Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω πολλοι ρωτανε βασικα πραγματα οπως προγραμματα γυμναστικης/διατροφη/μετρηση θερμιδων κλπ.

 

Τσεκαρετε και το forum του bodybuilders.gr.

 

Εχει πολα threads σχετικα με αυτα και που απευθυνονται σε αρχαριους .

υπάρχει κ εδώ thread και έχουν αναλύσει τα πάντα (τουλάχιστον όσα χρειάζονται για να φτάσεις σε φοβερό επίπεδο ). 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

Ντούκι σπεκτ πολύ καλός και προπάντων καθαρός. Φαντάζομαι συνεχίζεις το τρέξιμο

-------------

Γιάννο πως πάει με τους κρίκους; Βοηθάνε;

Τρέχω αλλά όχι αρκετά, σκέψου ότι μια φορά έφτασα σε διπλό αριθμό χιλιομέτρων και αυτό με τα μισάωρο να είναι τρέξιμο και τα άλλα ζέσταμα αποθεραπεία και ξεκούραση μεταξύ των σετ, αλλά ο χρόνος στα χιλιαρια πέφτει και σιγά σιγά ξεμπουκωνουν τα πόδια μου.

 

Αααααν κάποια στιγμή σοβαρευτω και απλά καθαρίσω τη διατροφή θα δω μεγάλες αλλαγές στην εμφάνιση γιατί τώρα είμαι λίγος μπουλης ακόμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@merkon: εμενα μου έφταιγε ο υδατάνθρακας κι είχα τα ίδια συμπτώματα (φούσκωμα, πρήξιμο, κακή αίσθηση, κοιλιτσα). Τον εχω ελαχιστοποιήσει κι εχω βάλει στη θέση του τα λιπαρά. Κανένα φούσκωμα, καλη αίσθηση, αυξηση κιλών. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Διατροφή τώρα. Πιθανολογώ ότι δεν τρως αρκετή πρωτείνη. Και 3 πιάτα φασολάκια να φας, αυτό δεν είναι φαί για αύξηση μυικής μάζας. Ούτε αν φας για πρωινό 2 τυρόπιτες. Χρειάζεσαι κρέας. Χρειάζεσαι αυγα. Χρειάζεσαι γάλα. Χρειάζεσαι πρωτείνη.

 

 

Αυτο ακριβως .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουγα θετικά σχόλια για την πλάτη μου χθες και με παραξένεψε . Είναι απ τα σημεία που ποτέ δεν με απασχολούσαν (επειδή δεν την βλέπω μάλλον :-D ) . Είναι αυτό που λένε , πάντα θα θες αυτό που δεν έχεις. Το στήθος οκ έφτιαξε, η κοιλιά έρχεται στα ίσια της , είμαι σε φάση πλέον να κυνηγήσω ένα καλό στεγνό physique

έβγαλα μια φωτογραφία σήμερα το πρωί που ξύπνησα αλλα δεν την τσέκαρα κ έχει βγει θαμπή απ το φως , τη βάζω για να πάρτε μια ιδέα απο σχήμα 

post-353959-0-43426000-1504080150_thumb.jpg
 
Μου δίνω 2-3 μήνες ακόμα για να δω πως θα πάει , τα τελευταία 5-6kg θέλω να τα χάσω όσο ποιο αργά γίνεται οπότε αερόβιες κ μείωση θερμίδων ειναι off the table 

πρέπει να είμαι κανα 76-77kg τις μέρες με χαμηλό υδατάνθρακα, θα ξαναζυγιστώ όποτε το θυμηθώ . Βέβαια κάθε 4η μέρα του carb cycle παίζει να παίρνω 1-2kg τα οποία πάνε κατευθείαν στους μυς , δηλαδή όχι μόνο δεν θαμπώνω αλλα φαίνομαι στεγνότερος. 
Πρώτη φορά με carb cycling μπορώ να πω ειμαι ευχαριστημένος . Ι


 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα , μετά από αρκετό ψάξιμο στο ίντερνετ κάπου έχω μπερδευτεί. Θέλω να ξεκινήσω πρωτεΐνη σε σκόνη ,πέραν του φαγητού, και από ότι είδα υπάρχει όγκου και γράμμωσης σωστά; δεν αναγράφει η καθε μια όμως τι είναι , πως θα το ξεχωρίσω;πρέπει να τις πάρω με κάποια σειρά;έχετε κάτι να μου προτείνετε που γνωρίζετε;

 

Ps μετά από λιώσιμο σε γυμναστική και διατροφή σε υπερβολικά για τον εαυτό μου μεγάλο ρυθμό από Μ. Δευτέρα που ξεκίνησα έως και αρχές Αυγούστου , τώρα το καλοκαίρι , φίλοι και γνωστοι με επαινουσαν για αυτό που κατάφερα και αυτό με κάνει να θέλω παραπάνω. Γι'αυτό και θα έλεγα να δοκιμάσω πρόσθετη πρωτεΐνη ισως και καταφέρω κάτι καλύτερο με εντατική προπόνηση και διατροφή . Αξίζει άραγε ή να μην το σκέφτομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ps μετά από λιώσιμο σε γυμναστική και διατροφή σε υπερβολικά για τον εαυτό μου μεγάλο ρυθμό από Μ. Δευτέρα που ξεκίνησα έως και αρχές Αυγούστου , τώρα το καλοκαίρι , φίλοι και γνωστοι με επαινουσαν για αυτό που κατάφερα και αυτό με κάνει να θέλω παραπάνω. Γι'αυτό  

γιαυτό θα πρέπει να περιμένεις , το κάτι παραπάνω θα έρθει με τον καιρό , εφόσον κάνεις οτι πρέπει απο διατροφή και άσκηση. Να ξέρεις πάντως πως τα "gains" μετά απο κάποιους μήνες αρχίζουν κ γίνονται ποιο αργά , δηλαδή δεν θα πρέπει να περιμένεις πως θα βλέπεις τόσο γρήγορες αλλαγές για πάντα.

Αυτό για να μην απογοητευτείς και νομίζεις πως κάνεις κάτι λάθος. όχι ,αν ακολουθήσεις σωστή διατροφή και προπόνηση θέλει απλά χρόνο.

 

πρωτεΐνη μόνο whey καθαρή , όλες τις άλλες τις ξεχνάς , ειναι φορτωμένες με σκουπιδουδατάνθρακα 

αυτό που θα κοιτάζεις για να επιλέξεις θα ειναι να μην έχει υδατάνθρακες πέρα απο κάτι λίγα γρ /μεζούρα 

 

επίσης να ψάχνεις reviews σχετικά με την γεύση για να μην απογοητευτείς , μερικούς δεν μας νοιάζει καν η γεύση , άλλους τους χαλάει, προσωπικά ότι έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια είχε καλή γεύση.

 

Επίσης έχε στο μυαλό σου πως η πρωτεΐνη ειναι φαγητό σε σκόνη και ειναι καλή κυρίως για μετά την προπόνηση. Το ιδανικό είναι να τρως φαγητό μέσα στη μέρα σου , η whey δεν μπορεί να αντικαταστήσει το φαγητό , ούτε θα σε "τουμπανιάσει" , το πολύ πολύ αν πίνεις πολλά scoop τη μέρα να σε πάει αίμα καθώς μιλάμε για υγρή τροφή. Φαγητό λοιπόν και η whey το κερασάκι στην τούρτα 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά με carb cycling μπορώ να πω ειμαι ευχαριστημένος . Ι

Και γω φέτος έκανα για 4 εβδομάδες carb cycle με low carb στα 1600 και high carb 1900 στην 7ημέρα μόνο 

εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα και αποφάσισα του χρόνου όλη τη θερινή σεζόν να κινηθώ έτσι και αντίστοιχα Μάιο και Σεπτέμβρη να βγαίνω-μπαίνω από-σε ισοθερμιδική 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω φέτος έκανα για 4 εβδομάδες carb cycle με low carb στα 1600 και high carb 1900 στην 7ημέρα μόνο 

εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα και αποφάσισα του χρόνου όλη τη θερινή σεζόν να κινηθώ έτσι και αντίστοιχα Μάιο και Σεπτέμβρη να βγαίνω-μπαίνω από-σε ισοθερμιδική 

για εμένα πλέον το carb cycling ειναι μονόδρομος, πραγματικά η καλύτερη εμπειρία στο θέμα της διατροφής. Αν δω σε κανα μήνα πως έχω ρίξει αρκετά το λίπος μου θα μπω σε συντήρηση με carb cycling πάλι. Σκοπεύω μετά να δουλέψω γύρω στα 72kg , δηλαδή 1-2 κιλά πάνω απ το ύψος μου αλλα ακόμα και αν αυξήσω κάποια στιγμή τις θερμίδες αυτό θα ειναι 200-250 υπερθερμιδικά αυτό θα ειναι κ πάλι σε carb cycling. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι από Μάιο υποθερμιδικά και δεν αντέχω άλλο σωματικά και ψυχολογικά... σταδιακά ανεβάζω να μπω ισοθερμιδικά μπας και βάλουμε κάνα μυ γιατί έχει καταντήσει αηδία εσείς να βάζετε στο άψε σβήσε και μεις να τραβάμε γολγοθά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω φέτος έκανα για 4 εβδομάδες carb cycle με low carb στα 1600 και high carb 1900 στην 7ημέρα μόνο 

εντυπωσιάστηκα από το αποτέλεσμα και αποφάσισα του χρόνου όλη τη θερινή σεζόν να κινηθώ έτσι και αντίστοιχα Μάιο και Σεπτέμβρη να βγαίνω-μπαίνω από-σε ισοθερμιδική 

Ποιο ήταν το αποτέλεσμα που σε εντυπωσίασε;  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ είμαι από Μάιο υποθερμιδικά και δεν αντέχω άλλο σωματικά και ψυχολογικά... σταδιακά ανεβάζω να μπω ισοθερμιδικά μπας και βάλουμε κάνα μυ γιατί έχει καταντήσει αηδία εσείς να βάζετε στο άψε σβήσε και μεις να τραβάμε γολγοθά 

ναι αράζουμε σε καναπέδες κ φυτρώνουν μυς  :-D 

ε τα στάνταρντ για τις γυναίκες ειναι άλλα , λίγο γράμμωση και μια normal μυικότητα και είστε μοντέλα , εμείς με λίγη γράμμωση και "normal" μυικότητα είμαστε ακρίδες  B) 

  

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ήταν το αποτέλεσμα που σε εντυπωσίασε;  :-)

o μεταβολισμός τον Ιούλιο έπιασε plateau, οπότε και στράφηκα στo carb cycle... άρχισα να χάνω το αντιλήφθηκα στη ζυγαριά και να καθαρίζω το αντιλήφθηκα στον καθρέπτη

ναι αράζουμε σε καναπέδες κ φυτρώνουν μυς  :-D 

ε τα στάνταρντ για τις γυναίκες ειναι άλλα , λίγο γράμμωση και μια normal μυικότητα και είστε μοντέλα , εμείς με λίγη γράμμωση και "normal" μυικότητα είμαστε ακρίδες  B) 

  

περί ορέξεως....

εγώ για να χτίσω αυτό που χτίζεις εσύ σε ένα μήνα χρειάζομαι έναν χρόνο ... άτιμη φύση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o μεταβολισμός τον Ιούλιο έπιασε plateau, οπότε και στράφηκα στo carb cycle... άρχισα να χάνω το αντιλήφθηκα στη ζυγαριά και να καθαρίζω το αντιλήφθηκα στον καθρέπτη

περί ορέξεως....

εγώ για να χτίσω αυτό που χτίζεις εσύ σε ένα μήνα χρειάζομαι έναν χρόνο ... άτιμη φύση 

το λάθος στο σκεπτικό σου ειναι πως προσπαθείς να γίνεις άντρας , νομίζω στο έχω ξαναπεί 

αν θες μυικότητα άντρα μόνο με φάρμακα θα την αποκτήσεις , κάτι που ειναι "αηδία" κατα την άποψη μου γιατι ουσιαστικά μετατρέπει την γυναίκα σε τρανσέξουαλ,  αλλα όπως είπες περι ορέξεως..

 

αυτό που λες έχει point μόνο αν θες να φτιάξεις μυικότητα μεγαλύτερη της φυσιολογικής του φύλου σου , σε κάτι άλλο δεν σε εμποδίζουν οι ορμόνες σου και η φύση . 

 

και για να δώσω ένα παράδειγμα κάτι τέτοιο είναι απολύτως εφικτό

 

post-353959-0-55052400-1504096917_thumb.jpg

 

αλλα χρειάζεται ένα απ τα δύο , ή άτομο με αφοσίωση "ρομπότ"  ή προπονητή που θα επιβλέπει και θα συντονίζει την προσπάθεια . 

 

Εσύ απότι έχω καταλάβει θες κάτι ποιο προχωρημένο οπότε λογικό ειναι να σου πάρει και χρόνια natural 

 

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχομαι ξανά σε αυτό το thread για να κάνω μερικές ακόμα ερωτησούλες. Όταν κάνετε κοιλιακούς, πότε εισπνέετε και πότε εκπνέετε; Τις ανάσες γενικά για όλες τις ασκήσεις τις κάνετε με το στομάχι ή με το στήθος; Επίσης όταν μετά από γυμναστική πιάνεται κάποιος μυς, εκτός από ξεκούραση αυτού, πάιρνετε κάποια έξτρα βιταμίνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...