Προς το περιεχόμενο

δημιουργία προγράμματος


SavvasE*******

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λιπον,ειμαι μονο 11,αλλα θελω να φτιαξω ενα προγραματακι,απλο.

Να φτιαχνω φακελους και να τουσ κωδικοποιω,και να εχω ενα search box να βαζω των κωδικο και να μυ βγαζει το αρχειο.Δεν εχω ιδεα απο προγραματισμο.Για αυτο παρακαλω αναλυση και οσο πιο απλη γινετε.Και αν αφτο που ζηταω ειναι πολυ δυσκολα,πεστε μου κατι ευκολο,και εννοειτε πως.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Γεια!! Εγω εχω κανει βασικο προγραμματισμο ανα καιρους στη σχολη, και πρεπει να σου πω οτι αυτα που λες, γινονται μεν, αλλα δεν τα εμαθα ποτε. Αυτο τι σημαινει; Σημαινει μαλλον οτι αυτα που ζητας δεν ειναι για αρχαριους και μαλλον πρεπει να αρχισεις με κατι πιο απλο και βασικο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις ιδέα από προγραμματισμό τότε φυσικά και θα σου φανεί πολύπλοκο. Αν σε ενδιαφέρει το θέμα τότε άρχισε από τα βασικά.

Αν θες πάντως μπορώ να το φτιάξω και να το postάρω. Τι ακριβώς εννοείς να τα κωδικοποιήσεις; Να τα κρυπτογραφήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok,μονο μη μου λετε αυτα τα zip γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα.Και αν υπαρχει κατι πολυ βασικο,κατι υπεραπλο για καποιον που δεν ξερει απολυτος τιποτα,πεστε μου το και μια εξηγηση πως γιατι θελω να αρχισω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξεκινήσεις τον προγραμματισμό από τα βασικά πρώτα.

Αυτό που θέλεις να κάνεις, όπως προαναφέρθηκε, δεν είναι κάτι βασικό αλλά κάτι που πρέπει να έχεις έστω και κάποιες στοιχειώδης γνώσεις προγραμματισμού.

 

Αν θέλεις να φτάσεις στο σημείο να μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο,τότε πάρε ένα βιβλίο κάποιας γλώσσας (C,C++,C#,VB,Java (αποφάσισε εσύ) ) και ξεκίνα να διαβάζεις και να φτιάχνεις απλές εφαρμογές σε κονσόλα.

 

Και ξεκίνα και να ψαχουλεύεις λίγο και το PC γιατί αν δεν ξέρεις ούτε τι είναι το zip τότε μάλλον και ως χρήστης είσαι αρχάριος, και λογικό λόγω ηλικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,εχω ψαχουλεψει ενα εκκτομυριο φορες και δεν βρηκα τιποτα.Τωρα αν δε κανω λαθος αυτα τα βιβλια ειναι η γλωσσες,σωστα;Ok!Μενιδι μενω,που μπορω να βρω ενα βιβλιο;Μηπως,πεστε το πιο απλο πραγμα και πως και θα κατσω να το κανω μεχρι να τα καταφερω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τίποτα απλό να σου πούμε.

Υπάρχουν πανεπιστήμια που διδάσκουν software σε μεταπτυχιακά προγράμματα,νομίζεις ότι αν ήταν κάτι το τόσο απλό θα υπήρχαν?

 

Επαναλαμβάνω,η μόνη λύση είναι να πάρεις ένα βιβλίο και να αρχίσεις να διαβάζεις,και μπορεί μετά από 1-2 χρόνια να είσαι σε θέση να γράψεις κάτι τέτοιο.

 

Είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν βιβλιοπωλεία στο Μενίδι,πήγαινε σε ένα από αυτά.

Για αρχή ψάξε βιβλία για C. Ξεφύλλισε τα και δες πιο σου ταιριάζει καλύτερα.

 

Άποψή μου είναι πάντως ότι είσαι πολύ μικρός,μήπως θα έπρεπε να πας για κανένα μπανάκι και να βρεις καμία γκομενίτσα?

Άποψή μου, κατά τα άλλα είναι υπέρ σου να ξεκινήσεις από τόσο μικρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου γνώμη πάντα είναι πρώτα να μάθεις αγγλικά και ύστερα να ασχοληθείς με μια γλώσσα προγραμματισμού. Νομίζω ότι είναι θεμελιώδες αν θέλεις να κάνεις κάτι σωστό.

 

Οι δύο κύριοι λόγοι είναι οι εξής:

 

1. Οι γλώσσες προγραμματισμού έχουν σύνταξη (οι εντολές που θα γράφεις να το πω πιο απλοϊκά) στην αγγλική γλώσσα. Συνεπώς καλό θα ήταν να κατανοείς τι σημαίνει η κάθε εντολή που γράφεις και όχι απλά να το κάνεις τυφλοσούρτη.

 

2. Μπορείς να βρεις πολύ περισσότερο υλικό στο internet στην αγγλική γλώσσα παρά στην ελληνική. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν ελληνικά sites που δίνουν χρήσιμες πληροφορίες. Όμως όταν αντιμετωπίζεις προβλήματα θα είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις κάτι στα αγγλικά παρά στα ελληνικά.

 

 

Τώρα συγκεκριμένα αυτό που ζητάς να φτιάξεις, για έναν αρχάριο που δεν έχει ασχοληθεί με προγραμματισμό θα είναι δύσκολο.

 

Νομίζω ότι σε κάποια τάξη του λυκείου μαθαίνουν αρχές προγραμματισμού και υπάρχει διαθέσιμο ένα δωρεάν λογισμικό για να γράφεις απλά προγράμματα με ελληνική σύνταξη. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λέγεται. Μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο και στη συνέχεια προχωράς σε πιο δύσκολα πράγματα.

 

Ελπίζω να μην αποθαρρυνθείς.

Όπως λέει και μια λαϊκή ρήση: Κάθε αρχή και δύσκολη!

 

Αν το πάρεις απόφαση πάντως, πιστεύω πως όλοι εδώ θα δείξουν ιδιαίτερη προθυμία να σε βοηθήσουν.

 

Συνεπώς, εξαρτάται από σένα και τη δίψα σου για προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι σε κάποια τάξη του λυκείου μαθαίνουν αρχές προγραμματισμού και υπάρχει διαθέσιμο ένα δωρεάν λογισμικό για να γράφεις απλά προγράμματα με ελληνική σύνταξη. Δυστυχώς δεν θυμάμαι πως λέγεται. Μπορείς να ξεκινήσεις με κάτι τέτοιο και στη συνέχεια προχωράς σε πιο δύσκολα πράγματα.

 

βρίσκεται στην υπογραφή του insomniac alkisg

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2257465&postcount=55

http://www.alkisg.com/

 

μη σε μπερδέψει το αρχάριος που θα δείς να λέει για τον εαυτό του !:mrgreen:

σωστά και τα όσα έγραψε ο Theoxaris

κατά την γνώμη μου φυσικά

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρίσκεται στην υπογραφή του insomniac alkisg

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=2257465&postcount=55

 

Σωστός!!

 

μη σε μπερδέψει το αρχάριος που θα δείς να λέει για τον εαυτό του !:mrgreen:

 

Και πάλι σωστός :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε SavvasE******* θελω να σου πω για να μην αγχωνεσε γιατι εγω στα 18 εμαθα πως ανοιγει ο υπολογιστης και πως για απεγκαταστησουμε ενα προγραμμα δεν "φτανει" να σβησουμε το εικονιδιο απο την οθονη!!!!:o:o:o:o:o:o:o:mrgreen::mrgreen::mrgreen::o

Και αλλα τετοια!!!!:shifty::shifty::shifty::shifty:

Οποτε εισαι μια χαρα!!

Σιγουρα καλο θα ηταν να ριξεις το βαρος σου πρωτα στα αγγλικα(ουτε εμενα μου αρεσουν αλλα δεν γινεται και αλλιως).

Εμενα με βοηθησε πολυ ο προγραμματισμος με ελληνικη συνταξη(spinet.gr/glossomatheia/) που εκανα στο πρωτο ετος σαν μια πρωτη επαφη με τον προγραμματισμο!!!

Θα σε βοηθεισει πολυ στο να περασεις απο την φυσικη γλωσσα στον κωδικα.

Και με τα απο αυτο, η c ειναι μια καλη επιλογη.

Τωρα για το προγραμμα που θελεις, μου φενεται καπως δυσκολο σε αυτο το σταδιο που εισαι να φτιαξεις κατι τετοιο!!!

Εδω εγω ας πουμε που υποτιθεται ηξερα καλυτερο προγραμματισμο στο ετος μου, οι φιλοι μας εδω στο forum με προσγιοσαν και μου εδωσαν να καταλαβω οτι η το ολλο θεμα θελει πολυ διαβασμα και ορεξη!!!!

Χωρις αυτο να συμαινει,βεβαια,οτι δεν θα περασεις ωραια με το να ασχολισαι με αυτο!!!!

:-):-):-):-):-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...