Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι να κάνω, θα το τσεκάρω, αν και ο σκληρός συγκριτικά με άλλους που έχω δεν έχει φάει τόσο πολύ ζόρι. Το PS3 το έχω ανοίξει το πολύ 20 φορές τα τελευταία 2 χρόνια, και κυρίως για το downgrade και συνεχείς αναβαθμίσεις στο CFW.

Σε κάθε περίπτωση, τι γίνεται αν αλλάξω σκληρό; Το firmware που θα περαστεί κατά την εγκατάσταση θα είναι το base της κονσόλας όταν την είχα αγοράσει; (ήταν < 3.55)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να κάνω, θα το τσεκάρω, αν και ο σκληρός συγκριτικά με άλλους που έχω δεν έχει φάει τόσο πολύ ζόρι. Το PS3 το έχω ανοίξει το πολύ 20 φορές τα τελευταία 2 χρόνια, και κυρίως για το downgrade και συνεχείς αναβαθμίσεις στο CFW.

 

Σε κάθε περίπτωση, τι γίνεται αν αλλάξω σκληρό; Το firmware που θα περαστεί κατά την εγκατάσταση θα είναι το base της κονσόλας όταν την είχα αγοράσει; (ήταν < 3.55)

 

Ευχαριστώ!

θα βάλεις όποιο firmware είχες πριν αλλάξεις σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας. Κατέβασα το Read Dead Redemption GOTY αλλά ο webman δεν το άνοιγε, γυρναγε πίσω στο XMB. Το μετέτρεψα σε iso με τον multiman και τώρα τρέχει κανονικά από τον φάκελο PS3ISO. Ξέρει κανείς που οφείλεται αυτό;

Ξέχασα να αναφέρω είμαι με Rebug 4.81.

Επεξ/σία από Lolarikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά πριν λίγο καιρό έκανα update το cfw 4..81 για να μπαίνω και online άλλα δεν δουλεύει σωστά καταρχάς για να παίξει το παιχνίδι πρέπει να μπεις στο multiman να το ανοίξεις ενώ πριν κάνω το update έπαιζαν κανονικά πήγαινα τα άνοιγα από κει στην κεντρική σελίδα του ps3 πάταγα πάνω μου άνοιγε broswer και μετά έπαιζαν τώρα εκεί στο broswer μου βγάζει error σαν να μην έχω ίντερνετ και καλά, επίσης στο ίδιο σημείο που είναι ο φάκελος με τα τα παιχνίδια μέσα, δείχνει το φάκελο με εικονίδιο refresh, επίσης για κάποιο λόγο για να συνδεθώ με ftp πρέπει να μπαίνω κάθε φορά στο multiman πάλι και να κάνω enable από τις ρυθμίσεις (που είναι ήδη enable) και τέλος χτες έβαλα το assassin's creed black flag (κατεβασμένο από torrent) και ενώ το φόρτωνε κανονικά ο multiman όταν πάταγα να το ανοίξω με πέταγε έξω στην αρχική σελίδα του ps3 (τα άλλα παιχνίδια που έχω παίζουν κανονικά)

 

τι παίζει με όλα αυτά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, δεν είμαι και πολύ γνώστης, αλλά θα σου πω την δικιά μου κατάσταση. Εγώ έχω τον webman που με το που ανοίγεις το PS3 φορτώνει τον FTP Server και επίσης τα παιχνίδια μπορείς να τα ανοίγεις κατευθείαν μέσω του XMB. Το Refresh που λες μήπως είναι για να ανανεώσει την λίστα παιχνιδιών, δηλαδή όταν περάσεις κάποιο παιχνίδι με ftp και δεν το βλέπει, κάνεις ένα refresh για να το δει ώστε να αποφύγεις το restart. Σχετικά με το παιχνίδι που σε πέταγε στο XMB, δες το παραπάνω μου ποστ, είχα και γω το ίδιο πρόβλημα, αλλά το μετέτρεψα σε ISO με τον Multiman και τώρα τρέχει κανονικά. Υπάρχει από όσο ξέρω και ένα compatibility list, κάθε παιχνίδι έχει τις δικές του ιδιομορφίες, πχ μπορεί να χρειάζεται αυθεντικό δίσκο μέσα στο tray για να φορτώσει το back up. Δοκίμασες να κάνεις και ένα update τον Multiman μήπως διορθωθούν τα προβλήματα που έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το refresh γίνεται συνεχεία εννοώ τα δείχνει να γυρίζουν  αν με πιάνεις δεν μπορώ να  τα ανοίξω κατευθείαν από το XBM είναι και αυτό ένα θέμα που δημιουργήθηκε μετά το update πρέπει να τα ανοίξω μεσώ multiman αλλιώς δεν


παίζει να χω κάνει εγώ βλακεία όταν έκανα update το μόνο που πέρασα ήταν το cfw και το multiman τπτ άλλο ενώ πριν νομίζω είχε και κάτι άλλα μέσα, γιατί το χα δώσει σε ένα παλικάρι να το κάνει που ήξερε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανεις update cfw απενεργοποιειται ο webman και το cobra mode αν ειχες

 

αν εβαλες Rebug μπες toolbox και κανε enable webman+cobra mode και τελος restart ps3

 

κατεβασε την 1.46.02 εκδοση του webman.pkg και τρεχτο 

θα εισαι οκ οπως πριν που φορτωνες τα παιχνιδια απο το μενου.

πλεον δεν ανοιγει browser που επελεγες yes κατευθειαν σου εμφανιζει δισκακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα. θα κανω update το ps3 σε rebug 4.81.2 και βρηκα και αυτο SEN Enabler v6.0.4. να το βαλω και αν ναι τι δουλεια κανει?σε τι χρησιμευει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα. θα κανω update το ps3 σε rebug 4.81.2 και βρηκα και αυτο SEN Enabler v6.0.4. να το βαλω και αν ναι τι δουλεια κανει?σε τι χρησιμευει?

Κανει Spoof το firmware που εχεις στο τελευταιο ωστε να εχεις προσβαση στο PSN & στο online κομματι του καθε παιχνιδιου. Παιρνωντας το τελευταιο CF που αναφερεις ΔΕΝ το χρειαζεσαι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εν τω μεταξύ έχω φάει και ban μάλλον άλλα δεν έκανα και κάτι φτιάχνεται κάπως αυτό έχω cfw το 4.81

 

Το έκανα ISO αλλά πάλι τπτ πετάει εξω

Επεξ/σία από ekriksi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και γω κάτι... Στο PS3 δεν χρησιμοποιώ online καθόλου. Θέλω όμως να μεταφέρω τα saves των παιχνιδιών από μία hacked κονσόλα σε μία άλλη hacked μέσω PSN plus. Με το τελευταίο rebug από ό,τι κατάλαβα θα έχω spoof. Θα μπορέσω λέτε ασφαλώς να μεταφέρω έτσι τα saves? Αν όχι, τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς μιλάς για copy-protected saves; Μπορείς να τα μεταφέρεις χειροκίνητα. Ανοίγεις multiman και πας στη τοποθεσία /dev_hdd0/home/κάποιος αριθμός,δεν ξέρω αν είναι ίδιος για όλους/savedata. Εκεί είναι τα save, τα αντιγράφεις σε ένα φλασάκι και τα περνάς στην άλλη κονσόλα στον αντίστοιχο φάκελο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...