Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι τα αγαπημένα σας επιτραπέζια παιχνιδια;


beliot1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες καλησπέρα !

Θέλω κάποια πρόταση για επιτραπέζιο ..

Βασικό είναι να μπορεί να παιχθεί με 2 άτομα ( εμένα και την γυναίκα ) αλλα , να μπορούμε να παίξουμε και με 3-4 το πολύ πολύ άτομα .

Προσανατολισμός στο είδος δεν εχουμε .. Αποκλείουμε μόνο οτι εχει να κάνει σχέση με δράκους ξόρκια κλπ ..

Κάτι σε μυστήριο θα ήταν οτι πρεπει !

http://smashup.wikia.com/wiki/SmashUp_Wiki

έχει να κάνει με δράκους εξωγήινους και τέτοια που λές, είναι επιτραπέζιο παιχνίδι με κάρτες μπορεί να παιχτεί απο 2-4 άτομα, πολύ ωραίο παιχνίδι αξίζει τον κόπο,έχει πολύ γέλιο καθώς κάνεις συνδιασμούς και θέλει στρατιγική σκέψη, κυκλοφορεί και στα ελληνικά απο την κάισσα

http://www.public.gr/product/kids-and-toys/board-games/card-games/epitrapezio-kaissa-souvlaki-wars/prod1750189pp/

Πολύ σύντομο παιχνίδι θα έλεγα και δεν ξέρω αν είναι καλό λόγω της ηλικίας.Δεν θα το συστίνα σε κάποιον ώς βασικό παιχνίδι και το μοναδικό του, το να υπάρχει στη συλλογή σίγουρα ειναι καλό, έχει ανατροπές και τέτοια, παίζεται απο 2-4 άτομα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Munchkin_(card_game)

MUNCKHIN, εδώ έχουμε άλλο πρόβλημα, στα χαρτιά λέει απο 3-6 παίκτες.εγώθα σου πω οτι ειναι ενα παιχνίδι που θα σου έρθει χωρίς οδηγίες καθώς δεν θα βγάλεις άκρη, μπορεί να φάς ολόκληρο χρόνο για να καταλάβεις τι λένε οι οδηγίες,στο τέλος απλά θα φτιάξεις δικές σου καθώς όπως λέει "οποιαδήποτε διαμάχη λύνεται υπερ του ιδιοκτήτη της τράπουλας :D :D" Έχω ακούσει πολλές παρέες να το έχουν και να το παίζουν με διαφορετικούς τρόπους και τελειος έξω απο τις οδηγιες, αν βρεθείς σε παρέα που να το παιζουν μεταξυ τους και εσύ με την παρέα σου το πιθανότερο ειναι να τσακωθειτε και να χασετε κάθε επαφή :P Οπότε αν έχεις λίγη φαντασία να το φτιάξεις στα μέτρα σου ίσως κάνει και για 2 παίκτες.

αυτες ειναι οι δικιες μου προτάσεις.Κυρίως για φθηνά επιτραπέζια και με την απαίτηση να παίζονται ως 2 παίκτες, μετά υπάρχουν τα παιχνίδια στρατιγικής που κοστίζουν παραπάνω είναι με μάγους και ξόρκια συνηθως και δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ απολαυστικά με δύο άτομα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπέρα !

Θέλω κάποια πρόταση για επιτραπέζιο ..

Βασικό είναι να μπορεί να παιχθεί με 2 άτομα ( εμένα και την γυναίκα ) αλλα , να μπορούμε να παίξουμε και με 3-4 το πολύ πολύ άτομα .

Προσανατολισμός στο είδος δεν εχουμε .. Αποκλείουμε μόνο οτι εχει να κάνει σχέση με δράκους ξόρκια κλπ ..

Κάτι σε μυστήριο θα ήταν οτι πρεπει !

Το αγαπημένο μου Terra Mystica, μετά Άποικοι του Κατάν (το οποίο κυκλοφορεί και αποκλειστικά για duel σε card game και εμείς αυτό παίζουμε όταν είμαστε 2) και τώρα τελευταία έχω αγοράσει το 7 Wonders και για πολλούς παίκτες και μετά το duel. Τελευταίο απόκτημα, Τα κάστρα της Βουργουνδίας, το οποίο με 4 παίκτες είναι φανταστικό, αλλά χάνει στους 2. Όλα αυτά είναι στρατηγικής, γιατί αυτά είναι του γούστου μου.

Το Munchkin είναι χαβαλετζίδικο γενικά, αν είσαι χαλαρός παίχτης, αν όμως είσαι control freak, ο χρόνος παιξίματος απειρίζεται και χαλάει το παιχνίδι. Οπότε δε με τρελαίνει γενικά.

Γενικά τα παιχνίδια που είναι για 2+ παίκτες σπανίως είναι ωραία μόνο με 2. Γι' αυτό προτίμησε κάτι για 2 παίκτες αυστηρα. Από μυστηρίου, έχω παίξει το Mr. Jack, που παίζεται αποκλειστικά με 2 παίκτες, αλλά νομίζω ότι κάποια στιγμή θα το βαριόμουν. Γενικά εγώ παίζω πολύ επιτραπέζια και μου αρέσουν τα "βαριά" παιχνίδια. Εξήγησέ μας λίγο τις διαθέσεις σας, για να μην αγοράσεις κάτι και μετά μας βρίζεις. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το Munchkin είναι χαβαλετζίδικο γενικά, αν είσαι χαλαρός παίχτης, αν όμως είσαι control freak, ο χρόνος παιξίματος απειρίζεται και χαλάει το παιχνίδι. Οπότε δε με τρελαίνει γενικά.

 

:devil:  :devil:  :devil:  είμαστε και εμείς που ψάχνουμε -και μας αρεσει -να παίζουμε πάνω απο μιαμιση ώρα παιχνίδι  :devil:  :devil:  :devil:  :-D

 

προς dhmhtrhs

θα μπορούσες να πεις περισσότερες λεπτομέριες στο τι ψάχνεις, καταρχάς τι χρόνο θες για τα παιχνίδια , οταν λες μαγους και ξορκια εννοείς τα στρατιγικής? ή εμφάνισης λόγω γυναίκας δεν ξέρεις πως θα της το φέρεις (γιατι το smash up που προανέφερα είναι πολύ καλό )?τα παιχνίδια που ψάχνεις για μυστήριο είναι ωραία στα πολλά ατομα ( προφανώς για να είναι και μυστήριο )

παρεπιπτόντως αν "οι αποικοι του κατάν" έχει βγει και για δυο άτομα τότε είναι πολύ καλό.( εχω την έκδοση 3-4 άτομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα νεο χαχ γιαυτό ποτε δεν θα γίνει στο σπίτι μου ...

 

κλασσικά είμαι της μονοπολυσ (αγαπημενη μου φυσικά αυτή και η ποκεπον !!! , τώρα προσπαθώ να παίξω το star wars armada αλλα δεν βρίσκω καμένους γιατι θέλει πολύ ώρα...maxresdefault.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια που είναι σχεδιασμένα για περισσότερους από δυο παιχτες δεν παίζουν τόσο καλά με δύο, από την άλλη τα παιχνίδια που είναι αποκλειστικά για δύο παίχτες μπορεί να βγουν αρκετά μονοδιάστατα και με εξαιρετικά περιορισμένους μηχανισμούς.

 

Παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετά παιχνίδια εκεί έξω για να παίζεις με τη γυναίκα σου, αρκετά συχνά βρίσκομαι στην ίδια θέση. Το σημαντικότερο πέρα από το είδος του παιχνιδιού είναι ο χρόνος που μπορείς να αφιερώσεις, τα χρήματα και στο κατά πόσο έχετε εμπειρία από επιτραπέζια. Αν απαντήσεις σε αυτά μπορώ να σου πω 5-6 παιχνίδια που ίσως να σασ κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

pic2055255_md.jpg

 

Πρόσφατη αγορά το Five Tribes, απίστευτα καλό παιχνίδι και μπορείς να το παίξεις πολλές φορές χωρίς να βρεις ένα ultimate strategy γιατί αν και η τύχη είναι σχεδόν ανύπαρκτο κομμάτι του παιχνιδιού (μόνο πως θα στήσεις τα αρχικά Tiles, Meeples & Merchandise Cards), όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είναι καθαρά και μόνο να αποφασίσεις ποια στρατηγική θα ακολουθήσεις, να μπορέσεις να κάνεις την κίνηση σου γιατί μπορεί οι άλλοι παίχτες να στην χαλάσουν κλπ κλπ. Best 2015 Board Game για μένα.

 

 

elysium.jpg

 

Deck building game, με θέμα αρχαία Ελλάδα με πολύ όμορφο artwork. Τρελό στρες και σασπένς γιατί όταν δεν παίζεις απλά είσαι στην τσίτα "μην παρει κανείς την κάρτα που θέλω μετα, μην την πάρει κανείς, ΦΤΟΥ ΤΗΝ ΠΗΡΕ". Αρκετές οικογένειες καρτών, 8 στον αριθμό που πάντα παίζουν 5 οπότε έχει αρκετούς συνδυασμούς σε κάθε παιχνίδι.

 

 

 

 

2ca7bd7b318d33874d83a8b6f06dea4d_origina

 

Τρομερό παιχνίδι, τρομερές μινιατούρες, πάρα πολύ καλό σαν κανόνες και πάρα πολύ fun to play. Σχετικά γρήγορο (σε μία ώρα παίζεις ένα παιχνίδι) με πολύ όρεξη μετά για να παίξεις και δεύτερο και τρίτο κλπ κλπ. Δεν είναι παράλογο που είναι για πολλούς το Top 2015 Board Game.

 

 

---------------------

 

Γενικά έκανα αγορές τα καλύτερα παιχνίδια του 2015 σύμφωνα με κριτικούς και σύμφωνα με το τι είδος μου αρέσουν (πχ: μισώ τα παιχνίδια με ζάρια και άπειρη τύχη αν και το Roll for the Galaxy είναι αρκετά fun to play).

 

Και θέλω να πάρω άλλα τόσα αλλά που λεφτά;

 

Μελλοντικές αγορές το Mombasa, Sea Fall, Scythe και βλέπουμε (τα 2 τελευταία παίζει να τα φέρουν φίλοι από Ινδιανάπολη που γίνεται το Gen Con αυτές τις μέρες)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επιτραπέζια παιχνίδια είναι must ειδικά το καλοκαιρακι

 

Αλλά ρε γαμωτο τα ωραία επιτραπέζια είναι και ακριβά.

Δεν ρίχνουν λίγο τις τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αλλά αν γουστάρεις τα board games και γουστάρεις να κάνεις συλλογή και θες κάτι το οποίο θα σε γεμίσει με το gameplay, artwork, hours of game όπως και πόσες φορές θα παίξεις το παιχνίδι δε μπορείς να πας σε παιχνίδια των 10-15 ευρώ εκτός από κάποιες εξαιρέσεις που αξίζουν.

 

Πχ σε 2 μέρες εγώ έδωσα για Five Tribes, Blood Rage & Elysium (χωρίς να μετράω και τα προστατευτικά για τις κάρτες σχεδόν) 200 ευρώ αλλά τα αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γνωριζετε καφετεριες και λοιπους αντιστοιχους χωρους οπου να υποστηριζουν την διεξαγωγη επιτραπεζιων παιχνιδιων, κατα προτίμηση κεντρο Αθηνας;

Γνωριζω για διαφορα καταστηματα οπου προσφερουν υπηρεσιες πανω σε αυτα, αλλα ψαχνω για κανονικες καφετεριες, αντι για αυτα οπου χρεωνουν βαση ατομων και τραπεζιων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα.

Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Υπάρχει τρόπος να αλλάξω το κείμενο στο rulebook ενός επιτραπέζιου παιχνιδιού και να το εκτυπώσω ξανά; Δηλαδή θέλω να κατεβάσω το rulebook σε pdf ενός παιχνιδιού στα αγγλικά, να το μεταφράσω στα ελληνικά, να σβήσω το αγγλικό κείμενο και να γράψω το ελληνικό πάνω στο rulebook και να το εκτυπώσω; Γίνεται αυτό; κι αν ναι, με ποιο πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...