Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όχι την v1 ακομα. τι το διαφορετικό έχει η 1.03 που να αξιζει να την βαλω;

Αν διορθωσανε το bug που δεν κραταει τα albums (icon grouping).

Με ενοχλει αφανταστα και γι αυτο εφυγα απο την 4.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εμένα δεν με ενδιαφέρει αυτό το bug. Οποτε δεν βλέπω κάποιο λόγο να κάνω ακόμα αναβάθμιση. όλα τα παιχνιδια μου τα παίζει, ονλινε μπαίνει, το πρόβλημα που είχα με το psn ήταν μάλλον λόγω region οπότε θα μείνω για λίγο ακόμα σε v1. Αν και ψήνομαι να του κάνω αναβάθμιση μόνο και μόνο για να εξοικειωθώ με την downgrade διαδικασία που χρειάζεται για να περάσεις άλλη έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλη ειναι η διαδικασια. οπως την γραφω πισω για το rebug, μονο που αντι για rebug θα βαλεις Rogero4.30-1.03

Αν το κανεις παντως ενημερωσε για το συγκεκριμενο bug αν υφισταται η οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το nba 2k13 παίζει..?

 

Σε CFW 3.55 οχι.Εχει καποια αρχεια edat που πρεπει να πειραχτουν και προσωπικα δεν εχω τοσο χρονο να ασχοληθω να τα φτιαξω.Πλεον δεν βλεπω τον λογο να μην παει καποιος σε 4.30 ή 4.21 (εγω ειμαι σε 4.21 μιας και περιμενω τον Δεκεμβριο το 4.40 διοτι βαριεμαι το πισω-μπρος συνεχεια).Βαλε λοιπον 4.30 για να παιξεις και ΝΒΑ2k13.

Επειδη αρκετοι με 3.56+ με ρωτανε αν στο μελλον θα εχουμε κατι θετικο θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολο.Οποτε οσοι εχετε την καταλληλη κονσολα για downgrade καντε το με το flasher αλλιως δεν βλεπω αλλη λυση μιας και ειναι εξαιρετικα δυσκολο να βρεθει καποιο "κενο" στα OFW 3.56+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pkg ειναι κατι αναλογο σαν τα .exe αρχεια του pc. Περιεχουν μεσα τα cracked EBOOT (η και edat η sprx files πατσαρισμενα) που χρειαζονται για να τρεξουν τα παιχνιδια. Υπαρχουν προγραμματα που αποσυμπιεζουν τα pkg και εκει μεσα βλεπεις τι αρχεια υπαρχουν και χρειαζονται για να τρεξει το παιχνιδι. Ουσιαστικα αν αποσυμπιεσεις τα αρχεια Pkg στο pc και με ftp τα μεταφερεις στο ΠΣ3 στη σωστη διαδρομη του παιχνιδιου παλι θα τρεξει. Απλα τα pkg μας βγαζουν απο αυτο το κοπο και τα εγκαθιστουν απευθειας στη σωστη διαδρομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω ότι είναι απλή απλά αν δεν το έχεις ξανακάνει ώστε να εξοικειωθείς και να σου φύγουν οι φοβίες για κάτι που δν εχεις ξαναεπιχειρήσει, φοβασαι το λαθος του noobά! :P θα το κάνω σημερα-αυριο αν είναι για να δουμε αν υφίσταται ακόμα. έχω την εντύπωση όμως ότι ακόμα υφισταται ειδάλλιως θα το έγραφε στο changelog της 1.03. Αν θυμάμαι καλά είναι ένα ηθελημένο bug για να διορθώσει ένα άλλο bug που υπήρχε που εξαφανίζονταν τα εικονιδια από το xmb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε rogero 4.30 οταν παταω το PS button ενω παιζω τα εικονιδια δεν φορτωνουν ποτε.πρεπει να παω στην v1.03για να διορθωθει?επισης στο bdrom emulator ποια ειναι η ιδανικη επιλογη?none,standard ή herme?(αυτο εχω τωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα pkg ειναι κατι αναλογο σαν τα .exe αρχεια του pc. Περιεχουν μεσα τα cracked EBOOT (η και edat η sprx files πατσαρισμενα) που χρειαζονται για να τρεξουν τα παιχνιδια. Υπαρχουν προγραμματα που αποσυμπιεζουν τα pkg και εκει μεσα βλεπεις τι αρχεια υπαρχουν και χρειαζονται για να τρεξει το παιχνιδι. Ουσιαστικα αν αποσυμπιεσεις τα αρχεια Pkg στο pc και με ftp τα μεταφερεις στο ΠΣ3 στη σωστη διαδρομη του παιχνιδιου παλι θα τρεξει. Απλα τα pkg μας βγαζουν απο αυτο το κοπο και τα εγκαθιστουν απευθειας στη σωστη διαδρομη

 

Οχι ενταξει, ξερω ακριβως τι ειναι τα .pkg αρχεια. Για τα .edat ειναι η απορια μου, που πλεον αυτα βλεπω πως κυκλοφορουν. Απλως να φανταστω πως πλεον η διαδικασια ειναι χειροκινητη επειδη καθε χρηστης εχει διαφορετικη διαδρομη για τον φακελο exdata, αλλιως θα μπορουσαν και αυτα να πακεταριστουν απευθειας σε .pkg. Παρειπτωντος περασα ενα fix αυτης της μροφης χειροκινητα και ειδα πως δεν ειχα αλλο .edat αρχειο μεσα στο φακελο απο προηγουμενες εγκατασταση μεσω package files.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμενα μου παιζουν ολα με standard. Δεν το εχω αλλαξει ποτε σε Hermes.

Hermes εχω να βαλω απο την εποχη του 3.41 :)

Νομιζω οτι πρεπει να πας στην 1.03 για να διορθωθει το bug με το Quit game

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το μόνο που πειράζω είναι το bd mirror και καμια φορά επιλέγω και το internal. Βασικά στο μόνο παιχνιδι που χρειάστηκε να πειράξω κάτι(αν θυμαμαι καλα), ήταν το Michael Jackson the experience που με το που επελεξα internal & BD mirror, έπαιξε κανονικότατα. Που κανονικά για να παιξει σε 3.55 επρεπε να κάνω ταρζανιες! τώρα κανονικότατα απο το φάκελο GAMES επαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Updating from CFW3.55/4.21/4.30 to the CFW4.30 v1.03 should be done using the following steps :

1- Proper Way ( CFW4.21/4.30 --> CFW3.55 --> CFW4.30 v1.03 )

---- If you are on any CFW newer then 3.55, Downgrade back to Rogero CEX3.55 v3.7 using the guide above.

---- Once on Rogero CEX3.55 v3.7, start the PS3 into Recovery Menu and Install (original) OFW3.55.

( This step may not be needed for all consoles but better do it )

---- Once on (original) OFW3.55, start the PS3 into Recovery Menu again and update into CFW4.30 v1.03.

 

 

 

αυτος είναι ο οδηγός που βρίσκω παντού απλά επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ κολλάω κάπου!

Πρεπει αναγκαστικά να βάλω CEX3.55 και μετα να παω σε ofw; Γιατι εγω τωρα σε CFW3.55 kmeaw. Ή μηπως πρέπει να πάω και σε 4.20/4.30 πρώτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

drop_dead, σε τι firmware εισαι ακριβως και που θες να πας;

Επισης αν ειχες κανει ποτε downgrade την κονσολα (απο 3.55+ firmware) η αν ηταν καθαρη cfw3.55 απο ofw3.55

 

 

Σε CFW3.55 kmeaw. Οχι απο καθαρο 3.55 το εβαλα το CFW. Aν παω σε CFW 4.30 δεν θα μπορω να παίζω τα νεότερα παιχνίδια απο backup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...