Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4) Προφανως ειχε το 4.30 v203 γι αυτο, που δεν ειχε επιλογη για redirection of app_home σε toolbox απο τα settings του ΜΜ

Δεν υφισταται κατι τετοιο σε rogero 4.30 v2.05 η 4.40 v1.03

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα.εχω ενα ps3 fat με 80αρι δισκο και θελω να τον αντικαταστησω με ενα μεγαλυτερο.υπαρχει καποιος περιορισμος σε μεγεθος και σε μοντελο,η μπορω να βαλω οτι σατα δισκο θελω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μέγεθος το ιδανικότερο είναι τα 500 GB. Μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο, αλλά ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες στο εσωτερικό της κονσόλας με ότι αυτό συνεπάγεται για την υγεία της μακροπρόθεσμα.

 

Ο μόνος περιορισμός έχει να κάνει με τις διαστάσεις του δίσκου. Αυτή τη στιγμή δεν τις έχω πρόχειρες αλλά κάποια ποστ πιο πίσω θα τις βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρηκα τις διαστασεις που πρεπει να εχει.εχω μια τελευταια ερωτηση.ειναι προτιμοτερο να βαλω usb δισκο η να τον κανω εσωτερικο?μιλαμε για την ιδια χωρητικότητα στα 500gb.και τι υπερ και κατα υπαρχουν?

ευχαριστω για τον χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσωτερικο για καλυτερη συμβατοτητα και χωρις καλωδια βαλε βγαλε

Απο εξωτερικο ελαχιστα εχουν θεμα αλλα λυνεται πανω κατω. Παρ ολα αυτα εγω τον θεωρω μπελα ειδικα αν θελει σπλιτ αρχεια < 4 GB που ειναι το βασικο θεμα με τους εξωτερικους γιατι πρεπει να τους εχεις σε ΦΑΤ32.

Εγω δεν εχω βαλει ποτε εξωτερικο επανω και ποτε μα ποτε δεν ειχα θεμα με κανενα παιχνιδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν βαλω εσωτερικο πως θα γινεται η μεταφορα του παιχνιδιου?μονο με ftp η μπορω και αντιγραφη απο κανενα εξωτερικο μεσο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και ο εσωτερικός fat 32 δεν είναι;

OXI

To file system του PS3 είναι AES-CBC/AES-XTS και δεν είναι συμβατό με κανένα από τα γνωστά FAT32 ή NTFS. Ο δίσκος πρέπει να φορμαριστεί μέσα στο PS3 για να είναι πλήρως λειτουργικός κάτι που σημαίνει πως αν δεν έχουμε κρατήσει backup των δεδομένων του προηγούμενου δίσκου σε άλλον FAT32 εξωτερικό δίσκο μέσω usb αυτά χάνονται. Μετά την αλλαγή δίσκου μπορούμε να επαναφέρουμε τα δεδομένα από τον εξωτερικό σκληρό μέσω usb.

Υποστηρίζονται εξωτερικοί σκληροί δίσκοι με FAT32 μόνο από το file system του PS3.

Διαβασε εκει που λεω σκληροι δίσκοι

http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/

 

Αν τον βάλεις σε πισι η μακ δεν πρόκειται καν να τον αναγνωρισει. Ισως σε λινουξ λενε και αυτο με πολυ προγραμματισμο και τροποποιησεις.

 

εαν βαλω εσωτερικο πως θα γινεται η μεταφορα του παιχνιδιου?μονο με ftp η μπορω και αντιγραφη απο κανενα εξωτερικο μεσο?

Με φτπ η εξωτερικό FAT 32 απο USB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μηπως ξερετε αν στο pro evolution soccer 2013 για ps3 υπαρχουν πρωταθληματα αγγλιας,ισπανιας,ιταλιας κτλ,γιατι ψαχνω στο μενου και δεν βρισκω την  επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αλλα οχι lisenced νομιζω στο official. Ας πουμε η αρσεναλ ειναι london red και η τσελσκι london blue

Εχω το πατσαρισμενο επανω του wehellas οποτε δε ξερω να σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

guardianx71 σε ευχαριστώ για άλλη μία φορά.

 

mtzs δεν είχα rogero 4.30 v2.03 αλλά είχα διαβάσει πως είχε θέμα η συγκεκριμένη έκδοση και ότι διορθώθηκε ή από την v2.04 ή την v2.05. Απλά δεν ήξερα αν έχει παρόμοιο θέμα το 4.40 v1.03.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παρελαβα το E3 flasher με το κλιπακι και εχω ξεκινησει την διαδικασια downgrade. Αυτη την στιγμη ειμαι ακομα στο ανοιγμα του PS3 slim μου, που ειναι cech 2004b και πρεπει να εχει μητρικη DYN 001 αν δεν κανω λαθος.

 

To σλιμ ειναι σε 4.31 ofw και σκοπευω να ακολουθησω τον οδηγο του playerkp420 στο ps3hax. Απ'οτι καταλαβα δεν χρειαζεται να κανω downgrade σε 3.55, απλα περναω το τελευταιο rogero cfw αφου φλασαρω το πατσαρισμενο nor dump. Οποιαδηποτε συμβουλή ή καθοδηγηση ειναι ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος: για καλυτερη συμβατοτητα θα πας πρωτα Rogero cfw3.55 v7 και μετα θα κανεις dehasing με ενεργοποιηση QA + περασμα OFW3.55. Μετα το dehasing και ενω είσαι σε ofw3.55 περνας απο το ΧΜΒ το τελευταιο Rogero 4.40 v1.03

Tα QA τα ενεργοποιεις ειτε με Rebug toolbox, ειτε με ToggleQA

Κοιτα εδω

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=5165964

 

Για πληρη οδηγο Downgrade με Ε3 κοιτα εδω

http://www.ps3-gr.com/t2632-topic

ο τυπος τα λεει μια χαρα

 

Γενικα διαβασε και ολο αυτο το τοπικ προσεκτικα. Δεν εχει σημασια η μητρικη

http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...