Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

αυτό μου κάνει εντύπωση πάντως , πως μπορούν κάποιοι να μην τρώνε όταν ξυπνάνε?

αν δε φάω 500+ θερμίδες φαγητό όταν ξυπνήσω μπορεί να φάω άνθρωπο   :-D 

ps : μέχρι τα 21? μου δεν είχα φάει ποτέ πρωινό , σοβαρά , ούτε πριν πάω σχολείο έτρωγα ποτέ τίποτα , ποτέ δεν έτρωγα πριν τις 11?12? οπότε δεν ειναι θέμα συνήθειας

 

Έτσι ήμουνα. Εχω εκφράσει την ίδια απορία οταν η Δήμητρα έγραφε πως έκανε πρωινή αεροβικη. Πως γίνεται να ξυπνάς και να μην τρως;

 

Έλα που γίνεται. Οταν ξυπνάω πλέον πίνω καφέ και μετά απο λίγο προπόνηση, έχοντας ήδη συμπληρώσει 16 ώρες νηστικός (στα πλαίσια του IF). Μια χαρά βγαίνει η προπόνηση, κι οι επιδόσεις διαρκώς ανεβαίνουν και φουλ ενέργεια.

 

Αμεσως μετά ξεκινά το φαΐ κι ειναι σκέτη απόλαυση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μου κάνει εντύπωση πάντως , πως μπορούν κάποιοι να μην τρώνε όταν ξυπνάνε?

αν δε φάω 500+ θερμίδες φαγητό όταν ξυπνήσω μπορεί να φάω άνθρωπο :-D

ps : μέχρι τα 21? μου δεν είχα φάει ποτέ πρωινό , σοβαρά , ούτε πριν πάω σχολείο έτρωγα ποτέ τίποτα , ποτέ δεν έτρωγα πριν τις 11?12? οπότε δεν ειναι θέμα συνήθειας

μια απο τα ιδια.περιμενω πως και πως να ξυπνησω για να φαω το πρωινο μου.το θεωρω το πιο ωραιο γευμα.μουσλι βρωμη ταχινι μελι και μπορει κατι σε στυλ hemo για να παρει λιγο σοκολατογευση αν και μπορεις να βαλεις και ελαχιστη πρωτεινη.αυτο ειναι πριν φυγω απο το σπιτι .με το που φτασω δουλεια μετα απο λιγο ολο και καποιο φρουτο η δεν ξερω τι.αν γινει skip το πρωινο μετα ενταξει θα πρεπει να φαω τα πιατα για να κλεισω το θερμιδικο μου οριο
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ποτηρι νερο αφου ξυπνησουμε και πρωινο ειναι must για τον οργανισμο.

Νερο ναι σωστα πινω 1-1,5 ποτηρι με το που σηκωθω σιγουρα .

Ενεργοποιει ολο το συστημα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως θα το καταλάβω εγώ ότι αυτό που κάνει το αγαπάει?

πχ δεν είναι υποχρεωτικό να έχει τελειώσει κάποιος τεφαα για να δουλέψει σε γυμναστήριο οποίος νανε αρκεί να βρει δουλειά και πληρώνει και περνει ένα χαρτί από σεμινάριο και αν μάθει και κάτι

μπορώ να συνεννοηθω να κάνω κάποιες μέρες δοκιμαστικά? έχει τύχει σε κανέναν?

οπως γινεται παντου τον προσλαμβανεις τον δοκιμαζεις (δινοντας του και ενα περιθωριο προσαρμογης) και αν δεν σου κανει τον απολυεις (καταλαβαινεις οτι δεν ειναι ερωτησεις τωρα αυτες σε λιγο θα μας πεις να σου βγαλουμε και σχεδια για το γυμναστηριο)

180-200 γρ πρωτείνης είναι πολυυυ πράμα.

Αυτό το άνετα δεν νομίζω να ισχύει για όλους. Και από οικονομικής πλευράς και από την ικανότητα κάποιου να κατεβάζει ποσότητες και από θέμα χρόνου.

Από περιέργεια πιο είναι το πλάνο διατροφής σου;

ελα ρε σιγα τι ειναι 60 ασπραδια :)

πρωι 4-5 αυγα , απο κει και περα αλλα 2-3 γευματα κρεας (μπριζολες, κοτοπουλο η κιμας) η καποιες μερες σολωμος η αλλα ψαρια, + υδατανθρακα (κυριως ρυζι,πατατες), μερικες μερες καποια φρουτα 

 

συνηθως παιζω 160-200γρ πρωτεινη τη μερα (ειμαι γυρω στα 86 κιλα)

 

 

Μερικες μερες αντι για γευμα με κρεας μπορει να φαω γιαουρτι με φρουτα (τοταλ 0% μισο κιλο σου δινει 50+ γρ πρωτεινη)

 

Θερμιδες δεν μετραω αλλα πρεπει να βγαινουν περιπου 3000, ισως λιγο λιγοτερο η λιγο περισσοτερο καποιες μερες

Με αυτη τη διατροφη μενω στα κιλα που ειμαι τωρα(85-86) ή παιρνω λιγο καποια μαζα (1 κιλο το μηνα ) στοχος ειναι μολις φτασω τα 87-88 κιλα να κοψω για 1 μηνα και να πεσω στα 85 που ειναι και οτι πρεπει για το υψος μου (1.86)

ωρε μερακλη τρια γευματα τη μερα μπριζολες και κοτοπουλο?εσυ εισαι φωνιας των πουλερικων και των θηλαστικων

Δε γινεται να τρως πρωινο με το που ξυπνας? Ειναι αρκετα σημαντικο γιατι εισαι απο υπνο οποτε εισαι νηστικος πολλες ωρες, καλο ειναι να τρως με το που ξυπνας . Αυγα, γιαουρτι, bacon, κατι

Με το προγραμμα που ειπε λογικο ειναι να μην τρωει το πρωι αν τελευταιο και βαρυ γευμα ειναι στη μια το βραδυ 7 το πρωι ουτε κερασι δεν θα θελει να φαει ο ανθρωπας.

 

 

Δηλαδη σε αρχαιοτερες εποχες οπου μπορει να τρωγανε 1-2 μεγαλα γευματα τη μερα

 

Ποσο παλια πηγαινεις?Εκει που ο μεσος απλος θνητος για να παει στην διπλανη πολη περπατουσε 40 χιλιομετρα λες και εκανε μαραθωνιο,για να εχει νερο κουβαλουσε 10-20-30-40 κιλα νερο για χιλιομετρα και ποιος ξερει και ποια ηταν η δουλεια τους.Σχολιαζουμε κατι το οποιο δεν ξερουμε/βλεπουμε (ασε που δεν αφησε και κανενας το ημερολογιο του να ξερουμε οτι στις 7 εφαγε ενα kiwi στις 10 μια protein bar και στις 14:00 μελανα ζωμο)  μπορει οι τυποι να ηταν και 60 κιλα αλλα χωρις γραμμαριο λιπους με τοση ασκηση να ηταν shredded :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μου κάνει εντύπωση πάντως , πως μπορούν κάποιοι να μην τρώνε όταν ξυπνάνε?

αν δε φάω 500+ θερμίδες φαγητό όταν ξυπνήσω μπορεί να φάω άνθρωπο   :-D 

ps : μέχρι τα 21? μου δεν είχα φάει ποτέ πρωινό , σοβαρά , ούτε πριν πάω σχολείο έτρωγα ποτέ τίποτα , ποτέ δεν έτρωγα πριν τις 11?12? οπότε δεν ειναι θέμα συνήθειας 

Ετσι και γω.Για καποιο περιεργο λογο ενιωθα μια τεραστια αηδια οταν ετρωγα το πρωι.Με το ζορι βουρτσιζα τα δοντια μου οταν ξυπνουσα κ αυτο αναγκαστικά.Αφου ομως ξεκινησα το γυμναστηριο καταλαβα οτι χωρις φαγητο προπονηση με βαρη δε βγαινει σωστα και ετσι αρχισα να το εξαναγκαζω στον εαυτο μου το φαγητο καθε πρωι μεχρι που πλεον μου εχει γινει συνηθειο. Οπως μερικοι εχουν τον καφε ετσι εχω και γω το φαγητο, δεν ανοιγει με τιποτα το ματι μου αν δε φαω :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή γράφονται παπάδες και επειδή είμαι καλό παιδάκι ας αφήσω ένα μήνυμα να υπάρχει εδώ να ξέρει κάνας άμοιρος που μπορεί να το διαβάσει στο μέλλον, πως γίνεται η δουλειά με την απορρόφηση της πρωτεΐνης στον οργανισμό!

 

Το λοιπόν, ξεκινάμε από τα αυτονόητα, αν δεν υπήρχε όριο και μπορούσε ο καθένας σε κάθε γεύμα να αφομοιώνει όση πρωτεΐνη γουστάρει θα καθόμασταν όλη μέρα να τρώμε πρωτεΐνη και θα ήμασταν όλοι σβατζενδγκερ! Επίσης ούτε με την μέρα πάει το όριο γιατί όπως σωστά είπε κάποιος ο οργανισμός δεν έχει ξυπνητήρι να αλλάξει την μέρα! Α αν άλλαζε με την μέρα θα είχαμε πρόβλημα με την αλλαγή της ώρας lol!

 

Φεύγουμε από τα αυτονόητα και τις ανοησίες και πάμε γρήγορα στα δεδομένα!

Ο οργανισμός κάθε ανθρώπου αφομοιώνει διαφορετικά γραμμάρια πρωτεΐνης ανά γεύμα και αυτό εξαρτάται από το σωματικό μας βάρος, από τη μυική μάζα που κουβαλάμε, από το πόσο καλά κοιμόμαστε, από το πόσο καλό μεταβολισμό έχουμε, από την ηλικία μας και χίλια δυο αλλά!

Οι επαγγελματίες ή όσοι ασχολούνται σοβαρά με το θέμα τέλος πάντων και γι αυτούς έχει σημασία ακόμη και το ένα γραμμάριο πρωτεΐνης να μην πηγαίνει χαμένο κάνουν το εξής.. Τρώνε για μια βδομάδα συγκεκριμένα γεύματα πρωτεΐνης, ίδια προπόνηση, ίδια ποσότητα νερού, ίδια ξεκούραση και μετά πάνε και κάνουν εξέταση ουριας και κρεατινινης ! Αν τα αποτελέσματα στο αίμα βγαίνουν καλά συνεχίζουν την επόμενη βδομάδα αλλά αυξάνουν την ποσότητα της πρωτεΐνης ανά γεύμα και ούτω καθεξής ώσπου οι εξετάσεις να δείξουν αυξημένες τιμές! Τότε σταματάνε να παίρνουν περισσότερη πρωτεΐνη και έχουν βρει ακριβώς τα γραμμάρια που μπορεί να αφομοιώσει ο οργανισμός τους και μένουν σε αυτά!

Δεν υπάρχουν πρωτόκολλα λοιπόν Γιαννιο Χ φορές επί 30 γραμμάρια υπάρχουν όμως δεδομένα που αυτά δεν αλλάζουν εις τους αιώνες των αιώνων, αμήν!

 

Ήταν λίγο βιαστικό το μήνυμα μου απλά τρώω τα 300 γραμμάρια πρωτεΐνης μου σε ένα γεύμα γιατί βαριέμαι να τρώω μετά, το ίδιο δεν είναι εξάλλου??

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που λες δοκιμασαν να φανε ασ πουμε 3 γευματα αντι για 6 η 10 (μηπως θυμασαι που ξυπνουσες μες τη νυχτα για να παρεις πρωτεινη; ) και δεν τουμπανιασαν;

 

Αντι να γινεσαι εμμονικος,ριξε μια ματια στη συγχρονη βιβλιογραφια και θα δεις οτι δεν ειναι απαραιτητο να σπας την πρωτεινη σε πολλα μικρα γευματα. Και 3 να κανεις (ας πουμε απο 60 αν γευμα αν εχεις στοχο τα 180γρ) θα δεις τα ιδια αποτελεσματα αν κρατησεις ολους τους αλλους παραγοντες σταθερους.

 

Το σωμα ειναι πιο ικανο στο να προσαρμοζεται και να αποδιδει το μεγιστο απ οσο νομιζεις Τζον. Αυτο με την απορροφητικοτητα πρωτεινης ειναι ενας μυθος που προεκυψε απο λαθος υπολογισμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ήμουνα. Εχω εκφράσει την ίδια απορία οταν η Δήμητρα έγραφε πως έκανε πρωινή αεροβικη. Πως γίνεται να ξυπνάς και να μην τρως;

 

Έλα που γίνεται. Οταν ξυπνάω πλέον πίνω καφέ και μετά απο λίγο προπόνηση, έχοντας ήδη συμπληρώσει 16 ώρες νηστικός (στα πλαίσια του IF). Μια χαρά βγαίνει η προπόνηση, κι οι επιδόσεις διαρκώς ανεβαίνουν και φουλ ενέργεια.

 

Αμεσως μετά ξεκινά το φαΐ κι ειναι σκέτη απόλαυση!

 

και εγώ με το που ξυπνάω κάνω την αερόβια , αλλα μετά θα κάνω μπάνιο κ θα φάω 

καλά εγώ δεν κάνω if θα σκοτώσω κανέναν αλλα πέρα απο αυτό απο ένα σημείο μυικότητας και μετά το θεωρώ counter productive για cutting , για όγκο ούτε καν

προσωπική μου άποψη καθαρά 

 

Ετσι και γω.Για καποιο περιεργο λογο ενιωθα μια τεραστια αηδια οταν ετρωγα το πρωι.Με το ζορι βουρτσιζα τα δοντια μου οταν ξυπνουσα κ αυτο αναγκαστικά.Αφου ομως ξεκινησα το γυμναστηριο καταλαβα οτι χωρις φαγητο προπονηση με βαρη δε βγαινει σωστα και ετσι αρχισα να το εξαναγκαζω στον εαυτο μου το φαγητο καθε πρωι μεχρι που πλεον μου εχει γινει συνηθειο. Οπως μερικοι εχουν τον καφε ετσι εχω και γω το φαγητο, δεν ανοιγει με τιποτα το ματι μου αν δε φαω :P

κ εγώ στην αρχή οταν ξεκίνησα έτσι ήμουν αλλα τώρα δεν μιλάμε για συνήθειο , πεινάω κανονικότατα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων χαμένος χρόνος να καταλάβεις ότι δεν έχει να κάνει με 3 γεύματα με 2 η με 1 αλλά με το πόσα γραμμάρια μπορούμε να αφομοιώσουμε σε κάθε γεύμα και όχι σε κάθε μέρα!

Αν εγώ θέλω να παίρνω 200 γραμμάρια πρωτεΐνης σε μια μέρα δεν μπορώ να τα πάρω σε ένα γεύμα ούτε να τα σπάσω 60/ 60 σε τρία γεύματα αλλά πρέπει να βρω το Μαξ πρωτεΐνης που μπορεί να αφομοιώσει ο οργανισμός μου και να σπάσω τα 200 γραμμάρια σε αυτό το νούμερο! Για να στο πω σε απλά ελληνικά αν παίρνω από 60 σε κάθε γεύμα ενώ ο οργανισμός μου έχει την δυνατότητα να απορροφά τα 40 τότε και χαμένη πάει η πρωτεΐνη που παίρνω και μόνο καλό δεν κάνω στον οργανισμό μου!

Λέμε τα αυτονόητα, κάνω μαθήματα όπως κάνεις εσύ στους μαθητές σου και με λες εμμονικο Οκ δεν πειράζει, όμως Γιάννη να μου λες εσύ εμένα να καταλάβω ότι το σώμα έχει δυνατότητες να αποδίδει περισσότερο από όσο νομίζω κτλ είναι αστείο και το προσπερνάω γιατί είσαι φιλαράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπί, πιο πολύ έτρωγαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης. Φάε σωστά ρε! Αν δεν μπορείς να μαγειρέψεις βάλε σε ενα μπολ μπόλικους ξηρούς καρπούς τσιμπα και μια γιαουρταρα κι έχεις γεύμα. Τόσες επιλογές υπαρχουν.

 

Αν δεν τρως σωστά τσάμπα τον κοπανάς τον σάκο.

Αυτό, ποτηράκι με γιαούρτι και μούσλι που έχει μέσα ξηρούς καρπούς και μια ιδέα μελιού είναι η λύση ανάγκης που χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Ευτυχώς έχω ψυγείο στη δουλειά! Ωστόσο αν υπάρχει δυσκολία ως προς την συντήρηση των γευμάτων, έχεις θέμα... Το βιώνω κι εγώ κάποιες φορές που πρέπει να είμαι στη γύρα με το αυτοκίνητο κι αλλάζω τοποθεσίες.

 

αυτό μου κάνει εντύπωση πάντως , πως μπορούν κάποιοι να μην τρώνε όταν ξυπνάνε?

αν δε φάω 500+ θερμίδες φαγητό όταν ξυπνήσω μπορεί να φάω άνθρωπο   :-D 

ps : μέχρι τα 21? μου δεν είχα φάει ποτέ πρωινό , σοβαρά , ούτε πριν πάω σχολείο έτρωγα ποτέ τίποτα , ποτέ δεν έτρωγα πριν τις 11?12? οπότε δεν ειναι θέμα συνήθειας 

Κι εγώ μέχρι το χειμώνα φέτος με το πρωινό δεν είχα καμία σχέση.

Το δύσκολο είναι να ξεκινήσεις τρώγοντας και να μείνεις πολλές ώρες μετά μέχρι το επόμενο γεύμα σου, τουλάχιστον σε μένα έτσι λειτουργεί. Δεν με πειράζει να μη φάω από όταν ξυπνήσω, αλλά μετά το πρώτο γεύμα ξεκινάω και λειτουργώ με χρονοδιακόπτη. Στις τρεις ώρες πρέπει να ξανατρώω. Δεν τα κάνω αυτά βέβαια, πρωινό κάθε μέρα κανονικά γιατί αλλιώς δεν βγαίνει η μέρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι με 3 πραγματα εμμονικος:

Mε την προπονηση, με τα ταξιδια και το τριτο δεν μπορω να το πω διοτι  δεν επιτρεπεται απο τους κανονισμους του φορουμ που ολοι πρεπει να σεβομαστε .

 

To μεσημερι ξετιναξα την πλατη μου στο gym νιωθω μια μικρη ενοχληση στην αριστερη ωμοπλατη  αλλα κλαιν τι ειχες Γιαννη τι ειχα παντα !

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι με 3 πραγματα εμμονικος:

Mε την προπονηση, με τα ταξιδια και το τριτο δεν μπορω να το πω διοτι  δεν επιτρεπεται απο τους κανονισμους του φορουμ που ολοι πρεπει να σεβομαστε .

Δεν νομίζω ότι απαγορεύεται από τον κανονισμό του φόρουμ να αναφέρεις ότι έχεις εξάρτηση από την Apple!

Εμένα δυστυχώς μου προέκυψαν πολύ σοβαρά προβλήματα φέτος οπότε θα είναι η πρώτη χρονιά μετά από αρκετά χρόνια που μάλλον δεν θα ασχοληθώ καθόλου με βάρη, λίγο ποδήλατο και αν.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά να είναι ό,τι κι αν είναι και να έχεις μια καλή επάνοδο.  :) Φώτη, στείλε πμ να μας πεις, φλεγόμαστε να μάθουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...