Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε δεν μπαίνω psn, το μόνο που ψάχνω είναι το καλύτερο cfw συνολικά. Για το habib 2.05 έχεις ακούσει πως έχει προβλήματα; Γιατί βλέπω στις προηγούμενες σελίδες ότι προτείνεις το 1.13.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω ακουσει κατι για το 2.05. Απλα εχει το cinavia patch μεσα

Το εχει ενας φιλος και του λειτουργει μια χαρα. Δεν εχει θεμα

Επισης νομιζω πως αν θες να βαλεις το arch πρεπει να κανεις downgrade (απο οποιο κι αν εισαι) σε 3.55 κανοντας και dehashing (δηλαδη QA toggle σε 3.55 και μετα OFW3.55) και μετα να το βαλεις.

Επιπροσθετως οσον αφορα το ARCH 4.46

UPDATE:Μετά από πιο προσεκτικό έλεγχο του συγκεκριμένου custom firmware βρέθηκαν κάποια bugs.Το πρώτο αφορά την αναπαραγωγή ταινιών από usb κατα τη διάρκεια της οποίας δεν εμφανίζεται όπως εμφανιζόταν ο χρόνος διάρκειας της και πόσο απομένει.Το δεύτερο bug έχει να κάνει με την αναπαραγωγή μουσικής και αν κατά τη διάρκεια που ακούτε ένα κομμάτι πχ από usb που είναι συνδεδεμένο στην κονσόλα πατήσετε τον κύκλο για να βγείτε η κονσόλα κολλάει.Όλα αυτά δεν έχουν να κάνουν με την αναπαραγωγή παιχνιδιών η οποία μέχρι στιγμής είναι άψογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρνητικά του arch τα έχω διαβάσει αλλά τα θεωρώ ασήμαντα αφού δεν χρησιμοποιώ το ps3 σαν media player. Από rogero 4.41 που έχω, για να περάσω το habib 1.13 ή 2.05, δεν χρειάζεται downgrade παρά μόνο ένα απλό update από φλασάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

mtzs ok για τo arch(εγώ θα συμπλήρωνα και το Rogero γιατί όντως μέσα στο καλοκαίρι αρκετοί που πήγαν για "μπάνιο" είχαν και Rogero)...αλλά ανάμεσα στα Rebug και habib σ'ότι αφορά πάντα το psn ποιο προτείνεις; :rolleyes:

Επίσης συγχαρητήρια για όλο το info που προσφέρεις καιρό τώρα....!!!!

 

joker_clap.gif

Επεξ/σία από empire_1924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω δοκιμασει rebug για να σου πω.

Το εκτιμω, το σεβομαι, θεωρειται παντελως αξιοπιστο (το ονομα Rebug αποτελει εγγυηση), αλλα απο τη στιγμη που εγω μπαινω psn θελω οτι πιο καθαρο και το rebug δεν ειναι με τοσα features που εχει μεσα.

Επιπροσθετως δεν τα χρησιμοποιω κιολας και μου ειναι αχρηστα, οποτε ποιος ο λογος;



Τα αρνητικά του arch τα έχω διαβάσει αλλά τα θεωρώ ασήμαντα αφού δεν χρησιμοποιώ το ps3 σαν media player. Από rogero 4.41 που έχω, για να περάσω το habib 1.13 ή 2.05, δεν χρειάζεται downgrade παρά μόνο ένα απλό update από φλασάκι;

Update μεσω XMB απο usb stick (δεξια θυρα)

Αν δε μπαινεις καθολου psn μπορεις να χρησιμοποιησεις και το Rebug lite

 

ο λογος που εγω προτεινω το habib 1.13 ειναι καθαρα για το psn.

Δεν εχει μεσα cinavia ουτε επιπροσθετα αρχεια πλην του app_home + install package files.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρακάτω που αναφέρονται σαν features του habib 2.05 δεν είναι λόγος να το προτιμήσω από το 1.13;

 Ειδικά το 14 που μιλάει για καλύτερη σταθερότητα του συστήματος.

1. Made out of 4.46 ofw
2. Have install package files and app_home
3. Have reactpsn compatibility
4. Patched lv0 to disable coreos ecdsa check
5. Patched lv2 to add peek/poke supoort
6. Patched lv1 to disable lv2 protection
7. Patched lv1 to add peek/ poke support
8. It can run games signed with keys upto 4.46
9. Can be updated over any cfw.
10. Can be updated over 3.55 ofw
11. Added no bt/bd patches
12. RSOD bypass
13. ReActPSN offline patch added
14. Better system stability
15. PSP remaster support added
16. QA flag enabled by default if ps3 was qa on 3.55
17. Cinavia protection removed (proper fix dex 4.46)
18. Fixed bugs which make their console shutdown when played for a long time on 2.00, fixed on 2.01
19. OtherOS added

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι νομιζεις :)

Βαλτο, δεν ειπα οτι ειναι κακο

 

Αφού είναι σίγουρο ότι από rogero 4.41 το μόνο που χρειάζεται για να περάσω σε Ηabib είναι: "Update μεσω XMB απο usb stick (δεξια θυρα)" τότε θα βάλω Habib για να ξεμπερδεύω γρήγορα και απλά. Μπορείς να μου δώσεις κάποιο αξιόπιστο link με το Habib 4.46 1.13;

 

*qa toggles θα χρειαστώ; δεν έχω περάσει psn spoofer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκεις ευκολα πλεον το 1.13 (και δεν υπαρχει σε sites που ξερω εγω - το εχω αποθηκευμενο πλεον). Το εψαχνα πριν 5-6 μερες και δε το εβρισκα στα sites που ψαχνω αλλα για να πω την αληθεια δεν ασχοληθηκα και πολυ. Εμαθα πως το κατεβαζει γενικα η Google χωρις να ξερω το γιατι

Βαλε το 2.05 εαν το βρισκεις ευκολα.

Οτι και να βρεις παντως παντα να προσεχεις το MD5 check

Για να περασεις QA toggle σε 4.ΧΧ πρεπει να βαλεις το rebug toolbox 02.01.05 απο install package files και μετα να ενεργοποιησεις τα QA μεσα απο το μενου του. Δεν ειναι κακο να το κανεις

Και τα δυο τα βρισκεις ευκολα

 

Τα QA δεν προστατευουν απο το να κανεις αναβαθμιση με spoofer. Αν εχεις spoofer και QA να εχεις ενεργα και πας να κανεις αναβαθμιση το brick θα το φας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εχω ενα ps3 φατ και του εψω ενα παλιο rogero 4.3 nmz και εχω σκοπο σημερα να του αλλαξω σκληρο δισξο και να του βαλω ενα. 250 gb 5400 rpm wd.

Απλα θα ηθελα καποιος να με καθοδιγισει και να μ πει απο π να ξατεβασω καινουργιο ροτζερο πως να το περ@σω και πως να βαλω το mm μετα!

Αν μπορει να παραθεσει καποιος λιγες οδηγιες η να μ στειλει pm!

Εχω καποιες οδηγιες για την διαδικασια π μου ειχε στειλει παλια ο mtzs απλα θελω να κατεβασω τα καινουργια rogero η οτι αλλο αξιζει να τ βαλω και εχω καιρο να ασχοληθω κ εχω χασρι λιγο την μπαλα περι update! Και νεων εκδοσεων!

 

το τελευτεο roger ειναι 

Rogero CEX-4.46 v1.01 ?

 αυτο να κατεβασω?

 

http://www.tortuga-cove.com/forums/viewtopic.php?f=127&t=4705

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαζεις δισκο μεσα απο το BDROM

Αποσυνδεεις ιντερνετ

Βγαζεις οποιο spoofer αν εχεις

Και περνας το Rogero 1.01 κανονικα απο το ΧΜΒ

 

 

Εδω πως περνας το firmware

Φορμαρουμε ενα κενο usb stick φατ32 στο pc
Με ΚΕΦΑΛΑΙΑ φτιαχνουμε φακελο PS3 στο root του stick. Mεσα στον φακελο PS3 παλι με κεφαλαια φτιαχνουμε
φακελο UPDATE

Μεσα στον UPDATE βαζουμε το ΧΧΧΧ.PUP που κατεβασαμε και το μετονομαζουμε σε PS3UPDAT.PUP

οπως ακριβως τα γραφω παλι με κεφαλαια.

δηλαδη το στικ θα ειναι της μορφης: PS3/UPDATE/PS3UPDAT.PUP

Βαζουμε το στικ στη δεξια usb θυρα του ΠΣ3 και αναβαθμιζουμε

Official οδηγιες εδω

http://us.playstation.com/support/systemupdates/ps3/pc_update/index.htm

 

MM θα βαλεις το 4.46.03 απο Install package files. Απλα πραγματακια :)

 

Επειδη ειπες οτι θ αλλαξει δισκο μπορεις να κρατησεις αν θες και backup αφου εχεις μικρο 40ari και μετα να κανεις restore system στον 250αρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω mtzs τελικα ηταν πολυ ευκολο με τις οδηγιες σου!

Εβαλα rogero 4.46 v1.0.1 και το multiman που μ ειπες!

Επρεπε να βαλω το habib 4.46 v1.3 που ελεγες πιο πανω; Θα εχω καμια διαφορα;

Εβαλα επισης το fan control v1.9.1 πολυ ωραιο! Για μενα που ειχα προβλημα με τα tempratures θα με σωσει!

Παντως σε ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ! και οχι μια φορα μονο, γιατι νομιζα οτι φταίει η παστα που ανεβαζει θερμοκρασια!

αλλα τελικα ολα τα φατ σαν το δικο μου ειναι ετσι λογο της κακης ψυχτρας που εχουν!



να σε ρωτησω μπορω να κανω μεταφορα απο το pc μεσω του wifi στο σκληρο του ps3?

και τι ταχύτητες θα εχω? 



να σε ρωτησω κατι αλλο εχω περασει το gta στο αφερουμενο fat32 γιατι δεν το βλεπει το multiman στα games??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...