Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κακο πραμα να εισαι κακοβουλος.

 

Εχουμε γραψει επανειλλημενως οτι οι σκονες κτλ ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ και ως τετοια ισως ειναι απαραιτητα ΑΦΟΥ καποιος φτιαξει τη διατροφη του και χρειαζεται να τα παρει. Επισης εχουμε πολλακις πει οτι οι περισσοτεροι απο μας ΔΕΝ παιρνουμε σκονες ακριβως επειδη τρωμε σωστα και δε τη χρειαζομαστε.

 

Αναφορικα δε με την πιθανοτητα να παθει προβλημα στο συκωτι λογω αυξημενης προσληψης πρωτεινης, αυτο μπορει να το παθει και τρωγοντας πολυ κοτοπουλο. Δε φταιει απαραιτητα η σκονη whey.

κατσε γιατι το εχασα λιγο...

εγω ας πουμε ΔΕΝ προλαβαινω να φαω σωστα..αν παρω για οσο καιρο παω γυμναστηριο σκονη καλο δεν θα μου κανει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

εξαρτατε τι εννοεις τρως σωστα.οπως γραφουν δεν ειναι υποκαταστατα διατροφης αλλα συμπληρωμα.και το σωμα δεν θελει μονο πρωτεινη οποτε πρεπει να τρως γενικα.δεν ειναι οτι δεν θα κανει καλο αλλα πρεπει το φαγητο σου να περιλαμβανει τα παντα σε θρεπτικα συστατικα και η πρωτεινη μπορει να συμπληρωσει επειδη πχ δεν ρφτασεα τα γραμμαρια που ηθελες για την χ ημερα.οπως και με βιταμινες.ειναι συμπληρωματα για καποιον που πχ του λειπει σιδηρος.υπαρχουν και υποκαταστατα γευματος αλλα αυτα δεν ειναι του παροντος αφου συνηθως ειναι για αρρωστους και αλλες κατηγοριες.αν εσυ τρως πχ ολη την σαβουρα με μηδεν θρεπτικα συστατικα η πρωτεινη δεν θα σε σωσει .και πρεπει ολα να ειναι σε ενα balance για να τα χρησιμοποιησει αφομιωσει ο οργανισμος

αλλο σημερα δεν εφαγα τα 5 ασπραδια κου και πηρα ενα scoop protein και αλλο δεν εφαγα τιποτα και προσπαθω να βαλω 500 θερμιδες απο protein.το λεει και η λεξη.συμπληρωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε τι εννοεις τρως σωστα.οπως γραφουν δεν ειναι υποκαταστατα διατροφης αλλα συμπληρωμα.και το σωμα δεν θελει μονο πρωτεινη οποτε πρεπει να τρως γενικα.δεν ειναι οτι δεν θα κανει καλο αλλα πρεπει το φαγητο σου να περιλαμβανει τα παντα σε θρεπτικα συστατικα και η πρωτεινη μπορει να συμπληρωσει επειδη πχ δεν ρφτασεα τα γραμμαρια που ηθελες για την χ ημερα.οπως και με βιταμινες.ειναι συμπληρωματα για καποιον που πχ του λειπει σιδηρος.υπαρχουν και υποκαταστατα γευματος αλλα αυτα δεν ειναι του παροντος αφου συνηθως ειναι για αρρωστους και αλλες κατηγοριες.αν εσυ τρως πχ ολη την σαβουρα με μηδεν θρεπτικα συστατικα η πρωτεινη δεν θα σε σωσει .και πρεπει ολα να ειναι σε ενα balance για να τα χρησιμοποιησει αφομιωσει ο οργανισμος

αλλο σημερα δεν εφαγα τα 5 ασπραδια κου και πηρα ενα scoop protein και αλλο δεν εφαγα τιποτα και προσπαθω να βαλω 500 θερμιδες απο protein.το λεει και η λεξη.συμπληρωμα.

Δεν έχω χρόνο να φάω τίποτα εκτός από σάντουιτς το μεσημέρι αν αυτό σου λέει κάτι... Σχολαω 6 και τρώω για μεσημέρι.

 

Θα βοηθήσει στην περίπτωση μου; αυτό με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης εφοσον κανεις γυμναστικη δεν υπαρχει το δεν προλαβαινω.ισως ακουστει κακο αλλα ταπερακι η σε τσαντουλα και πρσγματα για να τρως.κανω δουλεια που μπορει 8 ωρες να ειμαι εκτος .προσπαθω οσο γινεται να εχω μαζι μου διαφορα καλουδια οχι μονο για να μην γυρισω σπιτι και φαω και τα πιατα αλλα για να βγαλω και την ημερα.επισης αυτο λιγο πιο γενικα αλλα προσοχη σε αυτους που δεν τρωνε ολη μερα και γυρνανε και τρωνε τα παντα.οχι μονο οτι δεν ειναι καλο εφοσον κανεις γυμναστικη αλλα μπορουν να προκυψουν και προβληματα με στομαχι πχ παλιδρομηση η και οισοφαγιτιδα κτλ.το ιδιο και αν τρως και μετα πεφτεις για νανακια

Δεν έχω χρόνο να φάω τίποτα εκτός από σάντουιτς το μεσημέρι αν αυτό σου λέει κάτι... Σχολαω 6 και τρώω για μεσημέρι.

 

Θα βοηθήσει στην περίπτωση μου; αυτό με ενδιαφέρει.

πανω στο κομματι της γυμναστικης θα σου πουν και τα παιδια γιατι δεν κανει.αλλα και γενικα για θεμα υγειας δεν κανει.παρε μαζι πρσγμστα που τρωγονται ευκολα πχ ενα μηλο μια σαλατα αμυγδαλα κτλ που μπορεις εστω να τσιμπολογας.δεν ειναι οτι δεν θα βοηθησει αλλα χανεται καπου το νοημα της σωστης διατροφης.ναι μεν θερμιδες ειναι αλλα το να αφησεις το σωμα σου ωρες χωρις φαγητο και μετα να περνεις πρωτεινη....

και προσπαθησε να το διορθωσεις αυτο οσο μπορεις για να μην δημιουργησεις αλλα προβληματα στον οργανισμο σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακο πραμα να εισαι κακοβουλος.

 

 

Αν εννοείς οτι είμαι κακόβουλος με τις σκόνες, δικαιωμά μου, τιμή μου και καμάρι μου. 

 

Αν εννοείς κακόβουλος προς εσένα, νομίζω εγραψα αρκετά πράματα για να καταστήσω σαφές με ποιους αντιτίθεμαι (δεν στοχοποίησα πουθενα καποιον σε αυτο το τοπικ-έγραψα οτι κυριαρχει η ιδέα για την ακινδυνότητα των συμπληρωμάτων στο τοπικ και αναφέρθηκα σε μία γενική κατηγορία ατόμων που έχω συναντήσει σε όποιο gym και αν έχω πάει). Επίσης όσο αφορά τις υπατικές παθήσεις, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον γιατρό για το πόσο επικίνδυνη είναι η κατανάλωση σκόνης και πόσο η κατανάλωση κοτοπούλου (επίσης ένα αδυνατο παιδί που ξεκινάει gym, εξ ορισμού δε μπορει να φάει ένα σκασμό κοτόπουλο και να επιβαρύνει τον οργανισμό του με αυτό, όσο θα τον επιβάρυνε με δύο σκουπ σκόνης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ανθρωπος που εχει παθει ΜΟΝΙΜΟ προβλημα στο συκωτι απο σκονες;; στα νεφρα ισως.
Εδω δεν βγαζουν προβληματα τα συκωτια των bb και μεγαλης κατηγοριας.
Το συγκεκριμενο οργανο ειναι οτι πιο ανθεκτικο εχουμε στα σωθηκα μας...Τα αλλα να φοβαστε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς οτι είμαι κακόβουλος με τις σκόνες, δικαιωμά μου, τιμή μου και καμάρι μου. 

 

Αν εννοείς κακόβουλος προς εσένα, νομίζω εγραψα αρκετά πράματα για να καταστήσω σαφές με ποιους αντιτίθεμαι (δεν στοχοποίησα πουθενα καποιον σε αυτο το τοπικ-έγραψα οτι κυριαρχει η ιδέα για την ακινδυνότητα των συμπληρωμάτων στο τοπικ και αναφέρθηκα σε μία γενική κατηγορία ατόμων που έχω συναντήσει σε όποιο gym και αν έχω πάει). Επίσης όσο αφορά τις υπατικές παθήσεις, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον γιατρό για το πόσο επικίνδυνη είναι η κατανάλωση σκόνης και πόσο η κατανάλωση κοτοπούλου (επίσης ένα αδυνατο παιδί που ξεκινάει gym, εξ ορισμού δε μπορει να φάει ένα σκασμό κοτόπουλο και να επιβαρύνει τον οργανισμό του με αυτό, όσο θα τον επιβάρυνε με δύο σκουπ σκόνης).

Κάποιο λάκο έχει η φάβα φίλε. Η δεν παρακολουθείς το topic η μπερδεύτηκες με τα forum

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κάποιος είναι απόφοιτος τεφαα και δουλεύει σε γυμναστήριο μετράει για να το επιλεξει κάποιος και να πάει σε αυτό το γυμναστήριο?

για εμενα αδιαφορο εντελως,βλεπεις τον trainer στην πραξη.Το τελειωσα αυτο, με εκπαιδευσε αυτος με το ειμαι καλος στο επαγγελμα μου απεχει ετη φωτος.

Αν εννοείς οτι είμαι κακόβουλος με τις σκόνες, δικαιωμά μου, τιμή μου και καμάρι μου. 

 

Αν εννοείς κακόβουλος προς εσένα, νομίζω εγραψα αρκετά πράματα για να καταστήσω σαφές με ποιους αντιτίθεμαι (δεν στοχοποίησα πουθενα καποιον σε αυτο το τοπικ-έγραψα οτι κυριαρχει η ιδέα για την ακινδυνότητα των συμπληρωμάτων στο τοπικ και αναφέρθηκα σε μία γενική κατηγορία ατόμων που έχω συναντήσει σε όποιο gym και αν έχω πάει). Επίσης όσο αφορά τις υπατικές παθήσεις, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον γιατρό για το πόσο επικίνδυνη είναι η κατανάλωση σκόνης και πόσο η κατανάλωση κοτοπούλου (επίσης ένα αδυνατο παιδί που ξεκινάει gym, εξ ορισμού δε μπορει να φάει ένα σκασμό κοτόπουλο και να επιβαρύνει τον οργανισμό του με αυτό, όσο θα τον επιβάρυνε με δύο σκουπ σκόνης).

βασικα ο οργανισμος μπορει να μεταβολισει συγκεκριμενη ποσοτητα πρωτεινης ανα ωρα οτι δεν μεταβολιζει το αποβαλει με τον γνωστο σε ολους τροπο.Το να καταχραστει καποιος μια ουσια ,η οποια αν ειναι και γνωστης μαρκας και εχουν γινει δοκιμες θεωρειται οσο ακινδυνο ειναι και το γαλα , ειναι καθαρα κακο του κεφαλιου του δεν μπορεις να ριξεις την ευθυνη στην "σκονη".

Για την ακριβεια πολλες πασιγνωστες εταιρειες και απο τις πιο εμπορικες στα light προιοντα της προσθετουν πρωτεινη γαλακτος για να τα κανουν πιο κοντα γευστικα στο κανονικο προιον,η οποια αν δεν κανω λαθος στην ουσια ειναι παρομοιο με την whey (οπως και σχεδον οτι υπαρχει σε φαγωσιμο απο σοκολατες εως μπισκοτα).

Το φυσικο θεωρειται παντα καλυτερο αλλα κατι whey κατι κρεατινες κατι βιταμινες c το τα λεμε οτι ειναι επικυνδινα το θεωρω τουλαχιστον αστειο.Αν δεν τρως γενικως καλα και ολα μαζι να τα παιρνεις καθε μερα θα δεις απο μικρη εως καμια διαφορα.

Και συγνωμη που θα στο πω και ισως να σου απομυθοποιησω τους γιατρους αλλα αν ο γιατρος δεν ανηκε σε καποια ερευνητικη ομαδα ή να εργαζοταν για χρονια πανω στον κλαδο δεν εχει καν αποψη και σοβαρα δεν ξερει τι σου λεει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο λάκο έχει η φάβα φίλε. Η δεν παρακολουθείς το topic η μπερδεύτηκες με τα forum

 

Το παρακολουθώ σποραδικά είναι η αλήθεια, αλλα θυμάμαι όσες φορές αρχάριοι ρωτούσαν τι να πάρουν, πέρα απο τις λογικές απαντήσεις οτι δεν τα χρειάζονται πάντα υπήρχε κάποιος/οι που θα λεγε πάρε τούτο που παίρνω και γω είναι καλό.

Η αλήθεια όμως είναι οτι δεν είδα πουθενά κάποιος να γράψει οτι μπορούν να γίνουν επικίνδυνα υπο πολλές και διάφορες προυποθέσεις και οτι ο ασφαλέστερη λύση είναι η συμβουλή του γιατρού που σε παρακολουθεί. Διότι αν υπήρχαν απόψεις περι επικινδυνότητας αυτών των σκευασμάτων δεν θα έβλεπες συνέχεια τέτοιες ερωτήσεις απο αρχάριους. Δε νομίζω επομένως να είμαι υπερβολικός όταν λέω οτι στο παρόν τόπικ κυριαρχεί η άποψη οτι οι σκόνες είναι ακίνδυνες (γενικά μιλάω, άσχετα με ισορροπημένη και σωστή ή όχι χρήση τους). Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει και ένα επικό σχόλιο (δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτο το τόπικ ή και φορουμ): "Είναι προτιμότερο να πάρεις ένα σκουπ πρωτείνη, παρά να φας ένα σουβλάκι" . 

Αυτά ήθελα να θίξω, καλή συνέχεια στο τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακολουθώ σποραδικά είναι η αλήθεια, αλλα θυμάμαι όσες φορές αρχάριοι ρωτούσαν τι να πάρουν, πέρα απο τις λογικές απαντήσεις οτι δεν τα χρειάζονται πάντα υπήρχε κάποιος/οι που θα λεγε πάρε τούτο που παίρνω και γω είναι καλό.

Η αλήθεια όμως είναι οτι δεν είδα πουθενά κάποιος να γράψει οτι μπορούν να γίνουν επικίνδυνα υπο πολλές και διάφορες προυποθέσεις και οτι ο ασφαλέστερη λύση είναι η συμβουλή του γιατρού που σε παρακολουθεί. Διότι αν υπήρχαν απόψεις περι επικινδυνότητας αυτών των σκευασμάτων δεν θα έβλεπες συνέχεια τέτοιες ερωτήσεις απο αρχάριους. Δε νομίζω επομένως να είμαι υπερβολικός όταν λέω οτι στο παρόν τόπικ κυριαρχεί η άποψη οτι οι σκόνες είναι ακίνδυνες (γενικά μιλάω, άσχετα με ισορροπημένη και σωστή ή όχι χρήση τους). Μάλιστα κάπου είχα διαβάσει και ένα επικό σχόλιο (δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτο το τόπικ ή και φορουμ): "Είναι προτιμότερο να πάρεις ένα σκουπ πρωτείνη, παρά να φας ένα σουβλάκι" . 

Αυτά ήθελα να θίξω, καλή συνέχεια στο τόπικ.

το κακο των αρχαριων ειναι οτι κανουν κακη χρηση (και εγω ειχα κανει γιατι ακομα δεν μπορουσα να μπω στην λογικη ισοροπιας γευματων) και δεν βλεπουν διαφορά ή νομιζουν οτι οσο περισσοτερα παρεις τοσο το καλυτερο.

Για εμενα οντως ειναι καλυτερα να φας πρωτεινη απο ενα σουβλακι (δεν ξερω τωρα αν εννοεις γυρο ή σουβλακι,σουβλακι) γιατι ειναι κρεατα απαραδεκτης ποιοτητας κακης υγιεινης και πιτα στα λιπια.Αλλα ειναι πολυ καλυτερο να φας κανενα πλευρωτους με λιγο κοτοπουλακι.Η ντοματουλα με λιγο καλο κρεατακι.

 

Η δουλεια του γιατρου τον βαζει σε νοοτροπια πως οτι δεν χρειαζεσαι και μπορεις να το λαβεις φυσικα δεν χρειαζεται να παρεις σκευασμα και προφανως δεν θα σου προτινει να παρεις πρωτεινη οταν μπορεις να φας κοτοπουλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δεν είδα πουθενά κάποιος να γράψει οτι μπορούν να γίνουν επικίνδυνα υπο πολλές και διάφορες προυποθέσεις και οτι ο ασφαλέστερη λύση είναι η συμβουλή του γιατρού που σε παρακολουθεί 

το γράφουν οι συσκευασίες επάνω , όπως επίσης πως απευθύνονται σε υγιής ενήλικες 

οπότε παίζουν 2 περιπτώσεις , η μια να ειναι ανήλικος που εκεί κακό του κεφαλιού του γιατι πολύ απλά κάνει χρήση σε κάτι που δεν είναι για την ηλικία του παρά τις οδηγίες χρήσης και ευθύνη έχει και αυτός που θα του το πουλήσει πέρα απο τον κηδεμόνα του που οφείλει να γνωρίζει τι παίρνει το παιδί του.

 

και η δεύτερη να είναι μη υγιής ενήλικας που δεν θα συμβουλευτεί τον γιατρό του και θα ακούσει τον καθένα στο internet . Πέρα απο αυτό θα γράψει και στα τέτοια του τις οδηγίες χρήσης 

και στις δυο περιπτώσεις καλά να πάθουν , natural selection

 

αμα έχω αλλεργία στα φιστίκια κ πάω κ πάρω φυστικοβούτυρο επειδή μου ήρθε να το γυρίσω σε υγιηνή διατροφή και άκουσα οτι κάνει καλό καλά να πάθω, δεν απευθύνεται σε άτομα με αλλεργία . 

Αν είμαι χοντρός 150kg και πάω και πάρω συμπληρώματα και καλά αδυνατίσματος με καφεΐνη και μου ανεβάσουν την ήδη ανεβασμένη πίεση και τα τινάξω καλά να πάθω επίσης , υπάρχει και ο φυσιολογικός τρόπος , ράψιμο στο στόμα και άσκηση , όπως κάνουμε όλοι και δεν ψάχνουμε για shortcuts. 

 

Δεν είμαστε ο μπαμπας και η μαμά του καθενός εδω μέσα για να τους πιάνουμε απ το χεράκι να τους πάμε βήμα βήμα , ιδέες μοιραζόμαστε. Όποιος δεν έχει όπως είπα μυαλό καλό θα ειναι να έχει λεφτά για γιατρούς , γιατι αν δεν την πάθει απο κακή χρήση συμπληρωμάτων θα την πάθει απο κάτι άλλο στη ζωή του , αυτό ειναι το μόνο σίγουρο 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw, κ στις τσιχλες αναγραφεται πως αν υπερβεις τη συνιστωμενη δοση, υπαρχει κινδυνος υπατικης βλαβης. So what? Να κοψω τις τσιχλες?!

Μετρο και μυαλο χρειαζεται, so simple!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic: Ζητάω ταπεινά συγγνώμη απο τους συνφορουμίτες που σε προηγούμενα μου ποστς μάτωσα λίγο την ελληνική γλώσσα. Ηπατική πάθηση γράφεται, από το ήπαρ.

Καλη συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 μηνυμα πανω το εγραψα. ΟΛΑ τα προγραμματα που σε κανουν να παθιαζεσαι και να δινεσαι 100% ειναι αποτελεσματικα. Αντιστοιχα, οποιο το βλεπεις σαν αγγαρεια και δεν εχεις το μυαλο σου εκει δεν αποδιδει.

 

Ναι και αυτο καλο ειναι. Το athlean X ειναι καλυτερο παντως (γνωμη μου). Αν ειναι να πληρωσεις, δωστα εκει.

Έχεις δίκιο δεν το παρατήρησα , μιας και δεν διάβασα τα προηγούμενα​ :-)

 

Απλά έχω πορωθει με συγκεκριμένο σώμα , αυτό του chris pratt , και έχω βρει όλες τις ασκήσεις που έκανε και διατροφή . Και θέλω σε κανένα τρίμηνο (που θα έχω την φυσική κατάσταση πρώτα ο Θεός) να ξεκινήσω να το εφαρμόζω μιας και το πρόγραμμα το βρήκα σπασμένο , ενώ όλες οι άλλες ασκήσεις είναι σε γυμναστήριο, κολυμβητήριο, γήπεδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...