Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παχυντικο δεν το λες με 5-6 θερμίδες ποσο εχουν. Εγω θα σου ελεγα να δεις κανα monster με 0 ζαχαρη, περα απο την καφεινη που εχουν και τα αλλα, εχει και βιταμίνες.

 

μια χαρα ειμαστε δηλαδη καποτε κατεβαζα 1.5 λιτρο κοκα κολα κανονικη την ημερα τωρα ενα κουτακι zero το λες και αθλο :P

 

προσπαθω να αποφυγω και την καφεινη εδω και 2-3 μηνες γιατι εκτος του οτι με πειραζει στο στομαχι λενε οτι κανει και κατακρατηση οποτε πινω πλεον καφε ντεκαφεινε.

 

για τα γλυκαντικα τι λες παιρνω εδω και λιγες μερες αυτο

20150129152341_17625924-orig.jpg

αλλα ειδα οτι εχει προσμηξεις και λεω να παρω μολις τελιωσει καθαρη στεβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Εγω προσωπικα αποφευγω συμπληρωματα απο φαρμακια γιατι σου πινουν το αιμα,οχι απλα εχουν τα ιδια προιοντα που μπορεις να βρεις αλλου πιο φθηνα,αλλα μπορεις ακομα καλυτερα να διαλεξεις αλλη μαρκα σε πολυ καλυτερη τιμη.

Υ.Γ Ποτε μην μπαινετε σε μαγαζι/φαρμακειο χωρις να ξερετε απο πριν τι θα παρετε,θα σας πιουν και την τελευταια σταγονα του αίματος σας.

βεβαια αυτο δεν ειναι σε ολες τις χωρες.πχ στο εξωτερικο βλεπεις πολυβιταμινες με 1 ευρω το κουτακι οταν εδω κανουν 10 και 15.εδω το εχουμε παρακανει στις τιμες σε ολα αυτα τα ειδη (σε ολα εχει παραγινει αλλα οκ)

ποια ειναι η γνωμη σας για την pepsi/cola zero, φανταζομαι σιγουρα ειναι πολυ καλητερες απο της κανονικες γενικα ομως ενα κουτακι πχ την ημερα ποσο βλαπτικο/παχυντικο ειναι ?

δεν ειναι θεμα παχυντκικου ειναι πολλες φορες οτι αυτο που μπορει να πιεις ειναι σκουπιδι τελειως για τον οργανισμο

Παχυντικο δεν το λες με 5-6 θερμίδες ποσο εχουν. Εγω θα σου ελεγα να δεις κανα monster με 0 ζαχαρη, περα απο την καφεινη που εχουν και τα αλλα, εχει και βιταμίνες.

υπαρxει και hell το πορτοκαλι που ειναι σαν πολυβιταμινη αλλα και σε αυτα ενα οριο θελει
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γλυκαντικά είναι υπερβολή. Πιες τον καφε σου με την ζαχαρη που τον πίνεις. Απλα να αποφεύγεις την κρυφή ζάχαρη. Δηλαδη πριν παρεις κατι, γυρνα το να δεις ποσο ζαχαρη εχει, αν δεις τιποτα 40γρ στα 100γρ, απλα μακρια.

 

 

Το νου σου, είναι παντού.

Υγ σουπερ μοντερειτορα, κανε μια μεταφορά το θεμα http://www.insomnia.gr/topic/654114-api-key-vs-κλασικό-user-pass/στο web dev section. Την εκανα την παπαντζα μοθ και το εβαλα εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γλυκαντικά είναι υπερβολή. Πιες τον καφε σου με την ζαχαρη που τον πίνεις. Απλα να αποφεύγεις την κρυφή ζάχαρη. Δηλαδη πριν παρεις κατι, γυρνα το να δεις ποσο ζαχαρη εχει, αν δεις τιποτα 40γρ στα 100γρ, απλα μακρια.

 

 

Το νου σου, είναι παντού.

Υγ σουπερ μοντερειτορα, κανε μια μεταφορά το θεμα http://www.insomnia.gr/topic/654114-api-key-vs-κλασικό-user-pass/στο web dev section. Την εκανα την παπαντζα μοθ και το εβαλα εδω

 

δεν τα θελω για τον καφε τον καφε τον πινω πλεον μετριο αντι για γλυκο για τα δημιατριακα το θελω που βαζω λιγο αντι για ζαχαρη που εβαζα 3-4 κουταλιες και το χειμωνα λεω να ξεκινησω να κανω γλυκα αντι να τρωω απεξω

βεβαια αυτο δεν ειναι σε ολες τις χωρες.πχ στο εξωτερικο βλεπεις πολυβιταμινες με 1 ευρω το κουτακι οταν εδω κανουν 10 και 15.εδω το εχουμε παρακανει στις τιμες σε ολα αυτα τα ειδη (σε ολα εχει παραγινει αλλα οκ)

δεν ειναι θεμα παχυντκικου ειναι πολλες φορες οτι αυτο που μπορει να πιεις ειναι σκουπιδι τελειως για τον οργανισμο

υπαρxει και hell το πορτοκαλι που ειναι σαν πολυβιταμινη αλλα και σε αυτα ενα οριο θελει

 

το ξερω μωρε απλα θελω κατι να πινω μαζι με το φαι σκετο νερο δεν μπορω δοκιμασα περιε αλλα ειναι τα μαμημενα πανακριβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νου σου, είναι παντού.

Υγ σουπερ μοντερειτορα, κανε μια μεταφορά το θεμα http://www.insomnia.gr/topic/654114-api-key-vs-κλασικό-user-pass/στο web dev section. Την εκανα την παπαντζα μοθ και το εβαλα εδω

ready
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια ειναι η γνωμη σας για την pepsi/cola zero, φανταζομαι σιγουρα ειναι πολυ καλητερες απο της κανονικες γενικα ομως ενα κουτακι πχ την ημερα ποσο βλαπτικο/παχυντικο ειναι ?

και 2 λίτρα τη μέρα να πίνεις δε θα σε παχύνει , αλλα χαλάει τα δόντια το ανθρακικό τους, φαντάσου πως λειτουργεί και μέσα μας 

πολλοί πίνουμε βέβαια , το οτι κάνουμε ένα χ τρόπο ζωής δεν πάει να πει πως ζούμε και σαν μοναχοί με "ψωμί κ ελιά" αλλα πχ τώρα π κάνει ακόμα ζέστη πίνω πολύ συχνά , το χειμώνα που το γυρίζω στο τσάι μήλο/κανέλα που γευστικά το θεωρώ top , τις σταματάω τελείως και πίνω μόνο όταν τύχει 

 

σχετικά με την γλυκαντική αγοράζω αυτή . 0 θερμίδες (αν δεις μερικές γλυκαντικές μπορεί να έχουν θερμίδες αλλα λιγότερες απο την ζάχαρη, αυτή δεν έχει). 

 

post-353959-0-71341900-1504760411_thumb.jpg

 

Έχει 10 euro τα 50gr και μου κρατάει 2 μήνες? όταν κάνω βαριά χρήση. Δηλαδή πχ να πιω 3-4 ροφήματα τη μέρα, να βάλω στο πρωινό μου , να βάλω στο γιαούρτι το βράδυ κλπ 

 

είναι υπερβολικά δυνατή κ θέλει μέτρημα με την μύτη του κουταλιού του γλυκού ή με κάτι μικρό τέλος πάντων αλλα όταν βρεις την δοσολογία είναι ότι καλύτερο. Έχω αγοράσει πολλές γλυκαντικές αλλα καμία δεν με συνέφερε για την χρήση που κάνω συνήθως 

 

η μόνη βλακεία ειναι πως το μόνο μαγαζί που τις εισάγει όταν βγει εκτός αποθέματος μπορεί να κάνει καιρό να ξαναφέρει οπότε παίρνω 2-3 τη φορά για να έχω για μήνες .

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια ειναι η γνωμη σας για την pepsi/cola zero, φανταζομαι σιγουρα ειναι πολυ καλητερες απο της κανονικες γενικα ομως ενα κουτακι πχ την ημερα ποσο βλαπτικο/παχυντικο ειναι ?

Eινι η μονη καταχρηση που κανω  ,πινω χρονια  ενα κουτακι   coca light καθε μερα σχεδον και στο τσακιρ κεφι μπορει να πιω και 2 .

Ζero  δεν πινω δεν μου αρεσει η γευση και καταργηθηκε στην αμερικη θα αντικατασταθει απο αλλο παρομοιο προιον.Κανονικη ουτε καν μου φαινεται πολυ γλυκεια .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάγατε πριν κάποιες (αρκετές) σελίδες τι να κάνουμε μετά από προπόνηση που τελειώνουμε και νιώθουμε πιασμένοι, αν πρέπει να κάνουμε προπόνηση την επόμενη μέρα κτλ. 

 

Η προσωπική (σημερινή) εμπειρία μου, λέει το εξής: 

 

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα τρεις χαλαρές προπονήσεις με το ποδήλατο, έτσι για να μπω σιγά σιγά στο ρυθμό των προπονήσεων μετά από δύο εβδομάδες πλήρη αποχή. Τη Δευτέρα προχθές έκανα την πρώτη προπόνηση του νέου προγράμματος (Climbing) η οποία ήταν αρκετά δύσκολη. Τρίτη όλη μέρα ένιωθα DOMS. Όχι σε σημείο να μην μπορώ να περπατήσω, αλλά το "πιάσιμο" ήταν εκεί, το ένιωθα. Τετάρτη, μειώθηκε λίγο, αλλά δεν εξαφανίστηκε - σε κάποια φάση άρχισα να σκέφτομαι εάν έπρεπε να κάνω την επόμενη προπόνηση το βράδυ της Τετάρτης ή όχι. Τελικά, αποφάσισα και την έκανα. Ήταν, αν όχι η δυσκολότερη προπόνηση μέχρι τώρα, σίγουρα ήταν στο Top-3. Το τελευταίο (από τα 8 διαφόρων χρονικών διαρκειών και έντασης προσπάθειας) interval των 8 λεπτών το τελείωσα με μέσο όρο παλμών 173. Κατέβηκα από το ποδήλατο κι ένιωθα διαλυμένος, με δυσκολία περπατούσα (ναι, υπάρχουν κι αυτές οι προπονήσεις με το ποδήλατο - μην το υποτιμάτε! :-) ) και το μόνο που σκεφτόμουν ήταν τι με περιμένει σήμερα από πλευράς "πιασίματος", δυσκολίας στην κίνηση κτλ. 

 

Ε, λοιπόν, τίποτα, nada, nothing, niente, πως το λένε, ρε παιδί μου; Περπατάω κανονικά, χωρίς "πιάσιμο", χωρίς κάτι να θυμίζει την χθεσινοβραδυνή "κόλαση". Νιώθω λες και "ξεμπούκωσαν" τα πόδια μου χτες και σήμερα είμαι περδίκι. Οπότε, ναι, όταν αισθάνεστε πιασμένοι, πηγαίνετε να κάνετε προπόνηση - θα αισθανθείτε καλύτερα! Κι αν δεν με πιστεύετε, δοκιμάστε το!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι κατακράτηση η καφεΐνη, την αντίθετη δουλειά κάνει είναι διουρητική. Τα ανθρακούχα εκτός των άλλων που είπατε μειώνουν το μαγνήσιο στο σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρxει και hell το πορτοκαλι που ειναι σαν πολυβιταμινη αλλα και σε αυτα ενα οριο θελει

 

Το hell δεν μπορω να καταλαβω πως εγινε "mainstream",εχει κυριολεκτικα ιδια γευση με τα φθηνιαρικα no name ενεργειακα ποτα 50-60 λεπτων που βρισκεις σε σουπερμαρκετ. Τα οποια παρεπιπτωντος μερικα απο αυτα εχουν αραβικα γραμματα στις ετικετες τους.

 

Αποψη μου πως το monster ειναι χιλιαδες φορες καλυτερο και σε γευση και τιμη, 1,10 με 1,20 τα 500 ml αν ψαχτεις λιγο.

 

Το καλυτερο απο ολα θεωρω πως ειναι το ασπρο monster,απλα κορυφαιο. Ξενερωνω αφανταστα οταν σε σουπερμαρκετ/περιπτερα εχουν μονο το κλασσικο ή το κιτρινο ή καμια αλλη βλακεια,αυτα με την ζαχαρη ειναι σαν να πινεις εναν χυμο "φρουτων",φουλ στην ζαχαρη και στις θερμιδες,οτι χειροτερο.

 

Ακομα δηλαδη και να μην σκοπευω να αγορασω οταν βλεπω πως εχουν μονο αυτα νευριαζω λολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κιτρινο monster γευστικα ειναι το καλυτερο ανετα, αλλα ναι τινγκα στη ζαχαρη. Απο κει και περα μπλε και ασπρο που ειναι χωρις ζαχαρη ειναι πολυ ωραια και τα 2. το μπλε πιο κοντα στην original γευση του monster, το ασπρο εχει πιο ιδιαιτερη γευση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γλυκαντικά που έγινε λόγος να βλέπετε οπωσδήποτε τα συστατικά της κάθε συσκευασίας...τα μόνα αποδεκτά έως τώρα είναι οι γλυκοζίτες στεβιόλης και η ερυθριτόλη. Κανένα γλυκαντικό σκεύασμα δεν έχει 100% γλυκ.στεβιόλης και όσα έχουν μόνο τα δύο προαναφερθέντα είναι πανάκριβα... δε θυμάμαι τα πόσα γρμ σε βαζάκι της La mia Stevia (ελληνική εταιρία) είχαν 11.98€ στον ΑΒ 
τα υπόλοιπα είδη γλυκαντικών ουσιών είναι απαράδεκτα...μάλιστα η ασπαρτάμη έχει αρχίσει να απαγορεύεται ως πηγή φαινυλανίνης (ομοίως η σακχαρίνη και πρόσφατα και η σουκραζόλη ως γλυκαντικές ουσίες καλούμαστε να αποφεύγουμε) 
εγώ αγοράζω από iherb της better stevia και από παντοπωλείο ελληνικό υποκατάστατο με γλυκ.στεβιόλης και ερυθριτόλη) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για γλυκαντικά που έγινε λόγος να βλέπετε οπωσδήποτε τα συστατικά της κάθε συσκευασίας...τα μόνα αποδεκτά έως τώρα είναι οι γλυκοζίτες στεβιόλης και η ερυθριτόλη. Κανένα γλυκαντικό σκεύασμα δεν έχει 100% γλυκ.στεβιόλης και όσα έχουν μόνο τα δύο προαναφερθέντα είναι πανάκριβα... δε θυμάμαι τα πόσα γρμ σε βαζάκι της La mia Stevia (ελληνική εταιρία) είχαν 11.98€ στον ΑΒ 

τα υπόλοιπα είδη γλυκαντικών ουσιών είναι απαράδεκτα...μάλιστα η ασπαρτάμη έχει αρχίσει να απαγορεύεται ως πηγή φαινυλανίνης (ομοίως η σακχαρίνη και πρόσφατα και η σουκραζόλη ως γλυκαντικές ουσίες καλούμαστε να αποφεύγουμε) 

εγώ αγοράζω από iherb της better stevia και από παντοπωλείο ελληνικό υποκατάστατο με γλυκ.στεβιόλης και ερυθριτόλη) 

 

Υπάρχει κι η αγαύη, την είχα δει και στο Σκλαβενίτη, δεν την έχω δοκιμάσει όμως, παρά μόνο σε έτοιμα γλυκά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συζητάγατε πριν κάποιες (αρκετές) σελίδες τι να κάνουμε μετά από προπόνηση που τελειώνουμε και νιώθουμε πιασμένοι, αν πρέπει να κάνουμε προπόνηση την επόμενη μέρα κτλ. 

 

Η προσωπική (σημερινή) εμπειρία μου, λέει το εξής: 

 

........

 

Ε, λοιπόν, τίποτα, nada, nothing, niente, πως το λένε, ρε παιδί μου; Περπατάω κανονικά, χωρίς "πιάσιμο", χωρίς κάτι να θυμίζει την χθεσινοβραδυνή "κόλαση". Νιώθω λες και "ξεμπούκωσαν" τα πόδια μου χτες και σήμερα είμαι περδίκι. Οπότε, ναι, όταν αισθάνεστε πιασμένοι, πηγαίνετε να κάνετε προπόνηση - θα αισθανθείτε καλύτερα! Κι αν δεν με πιστεύετε, δοκιμάστε το!

Μα γιατί ρε wizzy?

Αφου οι έρευνες που διαβάζουν οι καταφαντασία σπουδαστές λένε άλλα :P :D :lol: :-)

 

Οταν πιανόμαστε πάμε σφαίρα στο γυμναστήριο την επόμενη μέρα να ξεπιαστούμε κ δεν ακούμε ανοησίες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως για τα πόδια μου επί 48ώρες είχα DOMS δεν πα να έκανα και κανονικά το cardio μου... αυτά εκεί επέμεναν, ένιωθα πρησμένη κάθε μυική ίνα 4φαλου.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...