Προς το περιεχόμενο

Πεθαίνει το απεριόριστο ίντερνετ;


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξεκολατε ρε.. πολυ σωστη κινηση αυτη! δεν υπαρχει λογος να υπερφορτωνεται ολο το διαδικτυο με ασκοπα κατεβασματα. κι εγω το εκανα καποτε, και πολλοι το κανουν ακομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 170
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@pretorianos Μα πραγματικά από τα τόσα άτομα που γνωρίζω (συγγενείς, φίλοι, γνωστοί, γνωστοί των γνωστών) εγώ και ένα άλλο παληκάρι δεν κλείνουμε ποτέ τους υπολογιστές μας και ο άλλος κατεβάζει 700mb οπότε...

Aυτό λέω εδώ και αρκετά post.

 

ξεκολατε ρε.. πολυ σωστη κινηση αυτη! δεν υπαρχει λογος να υπερφορτωνεται ολο το διαδικτυο με ασκοπα κατεβασματα. κι εγω το εκανα καποτε, και πολλοι το κανουν ακομα...

Πάρτον στο γάμο σου να σου πει και του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Polidi τι πρόβλημα έχεις και θέλεις να σφίξουν οι κώλοι?Έχεις καταλάβει για τι είδους ISP μιλάμε?Προφανώς όχι για max 16 Mbit download και κάτι ψιλά upload?Νομίζεις πως αν κλείσουν τα κατεβαστήρια εσύ θα κατεβάζεις καλύτερα ή θα έχεις καλύτερα pings στο counter,wow κτλ?Έχεις καθόλου ιδέα πως λειτουργούν οι "ευρυζωνικές" συνδέσεις?Αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το φασισμό σου,τι σου έκαναν οι 24/7 down/uploaders σου έφαγαν την δουλειά?

 

Δεν συμφωνώ ούτε εγώ με τον Polidi με τον τρόπο που θέτει το θέμα...

 

Στην τελική, είναι πρόβλημα των εταιριών από τη στιγμή που προσφέρουν απεριόριστο internet , να το παρέχουν.

 

Διαφωνώ όμως με τις εταιρίες που στο βωμό της αρπαχτής πουλάνε συνδέσεις χωρίς να αναπτύσσουν τα δίκτυα τους ανάλογα. Πιο σωστή θα ήταν μια έντιμη αντιμετώπιση του χρήστη με πακέτα ογκοχρέωσης με εγγυημένο contention ratio παρά αυτό το χάλι που έχουμε σήμερα.Τα 16 mbps dd είναι στην πράξη 8mbps και το 1mbps up είναι στην πράξη 256k !!!!

Είναι κατανοητό ότι η Ελλάδα είναι πολύ μικρή αγορά και τα κόστη για υποδομές - bandwidth αποσβένονται πολύ αργά. Ας το παραδεχτούν αυτό και ας μην μας δουλεύουν με 24 και 124 mbps.

 

Σε υπάρχοντες συνδρομητές δεν μπορούν να αλλάξουν τις συνδέσεις σε ογκοχρέωση, αλλά αν το κρίνουν σκόπιμο μπορούν να καταργήσουν το απεριόριστο internet σαν προϊόν και να βάλουν ογκοχρέωση στα πολύ μεγάλα traffic για νέες συνδέσεις.

 

Θα προτιμούσα όμως μια σύνδεση που δεν θα ήταν απεριόριστη και θα είχε πολύ καλύτερο contention ratio (εγγυημένο) από το υπάρχον αν είναι να γίνει κάτι τέτοιο.

 

Εφόσον (υποθετικά πάντα) αυξηθούν τέτοιες συνδέσεις με ογκοχρέωση-εγγυημένο contention ratio/bandwidth στον κάθε provider , τότε η αγορά μαθηματικά θα κινηθεί προς αυτές και θα υπάρξει εξορθολογισμός της, αφού όσοι θέλουν να έχουν κατεβαστήρια 24/7 θα πληρώνουν περισσότερο από τους άλλους που απλά θέλουν μια αξιόπιστη σύνδεση και ταχύτητα .

 

Συμπερασματικά : Από τη στιγμή που οι πάροχοι πουλάνε απεριόριστο internet θα πρέπει να το υποστηρίξουν.

Επειδή όμως κανένας δεν εγγυάται contention ratio ή bandwidth σε home πακέτα (και ελάχιστα "επαγγελματικά" το εγγυώνται ), και επειδή το ίδιο bandwidth χρησιμοποιείται για p2p traffic και Online gaming, αλλά και για επαγγελματική - εμπορική - ερευνητική - ιατρική κλπ χρήση, καλό είναι να υπάρχει ένας εξορθολογισμός στη χρήση του.

Ή να διαχωριστεί το backbone και οι συνδέσεις σε Home-Entertainment

και

Business-Industrial-Research-Education-Health.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάθε εταιρία πληρώνει το συνολικό bandwidth που "καταναλώνουν" οι πελάτες της και το κόστος αυτό το ζητάει από τους πελάτες της.

Δεν θα ήταν καλύτερο να πληρώνει ο καθένας ανάλογα με το πόσο κοστίζει ή σας φαίνεται λογικό ένας που κατεβάζει 3 και ένας που κατεβάζει 300GB τον μήνα να πληρώνουν το ίδιο;

Εγώ πάντως θα προτιμούσα να βγούνε πακέτα 2 ειδών, ένα με περιορισμένο όγκο και χαμηλότερη τιμή και ένα με απεριόριστο και μεγαλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Εγώ πάντως θα προτιμούσα να βγούνε πακέτα 2 ειδών, ένα με περιορισμένο όγκο και χαμηλότερη τιμή και ένα με απεριόριστο και μεγαλύτερη τιμή.

 

αυτό μάλιστα το δέχομαι, αλλά όχι και όλοι στην ίδια μοίρα σώνει και καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό μάλιστα το δέχομαι, αλλά όχι και όλοι στην ίδια μοίρα σώνει και καλά...

Σωστός αυτό το δέχομαι κι εγώ. (Επιτέλους συμφώνησα με τον Thresh!!):-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αναφορά την σκέψη περι ορίου όγκου δεδομένων ΑΛΛΑ με μικρότερη χρέωση με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

 

+++

 

Δεν χρειάζονται όλοι πάνω απο 250GB/μήνα. Μπορούν να γλιτώσουν κάποια λεφτά.

 

Αύξηση και στο διαθέσιμο Upload!!! [άσχετο]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Polidi τι πρόβλημα έχεις και θέλεις να σφίξουν οι κώλοι?Έχεις καταλάβει για τι είδους ISP μιλάμε?Προφανώς όχι για max 16 Mbit download και κάτι ψιλά upload?Νομίζεις πως αν κλείσουν τα κατεβαστήρια εσύ θα κατεβάζεις καλύτερα ή θα έχεις καλύτερα pings στο counter,wow κτλ?Έχεις καθόλου ιδέα πως λειτουργούν οι "ευρυζωνικές" συνδέσεις?Αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το φασισμό σου,τι σου έκαναν οι 24/7 down/uploaders σου έφαγαν την δουλειά?

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα συζήτηση κάνουμε εσύ τι πρόβλημα έχεις?

αυτή είναι η γνώμη μου πως να το κάνουμε.

Δεν γουστάρω να βλέπω πιτσιρίκια 15-17 χρόνον να τρώνε όλη μέρα και όλη νύχτα τις ώρες τους στο PC και να κατεβάζουν και να κάνουνε κόντρες ποιος γέμισε πιο πόλους δίσκους το μηνα.

Δεν το γουστάρω αυτό πως το λένε το καταλαβαίνεις?

Δημοκρατία έχουμε και τις γνώμες μας τις εκφράζουμε ελεύθερα.

γι αυτο και θέλω περιορισμό για να αλλάξει και λίγο η κοινωνία μας που αναθεμαμε αν ξέρεις τους γείτονες σου.

Όσο για τον φασισμό που είπες σου τον επιστρέφω πίσω δεν κολλάει σε μένα μεγάλε.

Τέλος για να τελειώνουμε και να μην γίνονται τέτοιου είδους παρεξηγήσεις ποσως με ενδιαφέρει τι κανεις εσύ και οι υπόλοιποι που κατεβάζετε τα έντερα σας.

Δεν πα να βγάλουν ρόζους οι κώλοι σας.

Για μένα μετράει η καλή χρήση του internet και όχι η κατάχρηση.

Αυτή είναι η γνώμη μου και ο ποιανού αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε τι κάθεστε και χαλάτε τις καρδιές σας ?

επί του θέματος τώρα κάποτε κατεβαζαμε μέσω δορυφόρου τα άντερα μας

για όσους θυμούνται ''free''

θυμάμαι για να έχω μόνο μια επίγεια γραμμή για την αποστολή τον δεδομένων(upload)

δηλαδή πλήρωνα στην τότε αναλογική γραμμή μου

μιλάμε και 100,150 ευρώ αλλά και πιο παλιά και 40,50 χιλ.δραχμες

εποχή Napster κ.λ.π εκεί θα γυρίσουμε πάλι τι περιμένατε το tsampa πέθανε !!!

τώρα δίνουμε 30 ευρώ και λέμε είναι και πολλά αυτά τα παλιά χρόνια λησμόνησαν

οι ISP'S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα συζήτηση κάνουμε εσύ τι πρόβλημα έχεις?

αυτή είναι η γνώμη μου πως να το κάνουμε.

Δεν γουστάρω να βλέπω πιτσιρίκια 15-17 χρόνον να τρώνε όλη μέρα και όλη νύχτα τις ώρες τους στο PC και να κατεβάζουν και να κάνουνε κόντρες ποιος γέμισε πιο πόλους δίσκους το μηνα.

Δεν το γουστάρω αυτό πως το λένε το καταλαβαίνεις?

Δημοκρατία έχουμε και τις γνώμες μας τις εκφράζουμε ελεύθερα.

γι αυτο και θέλω περιορισμό για να αλλάξει και λίγο η κοινωνία μας που αναθεμαμε αν ξέρεις τους γείτονες σου.

Όσο για τον φασισμό που είπες σου τον επιστρέφω πίσω δεν κολλάει σε μένα μεγάλε.

Τέλος για να τελειώνουμε και να μην γίνονται τέτοιου είδους παρεξηγήσεις ποσως με ενδιαφέρει τι κανεις εσύ και οι υπόλοιποι που κατεβάζετε τα έντερα σας.

Δεν πα να βγάλουν ρόζους οι κώλοι σας.

Για μένα μετράει η καλή χρήση του internet και όχι η κατάχρηση.

Αυτή είναι η γνώμη μου και ο ποιανού αρέσει.

 

αρχηγε σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι εχεις τοση τσαντιλα...Αν δηλαδη σε ενοχλουν (κατακρινεις τελος παντων) τα μικρα που ζουνε μια αφυσικη ζωη δεν σε τρομαζει το γεγονος οτι εσυ κανεις ετσι για κατι τυπους που απλα σου επιβαρυνουν λιγο την χρηση του ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα συζήτηση κάνουμε εσύ τι πρόβλημα έχεις?

αυτή είναι η γνώμη μου πως να το κάνουμε...

 

..Όσο για τον φασισμό που είπες σου τον επιστρέφω πίσω δεν κολλάει σε μένα μεγάλε.

 

Η γνώμη σου γνώμη σου και η γνώμη του De@th L0rd γνώμη του.

 

Το να επιβάλεις τη γνώμη σου στον άλλο ή να ζητάς την "τιμωρία" του (βλ. download limit) επειδή δε συμφωνεί μαζί σου είναι μια μορφή φασισμού.

 

Και αυτό είναι η γνώμη μου:devil:

 

Αυτό πάλι

 

..γι αυτο και θέλω περιορισμό για να αλλάξει και λίγο η κοινωνία μας που αναθεμαμε αν ξέρεις τους γείτονες σου.

 

το σκέφτηκες πριν το πεις?:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω πως είσαι 50 -60 (αν δεν είσαι λυπάμαι πολύ για αυτό τον χαρακτήρα) ετών τέρμα συντηρητικός και σε ενοχλούν ακόμα και τα άντερα σου. Οτι κάνεις εσύ το θεωρείς φυσιολογικό , ενώ ότι συμβαίνει σε πολύ κόσμο γύρω σου ειναι παράλογο και απαιτείς την τιμωρία του. Δεν είναι έτσι , Προσαρμόσου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε τι κάθεστε και χαλάτε τις καρδιές σας ?

επί του θέματος τώρα κάποτε κατεβαζαμε μέσω δορυφόρου τα άντερα μας

για όσους θυμούνται ''free''

θυμάμαι για να έχω μόνο μια επίγεια γραμμή για την αποστολή τον δεδομένων(upload)

δηλαδή πλήρωνα στην τότε αναλογική γραμμή μου

μιλάμε και 100,150 ευρώ αλλά και πιο παλιά και 40,50 χιλ.δραχμες

εποχή Napster κ.λ.π εκεί θα γυρίσουμε πάλι τι περιμένατε το tsampa πέθανε !!!

τώρα δίνουμε 30 ευρώ και λέμε είναι και πολλά αυτά τα παλιά χρόνια λησμόνησαν

οι ISP'S

 

Αχ με συγκινησες... αθανατη europeonline με τα terrabytes σε τραγουδια ταινιες και games αλλα και απο αχρηστες πολωνικοβουλγαρικορουμανικες ταινιες και τραγουδια που κατεβαιναν καθημερινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...