Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ανακυκλώνουμε τα ίδια και τα ίδια,το PS3 έχει σπάσει,όσο για το κόστος των bluray πλέον αγοράζεις με 80-100Ε BD recorder και δισκάκια 25GB από 3$.

 

Τι ακριβώς εννοείς "έσπασε"; Μπορεί να τρέξει homebrew; Αν όχι, λυπάμαι αλλά δεν έσπασε... Μην μου πείτε πως ούτε το Χ360 έχει homebrew αλλά τρέχει αντίγραφα, γιατί η ίδια μεθοδολογία δεν μπορεί να εφαρμοστεί στο PS3. Εδώ θα χρειαστεί Bootstrapping. To να κάνεις dump ένα κομμάτι κρυπτογραφημένου κώδικα δεν σημαίνει ότι θα μπορέσεις να κάνεις και reverse engineering...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα ο xorloser έβγαλε ένα software για πιο γρήγορο reversing.αλλα λέει οτι

 

¨THIS PS3 EXPLOIT WILL NOT ENABLE PLAYING OF COPIED OR BACKED UP GAMES. THE EXPLOIT IS FOR RESEARCH PURPOSES ONLY¨

 

τώρα δεν ξέρω αν το λέει για να μην τον πρίζουν ,για να μην έχει τρεξίματα με την σόνυ ή γιατί όντως δεν μπορεί να βοηθήσει το exploit σε αυτόν τον τομέα. ο geohot όταν έβγαλε το exploit είχε πει πως είναι αρκετό για backup loader και για διάφορα άλλα.

 

π@ μέντολες σκέφτομαι εγώ,ποιό πάσχα σε 3-4 χρονάκια κι'αμα το σπάσουν,σόρρυ gherudos σέβομαι την άποψη σου(μάλλον ξέρεις και κάποια πράγματα που δεν γνωρίζουμε)αλλα η κονσόλα δεν έχει σπάσει για μένα και θα αργήσει πάρα πάρα πολύ να βγεί κάτι χρήσιμο για τους απλούς χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασα πως στο επομενο update του firmware του playstation θα αφαιρεσουν την επιλογη "Other OS" απ τα Fat PS3.. τυχαιο??

 

ακόμα πρόκειτε για rumor,αλλα δεν νομίζω να το κάνουν,όσοι αγόρασαν φατ ps3 το αγόρασαν "και" με την ιδιότητα να μπορείς να βάλεις other OS μέσα ,δεν πιστέυω να αφαιρέσουν ενα τόσο σημαντικό κομμάτι της κονσόλας .δεν νομίζω να κάνω update αν γίνει κάτι τέτοιο ,τώρα σκέφτομαι να περάσω λίνουξ για να μπορώ να παίξω emulators ,είναι πολύ σημαντικό για μένα(ακόμα πιο πολύ και απο backups),δεν ήξερα οτι γίνεται αλλα τώρα ψάχνω να βρω τα κατάληλα λινκ.

 

λογικά θα βγάλουν κανα firmware bypass έστω για να μπορείς να παίξεις τα καινούρια παιχνίδια οφφλινε,το ονλινε δεν με ενδιαφέρει ετσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε ικανους τους εχω για όλα! εταιρεια ειναι αλλωστε.. μπορει κ να μη θελουν να σπασει ακομη, αφου κρατησε μεχρι στιγμης ασπαστη η κονσολα..

 

κ γω ειχα ασχοληθει παλια με το Yellow Dog (οταν ειχα HDTV..) αλλα το καλο με το exploit θα ναι να χουμε accelerated graphics κ ξεκλειδωτους τους SPU's σε περιβαλλον Linux.. αυτο που επικρατει τωρα, ειναι μισα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

και ναι ήρθε τελικά η ώρα να βγάλουν το otherOS.σε update την 1 απριλίου(έχουν πει οτι δεν πρόκειται για φάρσα) θα το αφαιρέσουν.

 

ο geohot τρελάθηκε χτες και έκανε 2 ποστς,στο ένα κράζει την σονυ που αφαιρεί το OtherOS και στο άλλο λέει να μην κάνει κανείς Update και οτι θα προσπαθήσει να βγάλει CFW,το οποίο θα επιτρέπει OtherOS.

 

εμένα προσωπικά αν το CFW δεν επιτρέπει backup loader δεν μου καίγεται καρφί πλέον,θα περιμένω φυσικά μπας και αξιοθεί κάνας και το φτιάξει,αλλα αν κυκλοφορίσει το gt5 και θέλει καινούριο firmware δεν βλέπω να μου δίνει άλλη επιλογή απο το να κάνω update,πρέπει να βιαστεί η hacking σκηνή αλλιώς θα γίνει όπως το 360 που jtaged hacked 360(full hacked) έχουν λίγοι λόγο πολύ παλιού firmware

 

εγώ πάντος ακόμα ελπίζω σε φάρσα,αν και τόσα που έχουν ακουστεί τόσους μήνες πλέον αρχίζω να πιστέυω οτι ίσως το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή τα hacks μας ενδιαφέρουν μόνο για backup loaders??? Εγώ συγχαίρω τον GeoHot που προσπαθεί να κρατήσει την κονσόλα σε ότι ήταν (με τις λειτουργίες που τη διαφήμιζαν) και δεν προσπαθεί να την καταστρέψει. Hacking δεν σημαίνει τσαμπέ... Cracking είναι το τσαμπέ...

 

Υ.Γ.: Δεν λέω πως αν βγει backup loader δεν θα τον χρησιμοποιήσω... Φυσικά θα τον χρησιμοποιήσω. Όμως είναι απαράδεκτο να αφαιρούν με το έτσι θέλω πράματα που μας πούλησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ είδες και ποιος δεν θα ενδιαφερόταν για ενα iso loader με εξωτερικό δίσκο 2τερα .....

 

και άλλα hacks με ενδιαφέρουν φυσικά,όπως full media player,full linux,emulators κτλπ αλλα δεν είναι αρκετά αυτά για να μην μπορείς να παίξεις τα καινούρια παιχνίδια,το cfw με backup είναι Must εκτός αν υπάρξει έυκολος τρόπος να κάνει Bypass τον έλενχο firmware στα καινούρια παιχνίδια.επειδή όμως λόγο psn αυτό είναι δύσκολο να γίνει και αν γίνει δεν θα είναι safe πάλι οι κονσόλες για μπαν,οπότε ψιλοάχριστο θα είναι ,πιστέυω οτι γενικά το cfw θα αξίζει μόνο αν επιτρέπει backups,να βάλω cfw δλδ για να με κάνουν μπαν και το μόνο που να μου δίνει να είναι otheros??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Τελικα τοσους μηνες δεν εχουμε εξελιξη με το σπασιμο του πς3;

 

δεν λες χρόνια για να είσαι μέσα......όχι παλίκαρε τπτ ,μας αναστάτωσε λίγο ένας χάκερ αλλα στην τελική τα βρήκε σκούρα και έφυγε.

σονυ powned hackers με το ps3 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...