Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με το φαΐ εχει εμμονή ο άνθρωπος, του αρέσει να τρώει συνέχεια καλό, ποιοτικό, διαφορετικό ... φαΐ!

Οπως εγώ :)

 

Νόμιζα ότι υποστήριζες τη μονοφαγία εσύ. Πέφτω από τα σύννεφα. 

 

Εντός θέματος ας μοιραστώ τη σημερινή μου εμπειρία. Είχα κακό ύπνο το βράδυ, κοιμήθηκα λίγο και άτσαλα, ξύπνησα με το σώμα μου να πονάει και τον αυχένα πιασμένο. Σηκώθηκα, έφαγα, ετοίμασα το φαγητό για τη δουλειά και πήγα.

 

Σε δύο ώρες άρχισα να υπολειτουργώ, να περπατάω και να βρίσκομαι αλλού, το κεφάλι μου να είναι έτοιμο να σπάσει. Δεν τα πάω καλά με τα παυσίπονα, έτσι δεν πήρα, ωστόσο σκεφτόμουν να ακυρώσω την μεσημεριανή μου προπόνηση. Το συζητούσα λίγο με τον συνάδελφο, μου λέει πού να πας τώρα έτσι όπως είσαι, άσε λέω ας πάω κι αν δεν μπορώ, θα φύγω. Στις 4 που τελείωσα τη γυμναστική ήταν σαν να είχα μόλις ξυπνήσει! Πονοκέφαλοι και άλλες ιστορίες ήταν παρελθόν. Τα χεράκια μου δεν ένιωθα, αλλά κατά τα άλλα ήμουν κομπλέ!  :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ο χρήστης jason97 είπε:
δεν υπάρχει κάποια τροφή?
 
τα λιπη ανεβαζουν την τεστοστερονη, το σκορδο, επισης η vitamin D3 (την συνθετεις απο τον ηλιο η  παιρνεις απο συμπληρωμα ) και ισως το μαγνησιο

 

Το λιπος και οι τροφες με υψηλο ποσοστο σε λιπος το μονο που κανουν ειναι να μειωνουν απιστευτα τα νουμερα της τεστοστερονης σου.
Επισης οσο πιο μεγαλο ποσοστο λιπους εχεις (ανω των 20%) τοσο η τεστοστερονη σου ειναι και πιο χαμηλα σε σχεση με τα οιστρογονα...
Και αυτο μαντεψε...κακα μαντατα εκει χαμηλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι υποστήριζες τη μονοφαγία εσύ. Πέφτω από τα σύννεφα. 

 

Ναι ειμαι σίγουρος ξαφνιάστηκες  χχααχχαχ

Καλα έκανες και πήγες, το γυμναστήριο πολλες φορές ειναι γιατρειά!

Για το πιάσιμο στον αυχένα φοβερή δουλειά κανει αυτο το απλό μπαλάκι

tenis-mpalaki-thumb-large.jpg

 

Ασχολιόταν λέει 25 χρόνια με τον αθλητισμό και την γυμναστική και 8 μήνες με τα φαρμακα το bb

Δυστυχώς δεν πρόσεχε ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα ότι υποστήριζες τη μονοφαγία εσύ. Πέφτω από τα σύννεφα.

 

Εντός θέματος ας μοιραστώ τη σημερινή μου εμπειρία. Είχα κακό ύπνο το βράδυ, κοιμήθηκα λίγο και άτσαλα, ξύπνησα με το σώμα μου να πονάει και τον αυχένα πιασμένο. Σηκώθηκα, έφαγα, ετοίμασα το φαγητό για τη δουλειά και πήγα.

 

Σε δύο ώρες άρχισα να υπολειτουργώ, να περπατάω και να βρίσκομαι αλλού, το κεφάλι μου να είναι έτοιμο να σπάσει. Δεν τα πάω καλά με τα παυσίπονα, έτσι δεν πήρα, ωστόσο σκεφτόμουν να ακυρώσω την μεσημεριανή μου προπόνηση. Το συζητούσα λίγο με τον συνάδελφο, μου λέει πού να πας τώρα έτσι όπως είσαι, άσε λέω ας πάω κι αν δεν μπορώ, θα φύγω. Στις 4 που τελείωσα τη γυμναστική ήταν σαν να είχα μόλις ξυπνήσει! Πονοκέφαλοι και άλλες ιστορίες ήταν παρελθόν. Τα χεράκια μου δεν ένιωθα, αλλά κατά τα άλλα ήμουν κομπλέ! :D

πολλες φορες μια βολτα στον καθαρο αερα η η γυμναστικη βοηθανε σε πονοκεφαλους και τετοια.βεβαια μπορει μετα το gymνα σε ξαναπιασει πονοκεφαλος καμια φορα.το ιδιο και οταν εχεις πυρετο λιγη δροσια εξω βοηθαει.οxi gym αλλα μια βολτα.επισης οσο καλα και να μην τα πας με τα φαρμακα το να παρεις μια φορα αραια και που its ok.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Toxo <3 lover είπε:
Νόμιζα ότι υποστήριζες τη μονοφαγία εσύ. Πέφτω από τα σύννεφα. 
 
Ναι ειμαι σίγουρος ξαφνιάστηκες  χχααχχαχ
Καλα έκανες και πήγες, το γυμναστήριο πολλες φορές ειναι γιατρειά!
Για το πιάσιμο στον αυχένα φοβερή δουλειά κανει αυτο το απλό μπαλάκι

 
Ο χρήστης Demetra_ είπε:
ούτε 50 δεν ήταν   
http://www.protothem...kratis-petidis/
Ασχολιόταν λέει 25 χρόνια με τον αθλητισμό και την γυμναστική και 8 μήνες με τα φαρμακα το bb
Δυστυχώς δεν πρόσεχε ..

 

Με 8 μηνες φαρμακο δεν κατεβαινεις στην κατηγορια που κατεβηκε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταίει αυτό που παίρνουν, αλλά η αλόγιστη χρήση. Όπως και να χει κρίμα για τον άνθρωπο και κάθε άνθρωπο που φεύγει από τη ζωή. Τα θέματα των φαρμάκων τα έχουν συζητήσει πολλάκις. Θέλετε πάλι; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολλες φορες μια βολτα στον καθαρο αερα η η γυμναστικη βοηθανε σε πονοκεφαλους και τετοια.βεβαια μπορει μετα το gymνα σε ξαναπιασει πονοκεφαλος καμια φορα.το ιδιο και οταν εχεις πυρετο λιγη δροσια εξω βοηθαει.οxi gym αλλα μια βολτα.επισης οσο καλα και να μην τα πας με τα φαρμακα το να παρεις μια φορα αραια και που its ok.

 

Έχεις δίκιο, το έχω αυτό το μειονέκτημα. Επειδή έχω ανοχή στον πόνο, παίρνω χάπια όχι απλώς δύσκολα, πολλές φορές καθόλου εκτός κι αν έχω πυρετό πάνω από 38 και φεύγα. Και τσάμπα ταλαιπωρούμαι γιατί δεν θα μου κάνει κάτι ένα παυσίπονο μια στο τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, το έχω αυτό το μειονέκτημα. Επειδή έχω ανοχή στον πόνο, παίρνω χάπια όχι απλώς δύσκολα, πολλές φορές καθόλου εκτός κι αν έχω πυρετό πάνω από 38 και φεύγα. Και τσάμπα ταλαιπωρούμαι γιατί δεν θα μου κάνει κάτι ένα παυσίπονο μια στο τόσο. 

δεν ειναι μειονεκτημα.καλυτερα να μην παιρνεις ευκολα φαρμακα παρα το αναποδο που κανουν μερικοι που για το τιποτα παιρνουν αντιβιωση επειδη το παιζουν γιατροι μονοι τους και οταν παθουν κατι μετα δεν τους πιανουν οι αντιβιωσεις.ειδικα στην ελλαδα παρα εχει γινει αυτο.εχουμε σπασει καλο ρεκορ.φαρμακα ισον καραμελες.καλο ειναι που προσπαθεις με αλλες μεθοδους να ξεπερασεις εναν πονοκεφαλο ή τον πυρετο αλλα μεχρι καποιο οριο.και εγω παλια δυσκολα επαιρνα οτιδηποτε αλλα τωρα οταν πχ εχεις πονοκεφαλο και πρεπει να πας δουλεια πολλες φορες πχ ενα depon χρειαζεται.παν μετρον αριστον.ουτε για το τιποτα αλλα ουτε και να βασανιζεσαι ειδικα αμα εχεις μεγαλη μερα μπροστα.μη το παμε στα ακρα ή ολα ή τιποτα.οπως ειπες το γυμναστηριο βοηθαει.στον πυρετο με βοηθαει ο καθαρος αερας ή ενα δροσερο μπανακι.υπαρχουν καποιες μικρες εναλλακτικες.και βεβαια καποιες φορες το ενα εχεις υψηλο παρατεταμενο πυρετο δεν ειναι οτι καλυτερο για τον οργανισμο σου ασχετα αν την παλευεις.

Δεν φταίει αυτό που παίρνουν, αλλά η αλόγιστη χρήση. Όπως και να χει κρίμα για τον άνθρωπο και κάθε άνθρωπο που φεύγει από τη ζωή. Τα θέματα των φαρμάκων τα έχουν συζητήσει πολλάκις. Θέλετε πάλι; 

 

ισως ακουστει κακο και χυμα αλλα οταν εν γνωση σου θες να λιγοστευεις τα χρονια της ζωης σου για τον οποιοδηποτε λογο τοτε κατι δεν παει καλα.και δυστυχως πολλες φορες δεν υπαρχει δευτερη ευκαιρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το λιπος και οι τροφες με υψηλο ποσοστο σε λιπος το μονο που κανουν ειναι να μειωνουν απιστευτα τα νουμερα της τεστοστερονης σου.

Επισης οσο πιο μεγαλο ποσοστο λιπους εχεις (ανω των 20%) τοσο η τεστοστερονη σου ειναι και πιο χαμηλα σε σχεση με τα οιστρογονα...

Και αυτο μαντεψε...κακα μαντατα εκει χαμηλα...

δεν το ήξερα αυτό

τα λιπη ανεβαζουν την τεστοστερονη, το σκορδο, επισης η vitamin D3 (την συνθετεις απο τον ηλιο η παιρνεις απο συμπληρωμα ) και ισως το μαγνησιο

πλάκα κάνεις εδώ κάτω γράφει την κατεβάζει το λίπος και εσύ λες την ανεβάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λίπη στη διατροφή επηρεάζουν λίγο την τεστοστερόνη. Μην ασχολείσαι με αυτα αναφορικά με αυτό το κομμάτι.

 

Το λιπος στο σωμα ναι. Οςο περισσότερο τοςο πιο λίγο τεστοστερόνη.

 

Απο και και πέρα φρόντισε να κοιμάσαι καλα, να τρέφεσαι σωστά και να γυμνάζεσαι και θα παρεις το μέγιστο που μπορεί το σωμα σου να σου προσφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο είδος γυμναστικής βοηθάει?

τρόφιμα να είναι πλούσια σε πρωτεΐνες?

στο google θα βρεις για καθε τροφη που τρως το τι περιεχει αναλυτικα ανα 100 γραμμαρια οποτε θα ξερεις τι τρως.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα λίπη στη διατροφή επηρεάζουν λίγο την τεστοστερόνη. Μην ασχολείσαι με αυτα αναφορικά με αυτό το κομμάτι.

 

Το λιπος και οι τροφες με υψηλο ποσοστο σε λιπος το μονο που κανουν ειναι να μειωνουν απιστευτα τα νουμερα της τεστοστερονης σου

 

Οι υδατάνθρακες και τα λιπαρά είναι σημαντικότατοι ορμονικοί ρυθμιστές της παραγωγής τεστοστερόνης...

 

...αντί να "φλυαρήσω" με "σεντόνια" αναλύοντας εκταταμένα τα πορίσματα (που δυσαρεστούν πολλους, αμφιβάλλω όμως αν οι ίδιοι διαβάζουν τις πρωτότυπες πηγές) θα παραθέσω τους συνδέσμους μαζί με σημαίνουσες παραθέσεις και θα κάνω μια μικρή σύνοψη στο τέλος.

 

- Testosterone and cortisol in relationship to dietary nutrients and resistance exercise

" Our results demonstrated that dietary protein, fat, SFA, MUFA, PUFA/SFA ratio, and protein-to-carbohydrate ratio were all significantly correlated with preexercise T concentrations

... These data are consistent with the findings of several other investigations that have reported a decrease in T in individuals consuming a diet containing ∼20% fat compared with a diet containing ∼40% fat

...The results from several investigations strongly suggest that dietary fat has a significant impact on T concentrations; however, the influence of different types of lipids on T is not as clear. In the present investigation, dietary fat, SFA, and MUFA were the best predictors of resting T concentrations...

...Our results showed a nonsignificant correlation between PUFA (polyunsaturated fats) and T and a significant negative correlation between the PUFA/SFA ratio and T.

Thus dietary lipids appear to have a significant influence on resting T concentrations; however, the effect of different types of lipids on T regulation and metabolism is complicated and most likely influenced by a complex interaction of several nutritional and metabolic factor

...In this study, MUFA -monounsaturated fats- (g ⋅ 1,000 kcal−1 ⋅ day−1) and SFA -saturated fats -(g ⋅ 1,000 kcal−1 ⋅ day−1) were the strongest predictors of T, accounting for 62 and 59% of the shared variance in T concentrations, respectively."

 

Diet and serum sex hormones in healthy men

"The possible effect of dietary fat content and the ratio of polyunsaturated to saturated fatty acids (P/S-ratio) on serum sex hormones was studied in 30 healthy male volunteers.

The customary diet of the subjects, which supplied 40% of energy as fat (mainly from animal sources, P/S-ratio 0.15) was replaced for a 6 weeks period by a practically isocaloric experimental diet containing significantly less fat (25% of energy) with a higher P/S-ratio (1.22) and other environmental factors were stabilized"

Our results indicate that in men a decrease in dietary fat content and an increase in the degree of unsaturation of fatty acids reduces the serum concentrations of androstenedione, testosterone and free testosterone"

 

Regulation of gonadotropin-releasing hormone neurons by glucose

"Reproduction is influenced by energy balance, but the physiological pathways mediating their relationship have not been fully elucidated. As the central regulators of fertility, gonadotropin-releasing hormone (GnRH) neurons integrate numerous physiological signals, including metabolic cues. Circulating glucose levels regulate GnRH release and might in part mediate the effects of negative energy balance on fertility. Existing evidence suggests that neural pathways originating in the hindbrain, as well as in the hypothalamic feeding nuclei, transmit information concerning glucose availability to GnRH neurons. Here we review recent evidence suggesting that GnRH neurons might directly sense changes in glucose availability by a mechanism involving AMP-activated protein kinase. These findings expand our understanding of how metabolic signaling in the brain regulates reproduction"

 

Effects of a diet regimen on pituitary and steroid hormones in male ice hockey players

Serum concentrations of androgens, cortisol, androgen binding proteins, pituitary hormones, together with anthropometric variables and sports performance were studied in two different elite male ice hockey teams. One of the teams (DIF, n = 22) participated in a special dietary program including reduction in fat from approximately 40 per cent of total energy intake (E%) to less than 30 E% and an increase in carbohydrate intake from 45 E% to about 55 E%, while the other (SSK, n = 21) served as a control group and had no special dietary program

Serum concentrations of testosterone, SHBG, NST and cortisol increased significantly during the study period in the DIF group and were, with the exception of SHBG, significantly higher than in the SSK group at the end of the study"

 

Diet-hormone interactions: protein/carbohydrate ratio alters reciprocally the plasma levels of testosterone and cortisol and their respective binding globulins in man.

" Testosterone concentrations in seven normal men were consistently higher after ten days on a high carbohydrate diet (468 +/- 34 ng/dl, mean +/- S.E.) than during a high protein diet (371 +/- 23 ng/dl, p less than 0.05) and were accompanied by parallel changes in sex hormone binding globulin (32.5 +/- 2.8 nmol/l vs. 23.4 +/- 1.6 nmol/l respectively, p less than 0.01).

By contrast, cortisol concentrations were consistently lower during the high carbohydrate diet than during the high protein diet (7.74 +/- 0.71 micrograms/dl vs. 10.6 +/- 0.4 micrograms/dl respectively, p less than 0.05), and there were parallel changes in corticosteroid binding globulin concentrations (635 +/- 60 nmol/l vs. 754 +/- 31 nmol/l respectively, p less than 0.05).

The diets were equal in total calories and fat.

These consistent and reciprocal changes suggest that the ratio of protein to carbohydrate in the human diet is an important regulatory factor for steroid hormone plasma levels and for liver-derived hormone binding proteins."

 

- Influence of dietary carbohydrate intake on the free testosterone: cortisol ratio responses to short-term intensive exercise training.

"This study examined the effect of dietary carbohydrate (CHO) consumption on the free testosterone to cortisol (fTC) ratio during a short-term intense micro-cycle of exercise training. The fTC ratio is a proposed biomarker for overreaching-overtraining (i.e., training stress or imbalance) in athletes.

The ratio was studied in two groups, control-CHO (approximately 60% of daily intake, n = 12) and low-CHO (approximately 30% of daily intake, n = 8), of male subjects who performed three consecutive days of intensive training (approximately 70-75% maximal oxygen consumption, 60 min per day) with a dietary intervention (on the day before and during training). Resting, pre-exercise blood samples were collected under standardized-controlled conditions before each day of training (Pre 1, 2, 3) and on a fourth day after the micro-cycle (Rest). Bloods were analyzed for free testosterone and cortisol via radioimmunoassay procedures. Subjects performed no additional physical activity other than prescribed training.

Statistical analysis (ANCOVA) revealed the fTC ratio decreased significantly (p < 0.01) from pre-study resting measurement (Pre 1) to the final post-study resting measurement (Rest) in the low-CHO group (-43%), but no change occurred (p > 0.05) in the control-CHO group (-3%).

Findings suggest if the fTC ratio is utilized as a marker of training stress or imbalance it is necessary for a moderately high diet of CHO to be consumed to maintain validity of any observed changes in the ratio value"

 

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ-ΣΥΝΟΨΗ

 

1) Χαμηλά επίπεδα διαιτητικής πρόσληψης λιπών επιφέρουν μείωση των επιπέδων της τεστοστερόνης....όχι όμως σε γενικό ή απόλυτο  επίπεδο...

...ΔΕΝ σημαίνει αυτό δηλαδή πως όσο υψηλότερη είναι η πρόσληψη λίπους, τόσο καλύτερα για την αύξηση της τεστοστερόνης

 

...η αναλογία πολυ-ακόρεστων/κορεσμένων λιπαρών είναι στατιστικά σημαντική μεταβλητή

...παραδόξως υψηλά ποσοστά πολυ-ακόρεστων λιπών στη διατροφή σε σχέση με τα κορεσμένα, μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά τα επίπεδα της τεστοστερόνης...αντίθετα η αύξηση στη πρόσληψη μονοακόρεστων λιπαρών συνδέεται θετικά με την αύξηση στην μετρούμενη τεστοστερόνη...

 

..η εξήγηση μπορεί να βρίσκεται στον μηχανισμό της οξείδωσης του λίπους

Lipid peroxidation and tissue damage.

"the oxidation of lipids, or lipid peroxidation, is a crucial step in the pathogenesis of several disease states in adult and infant patients. Lipid peroxidation is a process generated naturally in small amounts in the body, mainly by the effect of several reactive oxygen species (hydroxyl radical, hydrogen peroxide etc.). 

It can also be generated by the action of several phagocytes. These reactive oxygen species readily attack the polyunsaturated fatty acids of the fatty acid membrane, initiating a self-propagating chain reaction. The destruction of membrane lipids and the end-products of such lipid peroxidation reactions are especially dangerous for the viability of cells, even tissues. Enzymatic (catalase, superoxide dismutasse) and nonenzymatic (vitamins A and E) natural antioxidant defence mechanisms exist; however, these mechanisms may be overcome, causing lipid peroxidation to take place"

 

2) Η αναλογία υδατανθράκων/πρωτεϊνών και υδατανθράκων/λίπους είναι ιδιαίτερα σημαντική, δηλαδή και οι υδατάνθρακες είναι πολύ σημαντικός παράγοντας.

 

3) Η υπερβολική έμφαση στη πρόσληψη πρωτεΐνης, δεν αποτελεί βέλτιστη πρακτική από την άποψη της ορμονικής ισορροπίας...

...στο παρόν νήμα έχω παραθέσει συχνά υλικό που υποστηρίζει τα οφέλη της αύξησης στη πρόσληψη πρωτεΐνης, εντούτοις τα επίπεδα του "χαμηλού ποσοστού υδατανθράκων" που αναφέρονται συχνά σε τέτοιες μελέτες (30-40% πχ) είναι πολύ υψηλότερα από αυτά που κυκλοφορούν στην bro-science εκδοχή της συζήτησης και πολύ πιο μετρημένα από τις ακραίες πρακτικές που εφαρμόζονται συχνά.

 

...αν κάποιος βέβαια είναι σε "cutting", υψηλότερα επίπεδα πρωτεΐνης θα βοηθήσουν στη διατήρηση της μυϊκής μάζας...

 

Τα ακραία αποτελέσματα αυτής της διατροφικής διαστρέβλωσης (υψηλό ποσοστό πρωτεΐνης, χαμηλά ποσοστά υδατανθράκων και λιπών, σε συνδυασμό με ιδιαίτερα χαμηλά ποσοστά λίπους στο σώμα) στην ορμονική ισορροπία καθίστανται ιδιαίτερα εμφανή στους αθλητές bodybuilding

 

Natural bodybuilding competition preparation and recovery: a 12-month case study.

"RESULTS:
Heart rate decreased from 53 to 27 beats/min during preparation and increased to 46 beats/min within 1 mo after competition. Brachial blood pressure dropped from 132/69 to 104/56 mmHg during preparation and returned to 116/64 mmHg at 6 mo after competition. Percent body fat declined from 14.8% to 4.5% during preparation and returned to 14.6% during recovery. Strength decreased during preparation and did not fully recover during 6 months of recovery. Testosterone declined from 9.22 to 2.27 ng/mL during preparation and returned back to the baseline level, 9.91 ng/mL, after competition. Total mood disturbance increased from 6 to 43 units during preparation and recovered to 4 units 6 mo after competition."

 

 

Προσωπικά βίωσα τις συνέπειες μιας κάπως περιορισμένης σε υδατάνθρακες διατροφής (και πάλι όχι ακραίας μορφής, κάθε άλλο) όταν μπήκα σε ένα πολύ απαιτητικό πρόγραμμα διανοητικής εργασίας τον Οκτώβρη

...έλλειψη ενέργειας, συγκέντρωσης καθώς και πτώση ή "σταθεροπόιηση" επιδόσεων στο γυμναστήριο...

 

...με τα υψηλότερα ποσοστά πρωτεΐνης την έβγαζα μια χαρά το καλοκαίρι, παρότι οι επισκέψεις μου στο γυμναστήριο ήταν πιο συχνές και μεγαλύτερης διάρκειας...

 

ΑΛΛΑ μόλις

- αυξήθηκαν σημαντικά οι υποχρεώσεις 

- και μαζί τους οι ανάγκες για σταθερά επίπεδα ενέργειας όλη την ημέρα, από το πρωί ως το βράδυ

τότε η διατροφή αυτή δεν ανταποκρινόταν, ακόμη κι αν αύξανα τις θερμίδες...το σώμα και το μυαλό ζητούσε περισσότερους υδατάνθρακες...

 

Επίσης - κατ' εμέ - μια διατροφή πχ 40-45% υδατάνθρακες, 25-30% πρωτεΐνη, 25-30% λιπαρά, είναι πρακτικά πολύ ευκολότερο να την ακολουθήσει κανείς στη καθημερινότητά του και να μείνει εντός των θερμιδικών του ορίων, χωρίς να ασκεί υπερβολική πειθαρχία, που μεσο-μακροπρόθεσμα μπορεί να βλάψει τη τήρηση του διατροφικού του προγράμματος, ενώ θα καλύπτει και ένα επαρκέστατο επίπεδο πρωτεϊνικης πρόσληψης για ασκούμενους.

Επεξ/σία από vgiozo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...