Προς το περιεχόμενο

Joomla Installation Tutorial


silverthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή βλέπω πολλούς να ψάχνουν για joomla, είπα να γράψω ένα σύντομο tutorial για το πως θα σετάρετε το υπέροχο αυτό CMS τοπικά στον υπολογιστή σας και... βλέπουμε!

 

Καταρχήν, για να τρέξει το Joomla χρειάζεται ένας server (Apache), php και mysql. Αντί να τα σετάρουμε όλα ένα ένα, κατεβάζουμε το Xampp (υπάρχουν και άλλα, αλλά εγώ χρησιμοποιώ αυτό αφού έχει εκδόσεις και για linux,mac os).

 

H εγκατάσταση του είναι πολύ απλή (next, yes,next). Θα δημιουργηθεί ένας φάκελος C:/xampp όπου εκεί βρίσκονται όλα....

 

Αφού τελειώσει η εγκατάσταση, πάμε στη διεύθυνση http://localhost για να σιγουρευτούμε ότι όλα πήγαν κατ' ευχήν. Θα πρέπει να δούμε την εξής εικόνα:

fireshotcapture9xamppveis3.png

 

Ωραία, τώρα πρέπει να κατεβάσουμε και το Joomla. H τελευταία έκδοση είναι η 1.5.5 η οποία βγήκε μόλις προχτές. Αφού κατέβει το zip το ξεζιπάρουμε μέσα στο φάκελο C:\xampp\htdocs. Εννοείται μέσα σε ένα φάκελο, στον οποίο μπορείτε να δώσετε ότι όνομα θέλετε (π.χ mycoolsite).

Εχουμε δηλαδή μέχρι τώρα ένα φάκελο C:\xampp\htdocs\mycoolsite και εκεί μέσα είναι όλα τα αρχεία του joomla. Οπως φαίνεται δηλαδή στην εικόνα παρακάτω.

mycoolsitexo2.png

 

Ωραία, και τώρα ήρθε η ώρα για την εγκατάσταση...

Πρώτα πρέπει να φτιάξουμε τη βάση (δεδομένων) μας. Πάμε στη διεύθυνση http://localhost/phpmyadmin/. Εκεί στο πεδίο Create new database πρέπει να κάνουμε 2 πράγματα. Πρώτα βάζουμε ένα όνομα για τη βάση (π.χ mycoolsite_db) και επιλέγουμε απο το διπλανό dropdown collation utf8_unicode_ci (είναι το τελευταίο). Όπως φαίνεται δηλαδή στην παρακάτω εικόνα:

localhostphpmyadminbj0.png

 

Επόμενο βήμα είναι αυτό καθεαυτό το σετάρισμα του Joomla. Πάμε λοιπόν στη διεύθυνση http://localhost/mycoolsite στην οποία θα εμφανιστεί η πρώτη σελίδα του setup. Απλά επιλέγουμε τη γλώσσα η οποία θα χρησιμοποιηθεί στην εγκατάσταση, στην περίπτωση μας τα αγγλικά. Πατάμε next

mycoolsiteinstallationilm6.png

 

Στη δεύτερη σελίδα γίνεται ένας έλεγχος αν έχουμε ότι χρειάζεται για να συνεχίσουμε. Πατάμε next

mycoolsiteinstallationifd9.png

 

Στην τρίτη σελίδα διαβάζουμε τους όρους χρήσης (...). Πατάμε next

mycoolsiteinstallationirk4.png

 

Στην τέταρτη σελίδα συμπληρώνουμε τα στοιχεία της βάσης.

Host name: localhost

Username: root

Password: κενό (αφού δεν έχουμε βάλει κάποιο στο στήσιμο του phpmyadmin)

Database Name: mycoolsite_db (ή όποιο άλλο όνομα έχετε επιλέξει)

Πατάμε next

mycoolsiteinstallationigw4.png

 

Στην πέμπτη σελίδα είναι το ftp configuration, το οποίο προς το παρόν δεν μας χρειάζεται. Πατάμε next

mycoolsiteinstallationifg9.png

 

Στην έκτη σελίδα συμπληρώνουμε το όνομα της ιστοσελίδας μας (το οποίο μπορεί να αλλάξει και αργότερα), το email που θα χρησιμοποιήσουμε σαν admin, και το administrator password που καλό θα είναι να το γράψετε κάπου γιατί εδώ δεν έχει forgot my password και λοιπές δικαιολογίες.

Επίσης υπάρχει ένα κουμπάκι Install Sample Data το οποίο αν πατήσουμε το joomla θα εισάγει στη βάση μας κάποια default άρθρα, menu και modules. Αν όχι, το site θα είναι εντελώς άδειο! Αν είναι η πρώτη σας φορά (...) πατήστε το για να δείτε τι παίζεται με τις ρυθμίσεις κτλ, αλλά imho μαθαίνει κανείς καλύτερα όταν βάζει ένα ένα κομμάτι και βλέπει τι γίνεται. Με τα sample data θα χαθείτε...

Πατάμε next

mycoolsiteinstallationija5.png

 

Στην έβδομη και τελευταία σελίδα μας ζητάει να σβήσουμε το φάκελο installation από το directory που βρίσκονται τα αρχεία μας. Πάμε λοιπόν στο C:\xampp\htdocs\mycoolsite και σβήνουμε το φάκελο.

mycoolsiteinstallationibl5.png

 

Είμαστε έτοιμοι! Πατάμε το κουμπάκι admin και μας βγάζει σε μια οθόνη για να κάνουμε log in σαν admin. To password το θυμάστε??? Εισάγουμε τα στοιχεία μας... και πατάμε Log in

mycoolsiteadministratornp8.png

Λογικά θα δούμε την επόμενη σελίδα:

mycoolsiteadministratorxa7.png

 

Είμαστε έτοιμοι να περιπλανηθούμε στο μαγικό κόσμο του Joomla!

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστουμε.. να ρωτησω κατι; Περσι εγκατεστησα Τζουμλα... στην αρχη δυσκολευτηκα γιατι δε δουλευε... εψαξα λιγο σε φορουμ και ειδα οτι η εγκατασταση περιλαμαβνε (!!!!) και το οτι επρεπε να μετονομασω δυο αρχεια στο φακελο του Τζουμλα!!!!

 

Αυτο το βρηκα εντελως παραλογο. Γιατι να σου δινουν κατι με λαθος ονομα, και να μη γραφει ουτε καν το documentation οτι πρεπει να το αλλαξεις; Αυτο το αναρωτιεμαι μεχρι και τωρα και δε βρισκω λογικη απαντηση

 

Παντως το οτι δεν αναφερεις τιποτα τετοιο σημαινει οτι ηταν μαλλον κατι σαν bug

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, δε ξέρω, μήπως υπήρχε κάποιο sample που έπρεπε να εισάγεις εκεί κάποια στοιχεία? (όπως στο wordpress)

 

Εδώ πάντως δεν χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστουμε.. να ρωτησω κατι; Περσι εγκατεστησα Τζουμλα... στην αρχη δυσκολευτηκα γιατι δε δουλευε... εψαξα λιγο σε φορουμ και ειδα οτι η εγκατασταση περιλαμαβνε (!!!!) και το οτι επρεπε να μετονομασω δυο αρχεια στο φακελο του Τζουμλα!!!!

 

Αυτο το βρηκα εντελως παραλογο. Γιατι να σου δινουν κατι με λαθος ονομα, και να μη γραφει ουτε καν το documentation οτι πρεπει να το αλλαξεις; Αυτο το αναρωτιεμαι μεχρι και τωρα και δε βρισκω λογικη απαντηση

 

Παντως το οτι δεν αναφερεις τιποτα τετοιο σημαινει οτι ηταν μαλλον κατι σαν bug

 

Δεν έπρεπε να μετονομάσεις 2 αρχεία, αλλά έπρεπε να μην κάνεις γενικά ορατό (διαγραφή/μετονομασία) τον φάκελο της εγκατάστασης του joomla (installation) γιατί πολύ απλά θα μπορούσε κάποιος να κάνει ξανά εγκατάσταση στον live server και να στα εξαφανίσει όλα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρετω τους φιλους και χρηστες του joomla. σημερα ειπα να ασχοληθω να δω τι "παιζει" ακριβως με την εν λογο διαδικασια δημιουργιας ιστοσελιδων

 

Δεν έπρεπε να μετονομάσεις 2 αρχεία, αλλά έπρεπε να μην κάνεις γενικά ορατό (διαγραφή/μετονομασία) τον φάκελο της εγκατάστασης του joomla (installation) γιατί πολύ απλά θα μπορούσε κάποιος να κάνει ξανά εγκατάσταση στον live server και να στα εξαφανίσει όλα :-)

[1]μπορουμε να τον μετονομασουμε και installation[] πχ ή ο κινδυνος ειναι γενικοτερος , δλδ σε περιπτωση που μπει καποιος να πειραξει το φακελο αφου καταλαβει πως ειναι αυτος?

 

[2]τι προτεινετε, [α]αποκρυψη, [β]διαγραφη, [γ]μετονομασια [τελειως διαφορετικη]

 

 

+1, μονο το φακελο με τα αρχεια εγκαταστασης σβηνεις

δε χρειαζεται για αργοτερα?

 

[3]το καθε καινουργιο site που φτιαχνουμε ουσιαστικα το αποθηκευουμε στο σκληρο εξολοκλησου και online απλως το ανανεωνουμε. σωστα καταλαβα?

επισης οταν κανουμε ενα site αποθηκευεται C:\xampp\htdocs\otinanai*

*otinanai=Ονομα σελιδας

 

[4]Joomla Installation Tutorial σε video διαρκειας ~13'

--> μεγεθος 64mb, ειδος αρχειου flv [συμπιεσμενο σε rar και παιζει με το flv player]

 

[5][α]αν μπορει καποιος να πει ποια ειναι η διαδικασια κατοχυρωσεις ονοματος και πως ανεβαζουμε τη σελιδα.

[β]οταν παμε να κατοχυρωσουμε το ονομα θα βαλουμε πχ mycoolsite?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[1-2]καλυτερα σβηστον, δεν χρειαζεται πουθενα

[3]ναι, (για το xammp δεν ξερω)

[4-5] domain βαζεις οτι θες και το κατοχυρωνει ο web hoster σου.

μετα συνδεεσε με ενα ftp client (FileZilla) και κανεις upload το φακελο με joomla

ή στο φακελο www αμα το θες για αρχικη

ή σε καποιο αλλο φακελο αμα θες να ειναι http://www.domain.gr/fakelos/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βοηθησες πολυ φιλε nik, σε ευχαριστω

ή στο φακελο www αμα το θες για αρχικη

δλδ?

 

 

εχεις να προτεινεις καποιον web hoster?

να προτιμησω ελληνικους ή ξενους [και για οικονομικους λογους αλλα και για θεματα αξιοπιστιας/ταχυτητας]?

 

επισης πατησα απο το xammp την επιλογη "Admin" στο FileZilla και μου εμφανισε αυτο:

j9lqeqa3259fi0swe9b1.jpg

 

κανω κατι μετα/εχει καποια σχεση με αυτο που λες ή ειναι αλλη η διαδικασια που πρεπει να κολουθησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικη ειναι η σελιδα που βγαζει οταν πατας http://domain.gr/

webhoster προτινω την cretaforce.gr , πολυ καλη και φτηνη εταιρια, ελληνικη, με αμεση εξυπηρετηση και πολυ καλες υπηρεσιες

 

απο xampp δεν γνωρίζω, δεν εχω ασχοληθει καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βοηθησες πολυ φιλε nik, σε ευχαριστω

 

δλδ?

 

 

εχεις να προτεινεις καποιον web hoster?

να προτιμησω ελληνικους ή ξενους [και για οικονομικους λογους αλλα και για θεματα αξιοπιστιας/ταχυτητας]?

 

επισης πατησα απο το xammp την επιλογη "Admin" στο FileZilla και μου εμφανισε αυτο:

j9lqeqa3259fi0swe9b1.jpg

 

κανω κατι μετα/εχει καποια σχεση με αυτο που λες ή ειναι αλλη η διαδικασια που πρεπει να κολουθησω?

 

 

και κατι αλλο:

μονο οταν παταω http://127.0.0.1 με βαζει στη σελιδα. αν πατησω http://localhost δε με παει πουθενα, δε λειτουργει. εχουμε καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

 

+1 και εγώ για την creataforce.gr. Έχω ακούσει μόνο τα καλύτερα και ασχολούνται και αυτοί με joomla :-)

 

Τώρα όσον αφορά το θέμα του FTP, αυτό που πιστεύω ότι εννοεί ο nik είναι ότι αφότου φτιάξεις το site τοπικά, μετά χρησιμοποιείς κάποιον FTP client (π.χ. CuteFTP) για να ανεβάσεις τα αρχεία στον live server. Κάνεις import και την βάση μέσω του phpMyAdmin στο live site από το τοπικά στημένο site και είσα έτοιμος. (αν εξαιρέσεις μερικές μικροαλλαγές που χρειάζονται στο cofiguration.php μετά).

 

Αλλά ας μην βιαζόμαστε, κάνε τα βήματα με τη σωστή σειρά :

 

1. Δες το βιντεάκι.

2. Κατέβασε το joomla 1.5.5 και τις μεταφράσεις στα ελληνικά από το http://www.joomla.gr.

3. Κατέβασε το xampp.

4. Εγκατέστησε το xampp.

5. Εγκατέστησε το joomla.

6. Παίξε μαζί του.

7. Ξαναρώτα μας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[1][α]το εχω πλεον το CuteFTP και το ψαχνω τωρα

[β]θα το κοιταξω σε συγκριση με το FileZilla να δω τι παιζει και αν ειναι καλο και το 2ο σε σχεση με αυτο που λετε αν και το βρισκω πολυ μαχιμο [το CuteFTP]

 

[2]το cretaforce.gr ειναι καλυτερο απο το www.tophost.gr πιστευετε?

 

[3]

Κάνεις import και την βάση μέσω του phpMyAdmin στο live site από το τοπικά στημένο site

κατσε να το δω πρωτα να εχω μια εικονα :-)

 

Δες το βιντεάκι.

ποιο βιντεακι?

 

3. Κατέβασε το xampp.

4. Εγκατέστησε το xampp.

5. Εγκατέστησε το joomla.

6. Παίξε μαζί του.

7. Ξαναρώτα μας

σε αυτη τη φαση ειμαι τωρα και σας ευχαριστω πολυ γιατι διαθεση και την υπομονη σας.

 

υγ: ειμαι στη φαση που προσθετω με σω install διαφορα templates κλπ και ψαχουευω τις δυνατοτητες του. απο βαση λιγα ξερω αλλα ποσο δυσκολο να ειναι καθως δε θελω ακομα τρελα πραματα. απλως αυτο που μου μενει ουσιαστικα ειναι μολις το τελειωσω [ενα απλο site] θελω να μπω στο τρυπακι που το ανεβαζω και το περιεργαζομαι αργοτερα. +τι παιζει ακριβως με το host κλπ. επισης λεω να "νοικιασω" κανα διαδυκτιακο χωρο για να εχω μια καλυτερη εικονα. αυτα προς το παρον ;)

 

edit1:

akzvnlss9l05ljq90mzf.jpg

εννοει οτι εχω 1gb αποθηκευτικο χωρο αλλα το transfer 50gb τι σημαινει?

 

edit2: επισης τι παιζει με τα domain names. στο host λεει αλλου 1 [απλο πακετο] αλλου 5 [επαγγελματικο πακετο] κλπ. αν εχω 1gb σκληρο δεν μπορω να αποθηκευσω εκει οσα site θελω? ποια η σχεση host - domain?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[1] ολοι ειναι ~ ιδιοι αλλα διαφερει το μενου η εμφανιση κτλ.

[2]δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα

δλδ μπορεις να κατεβασεις 50GB το μηνα απο το web δισκο σου.

το host -> ο χωρος στον δισκο σου

το domain -> το ονομα μονο

οσα site θες μπορεις να αποθηκευσεις αν χωρανε στον web δισκο σου.

Επισης προσεξε οτι σε καποιες εταιριες σου λενε στο πακετο 1 μπορεις μονο 1 domain στο 2 -> 10κτλ. (στην cretaforce ειναι απεριοριστα).

Και τσεκαρε αν πας σε αλλη εταιρια, ποσο γρηγοροι ειναι στην εξυπηρετιση(ειναι βασικο αμα αρχιζεις τωρα, γιατι θα τους χρειαστεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...