Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.ήδη πρώτεινα το Minimus λόγο καλής κατασκευής.

2.το minimus το συνδέεις απευθείας χωρίς καλώδιο στο Ps3 αν θες,έχει usb1 απότι είδα στην εικόνα.

3.με το που κάνεις Jailbreak την κονσόλα σου γράφει εκεί που παίζεις τα παιχνίδια "install package" πατάς εκεί και επιλέγεις να κάνεις install το backup manager απο το φλασάκι σου.

 

 

Ναι αλλα αυτο που λενε για το minimus για την μικρη μνημη που εχει και οτι αργοτερα μπορει να μην υποστηριζει updates του psgroove ισχυουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αλλα αυτο που λενε για το minimus για την μικρη μνημη που εχει και οτι αργοτερα μπορει να μην υποστηριζει updates του psgroove ισχυουν?

 

ναι το ανέφερα παραπάνω.πολύ δύσκολα όμως ο κώδικας να γίνει τόσο μεγάλος ωστε να μην χωράει,όλο και κάποιος τρόπος θα βρεθεί να περάσει και σε αυτό,άσε που προσωρινά είναι τα στικάκια μέχρι να βγει cfw.έγω πάντος πρωτειμώ να έχω μια γερή κατασκευασμένη πλακέτα παρά να πάρω κάτι το οποίο θα χαλάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την αγορά του σκληρού για το PS3, αυτός πρέπει να κάνει λογικά, αφού έχει height 9.5mm:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303031

 

Αν πάρω αυτόν λοιπόν όλα καλά; Ή μπορεί να έχω κάποιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ανέφερα παραπάνω.πολύ δύσκολα όμως ο κώδικας να γίνει τόσο μεγάλος ωστε να μην χωράει,όλο και κάποιος τρόπος θα βρεθεί να περάσει και σε αυτό,άσε που προσωρινά είναι τα στικάκια μέχρι να βγει cfw.έγω πάντος πρωτειμώ να έχω μια γερή κατασκευασμένη πλακέτα παρά να πάρω κάτι το οποίο θα χαλάσει.
+1

 

Σχετικά με την αγορά του σκληρού για το PS3, αυτός πρέπει να κάνει λογικά, αφού έχει height 9.5mm:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303031

 

Αν πάρω αυτόν λοιπόν όλα καλά; Ή μπορεί να έχω κάποιο θέμα;

είναι οκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την αγορά του σκληρού για το PS3, αυτός πρέπει να κάνει λογικά, αφού έχει height 9.5mm:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.303031

 

Αν πάρω αυτόν λοιπόν όλα καλά; Ή μπορεί να έχω κάποιο θέμα;

 

Φίλε μου τί να σου πω. Και εγώ ήμουν έτοιμος να πάρω ένα 500άρι αλλά διάβασα σε αρκετά forums οτι υπήρξε πρόβλημα σε αρκετούς όταν επιχείρησαν να εγκαταστήσουν ξανά την 3.41.. Επίσης πρέπει να ξέρεις οτι η 3.41 ξανακυκλοφόρησε λίγο μετά γιατί είχε κάποια θέματα στην λειτουργία του PS3 μετά από αλλαγή δίσκου ! Αποφάσισα λοιπόν να μην το ρισκάρω. Οσον αφορά τα games έχω καμιά 20αριά exclusives PS3 (μόνο αυτα με ενδιαφέρουν) σε εξωτερικό 2,5άρι FAT32 και παίζουν τέλεια. Κάποια που έχουν αρχεία πάνω από 4GB τα έχω βάλει στον original εσωτερικό 120άρι του PS3. Αλλά απο ότι διαβάζω η καινούρια έκδοση του backupmanager θα υποστηρίζει NTFS εξωτερικούς δίσκους οπότε λύνεται και αυτό το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι προσπαθούν και ότι σίγουρα θα ξαναενεργοποιηθεί το other OS, τώρα αν θα κάνουν κάτι μέσω του Other OS, με Linux πχ, ή θα βγάλουν cfw είναι μία καλή ερώτηση που δεν μπορεί να απαντηθεί :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου τί να σου πω. Και εγώ ήμουν έτοιμος να πάρω ένα 500άρι αλλά διάβασα σε αρκετά forums οτι υπήρξε πρόβλημα σε αρκετούς όταν επιχείρησαν να εγκαταστήσουν ξανά την 3.41.. Επίσης πρέπει να ξέρεις οτι η 3.41 ξανακυκλοφόρησε λίγο μετά γιατί είχε κάποια θέματα στην λειτουργία του PS3 μετά από αλλαγή δίσκου ! Αποφάσισα λοιπόν να μην το ρισκάρω. Οσον αφορά τα games έχω καμιά 20αριά exclusives PS3 (μόνο αυτα με ενδιαφέρουν) σε εξωτερικό 2,5άρι FAT32 και παίζουν τέλεια. Κάποια που έχουν αρχεία πάνω από 4GB τα έχω βάλει στον original εσωτερικό 120άρι του PS3. Αλλά απο ότι διαβάζω η καινούρια έκδοση του backupmanager θα υποστηρίζει NTFS εξωτερικούς δίσκους οπότε λύνεται και αυτό το θέμα...

 

Πάντως, απ'ότι καταλαβαίνω από αυτά που λες, το πρόβλημα που περιγράφεις με την 3.41 δεν έχει σχέση με την χωρητικότητα του δίσκου που θα αγοράσω, αλλά θα ισχύει με οποιαδήποτε χωρητικότητα καινούριου δίσκου, σωστά;

 

Και ξαναρωτάω: Αν 'εχω πρόβλημα με τον νέο δίσκο και βάλω πίσω τον παλιό (original PS3), τότε δεν θα λυθεί αμέσως το πρόβλημα και θα λειτουργεί όπως πριν;

Με άλλα λόγια αν υπάρχει πρόβλημα με το 3.41 και τον νέο δίσκο, τότε υπάρχουν 2 λύσεις:

1) Βάζεις πάλι τον παλιό (original PS3) δίσκο.

2) Ακολουθείς αυτή τη λύση και όλα OK:

http://www.ps3harddriveupgrade341.webs.com/

 

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος με τα παραπάνω. Ευχαριστώ.

 

---------- Προσθήκη στις 16:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:32 ----------

 

Άλλη μια καλή οικονομική πρόταση στα 500GB για σκληρό σε καλή τιμή, αν και δεν ξέρω αν οι Samsung είναι αξιόπιστοι όπως οι WD!...

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Hardware/Laptop-Hard-Disk-Drives/SAMSUNG-SPINPOINT-M7-HM500JI-500GB-HDD-2-5-8MB-CACHE-5400RPM-SATA-3-GB-S.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, απ'ότι καταλαβαίνω από αυτά που λες, το πρόβλημα που περιγράφεις με την 3.41 δεν έχει σχέση με την χωρητικότητα του δίσκου που θα αγοράσω, αλλά θα ισχύει με οποιαδήποτε χωρητικότητα καινούριου δίσκου, σωστά;

 

Και ξαναρωτάω: Αν 'εχω πρόβλημα με τον νέο δίσκο και βάλω πίσω τον παλιό (original PS3), τότε δεν θα λυθεί αμέσως το πρόβλημα και θα λειτουργεί όπως πριν;

Με άλλα λόγια αν υπάρχει πρόβλημα με το 3.41 και τον νέο δίσκο, τότε υπάρχουν 2 λύσεις:

1) Βάζεις πάλι τον παλιό (original PS3) δίσκο.

2) Ακολουθείς αυτή τη λύση και όλα OK:

http://www.ps3harddriveupgrade341.webs.com/

 

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος με τα παραπάνω. Ευχαριστώ.

 

---------- Προσθήκη στις 16:34 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:32 ----------

 

Άλλη μια καλή οικονομική πρόταση στα 500GB για σκληρό σε καλή τιμή, αν και δεν ξέρω αν οι Samsung είναι αξιόπιστοι όπως οι WD!...

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Hardware/Laptop-Hard-Disk-Drives/SAMSUNG-SPINPOINT-M7-HM500JI-500GB-HDD-2-5-8MB-CACHE-5400RPM-SATA-3-GB-S.htm

 

Δεν ξέρω, δεν το έχω κάνει και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.... Ας απαντήσει κάποιος που το έχει κάνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μια καλή οικονομική πρόταση στα 500GB για σκληρό σε καλή τιμή, αν και δεν ξέρω αν οι Samsung είναι αξιόπιστοι όπως οι WD!...

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Hardware/Laptop-Hard-Disk-Drives/SAMSUNG-SPINPOINT-M7-HM500JI-500GB-HDD-2-5-8MB-CACHE-5400RPM-SATA-3-GB-S.htm

 

Από ό,τι γνωρίζω, αν δε κάνω λάθος, οι περισσότεροι WD "φοράνε" Samsung :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άλλο αναρωτιέμαι(λίγο άσχετο βέβαια), αν συνδέσω το δίσκο του PS3 στο PC θα αναγνωρίσει άραγε το format; και αν όχι τα win7 ή τα Linux, κάποιο μεγάλο πρόγραμμα όπως Acronis ή Paragon; ή είναι κάτι τελείως κλειστό μόνο για Sony;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άλλο αναρωτιέμαι(λίγο άσχετο βέβαια), αν συνδέσω το δίσκο του PS3 στο PC θα αναγνωρίσει άραγε το format; και αν όχι τα win7 ή τα Linux, κάποιο μεγάλο πρόγραμμα όπως Acronis ή Paragon; ή είναι κάτι τελείως κλειστό μόνο για Sony;

 

 

εγω που το εβαλα και σε ΧΡ και σε 7 δεν εβλεπα καθολου το δισκο παρα μονο απο τη διαχειριση.Ελεγε το ονομα του και ειχε απ εξω ενα μια κοκκινη παυλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά από Windows μην περιμένεις και πολλά, ούτε EXT και RaiserFS δεν διαβάζουν. Σε Linux όμως; ή με κάποιο πρόγραμμα διαχείρησης δίσκων όπως είπα πριν; μπορεί να έχει κάποιο από τα 2 FS που είπα.

 

Edit: Η απάντηση βρίσκεται εδώ. Σύμφωνα με αυτό, ο δίσκος του PS3 είναι σε FAT32.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...