Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το loading που λενε, ισχύει; Μερικοί λενε ναι αλλοι οχι, εγω χθές πηρα 3 δόσεις, σημερα 2 και απο αύριο μια.

1 μηνα και κατι ειναι το "loading phase". Μετα τα spikes κατεβαιναν στην αποδοση των αθλητων που υποβληθηκαν στο πειραμα (σε ενα σεμιναριο που ειχα παει περυσι και ειχε θεμα την κρεατινη κ τα συμπληρωματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

προς το παρον την εχω μονο για πρωι οποτε δεν μου κοστιζει τοσο αλλα αναργοτερα την βαλω και αλλου πχ κανω κεικ η πιτες κλπ σιγουρα θα κοιταξω να παρω χυμα που ειπες :)

 

υπαρχει βρωμη ψημενη χυμα ?

Αν εχεις Εν καρπω κιντα σου πανε αγορασε απο κει. 1,80 κανει το κιλό. Οποτε κατεβαινω Θεσσαλονίκη γινεται αναφοδιασμος σκαφους

 

Πρωτα ομως πρεπει να την βαζεις ζεστο νερο να παρει ογκο. Εξι κουταλιες βαζω και γω και μετα απο μια ωρα+ παω τζιμ αλλα γινεται πολυ πραγμα.

 

Πρωτα βαζεις την βρωμη μετα ή ριχνεις ζεστο νερο να χυλοσει ή την βαζεις για δυο λεπτα στα μικροκύματα. Μετα ριξε γαλα ωστε να την σπασεις. Βαλε κανελα και ηλιόσπορους και εισαι τζετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει φάει κανένας απο αυτά? ίδια σάκχαρα(του γάλακτος) με τοτάλ 2% και 1γρ πρωτεΐνη παραπάνω στα 100γρ .
Η πραγματική μαγκιά που κάνανε σε σχέση με τα τοτάλ ειναι απότι βλέπω πως η γεύση φράουλα είναι απλά πρόσθετη γεύση , ενώ η αντίστοιχη σειρά γεύσεων τοταλ έχει +10γρ ζάχαρη (14/100γρ) οπότε γλυτώνεις να πληρώνεις έξτρα τις σταγόνες γεύσεων που εδώ που τα λέμε είναι λίγο ακριβές , Ακόμα κ σκέτο όμως να θες 10γρ πρωτεΐνη /100γρ sounds good , αν έχουν κ χαμηλή τιμή είναι πολύ κομπλέ 

post-353959-0-57212800-1505545301_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "χαμηλή τιμή" είναι σχετικό. Το στραγγιστό που παίρνω από ένα τοπικό Σ/Μ κοστίζει κάπου στο 1,70€ τα 3 των 200γρ (και τυγχαίνει να το βρω ακόμη πιο οικονομικά όταν είναι σε προσφορά) κι έχει 7-8γρ πρωτείνης στα 100. Μιλάμε για καλό γιαούρτι με ωραία γεύση και πυκνή υφή.

 

Αυτά τα τοταλ κάνουν γύρω στο 1,70 το ένα κι ειναι 170γρ.

------------------------

 

Κρεατίνη έχω πάρει 2 φορές. Δεν είδα καμία διαφορά, είτε στις αποδόσεις είτε σε όγκο. Αν πράγματι κάτι προκαλεί, σε μένα ήταν τόσο αδιόρατο που το θεωρώ μηδενικό. Και μην ξεχνάμε ότι αν υπάρχει υποβόσκων θέμα υγείας η κρεατίνη θα πάψει να είναι ακίνδυνη.

Για μένα αποτελεί άχρηστο συμπλήρωμα (όπως και τα σκευάσματα πρωτείνης -πλην ειδικών περιπτώσεων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To "χαμηλή τιμή" είναι σχετικό. Το στραγγιστό που παίρνω από ένα τοπικό Σ/Μ κοστίζει κάπου στο 1,70€ τα 3 των 200γρ (και τυγχαίνει να το βρω ακόμη πιο οικονομικά όταν είναι σε προσφορά) κι έχει 7-8γρ πρωτείνης στα 100. Μιλάμε για καλό γιαούρτι με ωραία γεύση και πυκνή υφή.

 

Αυτά τα τοταλ κάνουν γύρω στο 1,70 το ένα κι ειναι 170γρ.

 

ναι δεν έχω δει τι τιμές έχουν τα αρλα

απλά έτυχε να κοιτάζω αν βγάζουν ακόμα τα τυριά 5% κ έπεσε το μάτι μου. Θετικό πάντως που είναι όντως high protein και όχι απλά στο όνομα όπως τόσα άλλα προϊόντα (όπως κάτι μουφοprotein παγωτά που είχα δει το καλοκαίρι λολ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το loading που λενε, ισχύει; Μερικοί λενε ναι αλλοι οχι, εγω χθές πηρα 3 δόσεις, σημερα 2 και απο αύριο μια.

Δεν είναι πουθενά χρήσιμο...εκτός αν θες να μπαλονιάσεις απ' τα νερά και να λες, να πήρα κρεατίνη κι ανέβασα κιλά (αέρας κοπανιστός). Στο μόνο που χρησιμεύει είναι στο να γεμίσεις γρήγορα τους μυς σου με κρεατίνη, κάτι που θα γίνει σε 5 μέρες π.χ. ενώ θα χρειαζόντουσαν περίπου 15 - 20.

 

1 μηνα και κατι ειναι το "loading phase". Μετα τα spikes κατεβαιναν στην αποδοση των αθλητων που υποβληθηκαν στο πειραμα (σε ενα σεμιναριο που ειχα παει περυσι και ειχε θεμα την κρεατινη κ τα συμπληρωματα)

Η φόρτωση κρεατίνης διαρκεί 5 μέρες. Η θεωρία λέει 10 - 20 γρ (για μικρότερα σώματα στο μικρό άκρο, για μεγαλύτερα αντίστοιχα, στο μεγάλο άκρο) ανά ημέρα. ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ...το επαναλαμβάνω...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ, το πως θα τη λάβεις μέσα στη μέρα σου. Σπαστά, σε δόσεις των 5, σε δοσεις των 10, 7+3+5+5, 1+2+3+4+5+2+3, πριν - μετά την προπόνηση, ανάμεσα στα γεύματα, με τα γεύματα, στο τσάι, στο γάλα, στο παξιμάδι, στην ελιά μέσα αφού βγάλεις το κουκούτσι ή και μαζί με το κουκούτσι αν έχεις βίτσιο...δεν έχει απολύτως καμία σημασία, δεν υπάρχει timing στη δόση της κρεατίνης για καλύτερη απόδοση. Το θέμα είναι να φουλάρουν οι αποθήκες κρεατίνης στο σώμα σου για να έχεις διαθέσιμη ενέργεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδεψες. Δεν είναι χρήσιμο το loading; Δηλαδή είτε κάνω είτε δεν κάνω loading, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο στο θέμα αντοχή;

 

 

εμένα με ενδιαφέρει η αντοχή, να βγάζω περισσότερες ασκήσεις ώστε να κάνω περισσότερη ζημιά στους μύες ώστε να έχω περισσότερους μυες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

εμένα με ενδιαφέρει η αντοχή, να βγάζω περισσότερες ασκήσεις ώστε να κάνω περισσότερη ζημιά στους μύες ώστε να έχω περισσότερους μυες!

Υπομονη θες οχι κρεατινη :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδεψες. Δεν είναι χρήσιμο το loading; Δηλαδή είτε κάνω είτε δεν κάνω loading, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο στο θέμα αντοχή;

 

 

εμένα με ενδιαφέρει η αντοχή, να βγάζω περισσότερες ασκήσεις ώστε να κάνω περισσότερη ζημιά στους μύες ώστε να έχω περισσότερους μυες!

Δεν εχει σημασια μακροπροθεσμα. Δλδ ενας που εκανε μια βδομαδα loading και συνεχισε συντηρηση μετα, σε 2 μηνες πχ θα εχει τα ιδια "αποτελεσματα" με εναν που δεν εκανε loading και απλα επαιρνε τη δοση του για 2 μηνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μέγιστο αποτέλεσμα που θα πάρεις θα είναι το ίδιο, είτε κάνεις φόρτομα είτε όχι. Απλά με το φόρτομα θα φτάσεις στο μέγιστο πιο γρήγορα, βέβαια θα καταναλώσεις πολύ περισσότερη κρεατίνη. Μην περιμένεις πάντως τρελές διαφορές σε απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει φάει κανένας απο αυτά? ίδια σάκχαρα(του γάλακτος) με τοτάλ 2% και 1γρ πρωτεΐνη παραπάνω στα 100γρ .

Η πραγματική μαγκιά που κάνανε σε σχέση με τα τοτάλ ειναι απότι βλέπω πως η γεύση φράουλα είναι απλά πρόσθετη γεύση , ενώ η αντίστοιχη σειρά γεύσεων τοταλ έχει +10γρ ζάχαρη (14/100γρ) οπότε γλυτώνεις να πληρώνεις έξτρα τις σταγόνες γεύσεων που εδώ που τα λέμε είναι λίγο ακριβές , Ακόμα κ σκέτο όμως να θες 10γρ πρωτεΐνη /100γρ sounds good , αν έχουν κ χαμηλή τιμή είναι πολύ κομπλέ 

 

attachicon.gif αρλα.jpg

Το total είναι πολύ πιο νόστιμο. Τα arla τα πήρα με προσφορά από promoter σε s/m αλλά δεν μου άρεσε η γεύση και δεν ξανασχολήθηκα πόσο κάνουν κανονικά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το total είναι πολύ πιο νόστιμο. Τα arla τα πήρα με προσφορά από promoter σε s/m αλλά δεν μου άρεσε η γεύση και δεν ξανασχολήθηκα πόσο κάνουν κανονικά .

ε τότε δε λέει , πάντως το τοτάλ όντως ειναι τοπ οτι κ να λέμε ,  δοκίμασε να βάλεις βανιλίνη + γλυκαντική και χτύπα το με μίξερ .. λες και τρως κρέμα βανίλια .. ενώ το ίδιο πράγμα με οποιοδήποτε άλλο γιαούρτι είναι σαν γλυκό γιαούρτι χαχ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπερδεψες. Δεν είναι χρήσιμο το loading; Δηλαδή είτε κάνω είτε δεν κάνω loading, το αποτέλεσμα θα είναι ίδιο στο θέμα αντοχή;

 

 

εμένα με ενδιαφέρει η αντοχή, να βγάζω περισσότερες ασκήσεις ώστε να κάνω περισσότερη ζημιά στους μύες ώστε να έχω περισσότερους μυες!

Συμφωνώ με ό,τι είπαν τα παιδιά παραπάνω...σίγουρα θα φουλάρεις πιο γρήγορα με κρεατίνη πάντα όμως με τα αρκετά (σε ορισμένες περιπτώσεις υπερβολικά) παραπανίσια νερά που θα σε κάνουν να φαίνεσαι μπουλούκος (εκτός αν είσαι σπαράλια ήδη, οπότε ίσα ίσα που δείχνεις και πιο γυμνασμένος, αλλά αν δεν είσαι ήδη 10% στο λίπος και κάτω, θα θολώσεις περισσότερο). Φυσικά, χειμώνας έρχεται, ίσως δεν σ' απασχολεί η προσωρινή κατακράτηση υγρών, οπότε προχωράς κανονικά και χωρίς κίνδυνο.

 

Επίσης...την κρεατίνη ΔΕΝ είναι ανάγκη να τη χρησιμοποιούμε με κύκλους π.χ. 2 - 3 - 4 μηνών. Μπορείς κάλλιστα να τη χρησιμοποιείς όλο το χρόνο χωρίς καμία μα καμία επίπτωση στην υγεία σου (φυσικά μιλάμε πάντα για υγιείς αθλούμενους χωρίς κάποιο πρόβλημα στα νεφρά...και γενικότερα χωρίς ιατρικό πρόβλημα που να τον περιορίζει η χρήση αυτού του αμινοξέος) ούτε στην απόδοση (εκτός απ' το ό,τι πλέον το σώμα θα την έχει μόνιμα δεδομένη :) )

Καμία ένεση στον κωλο θελω αλλα τεσπα

Μπα...κι αυτά μούφες είναι...χωρίς να θέλω να παρεξηγηθεί κάποιος που κάνει χρήση χημικής υποστήριξης, απλά θεωρώ πως αν δεν θες να ασχοληθείς επαγγελματικά με το άθλημα, τα χημικά είναι αέρας κοπανιστός αν δεν έχεις ήδη μια καλή βάση από πίσω (αυτό σημαίνει 15 - 20 χρόνια εντατικής γυμναστικής και διατροφής) ώστε να μπορεί κάπου να κρατηθεί όλο αυτό το επιπλέον σύστημα που θα φτιαχτεί με στεροειδή κι έτσι όταν τα κόψεις (γιατί αυτό θα γίνει κάποια στιγμή, αναγκαστικά), να μείνει αν όχι το περισσότερο, τουλάχιστον το αρχικό μέγεθος των μυών που απέκτησες φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...