Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αποκλειεται να μπρικαρει τυχαια.Κατι λαθος γινεται ειτε στο patching με bsdiff ειτε στο update που κανουν ή οχι οι χρηστες.Δεν μπορει να εχει random συμπεριφορα ενα cfw.Η΄μπρικαρει ή οχι.

 

Τώρα απλά μου λες τις σκέψεις σου και το τι είναι λογικό ή διάβασες όλα τα φόρα και μου λες τις διαπιστώσεις σου? γιατί εγώ το δεύτερο έκανα.. αν λένε ψέμματα όλοι τι να πώ πάσο. Όταν όμως ΔΕΝ ξέρεις ακόμα τον λόγο και όταν οι χρήστες που το brickαραν αναφέρουν ΊΔΙΑ διαδικασία σε ίδια μοντέλα με το σωστό hash σε σχέση με όσους δούλεψε και επίσης σε άλλους brickάρει στο 50% σε άλλους στο 60 ή παραπάνω κτλ (πάντα με το σωστό hash όπως επιμένουν όλοι) τότε ΜΕΧΡΙ να βρεθεί ο λόγος η μόνη λέξη που μπορείς να χρησιμοποιήσεις είναι "τυχαία".. να καταλαβαινόμαστε και να μην παίρνουμε τα πάντα αυτολεξεί :).

 

Update 1:

Θα βγεί alternative τρόπος χωρίς φόβο μπρικαρίσματος και φαντάζομαι θα ενημερώσει για ότι θα βρεί.. η υπομονή δεν έβλαψε κανέναν.. λίγες ώρες παραπάνω δεν θα πάθετε τίποτα εγώ μια χαρά είμαι πάντως με τα official firmwares δεν έχω καμιά όρεξη για περιπέτειες για τα homebrew (δεν με πολυενδιαφέρουν τα backups) ότι και να θέλετε να κάνετε πάντως εσείς, πάνω απ όλα ΥΠΟΜΟΝΗ ;)

 

Update 2:

14:29 @flukes1 • ahhhh

14:30 @flukes1 • i see what wanin did

14:31 @flukes1 • wanin changed the structure of lv2

14:31 @flukes1 • to make room for a bigger payload

14:31 @flukes1 • no surprise it randomly bricks, that's asking for trouble

14:33 @flukes1 • he did everything directly to lv2

14:33 @flukes1 • you don't need to compromise lv1 if you do that

14:33 @flukes1 • but its far more risky

 

Αυτά απ τον ίδιο που έδωσε τον τρόπο.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

o geohot ειχε πει μην πειραζετε την lvl 2,ειναι γνωστο στο net οτι ειναι επικινδυνο αυτο

 

ο τυπος βιαζεται για να προλαβει την πρωτια και καιει κοσμο

 

υπομονη λιγο ακομα

 

 

απο ps3hacks

 

Georgie boy wasn’t joking around when he said don’t patch LV2, but that hasn’t stopped flukes1 any… Sure the first couple attempts resulted in bricks, but that’s part of the trial and error game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη σελιδα εχουν μαζεψει καποια πληροφορια για τα brikια.

Ορισμενα δουλευουν με το νεο CFW και αλλα οχι.

Εγω ακομα περιμενω κατι σταθερο και σιγουρο βεβαια.

 

http://psx-scene.com/forums/f118/flashed-waninkokos-cfw-report-76357/index21.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται να χαλαει το ps3 απο ενα firmware; Ειναι μη αντιστεψιμο;

 

 

ειναι σαν να φλασαρεις λαθος το bios ενος υπολογιστη,μονο που στην περιπτωση του ps3 το bios ειναι ολο το λειτουργικο του

 

αν δεν υπαρχει καποιος μηχανισμος επαναφλασαρισματος τοτε ναι ειναι μη αναστρεψιμο

 

νομιζω πως στο ps3 υπαρχει καποια διαδικασια τετοια χωρις να ειμαι σιγουρος

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το service της SONY σίγουρα μπορεί να επαναφλασαρει το bios. Όπως το κάνουν την πρώτη φορα που μια κονσόλα βγαίνει απο την παραγωγή και είναι μόνο hardware. Βέβαια τέτοια δυνατότητα δεν την αφήνει στους χρήστες για να μην κάνουν ότι θέλουν. Στην πορεία μπορεί να σπάσει και αυτό και να γίνεται. Μιλάμε για ένα chip μνήμης. Κάπως θα μπορεί να διαβαστεί δε μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O kmeaw εβγαλε patch για να παιζεις τα backup στο CFW του Wutangrza το οποιο θεωρειται stable και δεν εχει προκαλεσει κανενα brick σε σχεση με το CFW του Waninkoko....

 

Originally Posted by sorrowuk

AN IMPORTANT THING THAT EVERYONE SHOULD KNOW.

 

As some people might not realise this.

 

kmeaw's CFW is different from FLUKES1 and Wutangrza and anyone elses.

 

Basically kmeaws CFW has peek/poke and allows you to bypass PKG checks, like how it used to work on 3.41 . Therefore you don't need to sign stuff like Geohots CFW.

 

Wutangrza's CFW is basically what flukes1 released it just has peek/poke enabled but you can't install PKG's.

 

Geohot's CFW can be installed over the top on Wutangrza's CFW and allows you to install special signed PKG's.

 

This LV2.pkg patch can be loaded from any CFW that has peek/poke, and adds syscalls for backup managers etc.

 

http://mave.in/ps3/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην μπερδευόμαστε, του kmeaw ΔΕΝ είναι CFW (τουλάχιστον γιαυτό το οποίο μιλάμε γιατί υπάρχει η φήμη ότι έχει βγάλει και ένα CFW αλλά μην μπερδευόμαστε με αυτό).. είναι patch για το CFW του wutang που κάνει την ίδια δουλειά που κάνει ένα usb dongle στην 3.41.. προσωρινό πατσάρισμα στην μνήμη δηλαδή που χάνεται με το reboot..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...