Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"We will be releasing our new and improved Backup Manager v1.1 on the 20th of October. As well, we would like to announce that our updates for newer firmwares will be delayed a few days, but it will be released before the end of the month"

 

κοροιδία κανονικά μιλάμε,απο τέλη αυγούστου που βγάλαν το psjailbreak όλο θα,θα ,θα ,ούτε πολιτικοί να ήταν ,στην τελική όλο στο περίμενε μας έχουν και όλο κρατάνε τις ημερομηνίες που θέτουν.

[ame]

[/ame]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε skanjos μπορεις να μου πεις αν ο gaia manager kai to kakarato pl3 ειναι συμβατα με ολα τα στικακια?και kakarato pl3 τι ακριβως κανει?και που το βρισκεις?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι βλέπεις στο youtube είναι fake. δεν υπάρχει ακόμα λύση για 3.42/3.50 .

 

ο gaia ειναι ένα απο τους καινούριους backup manager και είναι συμβατός με όλα τα στικάκια/κλόνους/dev kits και για όσους δεν γνωρίζουν είναι το πρόγραμμα που βάζεις στο Ps3 για να τρέχεις τα παιχνίδια.

 

το kakaroto pl3 είναι το hex(firmware/πρόγραμμα όπως θες πές το) που περνάς στο στικάκι για να το αναβαθμίσεις,μέχρι στιγμής είχαμε μόνο psgroove/hermes edition ,τώρα που έφυγε ο hermes η καλύτερη (πιο καθαρή/best supported)έκδοση είναι αυτή.τώρα για που θα βρείτε το συγκεκριμένο αρχειάκι δεν ξέρω αν μπορώ να δώσω Link,δεν είναι και τόσο δύσκολο με ένα search στο google θα το βρείτε για ότι πλακέτα/κλόνο και αν έχετε,στην περίπτωση του κλόνου αρκεί να αναβαθμίζεται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα δυο ειναι τα αρχεια psgroove_mega.hex και psgroove_duemilanove.hex?

εχω το ps3break v.1.1 αναβαθμίζεται αυτα τορα τα βαζουμε στο στικακι που πειραμε?αν ναι με ποιον τροπο?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα δυο ειναι τα αρχεια psgroove_mega.hex και psgroove_duemilanove.hex?

εχω το ps3break v.1.1 αναβαθμίζεται αυτα τορα τα βαζουμε στο στικακι που πειραμε?αν ναι με ποιον τροπο?ευχαριστω

 

το ps3break θέλει άλλου είδους Update,δεν έχω ασχοληθεί αλλα έχει γράψει έναν πολύ ωραίο guide ο JIMYB3 στο pspgr.net

http://www.pspgr.net/viewtopic.php?f=170&t=15479

 

ελπίζω να βρεις οτι θες πληροφορία εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το απάντησα παραπάνω ο gaia manager είναι συμβατός και με τα παλιά payloads αλλα και με το pl3.οπότε ναι ότι hex και να βάλεις ή όποιον κλόνο και να έχεις την δουλειά του την κάνει,απλά με το καινούριο hex έχεις μεγαλύτερο compability κτλπ.

 

προσοχή όταν σβύνετε τον backup manager σβύνονται και όλα τα παιχνίδια που έχετε κάνει εγκατάσταση στον εσωτερικό δίσκο του Ps3 σας. Μπορείτε με διάφορα προγράμματα να τα μεταφέρετε σε άλλον φάκελο έτσι ώστε να μην τα σβήσει .εγώ χρησιμοποιώ το πρόγραμμα comgenies awesome file manager απευθείας στο Ps3, μπορείτε όμως να το κάνετε και με ftp. όσοι παίζετε μόνο με εξωτερικό δεν θα έχετε πρόβλημα.

 

γενικά για να συνοψίσω αυτή τη στιγμή τα καλύτερα και πιο χρήσιμα προγράμματα/hex και γενικά οτι χρειάζεσαι είναι

 

1.hex:kakaroto pl3( πιο καθαρός κώδικας ,Updates games,3.42 "required games" playable)

 

2.hex installer:flip 3.4.2(εδώ δεν υπάρχουν και εναλακτικές ,εκτός αν έχει κανείς κλόνο,το πρόγραμμα είναι για pc και με αυτό βάζεις το Hex στην πλακέτα)

 

3.manager:gaia v1.03 (παίζει και 3.42 games ,τα τροποποιεί μόνο του και μπορείς πλέον να κάνεις και update στα παιχνίδια"όχι την κονσόλα ,τα παιχνίδια")

 

4.file transfer/editor/creator: comgenies awesome file manager (τροποποιείς αρχεία του ps3 ,αντιγράφεις/μεταφέρεις/αποκόβεις κτλπ"τεράστια προσοχή μην σβίσετε κανα αρχείο καταλάθος" για το ps3 το πρόγραμμα.)

 

5.nfts support: open manager tools v1.0(σκανάρει τα παιχνίδια και βλέπει όσα έχουν αρχεία πάνω απο 4gb τα χορίζει σε μικρά αρχεία για να μπουν στον εξωτερικό fat32 ,και μετά με την μεταφορά τους στον εσωτερικό δίσκο γίνεται και η αποσυμπίεση,για Pc το πρόγραμμα.)

 

αυτά τα 5 να έχει όποιον κάνει jailbreak με πλακέτα,όταν έχεις κλόνο πας στην σελίδα του κλόνου να κάνεις Update ή αν επιτρέπει ο κλόνος scene λύση του περνάς το συγκεκριμένο του hex(αλλάζουν δλδ μόνο τα πρώτα 2).απο εκεί και πέρα υπάρχουν emulators/homebrew/otheros που δεν θα μπω στην διαδικασία να αναφέρω με λίγο ψάξιμο τα βρίσκετε.

 

ελπίζω να ξεκαθάρισα κάπως τα πράγματα ,δοκιμάστε τα προγράμματα και συνηθίστε τα θα τα χρησιμοποιήσετε αρκετές φορές μέχρι να βγει cfw....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα προβλημα μεχρι τωρα ολα πηγεναν καλα μεχρι που πηγα να περασω το metal gear solid 4 kai to uncharted 2 μου βγαζει

ERROR CAN NOT BOOT SPLITED FILES και δεν τα ξεκιναει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα προβλημα μεχρι τωρα ολα πηγεναν καλα μεχρι που πηγα να περασω το metal gear solid 4 kai to uncharted 2 μου βγαζει

ERROR CAN NOT BOOT SPLITED FILES και δεν τα ξεκιναει

 

μόνο απο εσωτερικό δίσκο το τρέχει το Uncharted2 έχει αρχείο πάνω απο 4gb,που λογικά το τρέχεις τώρα απο τον εξωτερικό και σου βγάζει αυτό το error.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το απάντησα παραπάνω ο gaia manager είναι συμβατός και με τα παλιά payloads αλλα και με το pl3.οπότε ναι ότι hex και να βάλεις ή όποιον κλόνο και να έχεις την δουλειά του την κάνει,απλά με το καινούριο hex έχεις μεγαλύτερο compability κτλπ.

 

προσοχή όταν σβύνετε τον backup manager σβύνονται και όλα τα παιχνίδια που έχετε κάνει εγκατάσταση στον εσωτερικό δίσκο του Ps3 σας. Μπορείτε με διάφορα προγράμματα να τα μεταφέρετε σε άλλον φάκελο έτσι ώστε να μην τα σβήσει .εγώ χρησιμοποιώ το πρόγραμμα comgenies awesome file manager απευθείας στο Ps3, μπορείτε όμως να το κάνετε και με ftp. όσοι παίζετε μόνο με εξωτερικό δεν θα έχετε πρόβλημα.

 

γενικά για να συνοψίσω αυτή τη στιγμή τα καλύτερα και πιο χρήσιμα προγράμματα/hex και γενικά οτι χρειάζεσαι είναι

 

1.hex:kakaroto pl3( πιο καθαρός κώδικας ,Updates games,3.42 "required games" playable)

 

2.hex installer:flip 3.4.2(εδώ δεν υπάρχουν και εναλακτικές ,εκτός αν έχει κανείς κλόνο,το πρόγραμμα είναι για pc και με αυτό βάζεις το Hex στην πλακέτα)

 

3.manager:gaia v1.03 (παίζει και 3.42 games ,τα τροποποιεί μόνο του και μπορείς πλέον να κάνεις και update στα παιχνίδια"όχι την κονσόλα ,τα παιχνίδια")

 

4.file transfer/editor/creator: comgenies awesome file manager (τροποποιείς αρχεία του ps3 ,αντιγράφεις/μεταφέρεις/αποκόβεις κτλπ"τεράστια προσοχή μην σβίσετε κανα αρχείο καταλάθος" για το ps3 το πρόγραμμα.)

 

5.nfts support: open manager tools v1.0(σκανάρει τα παιχνίδια και βλέπει όσα έχουν αρχεία πάνω απο 4gb τα χορίζει σε μικρά αρχεία για να μπουν στον εξωτερικό fat32 ,και μετά με την μεταφορά τους στον εσωτερικό δίσκο γίνεται και η αποσυμπίεση,για Pc το πρόγραμμα.)

 

αυτά τα 5 να έχει όποιον κάνει jailbreak με πλακέτα,όταν έχεις κλόνο πας στην σελίδα του κλόνου να κάνεις Update ή αν επιτρέπει ο κλόνος scene λύση του περνάς το συγκεκριμένο του hex(αλλάζουν δλδ μόνο τα πρώτα 2).απο εκεί και πέρα υπάρχουν emulators/homebrew/otheros που δεν θα μπω στην διαδικασία να αναφέρω με λίγο ψάξιμο τα βρίσκετε.

 

ελπίζω να ξεκαθάρισα κάπως τα πράγματα ,δοκιμάστε τα προγράμματα και συνηθίστε τα θα τα χρησιμοποιήσετε αρκετές φορές μέχρι να βγει cfw....

 

Αν έχουμε τον "open manager" μπορούμε να βάλουμε και τον "gaia manager"ώστε να συνυπάρχουν και οι δυο; Επίσης το hex:kakaroto pl3 γίνεται εγκατάσταση στο ps3;(με ποιο τρόπο γίνεται η εγκατάσταση του) ή είναι για pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα οσα κανουν split files πρεπει να τα ριχνουμε στον εσωτερικο δισκο? θα το δοκιμασω τωρα

 

ναι αναγκαστικά ,ακούγεται οτι σε λίγο καιρό δεν θα χρειάζεται και οτι θα διαβάζουν και split files οι backup managers ,θα δείξει όλα με τον καιρό χεχε.

 

Αν έχουμε τον "open manager" μπορούμε να βάλουμε και τον "gaia manager"ώστε να συνυπάρχουν και οι δυο; Επίσης το hex:kakaroto pl3 γίνεται εγκατάσταση στο ps3;(με ποιο τρόπο γίνεται η εγκατάσταση του) ή είναι για pc;

 

ναι ,μπορείς να έχεις και Open manager Και gaia manager και τον backup manager και ότι άλλο παρόμοιο πρόγραμμα θες,για το ίδιο πρόγραμμα 2 διαφορετικές εκδόσεις δεν είμαι σίγουρος να σου πω όμως.εγώ πάντος διαγράφω τους παλιούς manager για να είμαι σίγουρος οτι δεν έχω αρχεία άχρηστα στην κονσόλα. το πρόγραμμα "hex" είναι για το στικάκι/πλακέτα που έχεις και το περνάς συνδέοντας το στο pc με το πρόγραμμα flip3.4.2 όπως έγραψα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...