Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια Όσοι είναι σε official firmware μέχρι 4.70 μπορούν να αποθηκεύουν παιχνιδια στον σκληρό του ps3. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα αλλά δουλεύει. Ότι παιχνίδι έχω δοκιμάσει έχει τρέξει χωρις προβλημα. Πρώτα κανουμε backup μετα βρίσκουμε το update για το παιχνίδι μας. Τρέχουμε ένα utility (δεν μπορώ να βάλω linkμονο πμ)δημιουργεί φακελο του στιλ NPXX00000 και μαζί με το patch BLXX00000 τα κανουμε inject στο back-up που είχαμε πάρει και μετά ξανα restore και έχουμε τα παιχνιδια στον hdd. Θα στείλω αναλυτικά τα βήματα.

Στο Google υπάρχει η πληροφορία και μου κάνει εντύπωση που δεν είναι διαδεδομένη. Οποτε μπορεις να βρεις αρκετά πραγματα.

για ΟΣΑ παιχνιδια απαιτουν 4.70 ειναι μια χαρα...

 

τα τελευταια παιχνιδια (fifa+pes) δεν μπορουν να παιξουν με αυτον τον τροπο...

ασε που οι περισσοτεροι εχουν κολλημα με το online και γι'αυτο δεν ασχοληθηκαν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σωστα για οσα εχουν μεχρι 4.70 OFW αυτη ειναι η διαδικασια, απο 4.70 OFW και πανω θελει μεταφορα απο CFW σε OFW ps3.

φυσικα για online δεν εχω παιξει ακομη αλλα σιγουρα ειναι ενα μειονεκτημα.

εχω την εντυπωση οτι δεν εχεις προβλημα στο online.

θα ενημερωθω και σας πω :-D :-D :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

Να κανω μια ερωτηση θελω μπορει να ειναι και χαζη εντελως.
 

Ειμαι προσφατος κατοχος ps3 slim με cfw. Το χειροτερο που μπορει να σου συμβει αν εισαι online με cfw ειναι να φας απλα ban ή μπορει κιολας να σου brickαρει-αχρηστευσει η sony remotly την κονσολα σου και να ειναι μετα αχρηστη εντελως και offline?
Υπαρχει καποιος τροπος να εισαι πιο προστατευμενος εστω και αν υπαρχει παντα η πιθανοτητα ban?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ban θα φάτε αν έχετε psn patch spoofs. Αν είστε με το τελευταίο cfw δεν έχετε θέμα. Εγώ είχα 1 χρόνο κανονικα το τελευταίο cfw έμπαινα online και όταν βγήκε νέο Official έβαλε Sen enabler. Πήγα να κάνω sync τα trophy τσουπ το Ban. Αν περίμενα να βάλω το τελευταίο cfw και μετά να μπω online χωρίς Sen enabler δεν θα έτρωγα. Αλλά εντάξει μια χαρά είναι η κονσόλα και έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ξένος μου είπε ότι δεν τρως ban και αυτό μόνο αν έχει κάποιος dual boot δηλαδή ofw και cfw.

 

Πχ αν κάποιος ξεκλειδώσει trophies στο cfw απλά κάνει boot στο ofw και μπαίνει online κανονικά. Τώρα αν κάποιος μπει στο cfw online τρώει σίγουρα ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας ξένος μου είπε ότι δεν τρως ban και αυτό μόνο αν έχει κάποιος dual boot δηλαδή ofw και cfw.

 

Πχ αν κάποιος ξεκλειδώσει trophies στο cfw απλά κάνει boot στο ofw και μπαίνει online κανονικά. Τώρα αν κάποιος μπει στο cfw online τρώει σίγουρα ban.

Έπαιζα για μήνες online με cfw. Και ακόμα θα έπαιζα αν δεν έμπαινα με spoof. Δεν τρως Ban με τελευταίο cfw χωρίς spoof κτλ. Πολύ σπάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι με cfw δεν μπαινουμε online με spoofer και επισης

ΔΕΝ κανουμε sync trophies.

 

το ban εχει να κανει με ποιο παιχνιδι "μπαινεις" online στα τελευταια (Fifa 17-Pro 17-Nba 2k17) 

οπως και σε αυτα που εχουν πολυ κοσμο και βαζουν mods/hacks (Cod Black Ops 2-Gta V)

και βεβαια αν κανεις την γκαφα και τρεξεις homebrew ενω εισαι connected στο PSN...

 

η θα σε μπαναρουν στην κονσολα,ειτε στον λογαριασμο...

το cfw δεν επηρεαζεται.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι με cfw δεν μπαινουμε online με spoofer και επισης

ΔΕΝ κανουμε sync trophies.

 

το ban εχει να κανει με ποιο παιχνιδι "μπαινεις" online στα τελευταια (Fifa 17-Pro 17-Nba 2k17) 

οπως και σε αυτα που εχουν πολυ κοσμο και βαζουν mods/hacks (Cod Black Ops 2-Gta V)

και βεβαια αν κανεις την γκαφα και τρεξεις homebrew ενω εισαι connected στο PSN...

 

η θα σε μπαναρουν στην κονσολα,ειτε στον λογαριασμο...

το cfw δεν επηρεαζεται.......

Το spoof και τα sync trofies τι ακριβως ειναι?

Οποτε να μου brickαρει-αχρηστεψει τελειως η sony την κονσολα και να μην παιζει ουτε offline μετα δεν γινετε με την καμια ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spoof και τα sync trofies τι ακριβως ειναι?

Οποτε να μου brickαρει-αχρηστεψει τελειως η sony την κονσολα και να μην παιζει ουτε offline μετα δεν γινετε με την καμια ετσι?

Offline πάντα θα παίζεις. Τα spoof είναι πχ έχεις 4.78 custom firmware αλλά έχει βγει το 4.80 Official. Βάζεις spoof και φαίνεται σαν να έχεις 4.80. Έτσι έφαγα Ban εγώ πέρσι ενώ αν είχα περιμένει να βγει 4.80 cfw δεν θα έτρωγα. Το sync trophies είναι ο συγχρονισμός των τρόπαιων με τον server της Sony. Αν έχεις spoof και κάνεις sync το Ban είναι σίγουρο. Εκεί με έκαναν Ban πάνω στον συγχρονισμό. Μικρό το κακό μιας και offline παίζουμε τα πάντα και ας έχει Ban η κονσόλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Offline πάντα θα παίζεις. Τα spoof είναι πχ έχεις 4.78 custom firmware αλλά έχει βγει το 4.80 Official. Βάζεις spoof και φαίνεται σαν να έχεις 4.80. Έτσι έφαγα Ban εγώ πέρσι ενώ αν είχα περιμένει να βγει 4.80 cfw δεν θα έτρωγα. Το sync trophies είναι ο συγχρονισμός των τρόπαιων με τον server της Sony. Αν έχεις spoof και κάνεις sync το Ban είναι σίγουρο. Εκεί με έκαναν Ban πάνω στον συγχρονισμό. Μικρό το κακό μιας και offline παίζουμε τα πάντα και ας έχει Ban η κονσόλα.

ok σε ευχαριστω!

 

Υπαρχει καποιος οδηγος για να κανω update το cfw αν χρειαστει? Εχω το rebug 4.81 τωρα. Μπορουμε να ξερουμε οταν η sony βγαζει νεο update πριν συνδεθουμε για να εχουμε κανει απο πριν εμεις update?

Επεξ/σία από VALLGOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok σε ευχαριστω!

 

Υπαρχει καποιος οδηγος για να κανω update το cfw αν χρειαστει? Εχω το legete rebug 4.81 τωρα. Μπορουμε να ξερουμε οταν η sony βγαζει νεο update πριν συνδεθουμε για να εχουμε κανει απο πριν εμεις update?

Πρώτα βγαίνει τα Official firmware και μετά από μέρες τα cfw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...