Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, driftingcris είπε

Mikele, τωρα που λετε για dumps, οταν ειχα κανει το exploit στο 2504Α μου, ειχα παρει dump της NOR, και το εχω ακομα μεσα στον σκληρο μου. Αλλα ειναι μονο 488kb. Ειναι νορμαλ αυτο? Ή να κοιταξω να ξαναπαρω dump για να εχω το κεφαλι μου ησυχο?

Εφοσον η NOR ειναι 16mb δεν θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερο?

Thanks!

Αν την τράβηξες από το exploit πρέπει να είναι 16mb και ονόματι dump.hex

Οτιδήποτε άλλο δεν είναι σωστό

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/30/2018 στις 11:04 ΠΜ, Lazarus είπε

Καλημέρα σε όλους. Έψαξα πριν ρωτήσω με post εδώ πέρα αλλά δεν έβγαλα τόσο άκρη γιατί ειναι μαζικές οι ερωτ/απαντήσεις. 

Μετά απο χρόνια αποχής κ πριν 1μιση χρόνο ξαναγορασα απο μέλος εδώ ενα PHAT 60GB CECH C04, και απο προχτές έψαχνα για το νεο exploit και πώς να το εφαρμόσω.

Μετά απο αρκετό διάβασμα κατέληξα να περάσω μεσω Web Server το exploit 1.01 εκδοσης και προσπάθησα να κάνω dump την Nand του PS3 μου. Στη ζαλούρα πάνω το αρχείο το έχασα με κάποιο μαγικό τρόπο απο το USB στικάκι μου. Έπειτα χωρίς να καταλάβω το λάθος μου, πέρασα για CFW το REBUG_4.82.1_LITE και την άφησα την κονσόλα όπως έχει απλά επιβεβαιώνοντας ότι λειτουργεί στο μενού τουλάχιστον(δεν φόρτωσα ούτε app, ούτε game.) Να σημειώσω πως είχα επίσης ξεχάσει μέσα το δισκάκι του Hitman Absolution που παίζω λίγο τελευταία. 

  1. Παρότι δεν έχω την Nand μπορώ απλά να συνεχίσω κ να ψαχτώ πώς θα παίξω games από το CFW μέσω FTP ή μέσω του σκληρού μου;
  2. Είναι τόσο σημαντική η Original Nand του PS3; Μπορώ με κάποιο τρόπο να την ξανά ανακτήσω κάπως;  
  3. Δεν έχω βρει ακόμα τον τρόπο που εγκαθιστούμε τα plug-ins και γενικότερα πώς δουλεύει το όλο σύστημα.
  4. Από ότι διάβασα σε προηγούμενα posts, είναι προτιμότερο να περάσω με το γνωστό τρόπο(update μέσω USB) το CFW του FERROX 4.82 v1.01 COBRA 7.55 ;;

Ευχαριστώ τον/τους οποιοδήποτε μου απαντήσει έστω και με απλά links για τις ερωτήσεις που έχω.


 

Όσον αφορά το backup της NAND αν δεν τις πάρεις με hardware flasher (progskeet) μια από κάθε Nand flash, δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αξιοποιήσιμη. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα τρόπο να καταφέρω να την διαχωρίσω και να τις γράψω σωστά. Απλά θα έχεις ένα αρχείο περίπου 250 mb, που ουσιαστικά μόνο κάποιες πληροφορίες για την κονσόλα σου και το firmware της θα μπορείς να πάρεις από αυτό. Θα πρέπει να τραβηχτούν ξεχωριστά και να συνενωθούν και όχι ενιαία και να διαχωριστεί. Εννοείται πως αν δεν έχεις progskeet για να μπορέσεις να τις γράψεις αν χρειαστεί, τότε σου είναι άχρηστες.

Το downgrade σε NAND κονσόλες χωρίς progskeet είναι ένα ρίσκο που θα πρέπει να πάρουν οι κάτοχοι τους. Τα υπόλοιπα όπως σου τα είπε ο mikele

 

Επεξ/σία από polog40
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/1/2018 στις 12:19 ΠΜ, polog40 είπε

Όσον αφορά το backup της NAND αν δεν τις πάρεις με hardware flasher (progskeet) μια από κάθε Nand flash, δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι αξιοποιήσιμη. Τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα τρόπο να καταφέρω να την διαχωρίσω και να τις γράψω σωστά. Απλά θα έχεις ένα αρχείο περίπου 250 mb, που ουσιαστικά μόνο κάποιες πληροφορίες για την κονσόλα σου και το firmware της θα μπορείς να πάρεις από αυτό. Θα πρέπει να τραβηχτούν ξεχωριστά και να συνενωθούν και όχι ενιαία και να διαχωριστεί. Εννοείται πως αν δεν έχεις progskeet για να μπορέσεις να τις γράψεις αν χρειαστεί, τότε σου είναι άχρηστες.

Το downgrade σε NAND κονσόλες χωρίς progskeet είναι ένα ρίσκο που θα πρέπει να πάρουν οι κάτοχοι τους. Τα υπόλοιπα όπως σου τα είπε ο mikele

Καλησπερα. Αρα με λιγα λογια, ακομα κ στο tutorial για να κανεις back up με αυτο το εργαλειο : NOR_dumper απο τον Pshxah ειναι λιγο αχρειαστο; :) Σ'ευχαριστω οπως και να κα χει για την απαντηση σου!! Downgrade δε νομιζω να κανω, emulators και back ups παιχνιδιων νομιζω τρεχουν απο το συστημα κ οπως ειναι στη παρουσα φαση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ενα θεμα μετον webman. ενω παταωγια να μπω ρυθμισεις δεν μου εμφανιζει τιποτε και δεν μπορω να μπω σε αυτες. καμια ιδεα. κανω και shut down αλλα παλιτα ιδια.καμιαιδεα?το ξαναεπαθε εκανα restast και επανηλθε, τωρα ομως δεν εμφανιζονται οι ρυθμισεις για να μπω στο μενου.

 

Επεξ/σία από bebis4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Lazarus είπε

Καλησπερα. Αρα με λιγα λογια, ακομα κ στο tutorial για να κανεις back up με αυτο το εργαλειο : NOR_dumper απο τον Pshxah ειναι λιγο αχρειαστο; :) Σ'ευχαριστω οπως και να κα χει για την απαντηση σου!! Downgrade δε νομιζω να κανω, emulators και back ups παιχνιδιων νομιζω τρεχουν απο το συστημα κ οπως ειναι στη παρουσα φαση ..

Όχι δεν είναι το ίδιο.

Οι κονσόλες με NOR μνήμη, το backup της NOR είναι αξιοποιήσιμο. Μπορείς με ένα εργαλείο για φλασάρισμα της NOR να την επαναφέρεις αν κάτι πάει στραβά και brickαρη η κονσόλα.

Σε NAND κονσόλες το backup θα πρέπει να διαχωριστεί με εργαλεία τύπου (flowrebuilder) και να γραφτεί σε κάθε NAND το κομμάτι που της αντιστοιχεί.

Αυτό εξηγώ παραπάνω πώς δεν είναι εφικτό ή τουλάχιστον εγώ δεν βρήκα τρόπο να το καταφέρω.

Με λίγα λόγια για να καταλάβεις,

Τα δύο γίνονται ένα και μετά μπορούν να ξαναγίνουν δύο, το ένα δεν μπορεί να γίνει δύο.

14 ώρες πριν, webparts είπε

Ποια ειναι η επιλογη στο multiman για να βλεπω τα παιχνιδια ολα μαζι σαν εικονιδια και οχι να ανεβοκατεβαινω ενα ενα;

Με L2 και R2 ( κάτω  σκανδάλες) αλλάζεις τρόπο προβολής

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, bebis4 είπε

εχω ενα θεμα μετον webman. ενω παταωγια να μπω ρυθμισεις δεν μου εμφανιζει τιποτε και δεν μπορω να μπω σε αυτες. καμια ιδεα. κανω και shut down αλλα παλιτα ιδια.καμιαιδεα?το ξαναεπαθε εκανα restast και επανηλθε, τωρα ομως δεν εμφανιζονται οι ρυθμισεις για να μπω στο μενου.

Είχες βάλει ελληνικά στο webman; Αυτό μου το χε πάθει με τα ελληνικά και είχα βάλει μικρότερη έκδοση που δεν είχε το θέμα και το γύρισα στα αγγλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, polog40 είπε

.

Με L2 και R2 ( κάτω  σκανδάλες) αλλάζεις τρόπο προβολής

L1 και R1 ηταν τελικα.Ευχαριστω.

Επεξ/σία από webparts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, webparts είπε

L1 και R1 ηταν τελικα.Ευχαριστω.

Ναι έχεις δίκιο λάθος δικό μου.

Πάντως δεν μπορείς να πεις, κοντά έπεσα... Lol

Επεξ/σία από polog40
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, JohnJohn3484 είπε

Είχες βάλει ελληνικά στο webman; Αυτό μου το χε πάθει με τα ελληνικά και είχα βάλει μικρότερη έκδοση που δεν είχε το θέμα και το γύρισα στα αγγλικά;

ναι εχω ελληνικα. να βρω δηλαδη και να εγκαταστησω παλιοτερη εκδοση και να βαλω ελληνικα και μετα την νεοτερη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια..αγορασα  ενα ps3 super slim με αριθμο CECH-4204C ΚΑΙ firmware 4.82....ειδα πολλα βιντεο στο youtube για να κανω jailbreak και κανενας τροπος δεν λειτουργησε...μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος να κανω to jailbreak?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, ThanasisOlibiakos είπε

Καλησπερα παιδια..αγορασα  ενα ps3 super slim με αριθμο CECH-4204C ΚΑΙ firmware 4.82....ειδα πολλα βιντεο στο youtube για να κανω jailbreak και κανενας τροπος δεν λειτουργησε...μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος να κανω to jailbreak?

Τζάμπα προσπαθείς τα super slim δεν σπάζονται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...