Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάω να κάνω update από rogero 4.30 σε habib 4.46 1.13. 

 

Για την ενεργοποίηση του qa toggle, το έχω εγκαταστήσει μέσω install package αλλά μετά πάω να το τρέξω και μου βγάζει error. ξέρετε τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

mtzs εχεις καμια ιδεα πως μπορω να παρω το id  απο την κονσολα που εχω με ofw (νομιζω 4.21 ή κατι τετοιο) η κονσολα εχει χαλασμενο bluray οποτε ειναι αχρηστη...

 

και μετα ενα tutorial πως περναω το id στην κονσολα με το cfw

Πρεπει να χακαρεις την κονσολα. Αλλος τροπος δεν υπαρχει. Δηλαδη Ε3 flasher αν η κονσολα ειναι NOR. Αν ειναι NAND δωσε χαιρετισματα. Μετα με Iris manager (το περνας απο τα settings του προγραμματος) η με PSIdpatch περνας οτι θες. Αλλα αυτα ειναι τα ευκολα και θα τα βρουμε τοτε. Προεχει να βρεις το ID :)

 

πάω να κάνω update από rogero 4.30 σε habib 4.46 1.13. 

 

Για την ενεργοποίηση του qa toggle, το έχω εγκαταστήσει μέσω install package αλλά μετά πάω να το τρέξω και μου βγάζει error. ξέρετε τι παίζει?

Δε χρειαζεσαι QA toggle

Βγαζεις δισκο, αποσυνδεεις ιντερνετ, Βγαζεις spoofers αν εχεις και προχωρας οπως εισαι απο ΧΜΒ. Μη ξεχασεις ΜΜ 4.46.01 γιατι αλλιως δε θα σου τρεχει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω δύο παιχνίδια

 

το Resident Evil. The Umbrella Chronicles. HD. Console (PS3)

 

και το Resident Evil. The Darkside Chronicles. HD. Console (PS3)

 

Είναι σε μορφή pkg και τα δύο. Λόγω ότι είναι μεγάλα αρχεία δεν κατάφερα να τα μεταφέρω σε εξωτερικό σκληρό δίσκο επειδή είναι φορμαρισμένος σε fat32 σύστημα και δεν υποστηρίζει μεγάλα αρχεία.

Υπάρχει τρόπος να τα κάνω ftp με filezilla ή άλλο πρόγραμμα στον εσωτερικό σκληρό δίσκο του ps3 στη θέση που αποθηκεύει τα install packages το ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να τα μεταφερεις σε οποιοδηποτε directory στον εσωτερικο σκληρο του PS3 (βαλτα στο root η στο temp)

Μπες μετα ΜΜ και πατα SELECT+HOME να μπεις σε MMOS Mode.

Μετα μπορεις να κανεις navigate μεσα απο τον ΜΜ στο συγκεκριμενο directory που τα εβαλες και πατα διπλο κλικ επανω στο pkg.

Δεν το εχω δοκιμασει αλλα νομιζω πως ετσι θα τα εγκαταστησει. Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

 

Αυτο που σιγουρα δουλευει ειναι να εχεις το InstallPKG Singstar Replacement 1.01

Στο root direcotry του devhdd_0 εαν δεν εχεις φακελους PKG η/και packages δημιoυργησε τους.

σε οποιο απο τα 2 θες μπορεις να περασεις μεσα με ftp τα αρχεια.

Μετα τα κανεις install απο το Singstar Replacement Install pkg (γιατι διαβαζει τους συγκεκριμενους φακελους) και θα στο περασει με την bubble method (κανει restart to PS3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... μπαμ μπαμ, το πέταξα στο tmp, μπαίνω multiman MMOS Mode διπλό κλικ στο παιχνίδι και με ρωτάει αν θέλω να το εγκαταστήσω από install packages.

 

Όλα οκ, τα εγκατέστησα από XMB και τέλος.

thanks bro. :ph34r:

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω cfw rogero 4.46 και μου βγάζει update όταν παίζω το the last of us και μου λέει the latest update has been found. to sign in and use this software you must update software to the latest version. the system will quit the software and start installing.  version 1.03

επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει απλά ετσι πήρα τη κονσολα τι να κάνω να επιχειρησω το update η δε θα μπορω να παιξω τιποτα μετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν δυο ειδη update. Το firmware update που ειναι αυτο που μας ενδιαφερει (δηλαδη το cfw) και τα updates των εφαρμογων - παιχνιδιων

Το συγκεκριμενο ειναι update του παιχνιδιου και οχι του firmware. 

Μπορεις να το βαλεις ανετα επανω αλλα καλο ειναι να μην μπεις να παιξεις online γιατι πεφτουνε ban

 

Να φοβασαι τα updates του system firmware. Αν σου βγαλει κανα update για 4.47 η μεγαλυτερο αυτο να μην κανεις

Οτι αφορα updates παιχνιδιου μπορεις να τα κανεις αφοβα προς το παρον.

Οταν βγει νεο firmware και σου ζητανε updates τα παιχνιδια τοτε να μην τα κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου συνιστουσα να βγαλεις τα username + password απο το sign in στο psn για να μη συνδεθεις κατα λαθος

Επισης απο τα system settings να απενεργοποιησεις τα automatic system firmware updates για να μη γινει καμια στραβη. Δηλαδη αν βγει καινουρι official firmware μη στο περασει αυτοματα επανω και μετα τρεχεις για downgrade

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα το κανω. πως βγαζω ομως το usrnm και psw απο το playstation? οπως ειπα την αγορασα με rogero 4.46 έχει κάποιο account πανω που δε βλέπω;

 

αλλη απορία αρχάριου:

και τα 320gb της κονσολας ειναι γεμάτα games. οπότε αν θελω να παιξω κάτι άλλο πρέπει να σβήσω κάποιο game. αυτό γίνεται μέσα από το multiman και αν ναι πως;

επίσης για να παίξω ένα άλλο game. εστω ότι το κατεβάζω στο pc μου. διαβασα οτι μπορω να το κανω μεσω ftp η με εξωτερικό σκληρο δίσκο και να αντιγραψω το παιχνιδι στον εσωτερικό του ps. πρέπει ο εξωτερικός να ειναι φορμαρισμένος σε fat32? υπάρχει κάποια διαδικασία που ειναι κάπου αναρτημένη;

 

ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν τα εχεις βαλει ποτε τα user + pass δε χρειαζεται να κανεις τιποτα. Αστο ετσι και μην κανεις sign in στο ιντερνετ.

Ο καλυτερος τροπος ειναι να συνδεεσαι παντα με ftp. Filezilla στο PC - Multiman(MM) στο ΠΣ3)

Οταν εχεις ανοιχτο τον ΜΜ θα δεις καπου να σου λεει ip address. Αυτη την ip την βαζεις στο Filezilla και συνδεεσαι.

Οταν συνδεθεις θα μπεις μεσα στον devHdd_0 (ειναι ο εσωτερικος σκληρος του ΠΣ3)

Εκει μεσα εχει εναν φακελο GAMES η GAMEZ (και τα δυο ειναι σωστα). Προσεξε μην τα μπερδεψεις με τον φακελο game (με μικρα γραμματα που ειναι εντελως διαφορετικο).

Μεσα στον GAMES η τον GAMEZ περνας τα νομιμα αντιγραφα (backups) που εχεις στην κατοχη σου μεσω ftp απο pc.. Απο εκει μεσω ftp Μπορεις να σβησεις οποιο αντιγραφο δεν θελεις να παιξεις πλεον. Αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος να σβηνεις.

Ο φακελος game περιεχει μεσα τα install data + update data των παιχνιδιων (οπως αυτο που ειπες οτι κατεβασε του Last Of US). Για να ξερεις αντιστοιχει στην στηλη GAME DATA του ΧΜΒ μεσα στο κεντρικο μενου του ΠΣ3

 

Μπορεις να διαγραψεις και παιχνιδι μεσα απο τον ΜΜ πατωντας τετραγωνο πανω στο επιλεγμενο παιχνιδι και σε παει ετσι στα options του παιχνιδιου. Επειδη ομως οι τελευταιαες εκδοσεις του ΜΜ εχουν bug στο συγκεκριμενο θεμα εγω δε χρησιμοποιω αυτο το τροπο και το κανς με  ftp + filezila

 

Αν θες να το κανεις με εξωτερικο σκληρο πρεπει να ειναι FAT32. Εκει θα εχεις θεμα γιατι ετσι υποστηριζονται παιχνιδια που δεν εχουν αρχεια > 4GB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορεσα προσφατα cfw 4.46 κι εχω καποιες αποριες.

Περασα fifa 13 και Red dead redemption κι εχω ενα θεμα.Στο fifa δεν ακουγεται σχολιαστης στα παιχνιδια οτι κι αν δοκιμασα.Οι υπολοιποι ηχοι ακουγονται κανονικα(κοινο,πληκτρα,μουσικη κτλ.) και στο αλλο δεν ακουγονται οι φωνες των χαρακτηρων στα βιντεακια ενω οι υπολοιποι ηχοι ακουγονται κανονικα.Μονο στα βιντεακια ομως.

Τι παιζει;

 

Επισης μπορω να νοικιαζω παιχνιδια και να τα περναω καπως στον σκληρο του PS3;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το φιφα κοιταξε το απο τα ingame settings. για το rdr δε ξερω

Ναι μπορεις να κοπιαρεις με τον ΜultiMan. Επιλεγεις το παιχνιδι μεσα απο τον MM πατας τετραγωνο και εχει διαφορες επιλογες. Μια απο αυτες ειναι η copy. Οταν πατησεις copy θα σου βγαλει πρωτα επιλογη για εσωτερικο σκληρο νομιζω και μετα για εξωτερικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...