Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανω που ψηθηκα να την βάλω, μας λενε οτι μπρικαρει τα φατ... οποτε παλι αναμονη για μενα! :-D προς το παρων παω να κανω την διαδικασια για το backup σε περιπτωση brick.

 

edit. ξερουμε πανω κάτω ποιες κονσολες FAT μπρικάρουν; Tο δικό μου ειναι CECHK03.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πανω που ψηθηκα να την βάλω, μας λενε οτι μπρικαρει τα φατ... οποτε παλι αναμονη για μενα! :-D προς το παρων παω να κανω την διαδικασια για το backup σε περιπτωση brick.

 

edit. ξερουμε πανω κάτω ποιες κονσολες FAT μπρικάρουν; Tο δικό μου ειναι CECHK03.

 

Βάλε την έκδοση 1.0.0 σε FAT. στο δικό μου παίζει άψογα και με spoofing σε 4.25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ μονο υπομονή μπορείς να κάνεις.. και μην ανέβεις firmware πάνω από το 4.30 που έχει κυκλοφορήσει τώρα γτ λογικά αν βρεθεί τρόπος, θα κάνει για όλες τις κονσόλες μέχρι το υπάρχων cfw. Η σονυ στο 4.30 δεν νομιζω να έχει προλάβει να αλλάξει κάτι ώστε να αποτρέψει κάτι στα firmware upgrades. αλλα για σιγουριά 100% για ΑΝ βρεθει κάτι, να κάνει και για σένα, μεινε στην 4.25.

 

Έκανα τα backups μου.. τα άνοιξα στον HxD hex editor και τα σύγκρινα μεταξυ τους και είναι όλα πανομοιότυπα. επίσης ελεγξα MD5 και τα offsets και κατι άλλα και μάλλον ειναι σωστό. θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει και να ρίξει και αυτός μια ματιά στο dumb μου για σιγουριά ότι είναι σωστό; επίσης ενας downgrader πόσο κοστίζει;

 

https://dl.dropbox.c...R-FW3.55.NORBIN

 

Τελευταία νέα από τον Rogero:

 

 

Guys...

 

After Testing a lot of things I can come to the conclusion that newer CFWs like 4.21/4.25/4.30 have a lot of hybrid files used in order to be installed from OFW/CFW3.55

 

and those patched "coreos packages / .self" used (4.21/4.25/4.30) have different compatibility effects on FAT/Slim machines.

 

So any CFW > 3.55 will always have these risks, and should be used with caution.

 

I was about to release the new CFW4.25 v1.2 for FATs and the CFW4.21 v1.2 for Slims

( Yes, 2 versions, one for Slim, another for FATs, brick-proof way to go ) when I saw that team E3 have released a new CFW4.30

 

So I will hold back a little so i can check the new CFW4.30 coreos/patches and continue testing the new multiMAN test build by Dean in order to port it too to CFW4.30

 

more info will be released as soon as we get everything ready and tested well....

 

Well few bugs detected so far with their release, I tested it, I checked coreos files etc... I am trying to build a better CFW4.30 now that may work for both FAT and Slims while still being safe and with all known bugs fixed...

Back to work...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα NOR/NAND dump files. Ειναι η flash μνημη του ΠΣ3

Γραφω 3-4 σελιδες πισω πως (ειναι απο οδηγο αλλου)

το 4.30 ειναι buggy ακομη και το official. κατι ακουγεται εντονα οτι θα βγαλει η Rebug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kallair. Πρεπει να στειλεις 4 dumps οχι ενα που εχεις στο φακελο

Καντα rar και στειλτα

 

τα ελεγξα μεταξυ τους με το hex editor και είναι όλα πανομοιότυπα. οπότε δεν υπάρχει λόγος να στείλω και τα 4. είναι 4 dumps του ίδιου αρχείου. οπότε αν το 1 είναι σωστό, είναι και τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά λόγω ημέρας !!

 

Μετά απο μια εβδομαδα ψαχνοντας το πως μπορω και εγω επιτελους να κανω JB το ps3 μου χωρις εννοοιτε αποτελεσμα.....

βρεθηκα εδω !!!

Ειμαι κατοχος 2 ps3 το ενα με 4.30 software και το αλλο με 3.72, σε ποιο απο τα 2 μπορω να κανω JB και πως μπορω επιτελους να βρω

το αρχειο CFW χωρις να μου ζηταει pass. για να το αποσυμπιεσω???

Εχω παλεψει το 4.30 χωρις κανενα αποτελσμα, στο 3.72 μπορω να τα καταφερω??

Και κατι ακομα, αφου κανω JB ενα απο τα 2 στην συνεχεια θα μπορω να αποθηκευω παιχνιδια χωρις καποιο ακομα προγραμμα??

 

Συγνωμη αν σας φενονται χαζες οι ερωτησεις μου, για μενα οι απαντησεις σας θα μου ειναι πολυτιμες !!!

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά λόγω ημέρας !!

 

Μετά απο μια εβδομαδα ψαχνοντας το πως μπορω και εγω επιτελους να κανω JB το ps3 μου χωρις εννοοιτε αποτελεσμα.....

βρεθηκα εδω !!!

Ειμαι κατοχος 2 ps3 το ενα με 4.30 software και το αλλο με 3.72, σε ποιο απο τα 2 μπορω να κανω JB και πως μπορω επιτελους να βρω

το αρχειο CFW χωρις να μου ζηταει pass. για να το αποσυμπιεσω???

Εχω παλεψει το 4.30 χωρις κανενα αποτελσμα, στο 3.72 μπορω να τα καταφερω??

Και κατι ακομα, αφου κανω JB ενα απο τα 2 στην συνεχεια θα μπορω να αποθηκευω παιχνιδια χωρις καποιο ακομα προγραμμα??

 

Συγνωμη αν σας φενονται χαζες οι ερωτησεις μου, για μενα οι απαντησεις σας θα μου ειναι πολυτιμες !!!

Ευχαριστω εκ των προτερων !!!

 

δεν μπορεις χωρις hardware flasher για downgrade...το 3.55 εξακολουθει να ειναι το οριο προς το παρον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...