Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

Μπορούμε να βρούμε να κατεβάσουμε κάπου το firmware 3.41;; Έχεις να δώσεις κάποιο link;; Κάποιος άλλος;;;

 

Όταν το κατεβάσουμε, το γράφουμε σε ένα οποιοδήποτε USB στικάκι; To στικάκι πρέπει να είναι άδειο και να βάλουμε μόνο το αρχείο του firmware μέσα, ή δεν παίζει ρόλο και το αρχείο μπορεί να βρεθεί ακόμη και αν είναι μέσα σε κάποιο directory στο στικάκι;;

 

---------- Προσθήκη στις 10:37 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 10:31 ----------

 

Αν έχει κάποιος link με την όλη διαδικασία αλλαγής του σκληρού δίσκου του PS3, ας το ποστάρει εδώ. Κατά προτίμηση όχι (μόνο) video αλλά καλές εικόνες και σαφή βήματα της διαδικασίας.

Αλήθεια, ο σκληρός του PS3 είναι IDE ή SATA;

googleit

http://www.google.gr/search?hl=el&&sa=X&ei=HjabTL2jKIOD4AaE6r16&ved=0CBMQBSgA&q=how+to+change+ps3+hdd&spell=1

http://www.gamespot.com/features/6176090/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με τα psjailbreak/ps3key/ps3break θα έχεις πρόβλημα,όπως και με κάθε κλόνο, η μόνη λύση είναι πλακέτα με hex psgroove ,βγήκε προχτές απο τον hermes μια έκδοση (έχει ήδη κυκλοφορίσει) που δεν χρειάζεσαι καθόλου δισκάκι μέσα και τρέχει,το μόνο μειωνέκτημα είναι οτι δεν είναι συμβατή με το τωρινό backup manager,αλλα πάλι μπορείς να τρέχεις παιχνίδια διαβάζοντας το eboot.bin ,φυσικά μπορείς να διαβάζεις 1 παιχνίδι μόνο την φορά (όχι σαν το Backup manager που φορτώνεις όσα θες μέσα)αλλα πάλι κάτι είναι και αυτό. ήδη υπάρχουν άτομα να δουλέυουν σε νεο Backup manager για την hermes hex edition .

 

γιαυτό πρωτείνω σε όσους έχουν κάποιες γνώσεις απο Pc μόνο πλακέτα να αγοράσουν,η σκηνή με το Psgroove θα είναι πάντα 1 βήμα μπροστά,και ότι κυκλοφορίσει για το official psjailbreak/κλόνους θα μεταφέρετε στο psgroove μέσα σε μέρες, easy to use οι κλόνοι αλλα στην τελική το psgroove είναι η καλύτερη λύση (αν κάποιος δεν θέλει να περιμένει αιώνες για update)

 

εδιτ,χαχαχα 1 μέρα χρειάστηκε τελικά.... http://www.ps3hax.net/2010/09/backup-manager-v2-patch-released-nobluray-support/ backupmanager v2 με no disk required ,θέλει φυσικά το καινούριο hex του hermes :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, μια ερώτηση ακόμα! Κάποιο ελληνικό shop που να μπορώ να βρω το at90usbkey2 ή κάποια αντίστοιχη πλακέτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παρήγγειλα το minimus avr usb, έχει πάνω atbusb162 είναι το ίδιο με το teensy 1,το κακό είναι οτι έχει πολύ μικρή μνήμη και κάποιοι λένε οτι σε future updades ίσως έχει πρόβλημα να μεταφερθούν ,το καλό είναι απο πίσω είναι η ομάδα team xecuter που φημίζεται για τα πολύ καλά προιόντα που έχει βγάλει για το 360.

http://www.ck3.co.uk/minimus-avr-usb-development-board.html

απο εδώ το πήρα(αγγλία/royal mail/πληρωμή μέσω paypal μόνο,δεν δέχονται πιστωτικές.), στις 20 ήρθαν στο σίτε(ενώ λέγανε στις 15)αλλα τα στείλανε όλα τα preorder μέσα σε 3 μέρες,το δικό μου έγινε shiped χτές και λογικά την άλλη εβδομάδα τετάρτη/πέμπτη θα το έχω στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά καταχωρημένο από skanjos:

με τα psjailbreak/ps3key/ps3break θα έχεις πρόβλημα,όπως και με κάθε κλόνο, η μόνη λύση είναι πλακέτα με hex psgroove ,βγήκε προχτές απο τον hermes μια έκδοση (έχει ήδη κυκλοφορίσει) που δεν χρειάζεσαι καθόλου δισκάκι μέσα και τρέχει,το μόνο μειωνέκτημα είναι οτι δεν είναι συμβατή με το τωρινό backup manager,αλλα πάλι μπορείς να τρέχεις παιχνίδια διαβάζοντας το eboot.bin ,φυσικά μπορείς να διαβάζεις 1 παιχνίδι μόνο την φορά (όχι σαν το Backup manager που φορτώνεις όσα θες μέσα)αλλα πάλι κάτι είναι και αυτό. ήδη υπάρχουν άτομα να δουλέυουν σε νεο Backup manager για την hermes hex edition .

 

γιαυτό πρωτείνω σε όσους έχουν κάποιες γνώσεις απο Pc μόνο πλακέτα να αγοράσουν,η σκηνή με το Psgroove θα είναι πάντα 1 βήμα μπροστά,και ότι κυκλοφορίσει για το official psjailbreak/κλόνους θα μεταφέρετε στο psgroove μέσα σε μέρες, easy to use οι κλόνοι αλλα στην τελική το psgroove είναι η καλύτερη λύση (αν κάποιος δεν θέλει να περιμένει αιώνες για update)

 

εδιτ,χαχαχα 1 μέρα χρειάστηκε τελικά.... http://www.ps3hax.net/2010/09/backup...luray-support/ backupmanager v2 με no disk required ,θέλει φυσικά το καινούριο hex του hermes :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε, μια ερώτηση ακόμα! Κάποιο ελληνικό shop που να μπορώ να βρω το at90usbkey2 ή κάποια αντίστοιχη πλακέτα;

 

 

 

OK. Μπορείτε να μου πείτε ποιο στικάκι πρέπει να αγοράσουμε για υποστήριξη μέσω PSGroove;;

Εφόσον το αγοράσουμε, τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να ρίξουμε (γράψουμε) μέσα; Το στικάκι θα πρέπει να είναι NTFS ή FAT32 formatted;

 

Αν μας πείτε αυτά, τότε μπορεί και να δοκιμάσουμε σωστά αυτή την προτεινόμενη λύση για υποστήριξη από PSGroove. Αλλιώς όχι PSGroove, αλλά για "βρούβες" θα πάμε!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά για να μην χαθείτε με την αντικατάσταση του σκληρού δίσκου στο PS3 συμβουλευτείτε τον αναλυτικό οδηγό εδώ http://www.remedialthoughts.com/2009/04/upgrading-ps3-hard-drive.html .

 

Μεγάλη προσοχή στο «Step 4» ! Φαίνεται όμως οτι υπάρχει πρόβλημα όταν έχουμε ήδη 3.41 !!! Κάποιος ισχυρίζεται οτι δεν μπορεί να ξαναγίνει το install της 3.41 με το νέο δίσκο !!! Δείτε και εδώ για μια λύση του προβλήματος http://www.ps3harddriveupgrade341.webs.com/

Επεξ/σία από Alkis29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ παρήγγειλα το minimus avr usb, έχει πάνω atbusb162 είναι το ίδιο με το teensy 1,το κακό είναι οτι έχει πολύ μικρή μνήμη και κάποιοι λένε οτι σε future updades ίσως έχει πρόβλημα να μεταφερθούν ,το καλό είναι απο πίσω είναι η ομάδα team xecuter που φημίζεται για τα πολύ καλά προιόντα που έχει βγάλει για το 360.

http://www.ck3.co.uk/minimus-avr-usb-development-board.html

απο εδώ το πήρα(αγγλία/royal mail/πληρωμή μέσω paypal μόνο,δεν δέχονται πιστωτικές.), στις 20 ήρθαν στο σίτε(ενώ λέγανε στις 15)αλλα τα στείλανε όλα τα preorder μέσα σε 3 μέρες,το δικό μου έγινε shiped χτές και λογικά την άλλη εβδομάδα τετάρτη/πέμπτη θα το έχω στα χέρια μου.

 

Ok, το παράγγειλα κ εγώ! Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Άντε να δουμε τι θα γίνει, γιατί 4 χρόνια έτσι, δεν έλεγε! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK. Μπορείτε να μου πείτε ποιο στικάκι πρέπει να αγοράσουμε για υποστήριξη μέσω PSGroove;;

Εφόσον το αγοράσουμε, τι ΑΚΡΙΒΩΣ πρέπει να ρίξουμε (γράψουμε) μέσα; Το στικάκι θα πρέπει να είναι NTFS ή FAT32 formatted;

 

Αν μας πείτε αυτά, τότε μπορεί και να δοκιμάσουμε σωστά αυτή την προτεινόμενη λύση για υποστήριξη από PSGroove. Αλλιώς όχι PSGroove, αλλά για "βρούβες" θα πάμε!...

 

δεν είναι στικάκι είναι πλακέτα,έχει πολλά είδη που υποστιρίζονται απο το psgroove.

 

μερικά απο αυτά

maximus avr

minimus avr

teensy 1

teensy 1++

teensy 2

teensy 2++

blackcat usb

atb90usbkey και όλες οι παρεμφερείς εκδώσεις π.χ atbusb162 κτλπ.

 

δεν χρειάζεται φορμάτ,την συνδέεις στον υπολογιστή,την εγκαθιστάς(εδώ οδηγός για το atbusb162/minimus http://psx-scene.com/forums/showthread.php?t=65282 ) και μετά περνάς το συγκεκριμένο hex(της πλακέτας σου του psgroove,έχει διαφορετική έκδοση για κάθε είδος πλακέτας) απο τον υπολογιστή σου στην πλακέτα με το πρόγραμμα flip. και είσαι έτοιμος ,έχεις στα χέρια σου ένα psgroove jailbreak. μετά το μόνο που μένει είναι να περάσεις το backup manager στο ps3 και είσαι comple. τα έχουμε πει άποιρες φορές στο συγκεκριμένο thread....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για να μην χαθείτε με την αντικατάσταση του σκληρού δίσκου στο PS3 συμβουλευτείτε τον αναλυτικό οδηγό εδώ http://www.remedialthoughts.com/2009/04/upgrading-ps3-hard-drive.html .

 

Μεγάλη προσοχή στο «Step 4» ! Φαίνεται όμως οτι υπάρχει πρόβλημα όταν έχουμε ήδη 3.41 !!! Κάποιος ισχυρίζεται οτι δεν μπορεί να ξαναγίνει το install της 3.41 με το νέο δίσκο !!! Δείτε και εδώ για μια λύση του προβλήματος http://www.ps3harddriveupgrade341.webs.com/

 

αυτος που το ισχυριζεται κανει λαθος, εκτος και αν δεν δημιουργησε του φακελους ps3/update ή απλα του ετυχε. εγω δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα. απλα αν ξεχασεις να φτιαξεις τους φακελους δεν σου λεει καν να περασει την 2.70 αναγκαστικα μπαινεις στο στικακι ή στον σκληρο τους δημιουργεις βαζεις μεσα και το Update και ξεκινα η εγκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με την 3.41 και περιμένω,αλλά σκέφτομαι να κάνω το update ώστε να παίξω online το pes2011 που βγαίνει σε μια βδομάδα.Αν πάω στην 3.50 που είναι και η τελευταία υπάρχει περίπτωση κάποια στιγμή να βγει jailbreak(update)για τις επόμενες ενημερώσεις της σόνυ; Διότι μ'ενδιαφέρει και το online σε 2-3 παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι στικάκι είναι πλακέτα,έχει πολλά είδη που υποστιρίζονται απο το psgroove.

 

μερικά απο αυτά

maximus avr

minimus avr

teensy 1

teensy 1++

teensy 2

teensy 2++

blackcat usb

atb90usbkey και όλες οι παρεμφερείς εκδώσεις π.χ atbusb162 κτλπ.

 

δεν χρειάζεται φορμάτ,την συνδέεις στον υπολογιστή,την εγκαθιστάς(εδώ οδηγός για το atbusb162/minimus http://psx-scene.com/forums/showthread.php?t=65282 ) και μετά περνάς το συγκεκριμένο hex(της πλακέτας σου του psgroove,έχει διαφορετική έκδοση για κάθε είδος πλακέτας) απο τον υπολογιστή σου στην πλακέτα με το πρόγραμμα flip. και είσαι έτοιμος ,έχεις στα χέρια σου ένα psgroove jailbreak. μετά το μόνο που μένει είναι να περάσεις το backup manager στο ps3 και είσαι comple. τα έχουμε πει άποιρες φορές στο συγκεκριμένο thread....

 

Σε ευχαριστώ για όλες αυτές τις λεπτομέρειες! Έχω μόνο λίγες ακόμη ερωτήσεις:

1) Οποιαδήποτε και αν πάρεις από αυτές τις παραπάνω πλακέτες το ίδιο κάνει; Δεν υπάρχουν κάποιες από αυτές που θεωρούνται καλύτερες, ή έστω προτείνονται σαν καλύτερες αγορές;

2) Η πλακέτα δεν υπάρχει κίνδυνος να σπάσει κατά την συνεχόμενη είσοδο-έξοδο από τα USB slots του PC και του PS3, σύντομα ή μετά από κάποιο καιρό, αφού δεν είναι τουλάχιστον ένα σχετικά συμπαγές USB stick; Είναι κάποια από τις παραπάνω πλακέτες πιο ανθεκτική για καθημερινή χρήση;

3) To backup manager πως θα το περάσουμε στον εσωτερικό δίσκο του PS3; Μέσω κάποιου FTP client, ή προτείνεις κάπως αλλιώς;

 

Ευχαριστώ.

 

---------- Προσθήκη στις 14:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:08 ----------

 

Παιδιά για να μην χαθείτε με την αντικατάσταση του σκληρού δίσκου στο PS3 συμβουλευτείτε τον αναλυτικό οδηγό εδώ http://www.remedialthoughts.com/2009/04/upgrading-ps3-hard-drive.html .

 

Μεγάλη προσοχή στο «Step 4» ! Φαίνεται όμως οτι υπάρχει πρόβλημα όταν έχουμε ήδη 3.41 !!! Κάποιος ισχυρίζεται οτι δεν μπορεί να ξαναγίνει το install της 3.41 με το νέο δίσκο !!! Δείτε και εδώ για μια λύση του προβλήματος http://www.ps3harddriveupgrade341.webs.com/

 

Είναι σίγουρο δηλαδή ότι επειδή έχω ήδη 3.41 θα σκάσει η διαδικασία και θα πρέπει να ακολουθήσω αυτή τη λύση, ή υπάρχει περίπτωση να μου προχωρήσει καλά και να την αποφύγω;

 

Σε περίπτωση πάντως που οτιδήποτε πάει στραβά, δεν μπορώ απλά να βάλω τον παλιό (original PS3) HDD πάνω πάλι και να δουλεύει όπως τώρα κανονικά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.όχι κάποιες πλακέτες εχουν μεγαλύτερη μνήμη,και κάποιες καλύτερη κατασκευή,πιο προσεγμένες.όλες κάνουν απο 20-40ε.

2.όχι καθώς τις συνδέεις τις περισσότερες με καλωδιάκι usb2 και όχι απευθείας.συνδέεις δλδ το καλώδιο μόνο.μετράει φυσικά και η κατασκευή τους για καθημερινή χρήση,αλλα πιστέυω οτι σε αυτόν τον τομέα τα περνάνε τα στικάκια που βάλε βγάλε κάτι ίσως πάει στραβά(μιας και τα περισσότερα τα φτιάχνουν στο Hong kong.)

3.το backup manager το περνάς με ενα απλό usb στικάκι,το βάζεις σαν αρχείο μέσα στο στικάκι σου(όλοι έχουν 1)και μετά το συνδέεις σε ενα Jailbroken ps3 και το κάνεις ισνταλ.

 

 

απορώ πάντως γιατί κάποιοι το κουράζετε τόσο 20-30ε είναι.... δεν είναι 150... τι θέλετε να αντέξει και μια ζωή? εγώ πιστέυω στην τελική ίσως χρειαστεί να αλλάξω και 2-3 στικάκια πριν βγει μόνιμο custom firmware και πάλι δεν με χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.όχι κάποιες πλακέτες εχουν μεγαλύτερη μνήμη,και κάποιες καλύτερη κατασκευή,πιο προσεγμένες.όλες κάνουν απο 20-40ε.

2.όχι καθώς τις συνδέεις τις περισσότερες με καλωδιάκι usb2 και όχι απευθείας.συνδέεις δλδ το καλώδιο μόνο.μετράει φυσικά και η κατασκευή τους για καθημερινή χρήση,αλλα πιστέυω οτι σε αυτόν τον τομέα τα περνάνε τα στικάκια που βάλε βγάλε κάτι ίσως πάει στραβά(μιας και τα περισσότερα τα φτιάχνουν στο Hong kong.)

3.το backup manager το περνάς με ενα απλό usb στικάκι,το βάζεις σαν αρχείο μέσα στο στικάκι σου(όλοι έχουν 1)και μετά το συνδέεις σε ενα Jailbroken ps3 και το κάνεις ισνταλ.

 

 

απορώ πάντως γιατί κάποιοι το κουράζετε τόσο 20-30ε είναι.... δεν είναι 150... τι θέλετε να αντέξει και μια ζωή? εγώ πιστέυω στην τελική ίσως χρειαστεί να αλλάξω και 2-3 στικάκια πριν βγει μόνιμο custom firmware και πάλι δεν με χαλάει.

 

 

 

Φίλε μου εννοείται δεν μιλάμε για τα λεφτά, εκτός και αν κάποιος τα μετράει ευρώ-ευρώ, αλλά τότε χλωμό να έχει και PS3! :)

Αλλά είναι το βαρετό της όλης διαδικασίας (και ιδιαίτερα της αναμονής) να παραγγείλεις από το εξωτερικό, να κάνει ένα σωρό μέρες να έρθει και μετά να μην σου δουλεύει καλά ή να είναι ελαττωματικό και να σου σπάει τα νεύρα, οπότε τότε... πάλι από την αρχή. Δεν είμαστε στο Hong Kong να "πεταγόμαστε" έξω για κανά μισάωρο-μία ώρα να αγοράσουμε ένα καινούριο(!), ή τουλάχιστον σε καμιά Γερμανία/Αγγλία, να το βρίσκουμε πιο εύκολα και γρήγορα.

 

Σχετικά με τα παραπάνω:

1) ΟΚ. Αλλά δεν μου προτείνεις να πάρω το καλύτερο κατά τη γνώμη σου (εφόσον το έχεις ψάξει βέβαια!). Εδώ μπορεί και κάποιος άλλος "φορουμίτης", ψαγμένος στο θέμα, να μας προτείνει μία συγκεκριμένη και δοκιμασμένη καλή και όσο γίνεται γερή πλακέτα να αγοράσουμε!

2) Σωστός, είναι μια λύση και αυτή. Αν και αν ήταν η κατασκευή τους πιο κοντά με τα USB sticks που χρησιμοποιούμε για storage θα ήταν καλύτερα!

3) ΟΚ. Να υποθέσω ότι εφόσον το PS3 είναι ήδη Jailbroken, τότε "βλέπει" από μόνο του το στικάκι και ξεκινάει την εγκατάσταση;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ήδη πρώτεινα το Minimus λόγο καλής κατασκευής.

2.το minimus το συνδέεις απευθείας χωρίς καλώδιο στο Ps3 αν θες,έχει usb1 απότι είδα στην εικόνα.

3.με το που κάνεις Jailbreak την κονσόλα σου γράφει εκεί που παίζεις τα παιχνίδια "install package" πατάς εκεί και επιλέγεις να κάνεις install το backup manager απο το φλασάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...