Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρόνια πολλά σε όλη την παρέα! Έχω δύο αποριούλες:

 

1)Όταν αποθηκεύουμε παιχνίδια στον εσωτερικό δίσκο του ps3, που είναι σωστό να τα αποθηκεύουμε; γιατί έχω δει άλλοι να λένε ότι φτιάχνεις στο path: "/dev_hdd0/game" έναν φάκελο LAUN12345 και μέσα σε αυτόν έναν φάκελο GAMEZ και κάποιοι άλλοι να λένε ότι δεν χρειάζεται τέτοιος φάκελος(νομίζω τα βάζουν στον φάκελο /dev_hdd0/GAMES).

 

2)Στον filezilla στις ρυθμίσεις μεταφοράς, πρέπει να επιλέξουμε: Ενεργητική με όριο στον αριθμό συνεχόμενων συνδέσεων και μέγιστο το 1; γιατί σε κάποιος οδηγούς δεν αναφέρουν τίποτα γι΄ αυτά, ενώ σε κάποιον άλλο οδηγό στο youtube τα είχε όπως τα γράφω εδώ.

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. ξεχνα τα LAUN κλπ. Τα backups σου τα αποθηκευεις μεσα σε φακελο GAMES η GAMEZ (ειναι ακριβως το ιδιο) ειτε σε εξωτερικο σκληρο στο Root ο GAMES η στον εσωτερικο στη διαδρομη /dev_hdd0/GAMES η dev_hdd0/GAMEZ (διαλεγεις οτι θες). Επειδη ο Μουλτιμαν σε περιπτωση που θες να κανεις rip εναν τιτλο χρησιμοποιει πρωτα τον GAMES καλο ειναι να το εχεις ετσι.

Η διαδρομη /dev_hdd0/game ειναι η διαδρομη που αποθηκευονται τα official updates και τα υποχρεωτικα installation data των παιχνιδιων. Αντιστοιχει σε αυτο που βλεπεις στο ΧΜΒ ως GAME DATA Utility πανω πανω στην στηλη GAMES του ΧΜΒ. Tον φακελο game δεν τον πειραζεις ποτε. Παλια εκει μεσα βαζαμε τα modified EBOOTs οταν τρεχαμε παιχνιδια 4.ΧΧ σε 3.55. Πλεον δε χρειαζεται κατι. Αν σβησεις τα game data utility ενος παιχνιδιου απο το XBM θα εξαφανιστουν και απο εκει (οπως και το αντιστροφο).

2 Εγω χρησιμοποιω default τον filezilla απειραχτο με οριο μεταφορας αρχειων το 2. Παει πιο γρηγορα ετσι με 2 αρχεια παρα με 1 (τουλαχιστο σε μενα)

 

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλε, με έχεις σώσει από πολύ ταλαιπωρία με τις ταχύτατες και πλήρως αξιόπιστες πληροφορίες που δίνεις!

 

Από τότε που είχα περάσει cfw 3.55 περνούσα τα παιχνίδια στο /dev_hdd0/game/LAUN12345/GAMEZ. Συγκεκριμένα τρία είχα περάσει και το μόνο που έπαιξε ήταν το uncharted 3(τα άλλα δύο -red dead & ico shadow- νόμιζα ότι είχαν πρόβλημα και τα διέγραψα από παντού προχθές). Οπότε τώρα διαγράφω LAUN12345/GAMEZ και πάω κατευθείαν για πέρασμα παιχνιδιών στον GAMES!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει από αγγελία ps3 250gb με date code "0A" και model no "cech 2004B" αν δεν κάνω λάθος πρέπει να γίνετε  downgrade.

To δίνει 150Ε με CoD: Black ops +Black ops 2 και το  Grand Turismo, αξίζει?

Πόσο περίπου θα μου στοιχίσει για να γίνει downgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παίδες!

 

Είμαι σε cfw Rebug 4.21 και θα ήθελα να αναβαθμίσω σε κάποιο νεότερο cfw διότι δεν μπορώ να παίξω τα τελευταία παιχνίδια όπως το Injustice: Gods Among Us. 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποιο ακριβώς να εγκαταστήσω και ποια είναι η διαδικασία για την αναβάθμιση.

 

Σας ευχαριστώ ακόμα μια φορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rogero 4.40 v1.03 απο ΧΜΒ απλα

Φροντιζεις να εχεις βγαλει απο πριν δισκους απο το Blueray drive, αποσυνδεση ιντερνετ, και οποιο spoofer αν εχεις.

Δε χρειαζεται κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει από αγγελία ps3 250gb με date code "0A" και model no "cech 2004B" αν δεν κάνω λάθος πρέπει να γίνετε  downgrade.

To δίνει 150Ε με CoD: Black ops +Black ops 2 και το  Grand Turismo, αξίζει?

Πόσο περίπου θα μου στοιχίσει για να γίνει downgrade(e3 flasher και οτι άλλο χρειάζεται)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει, παρτο

30-40 ευρω κανει το downgrade περιπου, να στο κανουν και οχι να το κανεις εσυ

το Ε3 κοστιζει 60-80 ευρω αναλογα με το που θα το παρεις. Και αν δεν εισαι γνωστης του αντικειμενου δε λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να διαιρεσεις ενα pkg σε μικροτερα μεγεθη, ωστε να μπορεσει να το εγκαταστησεις απο στικακι fat που αναγκαστικα δεχεται το ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω αλλα θελω την εγκατασταση να την κανω απευθειας απο το xmb με το στικακι οπως ειναι, οχι να αντιγραφω στον εσωτερικο και να κανω αλλες τραμπες. Λογικα καποιος τροπος θα υπαρχει να κοβεις και τα package σε μικροτερα μεγεθη.

 

Διαβαζω πωςτο ps3splitter υποστηριζω και Pkg, οποτε λεω να δοκιμασω αυτο

 

f you do not have FTP setup:

1) Download PS3Splitter (check MAC's app thread in Applications section)
2) Use PS3Splitter to split the .pkg. (this will split it into 1GB parts)
3) Create a folder and put the split files into that folder. (you can name the folder whatever you want)
4) Now use multiMAN's File Manager and copy the folder (not individual files) anywhere on the PS3. (you'll notice that multiMAN will now auto rejoin the split files back to the original .pkg)
5) Same thing as above, click on .pkg when its done then install.

Don't forget to delete the .pkg from the PS3 when the game is done installing to clear out the space.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω αλλα θελω την εγκατασταση να την κανω απευθειας απο το xmb με το στικακι οπως ειναι, οχι να αντιγραφω στον εσωτερικο και να κανω αλλες τραμπες.

Διαβαζω πωςτο ps3splitter υποστηριζω και Pkg, οποτε λεω να δοκιμασω αυτο

Παλι στον εσωτερικο θα στο αντιγραψει πρωτα αυτος ο τροπος που αναφερεις :) και ειναι σαφως πιο χρονοβορος γιατι εχεις να κανεις 1) split τα pkg στο pc, 2)μετα να τα μεταφερεις στο ΠΣ3, 3)μετα να ξανακολλησει ο ΜΜ σε ενα αρχειο ολα τα split files μεσα σε φακελο, 4)και τελος install :)

Ενω αν τα μεταφερεις με ftp μεσα σε εναν temp φακελο στο root του dev_hdd0 μετα εχεις να κανεις click + install ( 2 βηματα αντι για 4)

Αλλος τροπος δεν υπαρχει η τουλαχιστον εγω δεν ξερω καποιον πιο απλο.

 

ο νεοτερος mm δεχεται και nfts δινοντας την επιλογη "convert nfts to fat32"

Αυτο εχουμε πει οτι ειναι μονο για reading αρχειων και copy-paste function. δεν ξερω αν υποστηριζει install και νομιζω πως οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ετσι το κοβει? Εγω νομιζα οτι το εκανε οπως και τα group, δηλαδη σε file1.pkg, file2.pkg ωστε να τα εγκαταστησεις ενα-ενα.

 

Απλως επειδη στο συνολο το αρχειο ειναι 20 gb, θα χρειαστω 60gb ελευθερα.

 

1)Πρεπει να περασω τα pkg με ftp στον εσωτερικο (20gb)

 

2)Μολις πατησω πανω ο multiman θα τα περασει σε μια προσωρινη τοποθεσια (αλλα 20gb)

 

3)Τελος πρεπει να γινει η εγκατασταση (τα τελευταια μονμα 20gb)

 

Τα πρωτα 40 μπορω να τα σβησω μολις εγκατασταθει, αλλα το θεμα ειναι πως δεν εχω τοσα ελευθερα πλεον και η ταλαιπωρια ειναι στο να κανω τραμπες με αρχεια για να εξασφαλισω τον χωρο που προσθετει πολλα περισσοτερα βηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου στο λεει στο βημα 4 στο λινκ που εδωσες:

Now use multiMAN's File Manager and copy the folder (not individual files) anywhere on the PS3. (you'll notice that multiMAN will now auto rejoin the split files back to the original .pkg) --> Ο ΜΜ ξανακανει join τα αρχεια σε 1 pkg. μετα στο βημα 5 τα κανεις install

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...