Προς το περιεχόμενο

Intel vs AMD part 998


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτιάχνω ένα budget σύστημα και έχω το εξής δίλλημα: Να βάλω Intel Ε2180 ή AMD 4050Ε ;

 

Αν έχει κανείς κάποιο site με benchmarks θα του ήμουν υπόχρεος!

Επίσης, ποιά CPU είναι καλύτερη στο o/c, ποιά ανεβάζει υψηλότερες θερμοκρασίες και ποιά είναι πιο energy efficient; Αν μείνουν στις stock ταχύτητες, μια ψύκτρα σαν την Thermalright 120 είναι αρκετή για passive cooling (με νορμάλ airflow κουτιού και χρήση desktop/photo editing);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από amd γιατί δεν κοιτάς τον 4450e?

Καλύτερη στο o/c σίγουρα είναι η intel, αλλά η amd είναι θεωρητικά πιο energy efficient γιατί δίνει max κατανάλωση 45W σε σχέση με την intel που έχει 65W.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για την απάντηση!

Τον 4450E δεν τον κοιτάω γιατί έχει μισή cache και επίσης λέει 65W...

Τελικά κανείς δεν ασχολείται με αυτές τις cpus. Ούτε ένα review δε βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνω ένα budget σύστημα και έχω το εξής δίλλημα: Να βάλω Intel Ε2180 ή AMD 4050Ε ;

 

Αν έχει κανείς κάποιο site με benchmarks θα του ήμουν υπόχρεος!

Επίσης, ποιά CPU είναι καλύτερη στο o/c, ποιά ανεβάζει υψηλότερες θερμοκρασίες και ποιά είναι πιο energy efficient; Αν μείνουν στις stock ταχύτητες, μια ψύκτρα σαν την Thermalright 120 είναι αρκετή για passive cooling (με νορμάλ airflow κουτιού και χρήση desktop/photo editing);

 

Benchmarks με ακριβώς τους επεξεργαστές που θες, δύσκολο.. Γενικά βοηθάει αυτό http://www.tomshardware.com/charts/processors/3d-studio-max-9,369.html

όπου επιλέγεις και το benchmark που θες. Ο AMD είναι αντίστοιχος με τον Χ2 ΒΕ-2350, οπότε απο τα charts εφόσον ο 2160 είναι ελάχιστα ταχύτερος, ο 2180 θα πρέπει να είναι λίγο ταχύτερος, χωρίς μεγάλες διαφορές όμως.. Για το αν μια utra 120 extreme μπορεί να τους ψύξει χωρίς ανεμιστήρα σε nominal frequencies, θα έλεγα ότι μπορεί.. και έχεις πάντα την δυνατότητα να της βάλεις ένα 12cm ανεμιστήρα, και να τον βάλεις στα 7 ή και στα5 Volts, οπότε να είναι αθόρηβος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 4450e έχει ακριβώς την ίδια ποσότητα cache με τον 4050e (512x2) απλά είναι 200 MHz γρηγορότερος.:-)

Για reviews ψάξε μήπως βρείς για τον BE-2350 που είναι ο ίδιος με τον 4050e :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για budget συστημα η AMD ειναι μονοδρομος.Mε λιγα χρήματα βρήσκεις πολύ καλες μητρηκές ενώ στην intel πρέπει να δώσεις παραπάνω για να παρεις κατι αντίστοιχο.Αν πάλι σκέφτεσαι το OC ο ταπεινός 2180 μπορεί να φτάσει σε τρελά επίπεδα αλλα εκει πλέων δεν μιλάμε για budget συστημα.Σκέψου αμα χρειαζεσαι την εξτρα δυναμη η απλά θα κάνεις OC για μερικές ωρες και μετά θα τον δουλευεις σαν στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις τον 4850e με μια m/b με 780G που έχει ενσωματωμένη την ATI HD3200 και να γλυτώσεις την κάρτα γραφικών. Για πολύ light κατάσταση και κατανάλωση 40W περίπου idle - 90 load το όλο PC.

 

Για O/C παρότι o 4850 πηγαίνει από τα 2.5 στα 3GHz, ο intel είναι μονόδρομος στον τομέα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks σε όλους για τις πληροφορίες.

Τελικά πήρα τον 4850e γιατί δε βρήκα κάποιον 4050e για άμεση αγορά.. M/b την Gigabyte GA-MA78GM-S2H με 780G. Κοίταξα λίγο και την εναλλακτική του Geforce 8300, αλλά και πάλι δε βρήκα κάτι ετοιμοπαράδοτο και επειδή βαριόμουν να περιμένω πήρα αυτήν με το 780G...

Αύριο που θα τα στήσω θα κάνω και καμιά δοκιμή να δούμε τι overclockability έχει ο 4850... Όχι ότι είναι απαραίτητο, αλλά έτσι, από περιέργεια...

Cheers!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

overclocking σε Athlon/Phenom χωρίς ξεκλείδωτο multiplier (δλδ Black Edition) no κουκου... :P

Ολοι οι G2 65nm τα 3,0-3,2 τα εχουν. Καμια σχεση με Phenom που δεν ανεβαζουν HTT ευκολα. Με 7χχ μητρικη πιανουν πολυ υψιλo HTT οι Athlon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι ανεβάζει τρελά! Επίσης και η ενσωματωμένη gpu σηκώνει πανεύκολα MHz... Πολύ καλό value for money πακέτο και αθόρυβο!

3d παίζεις κανονικά σε χαμηλές αναλύσεις, καμία σχέση με το slideshow των igp της Intel.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει την ίδια m/b με μένα (Gigabyte ga-ma78gm-s2h) αν κατάφερε να βάλει drivers της AMD για chipset/vga γιατί εγώ δεν μπορώ και έχω μείνει με αυτούς της Gigabyte που είναι 1-2 εκδόσεις πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...