Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Θα συνδυάσω άμεση αερόβια μετά τα βαρη που έχω σπίτι(έχω και σκοινακι, άλλο που να χωροπηδαω 100κιλα βόδι?).

 

έχει κανείς σπίτι του; αξίζει; ευχαριστώ guys...

επειδή ήμουν κάποτε "βόδι" μια συμβουλή αν θες την ακολουθείς 

αφού ειναι να δώσεις 500ρα για μηχάνημα αερόβιας πάρε ένα διάδρομο . Ο διάδρομος μπορεί να σε βοηθήσει να περάσεις σταδιακά απο εύκολη αερόβια σε μέση και δύσκολη , το ελλειπτικό μπορεί να σε κουράσει. Το θέμα βέβαια ειναι κατα πόσο θα κάνεις χρήση , αν είσαι αποφασισμένος να το αξιοποιήσεις τότε αξίζει με 1000 , αν πάλι γίνει κρεμάστρα καλύτερα να δώσεις τα χρήματα σου για συνδρομή γυμναστηρίου , με 500 μπορείς να πληρώσεις τουλάχιστον 1-2 χρόνια (ανάλογα τις τιμές) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Τερμα τα  αστειακια οτι φαγαμε φαγαμε  πλεον μονο μια φορα την βδομαδα.Ξεκιναμε απο σημερα φουλ προγραμμα  με σταδιακη αυξηση της εντασης .

Δεν θα κανω δηλωσεις απο τωρα αχχαχα αλλα εχω μεγαλους στοχους για φετος.

Εσεις που φωτογραφιζετε τα σωματα σας σε μενα τις φωτο  εχω κανει και κριτικη επιτροπη(μονο γυναικες ).

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Gon καλη θητεια ρε και να προσεχεις ειναι ατσουμπαλοι στο στρατο δεν το εχουν .

Πουλινε καλως ηρθες ,ωραια εμπειρια ε? Και λιγα κιλα εχασες για τοσα χιλιομετρα και πολυημερο trekking .

Φετος λεω το ταξιδι μου  να εχει σχεση με τις καταδυσεις αλλα  θα τα πουμε στο αντιστοιχο τοπικ για αυτο το θεμα .

Παρτε και μερικες απο το canyoning  στην Σαμοθρακη που εχει απο τα μεγαλυτερα φαραγγια στην Ελλαδα .Εκανα Φονια ,Γυαλι(αθλητικο ) οπου κοιμηθηκαμε σε μια αμμουδερη παραλια διπλα στο ποταμι και  μεσα στο φαραγγι  και Κρεμαστο 230 μετρα καταρρακτη τον μοναδικο στην χωρα  που χυνετε μεσα στην θαλασσα και σε  μαζευει σκαφος .Ειχα προγραματισμενη και μια καταδυση σε ναυαγιο αλλα μας τα χαλασε ο καιρος και αναβληθηκε .

 

ναι πολυ ωραια εμπειρια.ειχε απο ολα.και χαλαζι και βροχη και ηλιο και καταρακτες και λιμνες και μικρες via ferata.Λιγο απο ολα.ναι λιγα κιλα μεν αλλα λιγα και τα 70 που ειμαι τωρα:P. φετος νομιζω ειναι καιρος να κανεις το trimix.για την σαμοθρακη δεν εχω να πω κατι.το να σε μαζεψει σκαφος το να κοιμηθεις στην παραλια αν μη τι αλλο το κανουν ολο το εγχειρημα ακομα πιο ωραιο.για το ναυαγιο μην αγχωνεσαι.πηγαινε κανα eurobulker που ειναι ωραιο και ειναι κοντα και μπαινεις και μηχανοστασιο και εχει και κατι Pass through

 

@Fotis

Ευχαριστώ και για το motivation. :D

Θα ήταν τέλειο κάτι τέτοιο. Αρχικά με την παρέα μου (το πολύ 6 άτομα) λέμε να κάνουμε τα πρώτα μας βήματα σε trekking προς Dolomites μεριά του χρόνου το καλοκαίρι. Λογικά κανένα alta via 2 (1 με 1.5 βδομάδα).

Είμαστε/είμαι σε φάση αγοράς/οργάνωσης εξοπλισμού ακόμη και το σημαντικότερο εμπειριών.

Μέχρι τότε θα οργανώσω 4 ήμερα περπατήματα σε Πήλιο, Πίνδο κι όπου Ελλάδα με τη core παρέα, όσο μεγαλύτερης δυσκολίας είναι δυνατόν ώστε να πέσει tuning για κάτι πιο μεγάλο.

Baby steps ακόμη. :D

Αλλά προφανώς είμαι μέσα να ακούσω ιδέες αν οργανώνετε κάτι, μπας και το παλεύω (λόγω εξοπλισμού). Είμαι psyched για τέτοια. Και για αλπική αναρρίχηση (κόψεις κλπ κλπ).

dolomites θελω να παω για via ferrata αλλα δεν ξερω αν θα προλαβω φετος. στην παρουσα φαση αυτο ειναι ενα σεναριο.το δευτερο ειναι με το που γινει το  elbrus να παω.φετος που εγινε επεσε μαζι μετα πυρηναια ορη οποτε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I am back! Διακοπές τέλος, παρασπονδίες τέλος, από σήμερα τα "κεφάλια μέσα". Εβδομάδα προσαρμογής αυτή, ποδηλασίες "επαναφοράς" κι από την επόμενη κανονικά στο πρόγραμμα προπονήσεων. Συνεχίζω με ειδίκευση "Climbing" - αναμένεται να κλάψουν μανούλες...

 

[...]

Πώς είχες πει ότι θέλεις να σε ειδοποιούμε για να ανοίγεις το thread με τους Fitness οδηγούς, δεν θυμάμαι. Είμαι κοντά στο να τελειώσω τον δικό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I am back! Διακοπές τέλος, παρασπονδίες τέλος, από σήμερα τα "κεφάλια μέσα". Εβδομάδα προσαρμογής αυτή, ποδηλασίες "επαναφοράς" κι από την επόμενη κανονικά στο πρόγραμμα προπονήσεων. Συνεχίζω με ειδίκευση "Climbing" - αναμένεται να κλάψουν μανούλες...

 

 

Πώς είχες πει ότι θέλεις να σε ειδοποιούμε για να ανοίγεις το thread με τους Fitness οδηγούς, δεν θυμάμαι. Είμαι κοντά στο να τελειώσω τον δικό μου.

Οπως θες.το πιο ευκολο ειναι με Pm γιατι θα το δω πιο αμεσα.εδω αν το γραψεις λογω οτι ειναι αρκετα το ποστ μπορει να μου ξεφυγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά. Αξιζει το ελλειπτικό στο σπίτι?

 

Σκέφτομαι, μιας και δεν την παλεύω με τίποτα να πηγαίνω για τρέξιμο, να πάρω αυτό εδώ.

 

http://www.skroutz.gr/s/7974572/Kettler-Cross-M-7647-900.html#specs

 

Θα έχω πόλυ γρήγορη πρόσβαση στο σπιτι, τα πρωινά πχ, χωρίς να πρέπει να υποστώ την βαρετή διαδικασία: βάλε ρούχα, παπουτσια, πήγαινε μέχρι το γήπεδο...κλπ κλπ.

 

Θα συνδυάσω άμεση αερόβια μετά τα βαρη που έχω σπίτι(έχω και σκοινακι, άλλο που να χωροπηδαω 100κιλα βόδι?).

 

έχει κανείς σπίτι του; αξίζει; ευχαριστώ guys...

καλο ειναι απλα δεν υπαρχει ιδιατερη παρακινηση/ευχαριστο περιβαλλον...κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους,

 

ειμαι 1.83 περιπου, 65 κιλα και οπως καταλαβαινετε πολυ λεπτος. Εκανα taekwondo για χρονια, σταματησα περσυ και δεν εχω ξαναγυμναστει απο τοτε. Το παραπονο μου ειναι οτι ειμαι λεπτος χωρις μυικο ογκο. Γενικα με τα βαρη δε τα παω καλα, δε μου αρεσουν, τα βαριεμαι. Απο διατροφη, τρωω τα παντα, με μετρο. Τι μπορω να κανω για να παρω μυικο ογκο και να κανω ενα πιο ωραιο σωμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από περιέργεια, όταν λες τρως τα πάντα με μέτρο, τι εννοείς ακριβώς; δηλαδή μέσα σε μια τυπική μέρα τι μπορεί να φας; 

 

ρωτάω γιατί το να διατηρείς βάρος δεν είναι και τόσο εύκολο, ακόμα και λίπος να αφορά.. δηλαδή πρέπει να τρως, αλλιώς αδυνατίζεις

 

μήπως το μέτρο σου σημαίνει ότι αντικειμενικά τρως λίγο; και δε μιλάω για βάρος αθλητή που πιθανώς τρώει το καταπέτασμα γιατί έχει ανάλογες ανάγκες;, αλλά γενικά μήπως τρως λίγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχεται να τρωω και λιγο, τρωω μεχρι εκει που ειμαι οκ, δε πειναω παραπανω δηλαδη για να φαω περισσοτερο.

Θα φαω το πρωινο μου, γυρω στις 10-11 θα ξαναφαω ενα σαντουιτς ή κατι τετοιο, μεσημεριανο με σαλατα μερικες φορες (δεν ειναι παντα ευκολο γιατι ειμαι εκτος σπιτιου), το απογευμα καποιο φρουτο και ξανα το βραδυ καποιο μικρο γευμα.

Με μετρησεις θερμιδων κλπ για να υπολογισω τι προσληψη κανω την ημερα δε τα παω καλα, δε τα ξερω αυτα και η αληθεια ειναι πως δε με καιει να το ψαξω παραπανω κιολας αυτο το κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα σου πρότεινα να τρως περισσότερο γιατί είσαι πολύ λίγα κιλά για το ύψος σου. Μετά για αυξηση μυικού ιστού η προπόνηση με αντιστάσεις είναι κάπως μονόδρομος.

 

Και έγω που πήγα από άθλημα (Kickbox) σε γυμναστήριο δυσκολεύτηκα να βρω ενδιαφέρον αρχικά αλλά μετα όταν βλέπεις διαφορά στο σώμα σου πας πιο εύκολα. Δοκίμασε να πας με κάποιο φίλο σου που είναι ήδη στη φάση αλλιώς ίσως να το συνδυάσεις και με κάποιο άθλημα που να σου αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιστασεις εννοεις τα βαρη;

Εχω δοκιμασει στο παρελθον να παω σε γυμναστηριο, στον μηνα πανω ομως εχανα το οποιο ενδιαφερον μου, βαριομουν πολυ, δεν εβλεπα διαφορα στο σωμα μου και τα παρατουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bodyweight, βάρη, λάστιχα, ολα στην προπόνηση με αντίσταση ανήκουν και ολα θα σε πιάσουν γιατί εισαι αρχάριος. Αλλα θελει να γυμνάζεσαι με πάθος και να τρως υπερθερμιδικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αδερφος μου κανει εδω και καιρο το freeletics, εχει εθιστει σε αυτο και πραγματικα εχει αλλαξει το σωμα του!

Υπερθερμιδικα λεγοντας οτι να ναι αλλα σε ποσοτητες ή συγκεκριμενα πραγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολους,

 

ειμαι 1.83 περιπου, 65 κιλα και οπως καταλαβαινετε πολυ λεπτος. Εκανα taekwondo για χρονια, σταματησα περσυ και δεν εχω ξαναγυμναστει απο τοτε. Το παραπονο μου ειναι οτι ειμαι λεπτος χωρις μυικο ογκο. Γενικα με τα βαρη δε τα παω καλα, δε μου αρεσουν, τα βαριεμαι. Απο διατροφη, τρωω τα παντα, με μετρο. Τι μπορω να κανω για να παρω μυικο ογκο και να κανω ενα πιο ωραιο σωμα;

πρεπει να εισαι αρκετα λεπτος.ειμαι 1.80 και 70 kg (προσωρινα)και νιωθω .....

το κανονικο μου ηταν 74 με 75

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...