Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

μετά από αρκετούς μήνες ξαναγράφω σε αυτό το θέμα γιατί αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα...

Πριν από κανένα χρόνο εμφάνισα δυσανεξία στη λακτόζη, αλλά με το γιαούρτι δεν είχα κάποιο θέμα. Οπότε για την πρωτείνη μου είχα επιλέξει να τρώω αρκετό στραγγιστό γιαούρτι (μπόμπα πρωτείνης). Πλέον όμως νομίζω ότι ο οργανισμός μου δεν το αντέχει ούτε αυτό και δυστυχώς πρέπει να καταφύγω σε άλλη λύση.

Από τη μία στα σούπερ μάρκετ πια υπάρχουν ασπράδια αυγού (γύρω στο 1.35 ευρώ τα 25 γρ πρωτείνης), από την άλλη υπάρχει η λύση της σκόνης που δεν έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα. Αλλά και στη σκόνη να καταφύγω, η απλή whey concentrate είναι off limits από ό,τι διαβάζω για σημαντική δυσανεξία στη λακτόζη, οπότε είτε πάω σε whey isolate ή σε πρωτείνες από άλλες πηγές. Οπότε και οι σκόνες πάνω κάτω στην τιμή του φυσικού ασπραδιού βγαίνουν και μάλιστα φοβάμαι λίγο για την πρέλευση τους (μεταλλαγμένη σόγια (?), φαρμακωμένο μοσχάρι (?))

Τι έχετε να προτείνετε; Thanks

Τι λες για ομελέτα με 3 αυγά και 100γρ κασέρι; Σου δίνουν πάνω απο 50γρ πρωτεΐνης, πολλά χρήσιμα μικροσυστατικα κι ειναι πεντανόστιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

σωστη διατροφη και γυμναστικη και να ανεβασουμε και λιγο λιγο την ζυγαρια.τωρα που θα γυμναζεσαι θα καις και παραπανω οποτε θα πρεπει να προσθεσεις θερμιδες

 

Εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση (ύψος-κιλά (1.82-66)), με τη διαφορά ότι τρώω πάρα πολύ, πολλά συχνά γεύματα και 2 μεγάλα μεσημέρι-βράδυ αλλά τεράστιες ποσότητες.

​Δεν παίρνω κιλά καθόλου εύκολα και δε μου αρέσει και να παίρνω γιατί όταν τα παίρνω, τα παίρνω σχεδόν αποκλειστικά στην κοιλιά και παρόλο που την έχω σφίξει αρκετά, ακόμα έχω λίγη κοιλιά παρά τα λίγα κιλά μου.

​Από γυμναστική κάνω πολύ με λάστιχα και λίγο με αλτήρες.

Από διατροφή, 90% σπιτικό φαγητό, που συνήθως το φτιάχνω και μόνος μου και περιέχει πολύ κρέας και σαλάτες.

 

​Η ερωτήσή μου είναι πώς μπορώ ν'ανέβω σε κιλά, ώστε ν'ανέβω σε μυική μάζα, ρίχνοντας ταυτόχρονα και την κοιλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι κατάλαβα είσαι τύπου skinnyfat δηλαδή σχεδόν καθόλου μύες. Κιλά ανεβάζουμε σταδιακά και όχι απότομα, όσο πιο απότομα τόσο μεγαλύτερο ποσοστό θα είναι λίπος.

 

Έχεις δυο επιλογές, είτε χάνεις κιλά μέχρι να φύγει η κοιλιά αλλά θα γίνεις ακόμα πιο λεπτός και έπειτα ξεκινάς καθαρό bulk είτε συμβιβάζεσε με την κοιλιά , μπαίνεις bulk κατευθείαν και κόβεις μετά απο ενα χρονικό διάστημα.

 

Πάντως αφού δεν παίρνεις εύκολα κιλά μην τον φοβάσε τόσο τον υδατάνθρακα.

 

Α , και πρόγραμμα γυμναστικής, χωρίς αυτό μην περιμένεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση (ύψος-κιλά (1.82-66)), με τη διαφορά ότι τρώω πάρα πολύ, πολλά συχνά γεύματα και 2 μεγάλα μεσημέρι-βράδυ αλλά τεράστιες ποσότητες.

​Δεν παίρνω κιλά καθόλου εύκολα και δε μου αρέσει και να παίρνω γιατί όταν τα παίρνω, τα παίρνω σχεδόν αποκλειστικά στην κοιλιά και παρόλο που την έχω σφίξει αρκετά, ακόμα έχω λίγη κοιλιά παρά τα λίγα κιλά μου.

​Από γυμναστική κάνω πολύ με λάστιχα και λίγο με αλτήρες.

Από διατροφή, 90% σπιτικό φαγητό, που συνήθως το φτιάχνω και μόνος μου και περιέχει πολύ κρέας και σαλάτες.

 

​Η ερωτήσή μου είναι πώς μπορώ ν'ανέβω σε κιλά, ώστε ν'ανέβω σε μυική μάζα, ρίχνοντας ταυτόχρονα και την κοιλιά...

waaaaaat? 16kg κάτω απ το ύψος σου κ έχεις κοιλιά? Αργό καθαρό όγκο (200-250 θερμίδες πάνω απ τη συντήρηση) , βάζεις μερικά κιλά όσο ποιο καθαρά γίνεται προσέχοντας να μη ξεφύγεις σε λίπος και αν χρειαστεί cut και ξανά αργό bulk . 

 

το πρόβλημα είναι 99% στη διατροφή σου και η μαλακία ειναι πως αν συνεχίσεις να τρως random "ότι έχει σπίτι" φάση δεν θα αλλάξει κάτι. Αν φας παραπάνω επειδή ακριβώς κάτι κάνεις λάθος το αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που θες. Οπότε μάθε να τρως μέσα απ τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum και είσαι οκ. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση (ύψος-κιλά (1.82-66)), με τη διαφορά ότι τρώω πάρα πολύ, πολλά συχνά γεύματα και 2 μεγάλα μεσημέρι-βράδυ αλλά τεράστιες ποσότητες.

​Δεν παίρνω κιλά καθόλου εύκολα και δε μου αρέσει και να παίρνω γιατί όταν τα παίρνω, τα παίρνω σχεδόν αποκλειστικά στην κοιλιά και παρόλο που την έχω σφίξει αρκετά, ακόμα έχω λίγη κοιλιά παρά τα λίγα κιλά μου.

​Από γυμναστική κάνω πολύ με λάστιχα και λίγο με αλτήρες.

Από διατροφή, 90% σπιτικό φαγητό, που συνήθως το φτιάχνω και μόνος μου και περιέχει πολύ κρέας και σαλάτες.

 

​Η ερωτήσή μου είναι πώς μπορώ ν'ανέβω σε κιλά, ώστε ν'ανέβω σε μυική μάζα, ρίχνοντας ταυτόχρονα και την κοιλιά...

2 πραγματα ειναι   σιγουρα οπως ο θανατος στην δικη σου περιπτωση .Το πρωτο και κυριοτερο ειναι οτι ΔΕΝ  τρως  παρα πολυ και σιγουρα  δεν τρως τεραστιες ποσοτητες .

Το δευτερο ειναι  οτι δεν κανεις γυμναστικη .

Το δευτερο ειναι ευκολο, το  να το ξεκινησεις  ειναι θεμα αποφασης.

Το πρωτο το να τρως σωστα και επαρκως  για τα κιλα σου  ειναι το δυσκολο .Και ειναι παρα πολυ δυσκολο διοτι δεν εχεις συναισθηση της καταστασης σου αλλα αυταπατες ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντούκι σπεκτ πολύ καλός και προπάντων καθαρός. Φαντάζομαι συνεχίζεις το τρέξιμο

-------------

Γιάννο πως πάει με τους κρίκους; Βοηθάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

waaaaaat? 16kg κάτω απ το ύψος σου κ έχεις κοιλιά? Αργό καθαρό όγκο (200-250 θερμίδες πάνω απ τη συντήρηση) , βάζεις μερικά κιλά όσο ποιο καθαρά γίνεται προσέχοντας να μη ξεφύγεις σε λίπος και αν χρειαστεί cut και ξανά αργό bulk . 

 

το πρόβλημα είναι 99% στη διατροφή σου και η μαλακία ειναι πως αν συνεχίσεις να τρως random "ότι έχει σπίτι" φάση δεν θα αλλάξει κάτι. Αν φας παραπάνω επειδή ακριβώς κάτι κάνεις λάθος το αποτέλεσμα δεν θα είναι αυτό που θες. Οπότε μάθε να τρως μέσα απ τους οδηγούς που υπάρχουν στο forum και είσαι οκ. 

 

Ποτέ δεν έβαζα πολλά κιλά, η κοιλιά μου έμεινε από το στρατό όπου με τις σαβούρες που έτρωγα εκεί έβαλα καμιά 10αριά κιλά, σχεδόν αποκλειστικά εκεί.

​Μετά περιορίζοντας λίγο το φαγητό, μιας και πάντα έτρωγα πολύ, έχασα τα παραπάνω κιλά, η κοιλιά όμως έμεινε.

 

​Με το που ξεκίνησα πριν 2-3 μήνες συστηματική γυμναστική και ειδικά κοιλιακούς, έσφιξε κι έπεσε ελάχιστα.

 

​Όταν λες να μην τρώω ράντομ, εννοείς να τρώω τα ίδια πράγματα τις ίδιες μέρες κάθε εβδομάδα;

 

2 πραγματα ειναι   σιγουρα οπως ο θανατος στην δικη σου περιπτωση .Το πρωτο και κυριοτερο ειναι οτι ΔΕΝ  τρως  παρα πολυ και σιγουρα  δεν τρως τεραστιες ποσοτητες .

Το δευτερο ειναι  οτι δεν κανεις γυμναστικη .

Το δευτερο ειναι ευκολο, το  να το ξεκινησεις  ειναι θεμα αποφασης.

Το πρωτο το να τρως σωστα και επαρκως  για τα κιλα σου  ειναι το δυσκολο .Και ειναι παρα πολυ δυσκολο διοτι δεν εχεις συναισθηση της καταστασης σου αλλα αυταπατες ...

 

Θα σου πω κάτι, όταν λέω τρώω πολύ, εννοώ στα 2 κυρίως γεύματά μου, το μεσημέρι και το βράδυ, πίστεψέ με, τρώω τεράστιες ποσότητες και μπορώ να ξαναφάω και αμέσως μετά το φαγητό, δε νιώθω εύκολα κορεσμό.

​Γυμναστική κάνω μόνο περπάτημα από αερόβια κι από εκεί και πέρα λάστιχα, κοιλιακούς και βαράκια, αυτά εδώ και 2-3 μήνες συστηματικά, πιο πριν αραιά και πού.

Αφήνοντας τα λάστιχα και ξεκινώντας βάρη

 

Όταν λέω λάστιχα, εννοώ λάστιχα με αντιστάσεις, οπότε είναι σαν βάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

​Όταν λες να μην τρώω ράντομ, εννοείς να τρώω τα ίδια πράγματα τις ίδιες μέρες κάθε εβδομάδα;

 

 

εννοώ να μην τρως στην τύχη , δηλαδή να βρεις πόσες θερμίδες χρειάζεσαι και να τις μοιράσεις σωστά σε μια ισορροπημένη διατροφή 

ποικιλία στη διατροφή σου ναι , να έχεις , δεν ειναι ανάγκη να φας κάθε μέρα το ίδιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποτέ δεν έβαζα πολλά κιλά, η κοιλιά μου έμεινε από το στρατό όπου με τις σαβούρες που έτρωγα εκεί έβαλα καμιά 10αριά κιλά, σχεδόν αποκλειστικά εκεί.

​Μετά περιορίζοντας λίγο το φαγητό, μιας και πάντα έτρωγα πολύ, έχασα τα παραπάνω κιλά, η κοιλιά όμως έμεινε.

 

​Με το που ξεκίνησα πριν 2-3 μήνες συστηματική γυμναστική και ειδικά κοιλιακούς, έσφιξε κι έπεσε ελάχιστα.

 

​Όταν λες να μην τρώω ράντομ, εννοείς να τρώω τα ίδια πράγματα τις ίδιες μέρες κάθε εβδομάδα;

 

 

 

Θα σου πω κάτι, όταν λέω τρώω πολύ, εννοώ στα 2 κυρίως γεύματά μου, το μεσημέρι και το βράδυ, πίστεψέ με, τρώω τεράστιες ποσότητες και μπορώ να ξαναφάω και αμέσως μετά το φαγητό, δε νιώθω εύκολα κορεσμό.

​Γυμναστική κάνω μόνο περπάτημα από αερόβια κι από εκεί και πέρα λάστιχα, κοιλιακούς και βαράκια, αυτά εδώ και 2-3 μήνες συστηματικά, πιο πριν αραιά και πού.

 

 

Όταν λέω λάστιχα, εννοώ λάστιχα με αντιστάσεις, οπότε είναι σαν βάρη.

Βρες μου ένα λάστιχο που αντικαθιστά 100 κιλά. Πάγκο εκτός αν λες νταλίκας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρες μου ένα λάστιχο που αντικαθιστά 100 κιλά. Πάγκο εκτός αν λες νταλίκας

 

Εντάξει, δε φτάνουν τόσα κιλά, μέχρι 36 για κάθε χέρι.

​Σπίτι μου γυμνάζομαι με τα λάστιχα και τους αλτήρες, δεν κάνω πάγκο, αλλά είναι και νωρίς για μένα μετά από 2-3 μήνες που έχω ξεκινήσει συστηματικά για τόσα πολλά κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με το να κάνεις λάθη είναι ότι τα αναγνωρίζεις εύκολα όταν τα κάνουν άλλοι.

 

Βασίλη, έχω περάσει ακριβώς τα ίδια. Ψηλός, αδύνατος και με μπάκα. Not good. Έπειτα πήγα να φτιάξω μυς με λάστιχα. Μπα. Αποτυχία.

 

Κάνεις λάθος και στο πρόγραμμα γυμναστικής και στη διατροφή.

 

Πρέπει να βάλεις progression overload στη γυμναστική σου. Πολύ απλά: Κάνεις κάποια άσκηση ας πούμε με 7κιλους αλτήρες; Πρέπει αυτοί σε 2-3 βδομάδες να γίνουν 8κιλοι, έπειτα 10κιλοι, κοκ Αν δεν αυξάνεις την αντίσταση, δεν πρόκειται να αναγκάσεις το σώμα σου να αυξήσει το μυικό ιστό.

 

Διατροφή τώρα. Πιθανολογώ ότι δεν τρως αρκετή πρωτείνη. Και 3 πιάτα φασολάκια να φας, αυτό δεν είναι φαί για αύξηση μυικής μάζας. Ούτε αν φας για πρωινό 2 τυρόπιτες. Χρειάζεσαι κρέας. Χρειάζεσαι αυγα. Χρειάζεσαι γάλα. Χρειάζεσαι πρωτείνη.

 

Έχουμε φτιάξει σχετικούς οδηγούς. Διάβαστους και ξαναέλα για απορίες. Πάντως να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Πολλοί την πατάνε και λένε "α, δεν το χω, φταίει το dna μου ή ο ανάδρομος ερμής". Απλά κάνεις λάθος επιλογές. Γυμνάσου σωστά, φάε σωστά και θα δεις πώς θα αποκτήσεις τη μυικότητα που θες.

 

------------------------

Θοδωρή, ζόρικοι οι κρίκοι. Τους έχω εντάξει στην προπόνηση αλλά δυσκολεύομαι πολύ. Κι αυτό με κάνει να τους γουσταρω ακόμη περισσότερο!

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε και εγώ τα ίδια ειμαι, όπως ακριβώς έγραψες και Εσύ, ενώ ειμαι πολύ λεπτός όπως έγραψα προηγουμένως, έχω κάνει κοιλίτσα, όσο περίεργο και αν ακούγεται. Σε όποιον το λέω, περιττό να πω ότι με κοροϊδεύει. Επίσης, οτιδήποτε και εάν φάω, φουσκωνω εύκολα, δηλαδή τι εύκολα απλά, πανεύκολα. Μετα απο καθε γευμα, θα φουσκωσω, θα πρηστω και θα νιώθω βαρύς. Πραγματικά δε ξέρω τι φταιει για αυτό το πράγμα.

Όταν λέμε 250 θερμίδες πάνω από όσο πρέπει, με ποιον τρόπο καθόμαστε να μετράμε θερμίδες? Είναι το χειρότερο μου αυτό και αν είναι απαραίτητο βήμα για την διαδικασία απόκτησης μυϊκού όγκου, ήδη μου φαίνεται βουνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό με το να κάνεις λάθη είναι ότι τα αναγνωρίζεις εύκολα όταν τα κάνουν άλλοι.

 

Βασίλη, έχω περάσει ακριβώς τα ίδια. Ψηλός, αδύνατος και με μπάκα. Not good. Έπειτα πήγα να φτιάξω μυς με λάστιχα. Μπα. Αποτυχία.

 

Κάνεις λάθος και στο πρόγραμμα γυμναστικής και στη διατροφή.

 

Πρέπει να βάλεις progression overload στη γυμναστική σου. Πολύ απλά: Κάνεις κάποια άσκηση ας πούμε με 7κιλους αλτήρες; Πρέπει αυτοί σε 2-3 βδομάδες να γίνουν 8κιλοι, έπειτα 10κιλοι, κοκ Αν δεν αυξάνεις την αντίσταση, δεν πρόκειται να αναγκάσεις το σώμα σου να αυξήσει το μυικό ιστό.

 

Διατροφή τώρα. Πιθανολογώ ότι δεν τρως αρκετή πρωτείνη. Και 3 πιάτα φασολάκια να φας, αυτό δεν είναι φαί για αύξηση μυικής μάζας. Ούτε αν φας για πρωινό 2 τυρόπιτες. Χρειάζεσαι κρέας. Χρειάζεσαι αυγα. Χρειάζεσαι γάλα. Χρειάζεσαι πρωτείνη.

 

Έχουμε φτιάξει σχετικούς οδηγούς. Διάβαστους και ξαναέλα για απορίες. Πάντως να είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις κάποιο πρόβλημα. Πολλοί την πατάνε και λένε "α, δεν το χω, φταίει το dna μου ή ο ανάδρομος ερμής". Απλά κάνεις λάθος επιλογές. Γυμνάσου σωστά, φάε σωστά και θα δεις πώς θα αποκτήσεις τη μυικότητα που θες.

 

------------------------

Θοδωρή, ζόρικοι οι κρίκοι. Τους έχω εντάξει στην προπόνηση αλλά δυσκολεύομαι πολύ. Κι αυτό με κάνει να τους γουσταρω ακόμη περισσότερο!

 

To κάνω αυτό και με τα λάστιχα και με τους αλτήρες.

​20 επαναλήψεις σε 4 σετ με τα λάστιχα, 10 με τους αλτήρες, αυξάνω στο μήνα τα κιλά.

​Το θέμα είναι ότι δεν κάνω αερόβια περισσότερο για να βοηθήσω στο να πάρω κιλά, οπότε είναι λίγο βαρετή η γυμναστική μου γιατί είναι τελείως στατική.

 

​Για το φαγητό, να είσαι σίγουρος ότι αν φάω 2 τυρόπιτες ή 3 πιάτα φασολάκια, δε με πιάνουν καθόλου, μετά από 1-2 ώρες ξαναπεινάω.

Θα διαβάσω τους οδηγούς πάντως και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω πολλοι ρωτανε βασικα πραγματα οπως προγραμματα γυμναστικης/διατροφη/μετρηση θερμιδων κλπ.

 

Τσεκαρετε και το forum του bodybuilders.gr.

 

Εχει πολα threads σχετικα με αυτα και που απευθυνονται σε αρχαριους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...