Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bρε παιδια επειδη αλλαξα pc κ εκανα φορματ,εχασα αυτα που χρειαζομουνα για να περναω παιχνιδια στην κονσολα ps3 απο τον υπολογιστη...Δηλαδη προγραμμα,οδηγιες κτλ.Δεν θυμαμαι πως τα περναω λογω οτι δεν πολυασχολουμαι.Ευχαριστω.Το ps3 ειναι χακαρισμενο. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την ακρίβεια το PS3 έχει κάρτα δικτύου 1Gbps και αν το συνδέσουμε στο κατάλληλο switch (ή έστω απευθείας στο PC μέσω cross καλωδίου) μπορούμε να μεταφέρουμε αρχεία μέσω FTP με ανεκτή ταχύτητα. Για παιχνίδια των 10GB συνήθως δεν χρειάζονται πάνω από 7-8 λεπτά. Μιλάμε πάντα για σύνδεση μέσω καλωδίου και όχι ασύρματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε παιδια επειδη αλλαξα pc κ εκανα φορματ,εχασα αυτα που χρειαζομουνα για να περναω παιχνιδια στην κονσολα ps3 απο τον υπολογιστη...Δηλαδη προγραμμα,οδηγιες κτλ.Δεν θυμαμαι πως τα περναω λογω οτι δεν πολυασχολουμαι.Ευχαριστω.Το ps3 ειναι χακαρισμενο. :huh:

 

το λινκ στο ακριβώς απο πάνω ποστ δεν σου κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λινκ στο ακριβώς απο πάνω ποστ δεν σου κάνει;

Xωρις καλωδιο δεν γινετε φιλε μου.Δηλαδη επειδη εχω σταθερο κ η κονσολα ειναι 3-4 μετρα μακρια....Υπαρχει αλλος τροπος;Και ενα δευτερο να ρωτησω:εχω rogero με multiman(μου τα εχουν περασει).Εχει βγει κατι καινουργιο κ καλυτερο;Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xωρις καλωδιο δεν γινετε φιλε μου.Δηλαδη επειδη εχω σταθερο κ η κονσολα ειναι 3-4 μετρα μακρια....Υπαρχει αλλος τροπος;Και ενα δευτερο να ρωτησω:εχω rogero με multiman(μου τα εχουν περασει).Εχει βγει κατι καινουργιο κ καλυτερο;Ευχαριστω.

 

ναι υπάρχει..τσέκαρε Link.png Site: εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω πως η Sony έβγαλε official 4.50 ...

Και ο habibis χτυπησε αμεσα με 4.50

Δεν υπαρχει ομως ακομη συμβατος Manager να τρεξει τα παιχνιδια. Αναμενουμε 1 μερα ακομη να δουμε σχολια χρηστων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο habibis χτυπησε αμεσα με 4.50

Δεν υπαρχει ομως ακομη συμβατος Manager να τρεξει τα παιχνιδια. Αναμενουμε 1 μερα ακομη να δουμε σχολια χρηστων

αναβαθμισε τον μουλτιμαν απο το μενου του.. βγηκε απντειτ :)

και πλεον ειναι συμβατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω προβλημα με το infamous 2.Μου βγαζει ενα error 80022d86

 και λεει κατι για τα trophies.Αλλα παιχνιδια δουλευουν κανονικα.Τι μπορει να φταιει?

Ειναι corrupted trophy, η εχει να κανει με ασυμβατοτητα μεταξυ του trophy και του συγκεκριμενου save file που πας να φορτωσεις.

Συνηθως δινεται οταν πας να φορτωσεις save διαφορετικου χρηστη

Μπορεις να δοκιμασεις να το διορθωσεις με το Brute Force Save data του Aldo's Tools

ακολουθοντας αναλογη διαδικασια με αυτη που περιγραφεται εδω:

http://www.psjailbreak.gr/2013/09/ps3-gta-v-cash-editor.html

Θα πρεπει να βρεις τα savedata και τα αναλογα trophies του παιχνιδιου απο τον φακελο devhdd_0/home/000000000X

Θα φορτωσεις το PARAM.SFO του save ωστε να παρει τα δεδομενα χρηστη στο Brute Force. Να τα κανεις brute force, μετα decrypt, και μετα ξανα encrypt.

και στα trophies να κανεις Brute Force, decrypt, να φορτωσεις τα δεδομενα απο το PARAM.SFO των saves και μετα ξανα encrypt.

ισως η σειρα διαφερει και πρεπει να παιξεις με τις επιλογες του προγραμματος. Δεν το ξερω ακριβως γιατι δεν εχω δοκιμασει κατι τετοιο.

Μετα περνας saves + trophies πισω στο PS3 και rebuild database απο recovery menu.

 

Αν τα trophies ειναι εντελως corrupted (θα το ελεγξεις απο ta trophies σε offline mode) τοτε τα σβηνεις και φορτωνεις το save σκετο.

Δε ξερω αν θα δουλεψει αλλα ειναι ο μονος τροπος που μπορω να σκεφτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Οδηγος αναβαθμισης απο 3.55 η 4.ΧΧ σε Habib 4.50 v1.0
1. Αφαιρουμε spoofer, Δισκο απο το BD ROM, και αποσυνδεουμε Ιντερνετ

2. Αν ειμαστε σε 3.55 περναμε τα QA toggle και τα ενεργοποιουμε.

    Σε 4.ΧΧ τα ενεργοποιουμε μεσω Rebug Toolbox 2.01.05 (σε μενα ηταν ηδη ενεργα λογω του οτι     τα ειχα περασμενα απο 3.55 πολυ πιο πριν)

3. Περναμε ΜΜ 4.50.00 BASE η αν εχουμε ΜΜ 4.46.04 τον κανουμε αναβαθμιση μεσα απο το      

    μενου του ιδιου του ΜΜ (τη διαδικασια την κανουμε πριν την αναβαθμιση firmware)

4. Περναμε Habib 4.50 v1.0 απο το ΧΜΒ (στηλη Settings--> System Update --> Update via Storage Media) αφου ελεγξουμε τα MD5

    MD5: 282dc0334ddd72e42374ed3ee5161197

 

Δοκιμασα και λειτουργουν:

ΜΜ 4.50.00

PS Control Fan Utility 1.9.2 (4.50)

PSN login κανονικα

 

Για οσους ειναι ακομη με 3.55 για να τρεχουν τα παιχνιδια πρεπει να γινει official game update του παιχνιδιου ωστε να αντικατασταθει το πατσαρισμενο 3.55 ΕΒΟΟΤ.

Αυτο γινεται ειτε ξεκινωντας το παιχνιδι με τη κονσολα συνδεδεμενη στο ιντερνετ οποτε θα μας βγαλει μηνυμα για game update, ειτε μεσα απο τον ΜΜ επιλεγοντας το παιχνιδι και πατωντας τετραγωνο (αντι για Χ) οπου στα options του παιχνιδιου επιλεγουμε Game Update.

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για περισσοτερη ασφαλεια. Και παλια απο 3.55 σε 4.ΧΧ που πηγαιναμε (4.21, 4.30, 4.40) αυτο προτεινοτανε ως ασφαλης διαδικασια για αποφυγη brick. Δεν τα βγαζω απ το μυαλο μου :)

Γενικα ο κανονας ειναι οτι ειναι φρονιμο να αναβαθμιζουμε παντα το cfw με ενεργοποιημενα QA toggle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...