Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ελαβα π.μ και δε ξερω το γιατι. Απ τη στιγμη που γινεται downgrade η κονσολα σου τοτε βρες καποιον που το κανει ειτε απο αγγελιες ειτε απο εδω μεσα νομιζω ο panbill, Κοστιζει 30-40 ευρω απ οσο εχω δει και ειναι σαφως καλυτερα να κανεις τη δικη σου downgrade απο το να αγορασεις αμφιβολου ποιοτητας κονσολα, και να μπεις στη διαδικασια των αγοραπωλησιων και των παζαριων

Καινουριες με 3.55 δε κυκλοφορουνε με τιποτα. καρατσεκαρισμενο. το μονο που μπορει να πετυχεις ειναι refurbished κονσολες με 3.55 απο γνωστα μαγαζια αλλα και παλι δε ξερεις τι ελαττωμα εφεραν στην αρχη και εγιναν refurbished.

 

Ειμαι επαρχεια ... κερκυρα και δεν νομιζω να υπαρχει κανεις απο εδω που να μπορει να μου το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα παιδια και απο εμενα ειμαι νεο μελος και λιγο αρχαριος στο πως να πειραζουμε τις κονσολες οποτε ελπιζω να με συγχωρεσετε για το μεγαλο κειμενο και τις πολλες ερωτησεις που θα κανω αλλα ειναι αρκετα δυσκολο να διαβασω 373 ολοκληρες σελιδες που ειμαι σιγουρος οτι απαντατε στις περισσοτερες αποριες μου

 

αρχικα ειμαι κατοχος ps3 και 3d τηλεορασης toshiba tl40''838.(ενημερωτικα για τις ερωτησεις που θα ακολουθησουν)

 

1)πριν απο 1-2 χρονια αποφασισα να χακαρω το ps3 με το jailbreak 1.εκανα αναβαθμιση στο λογισμικο σε 3.41 και πλεον μποσουσα να νοικιασω οποιο παιχνιδι ηθελα(σχεδον εκεινης της εποχης να το περναω στο σκληρο και να το εχω για μια ζωη.μεχρι που το παιχνιδια απαιτουσαν λογισμικο πανω απο 3.41 οποτε τελος.

 

2)πλεον αποφασισα να αγορασω ενα true blue dongle.αφου το αγορασα κατεβασα τα 2 αρχεια που χρειαζονται (το 3.55 true blue v2 και την αναβαθμιση του true blue απο εδω http://www.truebluejb2.com/download.html ειδα το σχετικο βιντεακι ωστε να ακολουθησω προσεκτικα τα βηματα(το βιντεο http://www.youtube.com/watch?v=hn-S0Xh1ajs) αυτοι βαλανε την αναβαθμηση 2.5v ενω εγω την 2.7.ελπιζω να μην εκανα καποιο λαθος.

στο τελος βεβαια σε αυτους ελεγε 3.55 true blue dongle v2 2.5v ενω σε εμενα

4.11 true blue dongle v2 2.7v Μηπως εχω κανει κατι λαθος?

 

τωρα θα ηθελα να ρωτησω

a)με το tb μπορεις να νοικιασεις παιχνιδια και να τα αποθηκευσεις στο σκληρο?ωστε να τα εχεις χωρις να χρειαζεται το disc?η απλα ξεχναμε τα αυθεντικα παιχιδια οσο εχουμε πανω το τb?

 

β)διαβασα οτι κατεβαζεις e-boot patch παιχνιδιων για να τα παιξεις και ειδα μερικα απο μια λιστα που ποσταρε ενας φιλος αρχικα οπως διαβασα χρειαζεσαι εναν file manager.απο που τον κατεβαζεις?το βαζεις στο στικακι σε καποιο ειδικο φακελο και τον περνας στο πs3?τα παιχνιδια που ειναι σε e-boot patch τα βαζεις και αυτα σε καποιο φακελο σε στικακι και τα περνας στο ps3 ?τους κανεις καποια επεξεργασια?χρειαζεται να εχεις και το αυθεντικο disc εστω την πρωτη φορα που θα βαλεις το παιχνιδι η μονο to e-boot?

θα μποσουσατε να με καθοδηγησετε ακομη και με βιντεακι η διευθυνσεις στο ιντερνετ απο το σημειο στο οποιο εχω μεινει(απλα εχω βαλει το tb πανω στο πσ3 με την αναβαθμιση του)μεχρι το να παιξω το πρωτο μου παιχνιδι?

 

3)εχω ενα προβλημα με την αναπαραγωγη 3d ταινιων

α)εχω το πσ3(με το λογισμικο 3.55 οποτε λογικα υποστηριζει 3δ)

β)εχω τηλεοραση 3δ την toshiba tl40 838 την οποια την αναγνωριζει ως 3d tv to ps3

γ)εχω hdmi καλωδιο 1.4v

 

νοικιαζω το avengers σε 3d blue ray disc.το βαζω να το δω μου εμφανιζει επιλογη γλωσσας και μολις επιλεγω μου λεει :η η τηλεοραση σας δεν υποστηριζει 3δ η το μεσο αναπαραγωγης δεν υποστηριζει 3δ η το μεσο αναπαραγωγης χρειαζεται νεο λογισμικο η δεν εχετε συνδεσει hdmi καλωδιο.πηρα στη sony στην τεχνικη υποστηριξη και αφου τους ανεφερα το τι εχω μου ειπαν οτι δεν παιζουν τα 3d movies που δεν ειναι της εταιριας sony.ισχυει κατι τετοιο?πως θα μπορεσω να δω ταινιες 3δ?

 

εαν θελετε μου απαντατε και μεσω pm η αλλιως εδω στο φορουμ που πιστευω πως αν απαντηθουν ολα θα ειναι ενας πολυ καλος οδηγος για να χρησιμοποιησεις το τβ αποτελεσματικα για να παιξεις παιχνιδια

 

ευχαριστω και ζητω και παλι συγγνωμη για το μεγαλο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακως αγορασες το ΤΒ σε αυτη τη χρονικη στιγμη καθοτι πλεον ειναι παντελως αχρηστο και σου δεσμευει και μια θυρα USB. οτι παιζει το ΤΒ παιζει και το καλο κλασσικο ΚΜΕΑW cfw3.55. To εγκαθιστας πανω απο το ΤΒ cfw v2 μεσω recovery mode

Ο τροπος που παιζουν ειναι ο κλασσικος μεσω των backup managers και ειδικα του Multiman

Πολλα απο τα καινουρια παιχνιδια και οσα εχουν βγει με τα κλειδια τις 3.60 και μετα δε τρεχουν σε 3.55. Οποτε κυκλοφορουν πλεον τα λεγομενα ΕΒΟΟΤ patches τα οποια και εγκαθιστας στο συγκεκριμενο παιχνιδι μεσα στον USRDIR φακελο αντικαθιστωντας το αρχικο ΕΒΟΟΤ το οποιο παντα φροντιζεις να κρατας σε backup ( μπορει να χρειαστει καποια στιγμη)

Τα περνας η με ftp μεσα στο σκληρο του ΠΣ3 η με copy paste στον εξωτερικο σκληρο του.

Επομενως βγαλε το ΤΒ cfw και ξεκινα με το KMEAW

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα αυτο που ειπες και εχω τωρα το grand theft auto αυθεντικο πως το περναω μεσα.

ξερω γινομαι κουραστικος αλλα απο το να κανω κατι στραβο καλυτερα να ρωτησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακως αγορασες το ΤΒ σε αυτη τη χρονικη στιγμη καθοτι πλεον ειναι παντελως αχρηστο και σου δεσμευει και μια θυρα USB. οτι παιζει το ΤΒ παιζει και το καλο κλασσικο ΚΜΕΑW cfw3.55. To εγκαθιστας πανω απο το ΤΒ cfw v2 μεσω recovery mode

Ο τροπος που παιζουν ειναι ο κλασσικος μεσω των backup managers και ειδικα του Multiman

Πολλα απο τα καινουρια παιχνιδια και οσα εχουν βγει με τα κλειδια τις 3.60 και μετα δε τρεχουν σε 3.55. Οποτε κυκλοφορουν πλεον τα λεγομενα ΕΒΟΟΤ patches τα οποια και εγκαθιστας στο συγκεκριμενο παιχνιδι μεσα στον USRDIR φακελο αντικαθιστωντας το αρχικο ΕΒΟΟΤ το οποιο παντα φροντιζεις να κρατας σε backup ( μπορει να χρειαστει καποια στιγμη)

Τα περνας η με ftp μεσα στο σκληρο του ΠΣ3 η με copy paste στον εξωτερικο σκληρο του.

Επομενως βγαλε το ΤΒ cfw και ξεκινα με το KMEAW

 

απ'οτι καταλαβα χρειαζεται να εχεις το αυθεντικο παιχνιδι(νοικιασμενο)να το κανεις αντιγραφη στον σκληρο να κατεβασεις ενα ε-βοοτ να το αντικαταστησεις με αυτο του παιχνιδιου και μετα παιζει.

προσπαθησα να το κανω με copy αλλα ειναι πραγματικα χρονοβορο.μηπως ομως κανω κατι λαθος?ακομα παιχνιδι δεν εχω παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και κατι ακομα.παιχνιδια που ειναι σε εκδοση μεγαλυτερη του 3.55 παιζουν με το 3.55kmeaw αν μπει καποιο e-boot patch πανω?

 

μπορει καποιος να μου προτεινει ενα βιντεακι η καποιο σιτε που να εχει οδηγιες για το πως αποθηκευουμε τα παιχνιδια με ftp?

 

τελος εχω προβλημα με την αναπαραγωγη 3d ταινιων

εχω 3δ τηλεοραση που την αναγνωριζει το ps3

εχω το ps3 με λογισμικο 3.55(μηπως χρειαζεται πρωτα το 3.50 και μετα το 3.55?μαλλον βλακειες λεω)

εχω hdmi καλωδιο 1.4

πηγα να δω το avengers 3d(το πρωτο 3d που δοκιμασα)και μου εμφανιζει μηνυμα οτι η η tv δεν ειναι 3δ η το πσ3 δεν υποστηριζει 3δ η χρειαζεται αναβαθμιση το πσ3 η το καλωδιο δεν ειναι hdmi.

το αναφερω ξανα το προβλημα μου οπως και στο πρωτο μου ποστ γιατι εχω ψαξει αρκετα και δεν εχω βρει λυση.μερι και την σονυ πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι εαν το blue-ray 3d δεν ειναι σονυ δε παιζει.μα το blue-ray δεν ειναι καινοτομια τησ σονυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και κατι ακομα.παιχνιδια που ειναι σε εκδοση μεγαλυτερη του 3.55 παιζουν με το 3.55kmeaw αν μπει καποιο e-boot patch πανω?

 

μπορει καποιος να μου προτεινει ενα βιντεακι η καποιο σιτε που να εχει οδηγιες για το πως αποθηκευουμε τα παιχνιδια με ftp?

σου στειλα π.μ απο εχθες. check it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου στειλα π.μ απο εχθες. check it

 

μολις τωρα το ειδα και σε ευχαριστω για το χρονο σου.

εβαλα και το gaia 2.07(εχω βεβαια και το multiman)γιατι πχ με το multiman πηγα να back-arw το gta4 και μου κολλαγε στο copy και στον εσωτερικο και στον εξωτερικο που το δοκιμασα.ftp kai gaia γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστησα το killzone στον εσωτερικο και παιζει κανονικοτατα

εγκατεστησα το gta4 στον εξωτερικο(fat32)και μου δειχνει μαυρη οθονη.

 

καποια βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγκατεστησα το killzone στον εσωτερικο και παιζει κανονικοτατα

εγκατεστησα το gta4 στον εξωτερικο(fat32)και μου δειχνει μαυρη οθονη.

 

καποια βοηθεια

 

Βάλτο στον εσωτερικό και δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...