Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γμτ, εχω φαγωθει να παιξω ps2. κανας σταθερος τροπος δεν υπαρχει?

παίρνεις μια κονσόλα ps2

όσο για σταθερό τρόπο υπάρχει,μπορείς να βάλεις emu ονόματι placeholder

 

Καλησπέρα παίδες!

 

Όπως γράφετε παραπάνω το τελευταίο και σταθερό cfw είναι το steven 4.53.

 

Μόλις το κατέβασα και είμαι έτοιμος να το εγκαταστήσω από το xmb. Κατέβασα επίσης και την τελευταία έκδοση του multiman 4.53.04

 

Μπορείτε να μου πείτε ποιο πρέπει να εγκαταστήσω πρώτα γιατί την προηγούμενη φορά είχα πρόβλημα με το multiman (δε μου τον αναγνώριζε πριν βάλω την τελευταία τότε έκδοση). Τώρα είμαι σε habib 4.50.

βγήκε νέο cfw 4.53 ErMaK86 εξίσου σταθερό με ελληνικό μενού.

όσο για τον multiman πρέπει πρώτα να βάλεις 4.50.00 και μετά τον τελευταίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σ'ευχαριστώ πολύ ermak!

 

Τελικά είχα βάλει νωρίτερα πρώτα το steven 4.53 και το μετά το multiman 4.53.04 πάνω στο 4.50 και όλα πήγαν κομπλέ!

 

Καλό ακούγεται και το ελληνικό! Θα το δοκιμάσω στο 4.54:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρας

Έχω το ps3 με firmware 4.53. Έχω δει στο internet ότι μπορείς να παίζεις παιχνίδια μέσω εξωτερικού δίσκου όπως στο Wii. Σωστά? Αν ναι πως μπορώ να το κάνω χωρίς να το τσιπάρο? Επίσης δεν κατάλαβει πως θα χρησημποιήσω το jailbreak? Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ. Τέλος αν ξέρετε κάποιον οδηγό στα ελληνικά ή στα αγγλικά στείλτε μου το σας παρακαλώ. Επίσς θα εκτιμούσα ακόμη καλύτερα την βοήθειας σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρας

Έχω το ps3 με firmware 4.53. Έχω δει στο internet ότι μπορείς να παίζεις παιχνίδια μέσω εξωτερικού δίσκου όπως στο Wii. Σωστά? Αν ναι πως μπορώ να το κάνω χωρίς να το τσιπάρο? Επίσης δεν κατάλαβει πως θα χρησημποιήσω το jailbreak? Θέλω την βοήθεια σας παρακαλώ. Τέλος αν ξέρετε κάποιον οδηγό στα ελληνικά ή στα αγγλικά στείλτε μου το σας παρακαλώ. Επίσς θα εκτιμούσα ακόμη καλύτερα την βοήθειας σας.

Δεν γινεται αυτο που λες με official firmware δηλαδη χωρις να το τσιπαρεις η να το κανεις jailbreak.

Αν εχεις δει στο yutube βιντεακια να παιζουν απο εξωτερικο σκληρο παιχνιδια σε ΠΣ3 ειναι ολα με jailbreak δηλαδη cfw (custom firmware). Απλα το cfw ειναι και αυτο στην 4.53 οπως η official. Για καθε νεo official firmware που κυκλοφορει μετα απο 2-3 μερες το πολυ βγαινει και το αναλογο cfw που περναει σε jailbroken κονσολες που ειναι ηδη με προηγουμενο cfw επανω.

Διαβασε εδω

http://www.insomnia.gr/topic/467362-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-faq-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-cfw-%CF%83%CF%84%CE%BF-playstation-3/?hl=jailbroken

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος να αλλάζω playstation 1 games στο multiman (που είναι αποθηκευμένα σε εξωτερικό hd), χωρίς να αναγκάζομαι να κάνω quit το game και να με πετάει πίσω σε XMB?

 

Δηλαδή με κάποιο συνδυασμό κουμπιών στο ps3 controller να με πηγαίνει πάλι multiman ώστε να επιλέγω το επόμενο psx game, κατευθείαν χωρίς χάσιμο χρόνου, ακριβώς όπως γίνεται με τα ρετρό emulators του ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το ps3 slim cech-2504b. Το ειχα παρει πριν 3 χρονια και χαλασε ο σκληρος. Δυστυχως δεν επαιζα πολυ οποτε λεω να αγορασω εναν σκληρο, να βαλω cfw και να παιξω τα καλα παιχνιδια που εχασα. Επειδη ο σκληρος θα ειναι καινουργιος και θα πρεπει να περασω official firmware πρωτα, ποιο firmware να βαλω ωστε μετα να περασω cfw?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να βαλεις μεσα (συνιστω 500αρη αν σκοπευεις να τον χρησιμοποιησεις για cfw) θα σου ζητησει το firmware που ειχες την τελευταια φορα.

Αν αυτο το firmware ηταν > 3.55 τοτε αναγκαστικα θελεις downgrade με Ε3 flasher

Αν ηταν 3.55 και κατω περνα του το official firmware 3.55 για αρχη και μετα εδω ειμαστε.

Ουσιαστικα πρεπει να θυμασαι τι firmware ειχες τοτε που χαλασε.

Αν δε θυμασαι ποτε περιπου σου χαλασε και ποιο ηταν το τελευταιο παιχνιδι που ειχες παιξει απο δισκο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 4.40 ειχα. Οποτε βαζω παλι το 4.40 σε καινουργιο δισκο, μετα με Ε3 flasher κανω downgrade σε 3.55, βαζω cfw και fan control. Σχετικα με τα παιχνιδια, οταν μου τα φερνει ο θειος θα πρεπει να προσεχω κατι; Πως θα τα μεταφερω απο το pc στο ps3? Για δισκο υπαρχει καποια προτεινομενη μαρκα; Ξερω οτι πρεπει να ειναι 2.5'' και 5400rpm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 4.53 αντι για 4.40 να βαλεις που ειναι το τελευταιο το ιδιο ειναι.

Ε3 flasher θα χρειαστεις.

Ο καλυτερος τροπος μεταφορας ειναι με local ftp στον εσωτερικο σκληρο για μενα αλλα μπορεις και με εσωτερικο σκληρο.

Εγω εχω WD 500

Οταν τελειωσεις με τα καθεκαστα στειλε μου p.m εαν εχεις αποριες μετα το p.m που στειλα εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...