Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πω ρεφίλε και γω δε το ξερα αυτο και ξανακατέβασα το uncharted 3 ,45 Gigabyte μου πήρε 5 μέρες μεχρι να κατέβει ένω αμα θα κανα αυτό με το multiman σε 1 λεπτό θα χα τελειώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα αγορασα απο ενα παιδι ενα ps3 fat 80gb με CECHL04 μου ειπε οτι εκανε το τελευταιο update official σε 4,31 υπαρχει καποιος τροπος να κανω downgrade χωρις Ε3Flasher? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω κάτι θεματάκια με τον εξωτερικό μου.

έχω ένα seagate 1tb portable. από μαμά, ήταν ntfs και με τον software easeus partition έφτιαξα ένα  partition fat32 με μέγεθος 300gb.

 

γενικά πέρασα παιχνίδια μέσα, έπαιξα περίπου ένα μήνα κανονικά και τώρα λίγες φορές δεν μου το αναγνωρίζει το play ή όταν το βάζω στο pc μου λέει να κάνει scan (fix problems). το έχω κάνει το scan αλλά και πάλι τα ίδια. το partition με το ntfs δουλεύει τέλεια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως είμαστε πολύ εκτός θέματος, αλλά χάριν βοήθειας, να γράψω κι εγώ την ιδέα μου. Αν ήταν δικό μου, θα έκανα backup των περιεχομένων από το FAT32 partition στο NTFS (ή αλλού) και μορφοποίηση (του FAT32 μόνο, φυσικά).

Δεν έχω καταλάβει αν τελικά διαβάζει το partition (αφού κάνει το scan) ή όχι, το PC. Γιατί είναι προϋπόθεση, βέβαια, για να δοκίμαζες κάτι τέτοιο.

Αν ναι, άσχετα με το ρεύμα (το οποίο μπορεί να είναι και η πηγή του προβλήματος), μπορεί να βγάλεις άκρη.

Αν δεν το διαβάζει, θα δοκίμαζα να τρέξω μια live έκδοση κάποιου linux λειτουργικού (χωρίς να εγκαταστήσω, τρέχοντάς το από CD/DVD), μπας και κάνω τη δουλειά μου (αντιγραφή/bakup) και εν συνεχεία θα δοκίμαζα πάλι τη μορφοποίηση.

 

Όσον αφορά το ρεύμα. Δεν το έχω ψάξει, αλλά γνωρίζω πως κάποιοι εξωτερικοί σκληροί δίσκοι των 2.5" (με miniUSB υποδοχή) έχουν καλώδιο με δύο USB βύσματα, για δύο USB θύρες, όχι για κάτι άλλο από την επιπλέον παροχή ρεύματος.

Το συγκεκριμένο σύστημα το έχω δει, τουλάχιστον σε έναν LaCie 2.5".

Μπορεί κάτι παρόμοιο με αυτό (http://www.ebay.com/itm/310560689575) από κάποιο μαγαζί με ηλεκτρονικά/υπολογιστές να αρκέσει για να προσφέρει στον εξωτερικό σκληρό το ρεύμα που χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

back up έχω πάρει από τον fat32.

 

έκανα format το fat32, τον αναγνωρίζει κανονικά το pc αλλά πλέον φαίνεται ότι δεν δουλεύει και πολύ καλά. Συγκεκριμένα, η αντιγραφή γίνεται πολύ αργή πλέον, και μερικές φορές καθώς αντιγράφει μου πετάει μήνυμα του τύπου "δεν βρέθηκε ο προορισμός αντιγραφής"

 

p.s. αν νομίζετε πως πρέπει να πάω για εξωτερικό με πρίζα, θα ήθελα μία συμβουλή αγοράς για 320gb - 500gb (~50€) για να μην ξανακάνω τσάμπα αγορές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις τις εξης επιλογες.

Κρατας αυτον που εχεις τον ανοιγεις, βγαζεις απο μεσα το σκληρο (υποθετω πως ειναι 2.5'') και παιρνεις μια θηκη σαν αυτες με εξωτερικη τροφοδοσια και τον βαζεις εκει μεσα, αλλα χανεις το usb 3.0 μαλλον (δεν ξερω αν υπαρχουν θηκες usb 3.0) 

http://www.skroutz.gr/c/667/external-cases-usb.html?from=most-popular&keyphrase=%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B7+%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%85+%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%85

 

Αγοραζεις νεο σκληρο 500 η 640 GB και τον βαζεις η σε εξωτερικη θηκη, η ακομη καλυτερα μεσα στο ΠΣ3 σαν εσωτερικο σκληρο και ελυσες το προβλημα σου. Κρατας αυτον που εχεις σε NTFS για να κρατας τα backup στον υπολογιστη σου, και απο εκει τα περνας με ftp transfer μεσα στο ΠΣ3. Εγω εχω κανει αυτη τη λυση (εσωτερικο 500αρη στο ΠΣ3 και ειμαι υπερευχαριστημενος, χωρις να εχω και θεματα με ασυμβατοτητες, σπλιτ files κτλπ)

Αυτον που εχεις ως εσωτερικο τωρα στο ΠΣ3 με μια θηκη των 5-6 ευρω τον κανεις φατ32 για εξωτερικο η NTFS για οτι αλλο θες.

δισκοι εδω με ~50 ευρω, ο 640 samsung εχει 3 ευρω διαφορα απο τον 500 wd. η επιλογη δικη σου

http://www.amazon.co.uk/Samsung-640GB-Cache-5400RPM-Internal/dp/B0031M9JCE/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1362483998&sr=8-5

http://www.amazon.co.uk/Scorpio-Mobile-Internal-Playstation-Compatible/dp/B0037NYQ6Q/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1362483998&sr=8-9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πολύ.

μάλλον θα πάω για αλλαγή εσωτερικού δίσκου του play.

 

υπάρχει κανένα tutorial για διαδικασία αλλαγής εσωτερικού δίσκου (και τεχνικό μέρος αλλά και αν πρέπει να πάρω κάποιο backup κ.α.)?

 

σορυ αν κουράζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...