Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γραφω ξεκαθαρα, απευθειας απο ΧΜΒ.

Το cinavia patch δεν υπαρχει στο 1.13 οποτε δεν χρειαζεται να το ελεγξεις.

Εαν εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις βαλει spoofer επανω (για να μπεις ιντερνετ) τοτε προχωρας. Το spoofer το ελεγχεις απο τις ρυθμισεις στο System info να δεις τι γραφει αν συναδει με την εκδοση που εχεις πανω. Αλλιως θα φαινεται και στο ΧΜΒ στην στηλη Games αν το εχεις περασει. Αν δεν εχεις περασει spoofer δε θα φαινεται τιποτα.

Επισης ελεγξε και τα p.m σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπως εχω ξαναγραψει εχω Ps3 120 gb με cfw4.46.

Σκεφτομαι να παρω εναν εξωτερικο σκληρο 2.5αρι με 250gb και να τον βαλω στην κονσολα.Μου ειπαν οτι ειναι εφικτο αυτο.

Υπαρχουν καπου οδηγιες;Κατι να προσεξω;Π.χ. καποια μαρκα σκληρων που δεν κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

noobquestion: Μου βγάζει multiman update αν δε κανω λαθος 4.46.3. ειμαι με rogero 4.46 cfw. να κάνω αναβαθμιση η θα έχω κάνα θέμα με το cfw?

Οτι δε σε ενοχλει μη το ενοχλεις.

Αστο ακομη δεν εχει δοκιμαστει ενδελεχως

 

Οπως εχω ξαναγραψει εχω Ps3 120 gb με cfw4.46.

Σκεφτομαι να παρω εναν εξωτερικο σκληρο 2.5αρι με 250gb και να τον βαλω στην κονσολα.Μου ειπαν οτι ειναι εφικτο αυτο.

Υπαρχουν καπου οδηγιες;Κατι να προσεξω;Π.χ. καποια μαρκα σκληρων που δεν κανει;

Σου απαντησα στο ποστ στην αρχη αυτης της σελιδας

κανε system backup σε εναν τριτο σκληρο φατ 32 που να εχει τουλαχιστο 130Gb partition και μετα περνα τον 250αρη επανω και κανε system restore.

αλλιως κοιτα εδω αν δεν εχεις χωρο για full system backup

http://www.psjailbreak.gr/2013/09/blog-post.html

 

Σε οποιαδηποτε περιπτωση θα σου ζητησει να περασεις παλι 4.46 cfw

 

για σκληρους δισκους κοιτα εδω το πρωτο ποστ εκει που λεει σκληρος δισκος

http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακεφαλαιωτικά για κάποιον που έχει 3.55 (kmew λογικά) και θέλει να περάσει 4.4x version γιατί έχει βαρεθεί να ψάχνει για eboots και λοιπά κέρατα

α) ποια cfw version προτείνετε

β) τι πρέπει να προσέξει για να μη φάει brick; Πρεπει να πάω σε 3.55 official πρώτα; Πρέπει να κάνω rehash πριν από αυτό;

γ) Τι πρέπει να πάρω backup (nand κτλ) για να έχω μια ελπίδα να το επαναφέρω με programmer σε άτομο που ασχολείται αν κάτι πάει στραβά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Habib 4.46 v1.13 (τα εχω αναφερει πολλες φορες. Διαβασε μεχρι και 10 σελιδες πισω τα ποστς να δεις τι παιζεται). Γενικα πολλες απο τις αποριες σου θα λυθουνε.

β) Να μην εχεις spoofer. Αλλη περιπτωση brick δεν υπαρχει. Dehash δεν χρειαζεται αν η κονσολα δεν εχει cfw απο downgrade.

(αν θελεις περνα μονο τα QA toggle χωρις να περασεις ofw). Το firmware το περνας απο ΧΜΒ κατευθειαν αφου βγαλεις δισκο απο το drive και αποσυνδεσεις internet.

γ) http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=52133309

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φαίνομαι σαν τους "ζουλού" που δεν googlάρουν η δεν αφιερώνουν 5 λεπτά για να διαβάσουν το thread και ζητάνε λυση σε 1 post (διάβασα κάμποσες σελιδούλες πίσω) απλά πιστεύω οτι ήταν χρήσιμη μια ανακεφαλαίωση. Ήσουν κατατοπιστικότατος :-)

 

Στο Link Που παραθέτεις το hex workshop το χρησιμοποιείς μόνο για να βεβαιωθείς ότι τα dumps ήταν ίδια; Σε αυτή την περίπτωση ένα md5 hash δεν θα αρκούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Link Που παραθέτεις το hex workshop το χρησιμοποιείς μόνο για να βεβαιωθείς ότι τα dumps ήταν ίδια; Σε αυτή την περίπτωση ένα md5 hash δεν θα αρκούσε;

Πιθανον και να αρκει, οπως και μια εντολη απο dos που δεν τη θυμαμαι

Απλα αυτος ειναι ο πιο εγκυρος και αξιοπιστος τροπος μιας και μιλαμε για Flash memory που καθε λαθος ειναι απαγορευτικο. Γι αυτο και παιρνουμε 4 dumps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mtzs λιγο βοηθεια διοτι με το ΠΡΟ και το GTA ηρθε η ωρα να αναβαθμισω.Εχω rogero 4.40 v1.02 και multiman 4.30.00.Εσυ νομιζω προτεινεις habib ετσι?Κατεβασα το Habib CEX 4.46 v2.05.Ειναι αξιοπιστο?Επισης κατεβασα Multiman 4.46.03 base.Πρεπει πρωτα να περασω το multiman 4.46.00?Και κατι αλλο αν βαλω το αρχειο PUP σε εξωτερικο σκληρο δισκο που εχει μεσα καποια αρχεια πειραζει?

 

Τελος μετα απο αυτα θελω να παρασω και το contol fan utility 1.9.1 ειναι συμβατο με τα παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω Habib 4.46 αλλα v1.13. Τα μεταγενεστερα Habib 2.XX οπως και τα Rogero + Arch εχουν το cinavia patch και εχουν αναφερθει διαφορα θεματα (κρεμασματα, συμβατοτητες, κτλπ). Επισης το 1.13 ειναι το πιο "καθαρο" απ ολα.

Περνα τον ΜΜ 4.46.03 base δε θα εχεις κανενα θεμα

Παντα συνισταται το περασμα CFW η OFW απο κενο μεσο φατ32. Πολλοι το περνανε και με αλλα μεσα (και γω το εχω κανει). Αλλα δεν ειναι ενδεδειγμενος και σωστος τροπος (προφανως για θεμα αποφυγης μπρικ)

Το control fan 1.9.1 ειναι απολυτα συμβατο και κακως δεν το εχεις βαλει εως τωρα.

Γενικα οποιος ειναι με Cfw και δεν εχει control fan επανω κατ εμε εγκληματει !!! Ειναι το καλυτερο homebrew που εχει βγει για το PS3 ever και σηματικος λογος χακαρισματος της κονσολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα οποτε κατεβαζω το 1.13 τοτε.Σ ευχαριστω.Για το control fan εχεις οδηγιες τι πρεπει να κανω,πως το τρεχω κτλ?

http://www.insomnia.gr/topic/472953-playstation-3-jailbroken-multiman-temperature-thread/?p=52577272

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...