα ειναι αυτο το τσιρκο που περιεγραψες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαίωση για να μην κοροϊδευόμαστε..

 

Το κροσφιτ είναι συνδυαστική γυμναστική ή οποία ΑΠΑΙΤΕΙ σωστή σωματοδομη! Ένα συν ένα ίσον δυο, τέλος!

Το να λες το αυτονόητο και να παίρνεις απαντήσεις του στιλ 'πάλι καλά που δεν είμαι παιδάκι να τσιμπαω σε πικρόχολα σχόλια ή γιατί, ένας παχύσαρκος δεν μπορεί να παίξει τένις?' μόνο στο ίντερνετ γίνεται!

Ναι, ένας με 40 κιλά λίπος πάνω του μπορεί να κρατήσει μια ρακέτα στα χέρια του και να περιφέρεται, να κάνει όμως συγκεκριμένες ασκήσεις σε συγκεκριμένο χρόνο δεν μπορεί, θα κάνει κάτι που θα νομίζει ότι είναι κροσφιτ αλλά δεν θα είναι, όπως ξεκάθαρα λέω στο πρώτο μου μήνυμα και ο άλλος θίχτηκε και είπε ότι τον προσέβαλα!

Πουλινο εννοείται ότι ο καθένας κάνει αυτό που του ταιριάζει, τίποτα δεν είναι μονόδρομος, το λες σε μένα που ισχυρίζομαι ότι ακόμη και το περπάτημα μπορεί για κάποιον να είναι η τέλεια γυμναστική!

~~~

 

γενικα τα ανεφερα τα πιο πανω.και απλα το γενικευω οτι ατυχηματα μπορουν να γινουν παντου και σε ολα τα ατομα αν δεν υπαρχει προσοχη αλλο τοσο αν καποιος δεν ειναι τοσο fit ή εχει παραπανω κιλα ή εχεις ευαισθησιες.αυτος δεν ειναι λογος βεβαια για να μην προσπαθησει να λυσει τα θεματα και να κανει αυτο που θελει ή να μην ξεκινησει πιο χαλαρα αν του επιτρεπει το αθλημα και οσο του επιτρεπει.ναι δεν διαφωνουμε οτι ο καθενας  θεωρει Hobby και γυμναστικη το οτιδηποτε που για αλλον μπορει να ειναι για γελια.

τα παραπανω κιλα γενικοτερα ειναι ενα προβλημα σχεδον παντου που περιοριζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα με το crossfit ειναι οτι εχεις τις περισσοτερες πιθανοτητες να παθεις τραυματισμο τον οποιο αν δεν προσεξεις θα σε αφησει εκτος για καιρο,και το ποσο καταπωνειται το σωμα σου δεν το ξερεις θα το μαθεις/μαθουμε σε καμια 5-10 χρονια.

 

περισσότερες σε σχέση με ποιά άσκηση?

 

χωρίς να έχω επαφή με τον χώρο από τα λίγα που γνωρίζω η καταπόνηση είναι διαφορετική σε κάθε σώμα.επίσης το CF υπάρχει πολλά χρόνια τουλάχιστον 10 άρα λογικά την καταπόνηση (που ούτε καν μετρήσιμη είναι αλλά τέλοσπάντων) την ξέρουμε/ξέρουνε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@chriss

 

^^ μα δεν λες κάτι διαφορετικό από αυτά που είπα εγώ οπότε δεν έχει κάτι να διαφωνήσω εκτός από το "χρόνο και το δίχρονο". Τι θα αλλάξει σε 1-2 χρόνια τα νούμερα του crossfit είναι τρομερά (ακόμα και με δεδομένα 2012), και ξέρουμε ότι τα γυμναστήρια γενικά "μένουν" δεν κλείνουν σε 2-3 χρόνια. 

 

confessions-of-a-riding-nerd-what-snowbo

 

 

 
Άλεξ το κροσφιτ δεν είναι αρπαχτή στην Αμερική ή οπουδήποτε αλλού γίνεται σωστά, στην Αθήνα όπου 9 στους 10 που ασχολούνται με την τάση, ανοίγουν ένα τσίρκο πετάνε μέσα κρίκους, σκοινιά αναρρίχησης, κάνα δυο μπάρες και έχουν γκομενιτσες να χοροπηδάνε στο ρυθμό άσχετων 'γυμναστών' αυτό εγώ το ονομάζω αρπαχτή όχι κροσφιτ!

 

Δεν αντιλέγω σε αυτό αλλά δεν μιλάω για Αθηναικό, κυπριακό η βουλγάρικο crossift μιλάω για το crossfit γενικότερα με την προυπόθεση ότι γίνεται σωστα. Στην Κύπρο έχει χώρους πολύ προσεγμένους με ιδιοκτήτες και προπονητές πολύ πωρωμένους.. εδώ γενικά είναι πολύ δύσκολο να δεις μπυροκοιλιά προπονητή σε οτιδήποτε έχει να κάνει με βάρη.

 

(τυχαία φώτο)

 

crossfitphtoo.jpg

 

 


περισσότερες σε σχέση με ποιά άσκηση?

 

χωρίς να έχω επαφή με τον χώρο από τα λίγα που γνωρίζω η καταπόνηση είναι διαφορετική σε κάθε σώμα.επίσης το CF υπάρχει πολλά χρόνια τουλάχιστον 10 άρα λογικά την καταπόνηση (που ούτε καν μετρήσιμη είναι αλλά τέλοσπάντων) την ξέρουμε/ξέρουνε

 

Σίγουρα πολύ περισσότερο κίνδυνο σε σχέση με άσκηση με βάρη με τυπικό πρόγραμμα γυμναστηρίου. Ακόμα και αν κάνεις squat / deadlift στο πρόγραμμά σου, δεν τα κάνεις με χρονόμετρο ανταγωνίζόντας άλλους ώστε να πάει η τεχνική περίπατο η να πιέζεσαι παραπάνω από όσο σε παίρνει, ούτε ξεκινάς και από την πρώτη εβδομάδα αρχίζεις τα deadlift. 

 

Αν κάνεις βάρη χωρίς squat η dealift η διαφορά επικινδυνότητας με το crossfit είναι χαοτική. Το τι σώμα θα φτιάξεις και με τις δύο μεθόδους (όταν γίνονται σωστά) είναι περίπου στα ίδια επίπεδα, οπότε για όποιον θέλει να βελτιώσει την εμφάνισή του χωρίς ρίσκο τα βάρη ταιριάζουν περισσότερο.

 

Για να τα λέμε όλα όμως τα βάρη θέλουν και συγκεκριμένο χαρακτήρα ανθρώπου. Θέλουν introverts, αντικοινωνικούς loners, κτλ (όταν μιλάμε για μακροχρόνια άσκηση - όχι έκανα 2 χρόνια και το παράτησα. Δεν είναι κατάλληλα για τον περισσότερο κόσμο που 1) βαριέται να πηγαίνει και να κάτσει να βγάλει το πρόγραμμα 2) θέλει πιο πολύ κοινωνικότητα 3) Δεν έχει το ψυχικό σθένος να πιέσει τον εαυτό του. Το αποτέλεσμα είναι ότι αν πάρεις τον τυπικό τύπο που πάει γυμναστήριο και τα ξύνει και τον βάλεις στο crossift, εφόσον το συνεχίσει θα γίνει τούμπανο γιατί το crossfit λύνει αυτά τα προβλήματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε είδους άσκηση που κάνει τον ασκούμενο να συγκεντρώνεται σε αυτό που κάνει και να δίνεται 100% θα είναι αποδοτική.

 

Δε με λέτε, είναι αυτονόητο πώς όποιος έχει κανάλι στο γιουτιουμπι και μιλάει για ασκήσεις πρέπει να το κάνει γυμνόστηθος; Σάχλα πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πολύ περισσότερο κίνδυνο σε σχέση με άσκηση με βάρη με τυπικό πρόγραμμα γυμναστηρίου. Ακόμα και αν κάνεις squat / deadlift στο πρόγραμμά σου, δεν τα κάνεις με χρονόμετρο ανταγωνίζόντας άλλους ώστε να πάει η τεχνική περίπατο η να πιέζεσαι παραπάνω από όσο σε παίρνει, ούτε ξεκινάς και από την πρώτη εβδομάδα αρχίζεις τα deadlift. 

 

Αν κάνεις βάρη χωρίς squat η dealift η διαφορά επικινδυνότητας με το crossfit είναι χαοτική. Το τι σώμα θα φτιάξεις και με τις δύο μεθόδους (όταν γίνονται σωστά) είναι περίπου στα ίδια επίπεδα, οπότε για όποιον θέλει να βελτιώσει την εμφάνισή του χωρίς ρίσκο τα βάρη ταιριάζουν περισσότερο.

 

Για να τα λέμε όλα όμως τα βάρη θέλουν και συγκεκριμένο χαρακτήρα ανθρώπου. Θέλουν introverts, αντικοινωνικούς loners, κτλ (όταν μιλάμε για μακροχρόνια άσκηση - όχι έκανα 2 χρόνια και το παράτησα. Δεν είναι κατάλληλα για τον περισσότερο κόσμο που 1) βαριέται να πηγαίνει και να κάτσει να βγάλει το πρόγραμμα 2) θέλει πιο πολύ κοινωνικότητα 3) Δεν έχει το ψυχικό σθένος να πιέσει τον εαυτό του. Το αποτέλεσμα είναι ότι αν πάρεις τον τυπικό τύπο που πάει γυμναστήριο και τα ξύνει και τον βάλεις στο crossift, εφόσον το συνεχίσει θα γίνει τούμπανο γιατί το crossfit λύνει αυτά τα προβλήματα.

 

αν πάει η τεχνική περίπατο αυτόματα είσαι no rep. νομίζω.

σε ποια εβδομάδα αρχίζεις τα deadlift? όπως αντιλαμβάνεσαι δεν υπαρχει κατι στανταρ σε αυτές τις ερωτήσεις. το crossfit ναι μεν εχεις ενα χρονομετρο να σε κυνηγάει αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τις κάνεις σωστά τις ασκήσεις γιατί αλλίως θα είσαι μονιμα no rep.

Οι τραυματισμοί είναι μεσα στο παιχνίδι παντού.Το ότι έχεις χρονομετρο δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα τραυματιστείς. Θα τραυματιστεί αυτός που δεν έχει μυαλό. Είναι σαν να παει ένας αρχάριος στο gym να κάνει deadlift 1x150kg με πόδι καλαμάκι...

με το σκεπτικό αυτό και tabata τραυματίζεσαι λοιπόν.

η καταπόνηση είναι μεγάλη αλλά την θεωρώ εξίσου μεγάλη με την άσκηση με βάρη στο γυμναστήριο.

απλά έχει αποκτήσει μία "κακή φήμη" λόγω των προπονητών (που ΔΕΝ έχουμε), και του κόσμου που νομίζει ότι θα κάνει για 3μήνες θα σκιστεί να βγάλει το wod σε χρόνο ενός elite trainee (λέμε τώρα) και θα είναι έτοιμος για μυκονο....

προσωπικά έχω συμβουλέψει αρκετό κόσμο να μείνει μακριά από CF ασχέτως αν εμένα μου αρέσει σαν είδος προπόνησης..νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πάει η τεχνική περίπατο αυτόματα είσαι no rep. νομίζω.

σε ποια εβδομάδα αρχίζεις τα deadlift? όπως αντιλαμβάνεσαι δεν υπαρχει κατι στανταρ σε αυτές τις ερωτήσεις. το crossfit ναι μεν εχεις ενα χρονομετρο να σε κυνηγάει αλλά ΠΡΕΠΕΙ να τις κάνεις σωστά τις ασκήσεις γιατί αλλίως θα είσαι μονιμα no rep.

Οι τραυματισμοί είναι μεσα στο παιχνίδι παντού.Το ότι έχεις χρονομετρο δεν σημαίνει ότι αυτόματα θα τραυματιστείς. Θα τραυματιστεί αυτός που δεν έχει μυαλό. Είναι σαν να παει ένας αρχάριος στο gym να κάνει deadlift 1x150kg με πόδι καλαμάκι...

με το σκεπτικό αυτό και tabata τραυματίζεσαι λοιπόν.

η καταπόνηση είναι μεγάλη αλλά την θεωρώ εξίσου μεγάλη με την άσκηση με βάρη στο γυμναστήριο.

απλά έχει αποκτήσει μία "κακή φήμη" λόγω των προπονητών (που ΔΕΝ έχουμε), και του κόσμου που νομίζει ότι θα κάνει για 3μήνες θα σκιστεί να βγάλει το wod σε χρόνο ενός elite trainee (λέμε τώρα) και θα είναι έτοιμος για μυκονο....

προσωπικά έχω συμβουλέψει αρκετό κόσμο να μείνει μακριά από CF ασχέτως αν εμένα μου αρέσει σαν είδος προπόνησης..νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοω....

 

δυστυχώς αυτό δεν είναι no lift. Εφόσον τα κιλά πάνε από κάτω επάνω όλα ΟΚ

 

roundback.jpg

 

Οι τραυματισμοί μέσα στο στο παιχνίδι - δεν είναι απαραίτητο αυτό. Μπορείς να γυμνάζεσαι πολύ σκληρά χωρίς σοβαρούς τραυματισμούς εκτός από κάνα πιασιματάκι που και που - στα βάρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος είναι απόφοιτος τεφαα και δουλεύει σε γυμναστήριο μετράει για να το επιλεξει κάποιος και να πάει σε αυτό το γυμναστήριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το πρόγραμμα p90x , το ξέρει κανένας; Είναι αποτελεσματικό όσο λένε η μπα;

 

1 μηνυμα πανω το εγραψα. ΟΛΑ τα προγραμματα που σε κανουν να παθιαζεσαι και να δινεσαι 100% ειναι αποτελεσματικα. Αντιστοιχα, οποιο το βλεπεις σαν αγγαρεια και δεν εχεις το μυαλο σου εκει δεν αποδιδει.

 

Ναι και αυτο καλο ειναι. Το athlean X ειναι καλυτερο παντως (γνωμη μου). Αν ειναι να πληρωσεις, δωστα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας πουμε οτι διαβαζει ενα παιδακι εδω μεσα  το οποιο ειναι υπερβαρο και αυτο και  μαλιστα αρκετα ,40 κιλα ας πουμε πανω απο το  κανονικο του βαρος .

Επειδη ειναι και λιγο αγαθιαρικο διαβαζει εδω πως ενας επισης υπερβαρος κατα πολυ κανει crossfit πολυ καλα, δλδ σπερνει σε χρονους κτλπ . και επιχειρει λοιπον και αυτο να  τρεξει σε υπερμαραθωνιο επειδη του καρφωθηκε και εμπνευστηκε και απο εδω .

Ελα ομως που παθαινει καρδιακη ανακοπη  κατα την διαρκεια , πως θα αισθανθεις εσυ η' εγω ?

Οποτε καλυτερα να προσβαλεσαι εσυ(?) απο το να θετουμε τα πραγματα στις πραγματικες τους διαστασεις .

 

Με την ακριβώς ίδια λογική:

 

Ας πούμε οτι διαβάζει ένα παιδάκι το οποίο έχει κάποιο πρόβλημα στην υγεία του και δεν το γνωρίζει. Επειδή είναι και λίγο αγαθιάρικο διαβάζει οτι τα συμπληρώματα πρωτεινης, σκόνες κλπ (ΟΧΙ αναβολικά) είναι ακίνδυνα, κάτι που διατυμπανίζεται πανηγυρικά στο παρόν τόπικ, και επιχειρεί λοιπόν να δοκιμάσει κάποιο στις συνιστώμενες ποσότητες απο τους συμμετέχοντες σε αυτο το τοπικ.

Ελα όμως που είτε αρχικά, είτε σε βάθος χρόνου, επειδή έχει κάποια πχ υπατική πάθηση και δε το γνωρίζει,οδηγείται σε μόνιμη βλάβη του συκωτιού ή κάποιου άλλου οργάνου.

 

Οπότε καλύτερα να προσβάλεστε όσοι θεωρείται το οποιοδήποτε είδους συμπλήρωμα ακίνδυνο (επειδή λειτούργησε σε εσάς και δεν σας έβγαλε κάποιο πρόβλημα), αλλα να θέτουμε το πράματα στην πραγματική τους διάσταση.

 

Δεν κάνω κάποια επίθεση προσωπικά, αλλά έχω σιχαθεί πραγματικά την όλη κατάσταση με τις σκόνες και τα σεηκερς. Έχω σιχαθεί να βλέπω λυκειόπαιδα να πίνουν τέτοιες αηδίες (αηδίες διότι τους είναι αχρείαστα και επιβαρύνουν τον οργανισμό τους) στα αποδυτήρια. Τα ίδια παιδιά που το μεσημέρι θα αρνηθούν να φάνε τη φασολάδα της μάνας τους, αλλά θα κοπανήσουν χαμπουργκερ και πιτσες στις βραδυνες εξοδους τους. Όμως, επειδή ο Μπάμπης ο "παλιός" (που κάνει δεκαετιες gym και είναι τούμπανο) τους είπε οτι αν πάρουν αυτην την σκόνη θα φουσκωσουν, έχουν την πεποίθηση οτι αυτό που παίρνουν είναι ΖΩΤΙΚΗΣ σημασίας και απαραίτητο για τη γυμναστική τους και ΜΟΝΟ με αυτό θα δουν αποτελέσματα. Άσχετο αν λέγεται ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.

 

Με λυπεί να βλέπω άτομα που παρακινούν παιδιά που ξεκινούν τώρα τη γυμναστική, να πάρουν οποιαδήποτε τεχνητό σκεύασμα, όσο "ακίνδυνο" και αν το θεωρούν, επειδή είδαν οι ίδιοι αποτελέσματα και δεν τους έβγαλε πρόβλημα. Μια ερώτηση προς όλους εσάς λοιπόν (περισσότερο ρητορική): Έχετε πτυχίο γιατρικής, εξασκείται το επάγγελμα του γιατρού και γνωρίζετε το ιστορικού του παιδιού που προτείνατε αυτά τα θαυματουργά σκευάσματα? Η πιο λογική συμβουλή που μπορείτε να δώσετε ως προς το επίπεδο των ιατρικών σας γνώσεων μήπως πρεπει να είναι: "Μάθε να τρως και να γυμνάζεσαι σωστά πρώτα και μετα απο καιρο ξαναρώτα με για τα συμπληρώματα (και αν τα χρειάζεσαι τότε)"?

 

Επίσης πιστεύω οτι ένα παιδί που θα μάθει εξαρχής στα συμπληρώματα, ίσως να ναι πιο επιρρεπές σε απαγορευμένες ουσίες, επειδή βλέπει οτι με τις σκόνες, δε τουμπανιάζει άλλο (αλλά ταυτόχρονα δε κάνει και σωστή διατροφή).

 

Προσωπικά, θεωρώ οτι κάποιος που δεν κάνει πρωταθλητισμό,κάποιο άθλημα ή έχει γιατρικό θέμα, δεν χρειάζεται τέτοιες σκόνες. Μπορώ να δεχτώ την χρήση τους, μετά απο καιρό (χρόνια) γυμναστικής και πάντα σε σωστές ποσότητες και να δρουν ως κάτι συμπληρωματικό, το οποίο αν δεν το πάρεις μια μέρα δεν έχασες και κάτι (και όντως δεν έχασες, αν έφαγες σωστά). Και όχι αυτός ο ψυχαναγκασμός που κυριαρχεί στα γυμναστήρια σήμερα, σύμφωνα με τον οποίο αν δεν πάρεις τη δόση σου δεν θα κάνεις δουλειά (πάει και στο ψυχολογικό κομμάτι μετά).

 

Επομένως σε όσα παιδιά κάτω των 18 ξεκινάν τώρα γυμναστήριο, μία συμβουλή: Μακριά απο αναβολικά ΚΑΙ σκόνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακο πραμα να εισαι κακοβουλος.

 

Εχουμε γραψει επανειλλημενως οτι οι σκονες κτλ ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ και ως τετοια ισως ειναι απαραιτητα ΑΦΟΥ καποιος φτιαξει τη διατροφη του και χρειαζεται να τα παρει. Επισης εχουμε πολλακις πει οτι οι περισσοτεροι απο μας ΔΕΝ παιρνουμε σκονες ακριβως επειδη τρωμε σωστα και δε τη χρειαζομαστε.

 

Αναφορικα δε με την πιθανοτητα να παθει προβλημα στο συκωτι λογω αυξημενης προσληψης πρωτεινης, αυτο μπορει να το παθει και τρωγοντας πολυ κοτοπουλο. Δε φταιει απαραιτητα η σκονη whey.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...