Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω να δουλεύει ο μμ σε 4.65 ακόμη, με ιρις μόνο.Δεν το έχω βάλει

Διάβασα σε άλλο site το παρακάτω σχετικά με το cfw 4.65 habib cobra:

 

"τα payloads είναι πλέον μέρος του firmware και όχι του manager. Δηλαδή με απλά λόγια, όλα τα παιχνίδια παίζουν με multiman 4.60 με αυτό το firmware"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

γιατι πρεπει οπωσδηποτε να βαλετε 4.65 cfw?

αφου δεν ειναι υποχρεωτικο ακομα,και δεν υπαρχει καποιο game που να

το χρειαζεται...

μονο το fifa 15 θελει 4.60 και λογικα οποιο αλλο παιχνιδι βγει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι πρεπει οπωσδηποτε να βαλετε 4.65 cfw?

αφου δεν ειναι υποχρεωτικο ακομα,και δεν υπαρχει καποιο game που να

το χρειαζεται...

μονο το fifa 15 θελει 4.60 και λογικα οποιο αλλο παιχνιδι βγει...

Από την στιγμή που έχει βγει cfw 4.65, προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό να το βάλω τώρα, μιας και έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα χρειαστεί να το περάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που έχει βγει cfw 4.65, προσωπικά μου φαίνεται πιο λογικό να το βάλω τώρα, μιας και έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή στο άμεσο μέλλον θα χρειαστεί να το περάσω.

ok αλλα θα εχεις το μειονεκτημα μη υπαρξης multiman...

μονο με irisman και gamesonic manager παιζεις μπαλα.

(απο interface ειναι χαλι μαυρο ομως και οι δυο manager...μου θυμιζει εποχες amstrad-commodore..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα στο προτελευταίο μου post για multiman 4.60 σε cobra cfw 4.65 ισχύει;

 

Cobra cfw αξίζει να βάλουμε ή είναι καλύτερα τα απλά cfw;

για μενα πλεον τα cobra ειναι μονοδρομος,σε λυνουν τα χερια και προτιμω ermak cobra,να στηριζουμε τα δικα μας παιδια για το μερακι που δειχνουν

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ermak cobra έχει custom fonts/icons και στο startup βγάζει κάτι ελληνικές σημαίες μαζί με στρατιώτες και κάτι άλλα σύμβολα, το οποίο κάνει την κονσόλα καρναβάλι. Μακριά. Καλύτερα Habib Cobra που είναι εντελώς clean.

Καλό θα ήταν ο/οι ermak να μην κάνουν το UI τσαντίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ermak cobra έχει custom fonts/icons και στο startup βγάζει κάτι ελληνικές σημαίες μαζί με στρατιώτες και κάτι άλλα σύμβολα, το οποίο κάνει την κονσόλα καρναβάλι. Μακριά. Καλύτερα Habib Cobra που είναι εντελώς clean.

 

Καλό θα ήταν ο/οι ermak να μην κάνουν το UI τσαντίρι.

Δεν σε αναγκασε κανεις φιλος να βαλεις το Ermak cobra.

πρεπει να επαινουμε τα δικα μας παιδια για αυτο που κανουν,

και οχι να τα κατακρινουμε.

Μακαρι να μπορουσαν και αλλοι Ελληνες να κανουν αυτο που

κανει ο ERMAK86(κοινως Γιωργος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα πλεον τα cobra ειναι μονοδρομος,σε λυνουν τα χερια και προτιμω ermak cobra,να στηριζουμε τα δικα μας παιδια για το μερακι που δειχνουν

Τι παραπάνω προσφέρουν τα cobra; Γιατί είχα διαβάσει μια αρκετά παλαιότερη δημοσίευση του ermak που έλεγε ότι έχουν προβλήματα τα cobra και ότι είναι καλύτερα τα απλά cfw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θεμα γουστου δεν ειναι σωστο να κατακρινουμε μια καθ ολα αξιολογη προσπαθεια ποσο μαλλον οταν δεν εχει τιποτα να ζηλεψει σε ζητουμενα που ειναι η σταθεροτητα και η αξιοπιστια του firmware απο αλλους developers του εξωτερικου

Αλλο το κρινω και αλλο το κατακρινω.

Ο Γιωργος εχει δωσει δειγματα αξιολογης εξαιρετικης σωστης δουλειας πολυ καιρο τωρα και στο απλο 4.55 που ειχε μπορω να πω οτι ηταν το σταθεροτερο ολων των firmware πολυ καλυτερο απο πολλα cfw του εξωτερικου.

Αναφερομαι στο απλο 4.55 γιατι ηταν το τελευταιο απλο που εβγαλε και δοκιμασα.

Το 4.65 θα το βαλω οταν βγει ΜΜ (αν βγει)

Cobra δεν εχω δοκιμασει ποτε και ουτε σκοπευω προς το παρον αλλα ειμαι σιγουρος οτι και εκει εχει κανει σωστη δουλεια.

Θεωρω πως δεν ειναι σωστο για θεμα γουστου (υποκειμενικου μαλιστα) να απαξιωνουμε μια ολοκληρη προσπαθεια.

Οσον αφορα τη γλωσσα του συστηματος αυτη αλλαζει ευκολα.

Τα ελληνικα αντιστοιχουν στα English (US). Σε English (EN) η γλωσσα ειναι Αγγλικη.

Και γω προτιμω τα Αγγλικα, αλλα ξερω οτι υπαρχουν αρκετοι που ζητουσαν Ελληνικο μενου σε PS3 μιας και δεν το κατεχουν το αγγλικο.

Στο κατω κατω Ελληνες ειμαστε


Τι παραπάνω προσφέρουν τα cobra;

Τα βασικα:

NTFS support (δεν με αφορα γιατι παιζω παντα απο εσωτερικο - απαιχθανομαι να κρεμονται καλωδια απο τη κονσολα για εξωτερικο σκληρο  :) )

Μορφη παιχνιδιων για loading σε ISO mode αντι για φακελους της μορφης BLESXXXX (αδιαφορο μιας και παιζω μια χαρα με τον παλιο καλο τροπο)

PS2 ISO compatibility + support. (πλην του PES6 ολα τα αλλα που θα με ενδιεφεραν υπαρχουν σε PSN classics η PSN HD)

Θα λεγα οτι βολευει αυτους με μικρο εσωτερικο σκληρο και οσους χρησιμοποιουνε εξωτερικο σκληρο για να παιζουνε)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα βασικα:

NTFS support (δεν με αφορα γιατι παιζω παντα απο εσωτερικο - απαιχθανομαι να κρεμονται καλωδια απο τη κονσολα για εξωτερικο σκληρο :) )

Μορφη παιχνιδιων για loading σε ISO mode αντι για φακελους της μορφης BLESXXXX (αδιαφορο μιας και παιζω μια χαρα με τον παλιο καλο τροπο)

PS2 ISO compatibility + support. (πλην του PES6 ολα τα αλλα που θα με ενδιεφεραν υπαρχουν σε PSN classics η PSN HD)

Θα λεγα οτι βολευει αυτους με μικρο εσωτερικο σκληρο και οσους χρησιμοποιουνε εξωτερικο σκληρο για να παιζουνε)

Ευχαριστώ πολύ αρχηγέ!

Από θέμα σταθερότητας, άλλων προβλημάτων ή μειονεκτημάτων των cobra cfw έναντι των απλών cfw ξέρουμε τι παίζει; Πλην του psn για το οποίο ξέρω ότι είναι προτιμότερο ένα απλό cfw επειδή "μοιάζει" περισσότερο με το ofw.

 

Την σκέψη για εσωτερικό δίσκο την είχα πριν κανα χρόνο και το είχαμε συζητήσει τότε αλλά δεν έκανα κάτι. Με μέχρι 1tb εσωτερικό δουλεύει απροβλημάτιστα το ps3; μεγαλύτερο δίσκο δέχεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχεται και 2Τ.

Καλο ειναι να αποφευγεται λογω θερμοκρασιων και ειδικα στις ΦΑΤ κονσολες 

Θα σου λεγα να πας μεχρι 640-750. Εγω με 500 ειμαι καλυμενος

Οσον αφορα τα cobra προσωπικα ειμαι της αποψης πως οσο πιο απλο τοσο πιο σταθερο το cfw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεχεται και 2Τ.

Καλο ειναι να αποφευγεται λογω θερμοκρασιων και ειδικα στις ΦΑΤ κονσολες

Θα σου λεγα να πας μεχρι 640-750. Εγω με 500 ειμαι καλυμενος

Οσον αφορα τα cobra προσωπικα ειμαι της αποψης πως οσο πιο απλο τοσο πιο σταθερο το cfw.

Η κονσόλα μου είναι slim 320gb και οτιδήποτε λιγότερο από 1tb θα θεωρούσα ότι είναι λίγο. Παίζει ρόλο η χωρητικότητα στο πόσο ζεσταίνεται ο δίσκος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η χωρητικοτητα και η ταχυτητα παιζουν ρολο

Παραδειγμα ενας 7200 εχει 1,5-3 βαθμους C μεγαλυτερη θερμοκρασια απο εναν 5.400

1Τ εχει 2-3 βαθμους > απο εναν 320-500.

Αμα τα βαλεις αυτα και τα 2 μαζι κανουν μια σουμα 3-5 βαθμων. Στο PS3 που πολλα παιζουν σε λεπτη γραμμη αυτο μπορει να παιζει ρολο.

Πιστευω οτι σε 320αρα (λογικα CECH2504B οι οποιες ειναι οι πιο safe κονσολες απ ολες) εχεις περιθωριο να βαλεις 1Τ σε συνδυασμο με fan control. Χειμωνα δε θα εχεις θεμα αλλα καλοκαιρι καλο ειναι να το προστατευεις με το fan control.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cobra έχουν τον webman, το οποίο μόνο του σε αλλάζει την idps και ανοίγει μόνο του το fun control .κοίτα έχει κάποια βιντεάκια στον εσύ σωλήνα που δείχνει ότι επιλογές σε δίνει

 

Εγώ έβαλα το4.53 Δεν έχω κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα, δεν έχει κολλήσει μια φορά Η κονσόλα να κάνω restart από το power button

 

 

@Tilemaxx καλά ρε φίλος Η ελληνική σημαία σε πείραξε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...